SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
206
59%

Nie
85
24%

Zaszkodziła
57
16%

Liczba głosów : 348

przez hania33 08 lis 2013, 11:17
MalaMi1001, mowil , ze po odstawieniu przejdzie, lecz przede mna jeszcze dluga droga..

-- 08 lis 2013, 11:19 --

obniżony próg drgawkowy i mięśnie wariują..
Nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć bo nikt za mnie nie umrze.

Obrazek

przez MalaMi1001 08 lis 2013, 11:21
hania33 napisał(a):MalaMi1001, mowil , ze po odstawieniu przejdzie, lecz przede mna jeszcze dluga droga..

-- 08 lis 2013, 11:19 --

obniżony próg drgawkowy i mięśnie wariują..

Czyli grozi to drgawkami? :roll:

przez hania33 08 lis 2013, 11:23
MalaMi1001, Raczej nie , gdyz juz chyba dawno bym je miala ..a biore paro od przeszlo 3 miesiecy..

Obrazek

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Cappuccino 08 lis 2013, 11:24
Sertralina nie powoduje zadnych zaburzen ukladu pozapiramidowego. Ona jest slabym inh. wychwytu. zwrot. dopaminy. Wybacz, ze to pisze, ale w kazdym poscie pierdzielisz jak potluczona o tym "polekowym parkinsonizmie". Gdyby antagonisci dopaminy tak od razu hop siupem u wszystkich powodowaly parkinsonizm to by nie byly stosowane powszechnie. A to ze taki ubok istnieje to inna sprawa, a ze Ty masz fobię przed neuroleptykami i wkręty hipochondryczne to inna. Jak sie boisz, ze to dyskinezy czy parkinsonizm to idz do neurologa, a nie w kazdym poscie to samo- o jezu parkinsonizm, o boze parkinsonizm, dla odmiany parkinsonizm. Nuda...
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Moderator/ R2 - D2

przez hania33 08 lis 2013, 11:24
zreszta nie my jedne to mamy , pare osob tutaj rowniez to miewa...miesnie wariuja..

-- 08 lis 2013, 11:30 --

Dark Passenger, Masz racje taki ubok istnieje i niepotrzebnie się nakręcać..

Obrazek

przez Lord Cappuccino 08 lis 2013, 11:44
Najwiecej przypadkow polekowego parkinsonizmu jest po klasycznych neuroleptykach(po atypowych mniej)- generalnie po takich, ktora maja silne dzialanie przeciwpsychotyczne, a slabe antycholinergiczne. Dwa-najczesciej wystepuje u osob po 40r.z. Trzy- te objawy parkinsonowskie sie zawsze wycofuja po zarzestaniu brania agntagonistow dopaminy, ewentualnie trzeba troche pobrac leki antycholinergiczne i tyle. Poza tym w dawkach na dystymie jakbys chciala brac flupentiksol czy amisulpryd- to nie sa dawki przeciwpsychotyczne. Jezeli juz bym sie czegos bal to dyskinez poznych i akatyzji.
Moderator/ R2 - D2

przez MalaMi1001 08 lis 2013, 13:19
Dark Passenger napisał(a): Jezeli juz bym sie czegos bal to dyskinez poznych i akatyzji.

Czyli jak widać można, nawet biorąc dawki na dystymię, nabawić się trwałych zaburzeń. Mnie nie chodzi o sam parkinsonizm tylko o ogólne "trzęsawki", czyli dyskinezy, akatyzje i wszystkie inne. Z tego co wiem akatyzja jest bardzo ciężkim do leczenia powikłaniem i w 50% przypadków nie daje się wyleczyć. A najlepsze jest to, że można brać lek 3 miesiące i może wystąpić, a można też 10 lat i dopiero wtedy wystąpi. I zdaje się, że nie jest to aż tak zależne od tego czy to dawka przeciwdepresyjna czy przeciwpsychotyczna.

Nie mam zapędów hipochondrycznych tylko nie chcę wyglądać jak debil ze skręcającą w dowolnej chwili szyją czy odskakującą nogą. Nie dość, że to męczące i budzę się przez to w nocy, to ciężko jest wykonywać codzienne czynności, np pisanie kiedy dłoń w pewnym momencie sobie odskoczy.

Więc skoro reaguję na tak nieznaczne działanie dopaminowe sertraliny to wniosek z tego taki, że strach zastosować u mnie jakikolwiek neuroleptyk. Widać nie dopamina jest problemem w mojej chorobie.

przez Lord Cappuccino 08 lis 2013, 13:29
Sertralina jest słabym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy- czyli działa pobudzająco na układ dopaminergiczny(inna sprawa to to, że silnie blokując wychwyt zwr. 5-HT pośrednio funkcjonalnie antagonizuje DA). A przyczyną polekowego parkinsonizmu i zaburzeń ze strony układu pozapiramidowego jest coś dokładnie odwrotnego- czyli zahamowanie transmisji dopaminergicznej poprzez zablokowanie receptorów dopaminowych+jakiś wpływ cholinomimetyczny(acetylocholina jest przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym- a on w 90% przypadków ma działania hamujące- i właśnie z jego nadaktywnością mamy do czynienia w ch. Parkinsona). Dlatego jak się bierze antagonistów dopaminy to powinny mieć też umiarkowany wpływ antycholinergiczny(albo dorzuca się leki o takim działaniu), żeby zapobieżyć tego rodzaju atrakcjom. Ludzie z takim prawdziwym Parkinsonem to w ogóle mają zdegenerowane neurony w istocie czarnej odpowiedzialne za produkcję dopaminy i dupa zbita.

Co do dyskinez- one w 90% przypadków są spowodowane zażywanie klasycznych neuroleptyków, atypowe są w dużo mniejszym stopniu obarczone takim ryzykiem. Tutaj dochodzi do trwałych zmian reaktywności receptora dopaminergicznego d2.

A akatyzja już jest bardziej skomplikowana bo tu w grę wchodzi układ serotoninergiczny, cholinergiczny i dopaminergiczny. Najwięcej przypadków jest po neuroleptykach- bo mają działanie antycholinergiczne, histaminergiczne i antydopaminowe. Po SSRI też zdarzają się przypadki akatyzji, ale dużo rzadziej.

-- 08 lis 2013, 13:39 --

Byłbym zapomniał- przeważająca większość ww. atrakcji jest spowodowana dożylnym/domięśniowym podawaniem klasycznych lpp. raczej nie planujesz haloperidolu w tyłek, prawda?
Moderator/ R2 - D2

przez MalaMi1001 08 lis 2013, 14:06
Dark Passenger napisał(a):Sertralina jest słabym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy- czyli działa pobudzająco na układ dopaminergiczny(inna sprawa to to, że silnie blokując wychwyt zwr. 5-HT pośrednio funkcjonalnie antagonizuje DA). A przyczyną polekowego parkinsonizmu i zaburzeń ze strony układu pozapiramidowego jest coś dokładnie odwrotnego- czyli zahamowanie transmisji dopaminergicznej poprzez zablokowanie receptorów dopaminowych+jakiś wpływ cholinomimetyczny(acetylocholina jest przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym- a on w 90% przypadków ma działania hamujące- i właśnie z jego nadaktywnością mamy do czynienia w ch. Parkinsona). Dlatego jak się bierze antagonistów dopaminy to powinny mieć też umiarkowany wpływ antycholinergiczny(albo dorzuca się leki o takim działaniu), żeby zapobieżyć tego rodzaju atrakcjom. Ludzie z takim prawdziwym Parkinsonem to w ogóle mają zdegenerowane neurony w istocie czarnej odpowiedzialne za produkcję dopaminy i dupa zbita.

Co do dyskinez- one w 90% przypadków są spowodowane zażywanie klasycznych neuroleptyków, atypowe są w dużo mniejszym stopniu obarczone takim ryzykiem. Tutaj dochodzi do trwałych zmian reaktywności receptora dopaminergicznego d2.

A akatyzja już jest bardziej skomplikowana bo tu w grę wchodzi układ serotoninergiczny, cholinergiczny i dopaminergiczny. Najwięcej przypadków jest po neuroleptykach- bo mają działanie antycholinergiczne, histaminergiczne i antydopaminowe. Po SSRI też zdarzają się przypadki akatyzji, ale dużo rzadziej.

-- 08 lis 2013, 13:39 --

Byłbym zapomniał- przeważająca większość ww. atrakcji jest spowodowana dożylnym/domięśniowym podawaniem klasycznych lpp. raczej nie planujesz haloperidolu w tyłek, prawda?

Czyli generalnie nie ma się co stresować tymi "tikami" i wszystko przejdzie jak odstawię?

A co gdyby mi psychiatra zaproponowała np. 1mg flupentiksolu dziennie, albo suplirydu to jakie to może mieć konsekwencje? W tym szpitalu tak lubią leczyć, nie trzeba nawet mieć przetestowanej całej listy SSRI, żeby mieć dorzucony neuroleptyk. Przy czym atrakcje typu mlekotok czy przytycie 10kg w miesiąc tez mi się nie widzi, więc będę oponować. Ale jak się nie da...

przez Lord Cappuccino 08 lis 2013, 15:03
Sulpiryd/amisulpryd- wypier.dala prolaktynę(co za tym idzie mlekotok, zaburzenia miesiaczkowania itp.) najbardziej z wszystkich neurolepów, ale coś za coś- najmniej się po nich tyje z wszystkich neurolepów.

Kwetiapina- najmniej z neurolepów wywala prolaktynę w kosmos, tyje się średnio na jeżą, dodatkowe działanie przeciwdepresyjne.

Flupentiksol- prolaktyna dość szybuje w górę, tycie umiarkowane, w małych dawkach działanie antydystymiczne. Tak to wygląda.
Moderator/ R2 - D2

przez PJT 08 lis 2013, 15:08
ja po 100mg mialem prolaktyne powyzej poziomu, zakladajac ze abilify nie podnosi jej poziomu, bromergon zrobil swoje
Restate my assumptions: One, Mathematics is the language of nature
I know the pieces fit.
PJT

przez khaleesi 08 lis 2013, 15:10
Dark Passenger napisał(a):Sertralina nie powoduje zadnych zaburzen ukladu pozapiramidowego. Ona jest slabym inh. wychwytu. zwrot. dopaminy. Wybacz, ze to pisze, ale w kazdym poscie pierdzielisz jak potluczona o tym "polekowym parkinsonizmie". Gdyby antagonisci dopaminy tak od razu hop siupem u wszystkich powodowaly parkinsonizm to by nie byly stosowane powszechnie. A to ze taki ubok istnieje to inna sprawa, a ze Ty masz fobię przed neuroleptykami i wkręty hipochondryczne to inna. Jak sie boisz, ze to dyskinezy czy parkinsonizm to idz do neurologa, a nie w kazdym poscie to samo- o jezu parkinsonizm, o boze parkinsonizm, dla odmiany parkinsonizm. Nuda...

Dark szkoda, że nie ma lubię to
PJT Ty zazywasz Sertralinkę? :shock:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Lord Cappuccino 08 lis 2013, 15:20
khaleesi, raczej kolega miał na myśli 100mg amiego/sulpirydu, a nie sertraliny.

-- 08 lis 2013, 15:24 --

Ja brałem o ile dobrze pamiętam dwa klasyczne neuroleptyki i kilka atypowych i jakoś nie miałem żadnych sensacji- a one najczęściej się ujawniają w pierwszych kilku(nastu) tygodniach zażywania (wyjątkiem są dyskinezy późne). A MalaMi1001 nie brałaś ani jednego neuroleptyku i już wiesz, że na 1000% będziesz miała akatyzję, dyskinezy, parkinsonizm itp. To chyba już drobna przesada.
Moderator/ R2 - D2

przez Karolina09 08 lis 2013, 16:15
Dark Passenger czyli z tego co napisałeś wnioskuję, że SSRI można zażywać bez większych konsekwencji dla naszego organizmu przed długi czas tak? Biorę SSRI (Zoloft) 4 rok z rzędu i tak się zastanawiam ostatnio czy to nie za długo. Stąd moje pytanie ile max powinno się brać SSRI?

Sortuj wg