Skocz do zawartości
Nerwica.com

Sposoby na przezwyciężenie kompulsji?


moczymordka

Rekomendowane odpowiedzi

profesjonalnie rzecz biorąc, najskuteczniejszą formą terapii przy zaburzeniach lękowych tego typu jest terapia behawioralna-poznawcza.

Polega ona na stopniowym wygaszaniu tych lęków np.poprzez kontakt z lękotwórczym obiektem.

Ludzkim językiem mówić, dobrze jest celowo inicjować kontakt z tym, czego się obawiamy, zaniechać danej czynności i uswiadomić sobie, że nic z tych negatywnych rzeczy, których się spodziewaliśmy nie zdarzyło się (to bardzo ważne!).

Można też próbować się samemu uwarunkować poprerz skojarzenia, zastępując negatywne myśli czymś pozytywnym.

Np. Neuroticus, spróbuj umyć ręce tylko raz, lub włączyć normalnie komputer i zaraz po tym zastosować sobie jakąś małą relaksację, uspokoić się, włączyć ulubioną muzykę, zrobić coś co sprawia Ci przyjemność. Jeżeli będziesz tak robił systematycznie, to kompulsja powinna wygasnąć.

Negatywne myśli tylko ją nakręcają, więc trzeba je eliminować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat mam kompulsje w najczystszej postaci. Chodzxi o to ze jak boje sie o cos bardzo strasznego co mogloby skreslic moje zycie to musze 2 razy zrobic ten sam ruch/rucgy i to nie tylko rekami ale nogami, ustami, ostatnio nawet kilka razy zamykam jedne dzwi i caly czas w myslach widze takie "linie po których sie one zamykaja albo przy powtarzaniu gestow rekoma itd. ptrzed godzinka sie dowiedzialem ze w ogole na cos takiego choruje ze w ogole cos takiego jak "kompulsja" istnieje. i I ciesze sie ze nie jestem sam, co nie oznacza ze ciesze sie z waszego nieszczescia!!

Mam nadzieje ze sobie poradzimy z tym a problemy ktore to "wywoluja"

minal.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książkowe przykłady to:

- te dzisięciominutowe "rytuały" przed włączeniem komputera

- wykorzystywanie ZOK przeciwko nim samym (antynatręctwa) [a kiedy to pisałem to właśnie w ten sposób przezwycężyłem myśl mającą na celu zmuszenie mnie do niepisania tego przez zastraszenie piekłem]

- RYTUAŁY MAJĄCE NA CELU ZAPOBIEGNIĘCIE TRAGEDII (KOMPULSJE KONTROLUJĄCE) - najbardziej charakterystyczny rodzaj. I najłatwiejszy do pomylenia z SZ. Ale pani psycholog po tych, które miałem b. intensywne od 9 lat powiedziała, że to "średnie natężenie"

* Ile procent osób to ma? od kiedy? [powiedziałem sobie, że jak się "wrócę" to wtedy to będzie]

 

---- EDIT ----

 

Mam bardzo silne zainteresowanie diagnostyką zaburzeń psychicznych, twierdzę że mogę mieć co najwyżej NLD a NLD to zaburzenie uczenia się a ZA to autyzm i całościowe zaburzenie rozwoju więc różnica jest wielka...

 

Natręctwa moga być objawem NLD. Macie bogaty zasób słownictwa i brak kontaktu wzrokowego?

 

Nie gram w Plemiona bo to grzech (prawdopodobnie), ale bardzo lubię

 

Nie boję sie bo lęk to grzech i nic nie daje

 

Dzieci z NLD mogą mieć obsesyjne zainteresowania i niezwykłe wierzenia

 

Jutro jadę do psychiatry i chcę poznać wszystkie zaburzenia

 

Biorę pół tabletki leku na schizofrenię dziennie

 

---- EDIT ----

 

I chodzenie w kółko a w gabinecie kołysałem się i wykręcałem ręce, mówiąc o NVLD (zaburzeniach w uczeniu się niewerbalnym)

 

Lubię kolekcjonować i to prawie wszystko

 

Nie wiem czy pisanie tu to nie grzech

 

Co mam jest coś takiego jak rozwojowy zespół anankastyczny?

1.Nie umiałem przyjmowc porażek (NLD, nie ZOK)

2.Od 4-8 roku życia natręctwa (niewsiadanie do autobusu, niemówienie słów, dotykanie ziemi - kompulsje kontrolujące, przykre obsesyjne myśli) - też NLD

 

Mogę mieć tylko ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposob na natrectwa...? w jednym temacie podalam .. sposob.. -> wazne. Najlepszym sposobem jest ignorowanie i staranie sie nie wykonywac natrectw ... np czestego mycia rak lub tez ich prowokowanie -> np jesli boimy sie czegos dotknac z mysla ze sie obrudzimy np klamki, innej dloni to dotykac tego specjalnie... || ndl... uwazasz ze pisanie na tym forum to grzech...? a w ktorym miejscu lamiesz przykazanie Boze.. piszac na tym forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Nie chcę nikogo obrazić] A za co wy uważalibyście przekonanie że takie fora to wymysł demonów? Za natręctwo, urojenie, niezwykłe wierzenia związane z NLD? W każdym razie nie mam schizofrenii. Mam takie podejrzenia, ponieważ mam być coraz więcej podstępów złych duchów i trzeba ich unikać.

 

Róznica pomiędzy ZA i NNLD to chyba to, że ZA powstaje na skutek zaburzeń genetycznych, a NLD wskutek mikrouszkodzeń w podobnej częsci mózgu co ZA, przez co zaburzenia te są tak podobne.

 

Inne problemy to kolekcjonowanie (np. informacji na forum), pokusy związane z przyjemnymi wyobrażeniami (np. jazda drogą lub piosenki w głowie słyszane tak, jakby były w rzeczywistości), niedorzeczne idee.

 

Trudno mnie zrozumieć, mam problem z efektywnym komunikowaniem się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOim zdaniem skoro wiesz ze to nie racjonalne wiec czym Ty sie przejmujesz..? NALEZY ZROZUMIEC ZE TE MYSLI TO OBJAWY CHOROBY JAKA JEST NN i moze poczytaj definicje grzechu albo spytaj - odsylam Cie do stron typu wiara.pl lub opoka.org.pl to portale na ktorych mozna uzyskac odpowiedzi na temat wiary...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×