Acetylocholiną leczenie schizofrenii

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Acetylocholiną leczenie schizofrenii

przez kuzyn 17 paź 2010, 09:56
Naukowcy z uniwersytetu w Auckland odkryli, że żucie owoców palmy kateszowej (zwanej też betelową) pomaga ludziom chorym na schizofrenię. Orzechy te są popularną używką w Afryce, Azji i na wyspach Pacyfiku. Uczeni przeprowadzili badania na mieszkańcach Republiki Palau, gdyż aż 2 proc. z nich cierpi na schizofrenię (dwukrotnie więcej niż przeciętnie, ponieważ ta odizolowana społeczność jest nosicielem genu mającego związek z tym schorzeniem). Używkę tę stosuje ok. 70 proc. mieszkańców wysp, a wśród schizofreników odsetek ten sięga 80 proc. Po przebadaniu 70 chorych, którzy żuli ponad dziesięć orzechów dziennie, naukowcy stwierdzili, że halucynacje, urojenia i depresja towarzyszące schizofrenii przebiegały u nich w łagodniejszej formie. Specjaliści są zdania, że korzystnie na zachowanie pacjentów wpływa zawarty w orzechach alkaloid arekolina, którego skład jest podobny do neurohormonu acetylocholina. Podwyższenie poziomu acetylocholiny w mózgu powoduje obniżenie poziomu neuroprzekaźnika dopaminy (blokowanie jego działania wykorzystywane jest w leczeniu schizofrenii). Naukowcy sugerują zatem, że alkaloid zawarty w orzechach może się przyczyniać do zmniejszenia produkcji dopaminy. Warto jednak pamiętać, że żucie orzechów arekowych powoduje czerwonobrunatne przebarwienie zębów

wprost 37/2000

Więc schizofrenicy może żywcie się lecytyną.
mirtazapino ojczyzno moja

gdzie Ty jesteś?
Offline
Posty
200
Dołączył(a)
26 lip 2009, 18:14

Re: Acetylocholiną leczenie schizofrenii

przez miko84 20 paź 2010, 16:09
To kolejny dowód na to, że u osób z niedoborami dopaminy korzystnie działają leki antycholinergiczne. Zablokowanie acetylocholiny powoduje wzrost dopaminy. Osoby z depresją z powodów niedoboru dopaminy powinny spróbować starszych leków o antycholinergicznym profilu - np amitryptyliny albo doxepiny. Szczególnie jeśli nie reagują pozytywnie na leki serotoninowe. Minusem (albo plusem) starszych leków antydepresyjnych jest ich bardziej sedatywny charakter.
miko84
Offline

Re: Acetylocholiną leczenie schizofrenii

Avatar użytkownika
przez El Chupacabra 20 paź 2010, 22:22
miko84,

co to jest "sedatywny charakter" ?

wola człowieka jest jego niebem
Avatar użytkownika
Offline
Posty
1052
Dołączył(a)
22 sty 2009, 14:40
Lokalizacja
Gdańsk

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Acetylocholiną leczenie schizofrenii

przez miko84 21 paź 2010, 11:47
Sedatywny - uspokajający. Jak dla mnie leki sedatywne są czasami zbyt przymulające. Wszystkim przecież chodzi o uspokojenie myśli a nie zmulenie.
miko84
Offline

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Przeskocz do