Tyrozyna a tyramina

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Tyrozyna a tyramina

Avatar użytkownika
przez białystorczyk 13 sty 2016, 20:41
Czy przy moklobemidzie w dawce 150mg moge stosowac tyrozyne w dawce od 1000do2000mg (jest to składnik suplementu diety) ?
Nie bardzo orientuje sie czy tyrozyna a tyramina to to samo... Wiem ze tyraminy przy moklo nie powinno sie zażywać w dużych ilościach.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
53
Dołączył(a)
07 lut 2014, 12:40

Tyrozyna a tyramina

Avatar użytkownika
przez Lord Cappuccino 13 sty 2016, 21:36
Tyramina jest pochodną tyrozyny, ale to nie to samo.

Tyrozyna jest aminokwasem endogennym powstającym z fenyloalaniny i prekursorem do produkcji katecholamin w organizmie (fenyloalanina -> tyrozyna -> lewodopa -> dopamina -> noradrenalina -> adrenalina). Tyramina jest monoaminna biogenną, która stymuluje wydzielanie katecholamin (dopaminy, noradrenaliny).

Biorąc leki z grupy inhibitorów MAO należy unikać spożywania pokarmów z wysoką zawartością tyraminy (m.in. sery, wędzone ryby, banany, czekolada, wino), ponieważ może dojść do nadmiernego nagromadzenia tyraminy i potencjalnie groźnego dla życia przełomu nadciśnieniowego. Ale dotyczy to tylko nieselektywnych inhibitorów MAO (takich jak fenelzyna czy iproniazyd), czyli takich, które blokują obydwie izoformy enzymu MAO (występuje on jako MAO-A oraz MAO-B).

Wynika to z dwóch rzeczy- po pierwsze tyramina jest metabolizowana przez obie izoformy MAO równocześnie(A i B)= jeżeli obie są równocześnie zablokowane to zablokowany jest metabolizm tyraminy=dochodzi do jej nadmiernego nagromadzenia w organizmie=tyramina jak wiemy stymuluje wydzielanie katecholamin (dopaminy, noradrenaliny), a po drugie... metabolizm katecholamin już sam w sobie jest zablokowany (przez inhibicję MAO)= mamy za dużo dopaminy,noradrenaliny na obwodzie=mamy raptowny skok ciśnienia tętniczego.

Moklobemid jest selektywnym inhibitorem MAO(tzw. RIMA)- w dawkach terapeutycznych blokuje głównie tylko izoformę MAO-A. Tyramina może być metabolizowana przez MAO-B, więc nieważne ile zjesz bananów, czekolady czy wypijesz wina, nadmiar tyraminy Ci nie zaszkodzi.

Co do samej tyrozyny(bo o tą pytasz)- szamaj te 1-2 g z błogosławieństwem.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Avatar użytkownika
Offline
Moderator/ R2 - D2
Posty
14330
Dołączył(a)
05 maja 2011, 00:00

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Przeskocz do