Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

przez zebrak_nadziei 17 maja 2010, 11:29
Przeglądając forum odnajduję wiele cech wspólnych dla osób cierpiących na nerwicę lękową. Proszę tych z Was, którzy cierpią na nerwicę lękową w takim stopniu, że znają doskonale ataki paniki, którym nerwica znacznie utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie o odniesienie się do następujących przyczyn powstania nerwicy (te przyczyniły się do mojej choroby). Zastanawiam się co wyjdzie z takiego badania. Wyniki zamieszczę. Piszcie proszę zachowując te same punkty. Jeśli Wasze doświadczenia w danej dziedzie są inne - napiszcie jakie. Jeśli podobne/takie same, napiszcie że tak jest. Spróbujemy wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Zacznę od ogólnego opisu, a potem wypiszę poszczególne czynniki. Właśnie o Wasze odniesienie do tych czynników proszę.

Ogólna charakterystyka:
Relacje z matką (ja jestem córką).
Matka nadopiekuńcza, sama zalękniona. Sama nie ma znajomych, chociaż w życiu zawodowym dobrze się odnajduje. Jest nadodpowiedzialna, ma poczucie, że wszystko od niej zależy, nawet to, czy jej dziecku coś się stanie. Dlatego konktroluje rzeczywistość i dziecko. Jest niezadowolona ze swojego życia i obciąża swoim nieszczęściem dziecko, które czuje się odpowiedzialne za stan matki i od najmłodszych lat pociesza matkę i stara się być super grzeczne, żeby mama nie miała więcej zmartwień niż ma. Dziecko nie okazuje złości, nie buntuje sie i nie sprawia problemów wychowawczych. Dziecko często choruje, co z jednej strony zapewnia mu opiekę matki, a z drugiej jeszcze bardziej przyczynia sie do poczucia odpowiedzialności za smutek i zmartwienie mamy.Mama jest osobą gwatłowną, która wpada w furie, nie wiadomo kiedy i wtedy nie do końca nad sobą panuje.

W taki atakach obrywa się dziecku i innym członkom rodziny, zawsze występuje głośny krzyk i ostre słowa, które wypadają mamie z buzi. Wzbudza lęk i inni członkowie rodziny starają się jej unikać, schodzić z drogi, zrobić wszystko byle mama się uspokoiła. Jednocześnie widać, że mama się nienawidzi, nie nawidzi swojego ciała jako kobiety i nie akceptuje seksulaności - przełącza kanału w telewizji gdzy ludzie się całują. Mówi "obrzydliwość", "męskie przyrodzenie jest obrzydliwe". W konsewkencji córka zablokowana seksualnie, do późnego wieku nie odczuwa potrzeb seksualnych, a jeśli już wiąże z nimi silne poczucie winy. Nie daje się dotknąć mężczyznom, uważa swoje intymne miejsca za obrzydliwe. Podobnie myśli o męskich genitaliach.

Wśród kontroli nad córką jest kontrola nad jej wypróżnianiem się - czy są zaparcia, czy ich nie ma, czy regularnie oddawany stolec. Pilnowanie spraw wydalania w konsekwencji prowadzi u córki do silnego lęku w sytuacji dłuższego nie wypróżniania się, do konieczność kontroli rytmu wyproóżniania, co w efekcie prowadzi własnie do zaparć. W dłuższym czasie takie podjeście prowadzi do silnego lęku przed atakiem wyrostka robaczkowego - przed ingerencją w jelita, w brzuch, przed ciążą, przed każdą operacją na brzuchu, przed biegunkami i wymiotami.Brzuch staje się strefą sacrum.

Matka nieświadomie manipuluje wszystkimi cżłonkami rodziny, także córką, rozwijając przez wiele lat głębokie poczucie winy w członkach rodziny. w efekcie żaden z członków rodziny, w tym córka, nie będzie się jej przeciwtsawiać, ani buntować, bo za każdą taką sytuację płaci ogromnym poczuciem winy.

Jeśli dla córki ważna jest religia, cała postawa lęku przenosi się także na stosunek do Boga - pełną lęku i poczucia winy postawę pogłębianą jeszcze przez płytkie rozumienie wiary i niedojrzałe kazania księży.

Czynniki:

1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna.

2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy.

3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły.

4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać.

5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy.

6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca.

7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej.

8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość.

9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest.

Czekam na Wasze odniesienia się do tych 9 wyznaczników.
Dzięki wielkie
zebraknadziei.pl
Offline
Posty
16
Dołączył(a)
04 maja 2010, 21:56

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez linka 17 maja 2010, 11:39
1. Zgadza się co do joty
2. Zupełne pudło, nigdy nie miałam takich sytuacji w związku z moją mamą
3. Tutaj się zgadza, nawet dodatkowo, nie okazuje się uczuć, nie mówi kocham cię itd, przez co później utrudnia to kontakty z partnerem życiowym.
4. Nie ma tabu tak na pierwszy rzut oka, nie w związku ze sprawami natury codziennej seks, antykoncepcja, tematy dyskusyjne zborcja, kara śmierci itd itd. Natomiast są sprawy związane z rodziną o których nie wiem, troszkę się domyślam ale nikt o tym nie mówi.
5. Zgadza się
6. Zgadza się
7. Tutaj brak powiązań, ani ja ani moja rodzina nie jesteśmy specjalnie gorliwymi katolikami więc na tym tle nie mamy żadnych konfliktó.
8. Zgadza się
9. Zgadza się.....

Ja mogę dodać jeszcze jeden punkt :

10. Cykliczność - sytuacja taka powtarza się od pokoleń, matka wypomina dokładnie to samo swojej matce, co ja jej....... i strach, żebym ja nie powieliła takiego samego schematu......
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Avatar użytkownika
Offline
Przyjaciel forum
Posty
11446
Dołączył(a)
10 gru 2007, 14:11
Lokalizacja
Rivia

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

przez k_o82 18 maja 2010, 16:29
tak 1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna.

nie 2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy.


tak 3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły.

w 50% tak 4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać.

tak 5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy.

tak 6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca.

nie 7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej.

tak 8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość.

tak 9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest.

jest więcej czynników. :uklon:
k_o82
Offline

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

przez zebrak_nadziei 18 maja 2010, 22:50
Dziękuję Wam za odpowiedzi, jednak dają jakiś obraz. Zachęcam kolejne osoby do wypowiedzenia się. Nie trzeba czytać całego posta, wystarczy odnieść się do punktów na końcu.
Jak na razie jeden pocieszający fakt - religia nie jest wszystkiemu winna...choć to mała pociecha..
Innych czynników jest multum, te wybrałam ze względu na moją ocenę ich wagi w rozwoju nas jako ludzi..
Offline
Posty
16
Dołączył(a)
04 maja 2010, 21:56

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez *Monika* 18 maja 2010, 23:25
100% 1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna.

0% 2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy.


50% 3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły.

w 50% tak 4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać.

100% 5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy.

wszyscy wyrażają złość 100% 6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca.

0% 7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej.

100% 8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość.

100% 9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest.

legenda
100%tak
0% nie
Avatar użytkownika
Offline
Główny Moderator
Posty
18860
Dołączył(a)
16 paź 2009, 19:20

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

przez zebrak_nadziei 18 maja 2010, 23:28
Monika1974, co masz na myśli pod "Legedna 100%"?
Offline
Posty
16
Dołączył(a)
04 maja 2010, 21:56

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez *Monika* 18 maja 2010, 23:31
zebrak_nadziei,

MOja legenda-tłumaczę co oznacza 100% , a co 0%. Zamiast tak-napisałam 100%, zamiast nie 0%, 50 % - to pól na pół.
Avatar użytkownika
Offline
Główny Moderator
Posty
18860
Dołączył(a)
16 paź 2009, 19:20

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez rushia 18 maja 2010, 23:33
Co tu duzo mowic, nic dodac nic ujac! Nie wiem, czy inni sa tacy jak ja, ale moje wspolczucie jest ogromne! Kiedy np widze jak mama oglada sie w lustrze, zastanawia sie w co sie ubrac i widze ze jest chociaz troche sfrustrowana od razu robi mi sie bardzo ciezko na duszy
Avatar użytkownika
Offline
Posty
35
Dołączył(a)
08 maja 2010, 14:19

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez *Wiola* 18 maja 2010, 23:53
Czynniki:

1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna. U mnie odwrotnie

2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy. Też nie, może nawet zbyt wiele widziałam

3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły. TAK

4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać. TAK

5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy. RACZEJ NIE

6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca. NIE

7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej. TEŻ NIE TAK

8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość. TAK

9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest. NIE TAKNiektóre są tak sformułowane, że ja nie mogę udzielić prawdziwych odpowiedzi.:(
Avatar użytkownika
Offline
Moderator
Posty
18130
Dołączył(a)
10 lis 2009, 14:14

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez Sorrow 18 maja 2010, 23:57
1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna.
0%

2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy.
0%
Chociaż sam wyrobiłem sobie niezbyt pochlebną opinię o związkach heteroseksualnych po latach walki o alimenty.

3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły.
0%

4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać.
0%

5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy.
10%

6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca.
0%

7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej.
50% kiedyś jak byłem mały i wierzyłem. Choć to nie z domu tylko ze szkoły.

8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość.
0%

9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest.
0%
Avatar użytkownika
Offline
Posty
3353
Dołączył(a)
08 cze 2006, 15:38

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez *Monika* 19 maja 2010, 00:01
Sorrow,

Przyglądnęłam się Twoim wynikom , prawie wszędzie odpowiedź 0% czyli nie.
Możesz podać inne czynniki? ustosunkujemy się do nich..... :D
Avatar użytkownika
Offline
Główny Moderator
Posty
18860
Dołączył(a)
16 paź 2009, 19:20

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez Sorrow 19 maja 2010, 00:19
W sumie to głównie porzucenie przez ojca, nie płacenie przez niego alimentów pomimo tego, że żył na wysokim poziomie, zdrada przez antypolskie sądy, bieda, patologiczna szkoła podstawowa (mobbing, agresywne/depresyjne nauczycielki, bezkarne napastowanie seksualne dziewcząt przez część chłopaków z klasy, obecność elementu przestępczego w klasie, itp. itd.) i patologiczne liceum prywatne. Dopiero jak się przeniosłem w drugiej klasie do liceum państwowego, to miałem do czynienia z w miarę normalną młodzieżą i dopiero jak powtarzałem trzecią klasę znalazłem jakichś bliższych znajomych. Tzn. miałem jakieś bliższe znajomości w podstawówce ale pod koniec je zerwałem, bo byli to ludzie skażeni tą szkołą - też mieli dość nieprawidłowe osobowości i niezbyt dobrze na mnie działali.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
3353
Dołączył(a)
08 cze 2006, 15:38

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

Avatar użytkownika
przez rushia 26 maja 2010, 08:00
1. Nadopiekuńćza i kontrolująca matka. Także nadodpowiedzialna. nie, ona sie nie martwi, ma inne powody kontrolli nade mna

2. Zblokowana seksualność, matka nie akceptowała siebie, seksulaności obrzydzała seksualność. Seksulaność obciążona poczuciem grzechu i winy. nie wiem czy akceptuje siebie ale pewne jest ze zblokowala mi seksualnosc ciagle gadajac ze 'jak takie male dziewczynki moga robic takie rzeczy' i kazala mi wyjsc na kazdej erotycznej scenie w filmie jakby to bylo najgorsze co moze tam byc (bo lepiej jak ucinaja sobie glowy niz ludzie sie kochaja)

3. Relacje - w domu nie rozmawia się szczerze. Szczerość i otwartość są obce rodzinie. Nie można mówić o uczuciach. Nie można mówić wprost. Członkowie rodziny tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Rozmowy są zazwyczaj płytkie - dotyczą pracy, szkoły. to prawda, moja rodzina jest mi wlasciwie obca

4. Tabu - w domu jest wiele tajemnic, tematów tabu, których nie należu poruszać. uczucia - bo mazanie sie jest dla ludzi beznadziejnych oraz wszystko co mogloby sprawic ze rodzina przestanie sie wydawac tak idealna

5. Poczucie winy - wszyscy w domu (nawet matka, która innych obarcza poczuciem winy) cierpią na ogromne poczucie winy. nie wiedzialam do tej pory dlaczego swiadomie robie sobie krzywde poswiecajac sie dla kogos i potem nad tym placzac. Ona jest taka idealistka, ze nikt nie zrobi nic tak jak ona wiec wszystko chce zrobic sama, a potem narzeka ze nikt jej nie pomaga, ze ma najgorzej

6. Nie wyrażanie złości - tylko matka ma prawo wyrażać złość. Nie wolno wyrażać smutku, bo reakcją na niego jest złość i wściekłość matki, lub bezradność ojca. u mnie to wscieklosc calej rodziny, zawsze bylam karana za placz, znienawidzilam wszystkich

7. Religia - dla osób, dla których ważna jest religia. Chłonięcie do serca często podkreślanych w kościele: grzeszności ludzkiej natury, złego Boga, co w konsekwencji prowadzi do wiary pełnej lęku, tragicznej. byloby tak gdybym wierzyla w boga

8. Cierpiętnictwo - matka robi wiele rzeczy dla innych, ale jako "ofiarowanie siebie", potem wypomina i oczekuje zwrotu. Według zasady "nie chcę, ale muszę to zrobić, żeby być dobrą matką". Dzieci przejmują takie myślenie i zaczynają poświęcać się dla innych, robić sobie krzywdę, i koło sie kręci. Tak bowiem rozumieją miłość. tak, juz o tym pisalam

9. Brak wolności - w rodzinie nie ma miejsca na danie wolności drugiemu człowiekowi, na realizowanie się takim jakim się jest, na akceptację człowieka takiego jakim sie jest. rodzice maja sztywny schemat jaka mam byc i bardzo sie staraja zebym taka byla - podobna do calej rodziny, ale ja jestem zupelnie inna i mam nadzieje ze niedlugo sie wyprowadze, bo w ich plan na mnie nie wpisala sie choroba, uczuciowosc i zainteresowanie sztuka

10. Matka jest idealistka, martwi sie o opinie innych - w kazdej rozmowie slysze o ludziach ktorzy powiedza to czy tamto. Rodzina sztucznie idealna musi nadal nia pozostac. Mama usilnie probuje mowic mi co mam obrac, poprawia mi kolnierzyk "bo jej sie nie podoba", mowi mi jak ma wszystko wygladac i jak mam wszystko robic, a potem dziwi sie ze nie chce w tym uczestniczyc. Wszyscy udaja ze nic sie nigdy zlego nie dzieje

11.Rodzice nie sluchaja usprawiedliwien, poniewaz wg nich sa glupie, bo oni tacy nie sa


12. Rodzice sa wiecznie krytyczni, co do ubioru, mieszkania a nawet faceta. Nie probuja nawet zaakceptowac naszej odmiennosci od ich idealow.
Avatar użytkownika
Offline
Posty
35
Dołączył(a)
08 maja 2010, 14:19

Re: Czynniki wpływające na powstanie nerwicy

przez blackk 27 maja 2010, 00:04
Dla mnie, wszystko się zgadza... Miałem bardzo trudne dzieciństwo...
Offline
Posty
40
Dołączył(a)
20 lut 2010, 23:23
Lokalizacja
Katowice

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

Przeskocz do