Chirurgiczna metoda leczenia depresji

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Chirurgiczna metoda leczenia depresji

przez depresja24h 11 lip 2014, 20:13
Zabieg zamiast przyjmowania latami leków na depresję? Pierwszą taką próbę w Polsce przeprowadzili lekarze ze szpitala wojskowego w Bydgoszczy. - Pacjent już się uśmiecha - informują neurochirurdzy.

45-letni mężczyzna od 26 lat chorował na ciężką postać depresji, pisze "Gazeta Wyborcza".

- Choroba ustępowała na jakiś czas, ale potem powracała. Ostatnio było z nim bardzo źle. Nie mógł się na niczym skupić i bez przerwy płakał - powiedział "Gazecie" prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UMK.

Odporny na leki

Mężczyzna cierpiał na depresję lekoodporną, która stanowi od 20 do 30 proc. przypadków tej choroby.

- Zastosowaliśmy trzyetapową kurację, za każdym razem podawaliśmy inne leki. Nic nie pomagało, kilkanaście tygodni leczenia i nic. Dlatego zdecydowaliśmy się na pomoc neurochirurgów - tłumaczy prof. Araszkiewicz.

Kilka dni po operacji mężczyzna czuł się wyraźnie lepiej i po raz pierwszy od lat się uśmiechał. Ale za wcześnie mówić o sukcesie. Pierwsze wyniki leczenia poznamy za mniej więcej trzy miesiące.

Prof. Marek Harat, Klinika Neurochirurgii i Chirurgii Głowy

Operacja, przeprowadzona przez prof. Marka Harata, szefa Kliniki Neurochirurgii i Chirurgii Głowy w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy polegała na wszczepieniu stymulatora, pobudzającego wydzielanie serotoniny w organizmie.

Uśmiecha się - po raz pierwszy od lat

- Na szyi, po lewej stronie wszyliśmy elektrodę, a poniżej obojczyka stymulator. Elektroda działa na lewy nerw błędny, w którym znajdują się włókna prowadzące do mózgu. Modeluje informacje docierające do układu limbicznego odpowiedzialnego za emocje - powiedział "Gazecie" prof. Harat.

Jak uważają neurochirurdzy, urządzenie nie jest kłopotliwe dla pacjenta. Włącza się automatycznie co pięć minut na 30 sekund. - Kilka dni po operacji mężczyzna czuł się wyraźnie lepiej i po raz pierwszy od lat się uśmiechał. Ale za wcześnie mówić o sukcesie. Pierwsze wyniki leczenia poznamy za mniej więcej trzy miesiące - podkreślił prof. Harat.

Pionierzy w Polsce

Dotąd w Bydgoszczy tylko padaczkę leczono za pomocą stymulatorów. Operacja, wykonana przez prof. Harata z zespołem, jest pierwszą tego typu w Polsce.

Na świecie wykonano około trzech tysięcy podobnych operacji - przede wszystkim w USA, Niemczech i Szwajcarii, podaje "Gazeta".

Zabieg nie jest tani (sam stymulator kosztuje 38 tys. zł), ale szpital otrzymał pomoc od producenta urządzenia. - W tym przypadku urządzenie podarował nam producent. W kolejnych operacjach będziemy musieli występować o zgodę na ich przeprowadzenie i sfinansowanie do NFZ, bo w tej chwili nie jest to standardowe leczenie depresji - tłumaczy prof. Marek Harat.
sm/bea
Źródło: Gazeta Wyborcza

W artykule nie jest to ujęte, ale zabieg nie zwalnia z przyjmowania farmakologii.

Na czym polega zabieg??

Zastosowanie technik chirurgicznych wiąże się z nowym spojrzeniem na etiologię depresji, którą obecnie łączy się nie tyle z zaburzeniem transmisji synaptycznej, ile miejscowym uszkodzeniem pewnych obwodów neuronalnych regulujących emocje. Pierwszą techniką zastosowaną w klinice jest stymulacja nerwu błędnego (ang. VNS). Mechanizm działania tej terapii nie jest w pełni wyjaśniony. W założeniu pobudzenie ma przechodzić do mózgu wstępnymi włóknami nerwu błędnego, dochodząc do pasma jądra samotnego, a stąd do obszarów przodomózgowia - głównie poprzez jądro przykonarowe i miejsce sinawe. W języku polskim artykuły na temat tej metody publikował Zyss.

Największe nadzieje łączy się z technikami określanymi jako głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS). Sam termin "stymulacja" może być nieco mylący, gdyż przepuszczany ze stymulatora prąd powoduje zahamowanie aktywności neuronów w pobliżu stymulującej elektrody, powstałe w wyniku blokady depolaryzacji, zahamowania synaps oraz modulacji patologicznej aktywności obwodów neuronalnych. Są to więc raczej techniki stereotaktycznego hamowania aktywności wybranych obszarów mózgu. Wyparły one wcześniej stosowane techniki ablacyjne - ich niewątpliwą przewagą jest odwracalność zabiegu oraz możność dawkowania stymulacji z rozrusznika, co może czynić pacjent, w zależności od poczucia potrzeby interwencji.

W terapii depresji najwięcej nadziei budzi stymulacja podkolanowej kory obręczy. Obszar ten jest połączony z jądrem półleżącym i limbiczną pętlą korową, wieloma obszarami kory przedczołowej i grzbietowej kory obręczy. Badania z użyciem funkcjonalnego jądrowego rezonansu magnetycznego (fNMR) wykazują aktywację cg25 w czasie smutku i depresji i spadek aktywności w czasie skutecznej terapii przeciwdepresyjnej. Drugim obszarem, w którym stosuje się głęboką stymulację mózgu w depresji, jest brzuszna przednia torebka wewnętrzna. Jej stymulacja jest również korzystna w zespole obsesyjno-kompulsywnym (ang. OCD). Dalsze obszary, które próbowano stymulować w celu zwalczania depresji, to jądro półleżące, dolny konar wzgórza i boczna uzdeczka. Badania nad głęboką stymulacją mózgu wciąż jeszcze znajdują się na początkowym etapie, ale są niezwykle obiecujące.
Offline
Posty
411
Dołączył(a)
22 maja 2014, 22:24

Chirurgiczna metoda leczenia depresji

Avatar użytkownika
przez Kalebx3 Gorliwy 11 lip 2014, 20:31
Nowe leczenie depresji to zapewne nowa jej definicja . Słyszalem kiedyś o teorii wirusowej jakoby miała odpowiadać za wywołanie i trwanie tej choroby.
>>> Nie ma sąsiada co sadził to drzewo
I nie ma sąsiadki co plotła makatki
Zniknął ten stary co chował dolary
W oczach niknie ten świat !!!
>>>
Avatar użytkownika
Offline
Posty
9859
Dołączył(a)
26 cze 2011, 00:09
Lokalizacja
człowiek śmiertelny i grzeszny

Chirurgiczna metoda leczenia depresji

Avatar użytkownika
przez zzYxx 11 lip 2014, 20:53
Jestem ciekaw czy takie coś mogłoby zadziałać na objawy negatywne.
The Walking Dead.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
507
Dołączył(a)
21 cze 2012, 13:54

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Chirurgiczna metoda leczenia depresji

przez mangiferaindica 11 lip 2014, 22:24
Mnie ciekawi, jak elektrofizjologicznie przebiega stymulacja, tj. Jak bardzo muszą zmapowac pacjenta i włókna istoty białej, ale wiedzieć, że precyzyjnie trafia w miejsce sinawe i jądra przegrody odpowiedzialne za wyrzut serotoniny. Generalnie artykuł jest intrygujący. Elektroda na nerwie błędnym to coś mega ogólnego. Nerw ten, czaszkowy X, jest największym nerwem obejmujących pol głowy i klatki piersiowej. Ale ok, zmapowac połączenie, depolaryzacja idzie po włóknami ku, no właśnie, tytuł mówi o serotoniny, a to jest dziwne, bo nawet jeśli dojedzie do układu limbicznego, to efektem będzie nie stymulacja powstawania serotoniny samej, a generalnie wszelkich emocji dobrych i złych.


A miejsce sinawe to miejsce generowania noradrenaline, a nie serotoniny.
Offline
Posty
2335
Dołączył(a)
25 mar 2014, 13:43

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Przeskocz do