Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

395 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      240
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.08.2022 o 17:10, melon432 napisał:

a jaka dolegliwość?

Zaburzenia depresyjno-lękowe. 

 

W dniu 21.08.2022 o 08:37, antrex10 napisał:

Bierze ktoś 5 mg escitalopramu i działa?

Mi psychiatra nawet nie proponowała takiej dawki. Brałam 5 mg przez dwa dni na rozruch, potem 10 mg. W drugim tygodniu sierpnia wstawiła mnie na 20 mg i dopiero teraz czuję się lepiej - jest dużo mniej lękowo i depresyjnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy jak z tym esci jest, działa szybko jak piszą czy tak jak inne ssri? Biorę esci w sumie już 8 tygodni i lipa totalna, najpierw 5mg tydzień później 10mg 4 tygodnie i teraz od 3 15mg, leczę się na stany lękowo depresyjne, brałem kilka lat paroxetyna i pomagała ale chyba się wypaliła, do tego biorą prega 2x150mg i 75mg trittico na sen. Kręci się w głowie, rozmazane widzenie i jakby tępo w głowie. Ciągnąć dalej? Czy zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pryniu, jak brałeś paro kilka lat, to przestawiając się na esci pewnie masz i skutki uboczne i teoretycznie odczuwasz brak poprawy. Paro ma wiele skutków ubocznych przy odstawieniu, a czas esci jest wtedy wydłużony, aby dać poprawę leczenia. Dodatkowo bierzesz dość sporą dawkę pregi i trittico na sen. Po pregabalinie są właśnie zawroty głowy, brak koncentracji i problemy ze wzrokiem. Ja ją szybko odstawiłem. Wymusiłem ją na lekarzu niepotrzebnie. Za to trittico działa bardziej uspakajająco i przeciwlękowo i zazwyczaj jest przepisywany do escitalopramu z dobrym skutkiem. Po sobie wiem, że pomaga lepiej, u mnie w dawce 125 - 150 mg.

Musisz dać czas dla esci w dawce 15 mg z miesiąc. To tylko moje zdanie, osobie która jest na ssri jakieś 20 lat.

Jakie dawki paro brałeś dotychczas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramar dzięki za wyczerpującą odpowiedź, paro brałem przez chwilę max 40mg, zazwyczaj od 20 do 30mg. Lekarka kazała podnieść do 20mg i ponoć ma być lepiej:-) zamienila mi trittico cr na xr ponoć nie ma zmuly z rana i ciężkiej głowy, macie jakieś doświadczenia z nimi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z esci mam tylko złe wspomnienia, wdrażania było koszmarem, przez 4 dni pieczenie i palenie kończyn górnych, prawie wyłem z bólu, przechodzące prądy, na tułowiu czerwone plamy i pieczenie, zacząłem się zastanawiać czy nie tracę rozumu, zacząłem wątpić czy to reakcja leku czy inna przypadłość. Po tych dniach bardzo się zmniejszyło i już tak mnie nie męczyło ale za to bardzo nasilił moje szumy uszne które mam od 2 lat do tego stopnia że nie dało się wytrzymać i po 2 miesiącach brania powiedziałem mojemu psycho że to bez sensu i już nie dam rady.  Co prawda na depresję i lęki pomagał ale efekty uboczne w postaci nasilenia szumów były nie do przejścia.

Teraz tego dziadostwa nie biorę i jest prawie normalnie z szumami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcelina 28 napisał:

Czy jest ktoś z was kto przytył na esci kilkanaście kg? Biorę od marca,przytyłam 15 kg. Myślałam ze to przez mirtor ktory odstawiłam miesiąc temu a waga nie spada.

Generalnie po przytyciu po mirtazapinie, waga sama nie spadnie po odstawieniu. Te 15kg trzeba normalnie spalić. Escitalopram słabo powoduje tycie. To pewnie mirtazapina.

 

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2022 o 19:33, ProstyUser napisał:

Generalnie po przytyciu po mirtazapinie, waga sama nie spadnie po odstawieniu. Te 15kg trzeba normalnie spalić. Escitalopram słabo powoduje tycie. To pewnie mirtazapina.

 

Jejuuu. Myślałam ze samo zajdzie.  Zawsze wazyłam 50 kg a teraz 65😔 biore tez 50mg pregabalina i 150 lamitrin ale one chyba nie powodują tycia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2022 o 18:58, Pryniu napisał:

Moi drodzy jak z tym esci jest, działa szybko jak piszą czy tak jak inne ssri? Biorę esci w sumie już 8 tygodni i lipa totalna, najpierw 5mg tydzień później 10mg 4 tygodnie i teraz od 3 15mg, leczę się na stany lękowo depresyjne, brałem kilka lat paroxetyna i pomagała ale chyba się wypaliła, do tego biorą prega 2x150mg i 75mg trittico na sen. Kręci się w głowie, rozmazane widzenie i jakby tępo w głowie. Ciągnąć dalej? Czy zmienić?

Nie działa szybko. Co to to nie. Ja biorę od stycznia. Od 1 marca 10mg i kilka tyg brałam 15, ale już jestem znowu na 10. Dopiero w sierpniu poczułam znaczną poprawę samopoczucia. Czyli w zasadzie po pół roku przyjmowania 10mg, a potem 15. 

 

W dniu 21.09.2022 o 12:37, Marcelina 28 napisał:

Czy jest ktoś z was kto przytył na esci kilkanaście kg? Biorę od marca,przytyłam 15 kg. Myślałam ze to przez mirtor ktory odstawiłam miesiąc temu a waga nie spada.

Tak ja przytyłam okrutnie, nie wiem o co chodzi. Nie jem jakoś więcej, ćwiczę i bardzo dużo chodzę (wczoraj np. 9 km). A jestem tak gruba, że szok. Już nie wiem czy to wina Esci czy efekt jojo, bo bardzo dużo schudłam przez lęki, ale teraz jestem zdecydowanie grubsza niż przed chorobą…myślę, że od marca mogłam z 8kg przytyć 🥹

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brałem escitalopram przez ponad pół roku (lek oroes), wszystkie lęki zniknęły, mój nastrój znacznie się podwyższył, co najważniejsze moje libido które było zerowe przez stany lękowe i obniżony nastrój również w końcu wróciło do normy.. czułem się jak nowonarodzony. Jednak jakiś czas później na imprezie zapaliłem marihuanę i wszystkie objawy nerwicy wróciły.. dosłownie pół roku leczenia poszło na marne przez jedno zapalenie. Powiedziałem o tym wszystkim doktorowi i przypisał mi tym razem sertralinę (lek setaloft) bo escitalopram na mnie już by nie zadziałał ze względu na tolerancje która wyrobiła się przez te pół roku. Moje pytania:
 

1. Czy po sertralinie mogę spodziewać się tak samo zadowalających efektów jak po esci, podwyższony nastrój, poranne wzwody, wysokie libido i dobry humor? martwi mnie to że bardzo dużo osób pisze że esci pomógł im na libido (w tym mi) a sertralina ponoć je zabija.. a nie ukrywam że jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.  

2. czy nawet jeśli sertralina zabije moje libido (które z resztą teraz mam i tak zerowe..) to czy po kuracji libido znowu będzie wysokie?

3. ile czasu trzeba czekać żeby escitalopram który brałem wczesniej znowu na mnie podziałał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2022 o 12:37, Marcelina 28 napisał:

Czy jest ktoś z was kto przytył na esci kilkanaście kg? Biorę od marca,przytyłam 15 kg. Myślałam ze to przez mirtor ktory odstawiłam miesiąc temu a waga nie spada.

Przez rok gdy brałem esci nic nie przytyłem, za to przy schodzeniu z tego leku przytyłem 10 kg i do tej pory mam problem żeby to zrzucić mimo ograniczenia cukrów, ilości jedzenia i zwiększonej aktywności fizycznej. Przed leczeniem nie miałem problemu żeby zgubić kg tylko przy pomocy ograniczenia ilości jedzenia.

Edytowane przez Kris0x0000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2022 o 16:38, mlodyg napisał:

1. Czy po sertralinie mogę spodziewać się tak samo zadowalających efektów jak po esci, podwyższony nastrój, poranne wzwody, wysokie libido i dobry humor? martwi mnie to że bardzo dużo osób pisze że esci pomógł im na libido (w tym mi) a sertralina ponoć je zabija.. a nie ukrywam że jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.  

2. czy nawet jeśli sertralina zabije moje libido (które z resztą teraz mam i tak zerowe..) to czy po kuracji libido znowu będzie wysokie?

3. ile czasu trzeba czekać żeby escitalopram który brałem wczesniej znowu na mnie podziałał?

1. Sertralina jest w mojej ocenie lekiem o wiele lepszym, niż esci, a co do libido, to zabija je tak samo jak esci i pozostałe ssri (chyba, że mamy na myśli paroksetynę, która wywołała u mnie anorgazmię przy działaniu gorszym, niż sertralina)

2. Nie wiadomo jak zareagujesz. Ja już nie pamiętam, jakie jest moje "normalne" libido. Tak długo biorę ssri, że po prostu przywykłem i... nie narzekam.

3. Teoretycznie, jeśli schodzisz z jednego ssri bezpośrednio na inny - powinien zadziałać szybciej. Jednak to sertralina "ładuje się" najszybciej, bo jakieś 10-15 dni przy dawce 150 mg i wyższej.

Edytowane przez drjeckylmrhyde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę escitalopram pełna dawke już szósty tydzień. Nie powiem, jestem zadowolony z efektów jak na razie. Biorę o 10 tabletkę i później często pojawia się senność (czasami śpię po 40 minut w dzień). Czy ktoś z Was zamienił porę przyjmowania leku na wieczór i było lepiej? Lekarz mówił, żeby spróbować zamienić porę przyjmowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2022 o 10:36, gem78 napisał:

Z esci mam tylko złe wspomnienia, wdrażania było koszmarem, przez 4 dni pieczenie i palenie kończyn górnych, prawie wyłem z bólu, przechodzące prądy, na tułowiu czerwone plamy i pieczenie, zacząłem się zastanawiać czy nie tracę rozumu, zacząłem wątpić czy to reakcja leku czy inna przypadłość. Po tych dniach bardzo się zmniejszyło i już tak mnie nie męczyło ale za to bardzo nasilił moje szumy uszne które mam od 2 lat do tego stopnia że nie dało się wytrzymać i po 2 miesiącach brania powiedziałem mojemu psycho że to bez sensu i już nie dam rady.  Co prawda na depresję i lęki pomagał ale efekty uboczne w postaci nasilenia szumów były nie do przejścia.

Teraz tego dziadostwa nie biorę i jest prawie normalnie z szumami.

Też mam szumy. Zastanawiam się nad przejściem na esci. Po odstawieniu esci szumy wróciły do swojego normalnego poziomu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę od paru tygodni 10 mg escitalopramu, miałem ostatnio trudny okres w życiu osobistym i dołożyłem go żeby poprawić nastrój. Jak na razie efektów nie ma poza sennością i zajebistymi mdłościami przez kilka godzin w ciągu dnia. Czy to cholerstwo mija z czasem? Nie wiem ile dam radę to znosić a chciałbym chociaż te 6 tygodni brać i zaczekać na pozytywne efekty. W sumie kiedyś już escitalopram brałem i raczej mnie zawiódł ale postanowiłem spróbować ponownie, jak nie wypali to mam jeszcze sertralinę i fluoksetynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem 3 tygodnie temu 10 mg escitalopramu do zestawu bo potrzebowałem czegoś na podniesienie nastroju, mam teraz ciężki czas, ale póki co nie ma poprawy. Biorę też od niedawna 75 mg pregabaliny 3 x dziennie ale tu też lipa, na razie trochę nawet podkręca mi lęk i wcale nie wpływa na nastrój. Chyba zaczekam te 6 tygodni i jeśli escitalopram nie da poprawy wjadę na sertralinę lub fluoksetynę. Chociaż niekoniecznie, dzisiaj mam teleporadę i będę prosił faceta o bupropion, jeśli go dostanę nie będę nic mieszał z innymi lekami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od roku biorę Escitil, najpierw w dawce 5mg, potem 10mg, a od pół roku w dawce 20mg. 

 

Mam poczucie, że pomaga na lęki i ataki paniki. Jest ich mniej i występują z mniejszą intesywnością. Natomiast lek miał także pomóc w radzeniu sobie z melancholią, ograniczoną motywacją, ograniczoną energią "do życia", ale nic takiego się nie dzieje. Mam wręcz wrażenie, że uspokojenie lęków pogłębioło melancholię.

 

Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim? Czy lekarz zalecił inne podejście w leczeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mawae napisał:

Od roku biorę Escitil, najpierw w dawce 5mg, potem 10mg, a od pół roku w dawce 20mg. 

 

Mam poczucie, że pomaga na lęki i ataki paniki. Jest ich mniej i występują z mniejszą intesywnością. Natomiast lek miał także pomóc w radzeniu sobie z melancholią, ograniczoną motywacją, ograniczoną energią "do życia", ale nic takiego się nie dzieje. Mam wręcz wrażenie, że uspokojenie lęków pogłębioło melancholię.

 

Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim? Czy lekarz zalecił inne podejście w leczeniu?

 

Zdecydowanie, mam tak samo na 10 mg. Lekarka zaleciła zwiększenie do 15 mg, ale boję się, że będzie jeszcze gorzej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zostal mi przepisany escitalopram (mozarin) i sympramol na depresje i lęki problem polega na tym ze mam wrodzona wade serca (ubytek przegrody miedzokomorowej) zapomnialem o tym wspomniec psychiatrze a przy escitalopramie jest przeciwskazane zazywanie  leku przy wadach serca co powinienem w takim razie zrobic wymienic w aptece na jakies inne zamienniki (do lekarza w sprawie wymiany lekow nie mam jak sie dostac nastepna wizyte mam w styczniu)  czy jednak normalnie moge brac te leki bo juz nie wiem co mam robic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dasdas444 zamienniki w aptece dotyczą jedynie leków o tym samym składzie, a przecież nie o to chodzi. Nikt Ci nie da innego leku bez recepty. Powinieneś się jednak skonsultować z psychiatrą bądź kardiologiem czy możesz brać dany lek, a jeśli to niemożliwe, to chociaż z lekarzem pierwszego kontaktu. I pamiętać na przyszłość o takich sprawach, bo to ważne. Użytkownicy Forum Ci tego nie powiedzą czy możesz brać dany lek w Twoim indywidualnym przypadku, bo tu są pacjenci nie lekarze i każdy ma jedynie osobiste doświadczenia z danym lekiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dasdas444 napisał:

Witam zostal mi przepisany escitalopram (mozarin) i sympramol na depresje i lęki problem polega na tym ze mam wrodzona wade serca (ubytek przegrody miedzokomorowej) zapomnialem o tym wspomniec psychiatrze a przy escitalopramie jest przeciwskazane zazywanie  leku przy wadach serca co powinienem w takim razie zrobic wymienic w aptece na jakies inne zamienniki (do lekarza w sprawie wymiany lekow nie mam jak sie dostac nastepna wizyte mam w styczniu)  czy jednak normalnie moge brac te leki bo juz nie wiem co mam robic...

Cześć.

Podpisuję się pod tym co napisał Dryagan. Idź do lekarza rodzinnego on też może ci powiedzieć co i jak, ewentualnie zapisać coś innego. W aptece ci nikt nie wymieni leku. Co do tego co jest w ulotce to ja często czytam że np nie można brać przy epilepsji, astmie czy nadciśnieniu albo że trzeba zachować ostrożność a mimo to dostaje dany lek. Ja zawsze mówię lekarzom na co choruje i jakie leki biorę oraz to że mam alergię też na leki. Niemniej uważam że najlepiej skontaktować się nawet z rodzinnym aby zdecydował.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×