Skocz do zawartości
Nerwica.com

moja przypadłość, pomóżcie


fighterka85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowa. Od wielh lat cierpie na nn do tego dosla depresja a teraz sama nie wiem co mi jest. Znow mam nawrot choroby, a wlasciwie zaczal sie on w listopadzie 2013 i trwa jak dotat, jest troche lepiej bo znow zaczelam brac leki, tj od listopada 20mgx2 seronilu i prawde mowiac dopiero po 9 tygodniach odczulam poprawe, ale do czego zmierzam, ostatnio w pracy mialam taki napad leku ze ktos nas, mnie obserwuje, nie chcialam nawet tak myslec ale sie strasznie przestraszylam, wprawdzie wytlumacylam sobie ze przeciez obserwuja nas, bo mamy monitoring i czasem ktos tam zaglada, ostro sie przestraszylam, a ta ciagla mysl, ze jednak moze tak jest nie dawala mi spokoju, ostatnio nawet mialam atak paniki, zobaczylam samochod i znow to samo, panika ze ktos chce mnie zabic, skrzywdzic, doszly do tego objawy somatyczne, brak tchu, drzenie i zimno, wrazenie ze zaraz zemdleje, chcialam gdzies uciekac ale nie wiedzialam gdzie. Juz chcialam mezowi kazac zawikesc sie do psychiatryka ale wzielam hydroksyzyne chyba z 30mg i po jakiejs godzinie przeszlo, ale drzenie , lek i to dziwne uczucie zostalo, caly czas sie zastanawiam czy to nerwica czy to juz psychoza. Moja dr psychiatra mowi, ze nie szukalaby w kierunku psychozy ale dopisala mi fluanxol 2x0,5mg. Co ja mam o tym sadzic. Wiem ze to jest bez sensu, boprzeciez raczej nikt nie chce mnie zabic ale boje sie tego stanu. poza tym mam teraz wciąż natrętne myśli z tym związane; niby mam to gdzieś, że mnie/nas podglądają, jednak wywołuje to u mnie lęk i obsesyjne myślenia; Pomóżcie, co wy o tym myslicie, mam 7 letnie dziecko musze dla niego zyc, mam rodzine boje sie co bedzie dalej; niby brania leków ( chodzi mi głównie o seronil) wgiąż odczuwam lęki, niepokój, czasem nawet jakbym miała znów dostać ataku paniki; rany nie wiem już co myśleć

:why:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fighterka85, Twoje objawy rzeczywiście potwierdzają NN z irracjonalnymi myślami natrętnymi i najprawdopodobniej Twoje gorsze samopoczucie świadczy o nawrocie choroby. Wspomniałaś, że leczysz się psychiatrycznie i bierzesz leki, ale mimo wszystko, nie czujesz poprawy. Czy korzystasz z pomocy psychoterapeuty albo myślałaś o podjęciu psychoterapii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze myslalam o terapii, jedna nawet zaczelam, jednak jej nie dokonczylam, uwazam ze terapia grupowa dla ludzi dotknietych nn jest niewskazana, a na taka wlasni chodzilam. Bardzo bym chciala moc uczeszczac na indywidualna terapie jednak z racji tego ze mam 7letnia corke i pracuje z mezem na zmiany raczej trudno by bylo, ana prywatne leczenie mnie nie stac. Jaka terapia w przypadku takich zaburzen jest rekomendowana? Bardzo prosze o odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fighterka85, oczywiście masz prawo do swojej opinii odnośnie terapii grupowej dla ludzi z NN, być może nie czułaś się tam dobrze, ale psychoterapię grupową stosuje się w leczeniu OCD, wielu ludzi z niej korzysta i są zadowoleni z efektów. W leczeniu nerwicy natręctw poleca się szczególnie psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Więcej na ten temat pod linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy-natrectw

http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rady ekspert_abcZdrowie są conajmniej nie na miejscu, albo ekspert_abcZdrowie nie jest doinformowany, że znalezienie terapii w nurcie poznawczo - behawioralnym w ramach ubezpieczenia z NFZ graniczy z cudem. A przecież fighterka85 wyraźnie napisała, że na prywatne leczenie ją nie stać.

Może ekspert_abcZdrowie wskaże konkretne placówki, które prowadzą terapie w tym nurcie w ramach ubezpieczenia NFZ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rady ekspert_abcZdrowie są conajmniej nie na miejscu, albo ekspert_abcZdrowie nie jest doinformowany, że znalezienie terapii w nurcie poznawczo - behawioralnym w ramach ubezpieczenia z NFZ graniczy z cudem. A przecież fighterka85 wyraźnie napisała, że na prywatne leczenie ją nie stać.

Może ekspert_abcZdrowie wskaże konkretne placówki, które prowadzą terapie w tym nurcie w ramach ubezpieczenia NFZ ?

natrętek, odpowiadałam na konkretne pytanie zadane przez fighterkę85, czyli cytuję: "Jaka terapia w przypadku takich zaburzen jest rekomendowana?". Odpowiedź: Rekomendowana terapia to terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiadając natomiast na Twoje pytanie dotyczące konkretnych placówek, które prowadzą terapię CBT w ramach ubezpieczenia NFZ, to można je znaleźć przy odrobinie wysiłku, np. ta: http://www.szpitalnowowiejski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=53. Na stronie głównej można przeczytać m.in.: "W naszym Centrum można skorzystać z psychoterapii zarówno w nurcie psychodynamicznym jak i poznawczo-behawioralnym. Wszystkie usługi terapeutyczne świadczone są nieodpłatnie w ramach kontraktu z NFZ". Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

natrętek, nie wiem skąd pochodzi fighterka85, więc podałam przykładową placówkę oferującą CBT w ramach ubezpieczenia NFZ. Jeśli chodzi o Kraków, to o terapię poznawczo-behawioralną warto byłoby zapytać w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (Zakład Psychoterapii). Podaję linka: http://www.su.krakow.pl/zakad-psychoterapii-krakow/o-nas. Wszystkie świadczenia oferowane w Zakładzie są kontraktowane w ramach NFZ, ale nie wiem, czy mają akurat CBT, bo przy poszczególnych specjalistach (zakładka Personel) nie dookreślono, w jakim nurcie psychoterapii każdy z nich pracuje. Jeśli jesteś zainteresowany, to po prostu tam przedzwoń i dopytaj. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, terapia poznawczo-behawioralna (szczególnie ćwiczenia behawioralne) są bardzo skuteczne w przypadku OCD. W moim przypadku połączenie tych ćwiczeń z farmakoterapią odnosi pozytywny efekt.

 

Pomimo, że w Warszawie jest większa baza placówek psychoterapeutycznych niż w mniejszych miejscowościach, to szanse na skorzystanie z psychoterapii poznawczo-behawioralnej w ramach NFZ są nikłe. Rzeczywiście na ul. Dolnej (Szpital Nowowiejski) jest prowadzona taka terapia, ale tylko grupowa. Dostanie się tam na grupę jest praktycznie niemożliwe... kolejki są baaaardzo długie. Nawet w stolicy indywidualna psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym to marzenie ściętej głowy. Niestety, nie ma co liczyć na publiczną służbę zdrowia.

 

Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego jest taka dysproporcja pomiędzy prywatnymi i publicznymi ośrodkami leczenia. W prywatnych zdecydowana większość prowadzi pracę w nurcie poznawczo-behawioralnym, w publicznych dominują nurty psychodynamiczne i humanistyczno-egzystencjalne. A przecież to podejście poznawczo-behawioralne jest wg wszelkich badań naukowych najskuteczniejszym sposobem leczenia depresji, nerwic, a także w części zaburzeń osobowości. Ehhh... NFZ chyba w ogóle na to nie zwraca uwagi :?

 

-- 31 sty 2014, 10:35 --

 

Właśnie dowiadywałem się w Centrum Psychoterapii Szpitala Nowowiejskiego. Mając skierowanie, można pod koniec marca zadzwonić i umówić się na konsultację, która odbędzie się prawdopodobnie w lipcu. Od konsultacji okres oczekiwania na rozpoczęcie terapii grupowej to średnio 10 miesięcy. W przypadku indywidualnej sprawa jest bardziej skomplikowana, bo jest mało terapeutów i trzeba czekać dłużej.

 

Dlatego pytanie do ekspert_abcZdrowie:

Gdzie można uzyskać informację o najwcześniejszym terminie terapii w Warszawie? Dzwoniłem do NFZ i nie mają tam takich danych. To można się dowiedzieć, czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie pomocy terapeutycznej wcześniej niż przed drugą połową roku?

 

-- 31 sty 2014, 10:36 --

 

Właśnie dowiadywałem się w Centrum Psychoterapii Szpitala Nowowiejskiego. Mając skierowanie, można pod koniec marca zadzwonić i umówić się na konsultację, która odbędzie się prawdopodobnie w lipcu. Od konsultacji okres oczekiwania na rozpoczęcie terapii grupowej to średnio 10 miesięcy. W przypadku indywidualnej sprawa jest bardziej skomplikowana, bo jest mało terapeutów i trzeba czekać dłużej.

 

Dlatego pytanie do ekspert_abcZdrowie:

Gdzie można uzyskać informację o najwcześniejszym terminie terapii w Warszawie? Dzwoniłem do NFZ i nie mają tam takich danych. To można się dowiedzieć, czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie pomocy terapeutycznej wcześniej niż przed drugą połową roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytanie do ekspert_abcZdrowie:

Gdzie można uzyskać informację o najwcześniejszym terminie terapii w Warszawie? Dzwoniłem do NFZ i nie mają tam takich danych. To można się dowiedzieć, czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie pomocy terapeutycznej wcześniej niż przed drugą połową roku?

jasik, jeżeli NFZ nie dysponuje takimi danymi, to ja tym bardziej. Jestem psychologiem, nawet nie z terenu Warszawy, i nie prowadzę statystyk dotyczących dostępności terapii CBT w poszczególnych placówkach leczniczych. Przykro mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywistość jest brutalna, obdzwoniłem wszystkie ośrodki terapeutyczne w Krakowie i w żadnym nie ma szans na terapię indywidualną w nurcie poznawczo - behawioralnym w ramach ubezpieczenia z NFZ. Jedynie w szpitalu uniwersyteckim jest terapia grupowa, ale tylko z niewielkim udziałem elementów terapii CBT. Ja też nie rozumiem jasik jak to możliwe, że NFZ marnotrawi pieniądze na terapie psychodynamiczne i pokrewne, a nie finansuje terapii o udowodnionej naukowo skuteczności jaką jest CBT.

Z przykrością stwierdzam, że w Krakowie terapia behawioralno - poznawcza jest dostępna tylko prywatnie z tym, że psychoterapeutów z certyfikatem PTPPB jest z tego co się doliczyłem czworo i u każdego średnio trzeba czekać na rozpoczęcie terapii ok. pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem jasik jak to możliwe, że NFZ marnotrawi pieniądze na terapie psychodynamiczne i pokrewne, a nie finansuje terapii o udowodnionej naukowo skuteczności jaką jest CBT.

natrętek, ja również tego nie rozumiem. Czuję się bezradna. Nasz "system zdrowotny" ciągle mnie zaskakuje, a raczej rozczarowuje. I nie wiem, czy z tego typu żartów śmiać się czy raczej płakać...

 

Przychodzi facet do lekarza i chce umówić wizytę.

Lekarz informuje faceta:

- Dobrze, ale najbliższy wolny termin mam za 10 lat.

- Ale rano czy wieczorem?

- Panie, a co to za różnica rano czy wieczorem, jak to będzie za 10 lat ?

- Bo rano mam wizytę u okulisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspert_abcZdrowie mam identyczne odczucia do twoich. To jeden z przykładów na ogromną niekompetencję bądź celowe działanie osób, które decydują w jaki sposób są rozdysponowane środki NFZ. To niestety dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal wszystkich gałęzi medycyny, od onkologii aż po psychiatrię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi facet do lekarza i chce umówić wizytę.

Lekarz informuje faceta:

- Dobrze, ale najbliższy wolny termin mam za 10 lat.

- Ale rano czy wieczorem?

- Panie, a co to za różnica rano czy wieczorem, jak to będzie za 10 lat ?

- Bo rano mam wizytę u okulisty.

 

Dobre :D

 

natrętek, niestety to dotyczy nie tylko medycyny, ale wszystkich aspektów naszego Państwa, gdzie jest tzw. "pieniądz publiczny".

Ministerstwo Zdrowia chwali się przyjęciem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i jednocześnie pacjent nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc :( Ten system jest chory.

 

Niestety, NFZ woli płacić za formy leczenia, które w większości przypadków nie przynoszą żadnych skutków. Koncentrujemy się na nurtach terapeutycznych, które już dawno wyszły z protokołów postępowania medycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×