OKSIRACETAM (Neuractiv, Neuromet, Neupan)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

OKSIRACETAM (Neuractiv, Neuromet, Neupan)

Avatar użytkownika
przez Lord Cappuccino 17 sie 2015, 15:23
Oksiracetam (Neuractiv, Neuromet, Neupan), został wprowadzony na rynek w 1988 r., przez włoską firmę farmaceutyczną ICF. Z chemicznego punktu widzenia, oksiracetam zalicza się do związków nootropowych z grupy racetamów. Jego potencjał nootropowy, określa się jako 5-8 razy wyższy od prototypu związku z grupy racetamów. Przyłączenie podstawnika hydroksylowego do struktury oksopirolidynowej, pozwoliło uzyskać doskonałe parametry farmakokinetyczne oraz wysoką biodostępność po podaniu doustnym. Oxiracetam wykazuje delikatne działanie psychostymulujące. Efekt jego działania (w porównaniu z innymi związków z grupy racetamów) występuje stosunkowo szybko.

Badania wykazały, że oksiracetam wzmacnia procesy uczenia się oraz formowania pamięci, zachodzące w strukturach hipokampalnych, poprzez nasilanie błonowego wiązania PKC. Ponadto podejrzewa się, że oksiracetam nasila obrót neuroprzekaźników: acetylocholinyw rejonie hipokampa, nasilając w tych strukturach aktywność szlaków cholinergicznych oraz glutaminianu.
W przypadku stosowania oksiracetamu, nie odnotowano problemów z wymową słów. Oksiracetam okazał się ponadto skuteczniejszym preparatem w leczeniu afazji (utraty zdolności mówienia), niż pierwszy zwiazek z grupy racetamów. Wykonano badanie (z wykorzystaniem podwójnej ślepej próby) w którym wzięło udział 12 zdrowych ochotników. Uzyskane wyniki wskazują, ze w zależności od dawki, oksiracetam zapobiega wywołanym skopolaminą, pogorszeniu parametrów neuropsychologicznych (np. pamięci semantycznej, wyników testu przypominania słów, czytania). Potwierdzeniem uzyskanych w tym badaniu wyników, było kolejne badanie, w którym udowodniono skuteczność oksiracetamu, podawanego przez okres 2-6 miesięcy osobom powyżej 65 roku życia, cierpiącym na zaburzenia procesów kognitywnych o niespecyficznej etiologii.
Wykazano, ze łączne zastosowanie oksiracetamu oraz cytrynianu choliny, podawanych dożylnie pozwoliło odzyskać biochemiczną i farmakologiczna aktywność w strukturach kory prążkowanej szczura.
Udowodniono skuteczność tego związku w wynikach testów logiki ruchowej, czuwania, koncentracji, pamięci oraz orientacji przestrzennej. Badano skuteczność oksiracetamu w demencjach różnego typu, wykazując przewagę tego preparatu nad prototypem związku. W innym badaniu, analizowano skuteczność oraz tolerancję związku; zastosowano tabletki oksiracetamu, zawierające 800 mg substancji czynnej, które podawano przez okres 12 tygodni. Po tym okresie, wykazano znaczącą poprawę w zakresie poprawy jakości życia oraz wykonywania różnych testów neuropsychologicznych. Kolejne badanie dostarczyło wyniki sugerujące, że oksiracetam może mieć potencjalne zastosowanie w leczeniu zaburzeń pamięci u epileptyków, leczonych lekami przeciwdrgawkowymi.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Avatar użytkownika
Offline
Moderator/ R2 - D2
Posty
14330
Dołączył(a)
05 maja 2011, 00:00

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Baidu [Spider], Google [Bot] i 53 gości

Przeskocz do