Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez tylkospokojnie 23 paź 2015, 00:41
Po kilkunastu latach walki z depresja i nerwica lekarz rodzinny przepisal mi Trittico CR w dawce 150mg. Po kilku tygodniach stosowania poczulem sie naprawde dobrze lecz cierpialem na taka sennosc, ze mialem problemy aby swobodnie sie porozumiewac. Teraz zazywam Escitaloparm Activis 10mg - sennosc znikla podobnie jak wszystkie pozytywy zwiazane z braniem Trittico. Czy myslicie, ze rozwiazaniem mogloby byc polaczenie tych lekow? Problem w tym, ze jestem teraz w Anglii i w Polsce bede dopiero na swieta. Moze ktos z was poradzi mi w jaki sposob moglbym pozyskac jakas konkretna porade/recepte? Moze konsultacje online? Dziekuje za wszelka pomoc.

przez Hooded Spirit 23 paź 2015, 14:44
http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/list

tutaj możesz sprawdzić interakcje leków. Nawet jeżeli teoretycznie wyjdzie Ci na tej stronce, że można mixowac to i tak poradziłbym się lekarza, albo kogoś zorientowanego z forum.
ClassicalDanceDosing

przez alu 28 paź 2015, 13:11
Czy mirtazapina wyklucza stosowanie metoklopramidu? Tylko ten drugi pomaga mi na mdłości, lekarka nastraszyła mnie zespołem serotoninowym, ale ani w interakcjach ministerstwa zdrowia nic nie ma, ani na stronach zagranicznych. Napisane jest tylko, że takie połączenie może wywoływać wzmożoną senność. No i ufać psychiatrze, czy brać doraźnie jeśli potrzebuje?
alu

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Cappuccino 28 paź 2015, 13:25
Odnoszę wrażenie, że Ci lekarze coraz częściej zdobywają dyplomy w komórce pod schodami i w ogóle nie używają organu zwanego mózgiem... W jaki niby sposób jednoczesne stosowania metoklopramidu i mirtazapiny miałoby doprowadzić do zespołu serotoninowego? Zespół serotoninowy to z definicji stan nagromadzenia zbyt dużej ilości serotoniny w oun. Może wystąpić przy jednoczesnym zastosowaniu SSRI+IMAO, kilku inh. wych. zwrt. serotoniny naraz (SSRI, TLPD, trazodon, dekstrometorfan, dziurawiec itp.), albo leków serotoninergicznych+ trzeba by zjeść chyba z kilkukilogramowy worek prekursorów serotoniny (pokroju 5-HTP). Mirtazapina nie wpływa na wychwyt zwrotny serotoniny, a większość receptorów serotoninowych, jeśli nie wszystkie , do których posiada powinowactwo- blokuje. Metoklopramid jest antagonistą receptora serotoninowego 5-HT3 i agonistą receptora 5-HT4.

Ewentualna interakcja jaka może nastąpić pomiędzy tymi lekami to taka, że metoklopramid jest inhibitorem CYP2D6, a to jeden z enzymów metabolizujących mirtazapinę, więc może do pewnego stopnia podbijać jej stężenia , ale nieznacznie , bo mirtazapina jest metabolizowana na kilku szlakach , przez kilka izoenzymów cytochromu P450. Plus dwa te leki do jakiegoś stopnia wpływają na oun (metoklopramid jest też antagonistą receptora D2), więc jak sama napisałaś- mogą się delikatnie nasilić pewne objawy ze strony oun- typu senność.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24010633
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10997935

Pani doktor pier.doli jak potłuczona.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Moderator/ R2 - D2

przez alu 28 paź 2015, 13:34
Dark Passenger, tak też myślałam! Na moje wątpliwości odpowiedziała tylko "proszę panią, nasze leki bardzo się nie lubią z metoklopramidem, proszę tego nie brać, bo może się to skończyć nieprzyjemnym zespołem serotoninowym". OK, rozumiem, że SSRI+metoklopramid nie powinny się łączyć, ale mirtazapina ... już przewertowałam cały internet w tej sprawie, dzięki za upewnienie mnie!
Zwłaszcza, ż ena stronie MZ połączenie tych dwóch leków oznaczone jest na zielono jako "brak interakcji".
alu

przez Lord Cappuccino 28 paź 2015, 13:44
Najbardziej mnie rozyebały opracowania, opisy przypadków klinicznych, gdzie wystąpił rzekomy zespół serotoninowy podczas jednoczesnego stosowania SSRI i metoklopramidu. O dziwo, tylko u osób w wieku podeszłym. Przypadek? Nie sądzę. Autorzy tam zwrócili uwagę, że przy takim połączeniu u niektórych pacjentów wystąpiły nasilone objawy pozapiramidowe (sami chyba nie wiedzieli o czym piszą, bo EPS , a zespół serotoninowy to są dwie różne sprawy , EPSy występują w złośliwym zespole neuroleptycznym mylonym z ZS). A konkluzja pod koniec była taka- że przyczyną tego stanu rzeczy jest interakcja na poziomie farmakodynamicznym, tj. SSRI blokują wychwyt zwrt. serotoniny = zwiększona ilość serotoniny = nasilona transmisja serotoninergiczna = osłabiona transmisja dopaminergiczna (bo te dwa układy stoją w kontrze do siebie) , + metoklopramid, który ma działanie antydopaminergiczne (jest antagonistą receptora dopaminowego D2) = objawy pozapiramidowe. No myślałem, że yebnę ze śmiechu. Gdyby w istocie tak było to 90% pacjentów psychiatrycznych, którym psychiatrzy augmentują kurację SSRI przy pomocy neuroleptyków (które są antagonistami D2) powinno wylądować w szpitalu albo na cmentarzu. Nawet pomimo tego, że niektóre neurolepy atypowe posiadają bajery typu blokada 5-HT2a co częściowo może chronić przed EPS. A jakoś multum osób zgodnie z zaleceniem lekarza wesoło łyka SSRI + kwetiapinę , olanzapinę , amisulpryd, sulpiryd czy risperidon (itd.) i nic złego im się nie dzieje. Reasumując- dziadki zapewne doświadczyły NMS, a nie ZS, ale tępe cepy nie potrafią wyciągnąć logicznych wniosków.
Moderator/ R2 - D2

przez alu 30 paź 2015, 21:41
a propos interakcji metoklopramidu z mirtagenem - aż z ciekawości zapytałam na abc zdrowie i kolejny lekarz powiedział, że nie wolno ;] https://portal.abczdrowie.pl/pytania/je ... Zdrowie.pl
alu

przez Lord Cappuccino 31 paź 2015, 07:52
Bo Ci lekarze sa tepi. Bazuja na nieaktualnych , ksiazkowych truizmach I nie potrafia wyjsc z mysleniem poza schematycznosc. Tak jak wszyscy mowili, ze nie wolno laczyc SSRI z tianeptyna(SSRE), bo grozi to zespolem serotoninowym. No ciekawe kur.wa w jaki niby sposob jak SSRI blokuja wychywt zwrt. serotoniny I zwiekszaja jej stezenia , a tianeptyna miala byc induktorem wychwytu zwrt. serotoniny I zmniejszac jej stezenia, a ZS to Stan z definicji zwiazany z nadmiernym nagromadzeniem serotoniny w oun. Juz pomijam fakt ze od dawna wiadomo, ze byl to blad , bo w swietle najnowszych badan tianeptyna w ogole w klinicznie istotnym stopniu nie wplywa na serotonine, tylko jest agonista opio I modulatorem DA I GLUT. No ale w polskiej literaturze fachowej dalej czytamy nieaktualne bzdury wg ktorych uczy sie studentow.
Moderator/ R2 - D2

przez Franz Maurer 31 paź 2015, 12:14
Czy do Anafranil SR 75 (klomipramina) branego 1 x rano i 1 x wieczorem można dodać mirtazapinę (Mirtagen)? Jeżeli tak, to czy robić jakiś odstęp pomiędzy wieczorną dawką Anafranilu i mirtazapiny, czy można razem?

przez hellian 06 lis 2015, 12:18
Możesz łączyć oba leki, nie ma żadnego problemu. A żadne przerwy nie są konieczne.
hellian

przez TylerDurden23 10 gru 2015, 23:51
Czy może zachdzic jakaś interakcja między lekami: Anafranil, Mianserin i Pernazyna, a SARMami: Ostatyna, MK-667 ? Za odpowiedź z góry dziękuję :)
Ostatnio edytowano 10 gru 2015, 23:53 przez TylerDurden23, łącznie edytowano 1 raz
TylerDurden23

przez alu 10 gru 2015, 23:52
TylerDurden23, tu możesz sprawdzić wszystkie interakcje http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/list?who=doctor
alu

przez Lord Cappuccino 11 gru 2015, 00:01
Nie sprawdzisz tego bo enobosarm(ostaryna) i ibutamoren(MK-667) to nowe "leki", substancje dopiero w fazie badań klinicznych, w związku z czym nie występują w żadnych bazach danych i nie są znane interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, neuroleptycznymi itp.
Moderator/ R2 - D2

przez remson5 11 gru 2015, 14:40
Witam wszystkich
Jestem tu nowy.Mam pytanie odnośnie mojej kombinacji ktora dostałem na ciężka depresje lękową.
Obecnie biore(od dwuch miesięcy) mirtazapinę 30mg ,dipeperon 40mg na noc i wenlafaksyne 150 mg z rana.
Niestety dalej nie czuje sie jeszcze dobrze.Dzisiaj moja psychiatra dołorzyła mi do tego wszystkiego jeszcze
abilify 5mg.Chciałbym dowiedzieć czy brał może ktoś taką kombinacje.Troche tego dużo i mam pewne obawy .Dodam ,że największym moim problemen teraz jest brak koncentracji,zaburzona pamięć krótkotrwała,widzenie jakby zza szyby.

Sortuj wg