Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Mi lekarz zwiększył dawkę Escitil z 10 mg do 15 mg. 

 

10 mg wystarczyło aby ograniczyć ataki paniki i lęki, ale nie pomogło na objawy depresyjne. 

 

Skutków ubocznych nie miałem, ani przy 5 mg (początek przyjmowania leków), ani przy 10 mg.

 

Czasem się zastanawiam czy to rzeczywiście działa, czy może placebo odgrywa jakąś rolę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, fearofthedark napisał:

Akurat to lekarz rodzinny mi nic nie powiedział, poza tym od razu zalecił brać 10mg. Na początku naprawdę było cięzko. 

Co do Brintellixu to dużym plusem jest to, że nie ma takich inwazyjnych skutków ubocznych, mam na myśli jakieś ataki paniki np. kolejnym plusem na pewno to, że u mnie nie zaburza libido. Sam lek zaczął działać dopiero po miesiącu, teraz jestem na 15mg. Jest lepiej ,ale zauwazylem, że słabo działa na nerwice, po esci byłem trochę spokojniejszy. Mam lepsze i gorsze dni, ale zastanawiam się czy jak teraz nie pójdę do lekarza to nie przejść już na 20mg i sprawdzić efekty

A na co dokładnie się leczyleś escitalopramem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcelina 28 napisał:

A na co dokładnie się leczyleś escitalopramem?

Depresja. Był taki moment, że czulem się nieźle, ale esci mnie bardzo zobojętnił, nie czułem przyjemności z wielu rzeczy, które mnie wcześniej cieszyły. np słuchanie muzyki, nigdy nie rozstawałem się ze słuchawkami, a po esci jakoś nie miałem ochoty na muzykę. Psychiatra stwierdził, że zwiększenie dawki zwiększyło by też tę obojętność, więc zmienił mi na Brintellix i faktycznie tego nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, oko.grzegorz napisał:

Nie informowanie o skutkach ubocznych to tez rzeczywiscie problem wielu lekarzy ale co tam. Przeciez liczy sie tylko kasa

Tak mój poprzedni lekarz psychiatra zawsze jak sie go pytalam o to jakich skutków ubocznych mogę się spodziewać po leku to odpowiadał mi tylko np.lekkiej sennosci albo lekkich nudności,a ja potem jak dostawałam na nich nasilenia lęków to byłam przerażona i myslałam że coś jest nie tak. Za to mój nowy lekarz nie krył przedemną że pierwsze tygodnie na leku mogą być ciężkie i wiedziałam przynajmniej że to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fearofthedark napisał:

Depresja. Był taki moment, że czulem się nieźle, ale esci mnie bardzo zobojętnił, nie czułem przyjemności z wielu rzeczy, które mnie wcześniej cieszyły. np słuchanie muzyki, nigdy nie rozstawałem się ze słuchawkami, a po esci jakoś nie miałem ochoty na muzykę. Psychiatra stwierdził, że zwiększenie dawki zwiększyło by też tę obojętność, więc zmienił mi na Brintellix i faktycznie tego nie mam.

Czyli lęków nie miałeś? Noe wiem własnie czy to esci pomoże na lęki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż myślę, że jakieś zaburzenia nerwicowe też mam. Łatwo się denerwuję, tętno mam przyspieszone no i często czuję napięcie nerwowe, szczególnie w pracy,  jeśli chodzi o depresję to zaczęło być lepiej, ale na lęki raczej nie działa ten brintellix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcelina 28 napisał:

Czyli lęków nie miałeś? Noe wiem własnie czy to esci pomoże na lęki...

Mam nerwicę i to od bardzo bardzo dawna, może się już przyzwyczaiłem z tym żyć, po esci byłem wytłumiony, spokojniejszy, więc myślę że na lęki działa. Ale odkąd już nie biorę, to jestem duzo bardziej podatny na stres, łatwo mnie zdenerwowac i czuję często adrenalinę, czasem bez powodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, fearofthedark napisał:

Chciałbym zostać przy tym leku już, ale boję się, że znów mi lekarz zmieni na coś innego, jak to wszystko opowiem. A ten brintellix ma akurat najmniej skutków ubocznych

A próbowałeś jeszcze czegoś innego czy tylko esci i ten Brintellix?

Moim glownym problemem są lęki i napady paniki, więc zalezy mi aby esci na to zadziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcelina 28 napisał:

A próbowałeś jeszcze czegoś innego czy tylko esci i ten Brintellix?

Moim glownym problemem są lęki i napady paniki, więc zalezy mi aby esci na to zadziałało.

Nic więcej nie próbowałem, moje problemy zaczęły się mniej więcej od października ubiegłego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fearofthedark napisał:

Nic więcej nie próbowałem, moje problemy zaczęły się mniej więcej od października ubiegłego roku.

A masz jakąś psychoterapie? Twoj stan z tego co czytam nie jest ciężki więc może nie warto pakować się w jakieś leki większego kalibru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brintellix hmmm kurcze tez fajna opcja. A to stłumienie emocji po escitalopramie niestety jest zawsze. Chyba ze wlasnie mala dawke sie bierze ale mala dawka nie wyleczy. Wg mnie. Dlatego i ten brintellix smialo bym podniosl do 20 mg. Chociaz pewnie tez troche przytłumi czlowieka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcelina 28 napisał:

A masz jakąś psychoterapie? Twoj stan z tego co czytam nie jest ciężki więc może nie warto pakować się w jakieś leki większego kalibru.

Oczywiście chciałem, ale w Krakowie terminy na psychoterapię są na 2 lata do przodu.. 

A bez leków początkowo to ja z łóżka wstać nie mogłem, umyć zębów czy zrobić innych najprostszych rzeczy. Jadąc do pracy w tramwaju chciało mi się rzygać z niechęci.. Bez leków nie dałbym rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, fearofthedark napisał:

Oczywiście chciałem, ale w Krakowie terminy na psychoterapię są na 2 lata do przodu.. 

A bez leków początkowo to ja z łóżka wstać nie mogłem, umyć zębów czy zrobić innych najprostszych rzeczy. Jadąc do pracy w tramwaju chciało mi się rzygać z niechęci.. Bez leków nie dałbym rady

Psychoterapia to sie nadaje do.....😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fearofthedark napisał:

Oczywiście chciałem, ale w Krakowie terminy na psychoterapię są na 2 lata do przodu.. 

A bez leków początkowo to ja z łóżka wstać nie mogłem, umyć zębów czy zrobić innych najprostszych rzeczy. Jadąc do pracy w tramwaju chciało mi się rzygać z niechęci.. Bez leków nie dałbym rady

To może pomyśl o jakiejś samoedukacji. Mam parę fajnych książek do polecenia,czy forum na którym nie tylko o lekach i objawach😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem 🙂

Jestem dziś po wizycie. Dalej ograniczam pregabaline z 225 do 150mg ale mam podnieść esci z 10 na 15mg. Z tym że nie jestem zadowolony z wizyty. Mam wrażenie że mój lekarz kompletnie nie angażuje się w moje leczenie i rzuca losowo zalecenia. Nawet w trakcie wizyty nie sprawdził co biorę i zalecił mi z początku redukcję do największej dawki która brałem :D W sumie na żadne pytania nie dostaje konkretnej odpowiedzi.

 

Rozważam nie zwiększać dawki tej esci, a za jakiś miesiąc pójść do innego psychiatry. Czy inny lekarz bez problemu będzie kontynuował leczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Potejto napisał:

Cześć i czołem 🙂

Jestem dziś po wizycie. Dalej ograniczam pregabaline z 225 do 150mg ale mam podnieść esci z 10 na 15mg. Z tym że nie jestem zadowolony z wizyty. Mam wrażenie że mój lekarz kompletnie nie angażuje się w moje leczenie i rzuca losowo zalecenia. Nawet w trakcie wizyty nie sprawdził co biorę i zalecił mi z początku redukcję do największej dawki która brałem :D W sumie na żadne pytania nie dostaje konkretnej odpowiedzi.

 

Rozważam nie zwiększać dawki tej esci, a za jakiś miesiąc pójść do innego psychiatry. Czy inny lekarz bez problemu będzie kontynuował leczenie?

Tak,bez problemu. Ja tak wlasnie zrobiłam że po niezadowalającym leczeniu zmieniłam lekarza i teraz jestem pod jego opieką.

 

To nie wiem czemu kazał Ci zwiększyć dawkę skoro czujesz sie dobrze. 

Chyba że nie czujesz zadowalającej poprawy to może sprobuj tej 15,jak bedzie gorzej to najwyżej wrocisz do 10 albo pójdziesz już do nowego lekarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Potejto napisał:

Cześć i czołem 🙂

Jestem dziś po wizycie. Dalej ograniczam pregabaline z 225 do 150mg ale mam podnieść esci z 10 na 15mg. Z tym że nie jestem zadowolony z wizyty. Mam wrażenie że mój lekarz kompletnie nie angażuje się w moje leczenie i rzuca losowo zalecenia. Nawet w trakcie wizyty nie sprawdził co biorę i zalecił mi z początku redukcję do największej dawki która brałem :D W sumie na żadne pytania nie dostaje konkretnej odpowiedzi.

 

Rozważam nie zwiększać dawki tej esci, a za jakiś miesiąc pójść do innego psychiatry. Czy inny lekarz bez problemu będzie kontynuował leczenie?

A dlaczego kazał Ci zwiększyć dawkę? Dziwne jak dla mnie…

 

Ja już 2 tyg na Esci. Niby było już całkiem ok, ale dostałam boli brzucha, a później pleców i znowu jestem podenerwowana. Mam uderzenia gorąca z nerwów i znowu sztywnienie mieśni. Mam jakieś uciski w lędźwiach znowu :(  A tak liczyłam już na normalność…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Potejto napisał:

Cześć i czołem 🙂

Jestem dziś po wizycie. Dalej ograniczam pregabaline z 225 do 150mg ale mam podnieść esci z 10 na 15mg. Z tym że nie jestem zadowolony z wizyty. Mam wrażenie że mój lekarz kompletnie nie angażuje się w moje leczenie i rzuca losowo zalecenia. Nawet w trakcie wizyty nie sprawdził co biorę i zalecił mi z początku redukcję do największej dawki która brałem :D W sumie na żadne pytania nie dostaje konkretnej odpowiedzi.

 

Rozważam nie zwiększać dawki tej esci, a za jakiś miesiąc pójść do innego psychiatry. Czy inny lekarz bez problemu będzie kontynuował leczenie?

Wlasnie najlepiej to byloby zrobic jakies rozeznanie odnosnie lekarza zanim sie mu zaufa. Jedną wizyte mozna by poswiecic i wlssnie powypytywać go jak widzi nasze leczenie itd. No ale wiadomo ze koszt wizytu jest drogi i juz na pierwszym spotkaniu kazdy wychodzi z receptą. Może dojść do sytuacji ze trafi sie na kompletnego jełopa ktory rowniez wypisze recepte a my wezmiemy to chocby przepisał kompletnie zły lek....ehhh polska psychiatria to dno komplwtne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Venencja napisał:

A dlaczego kazał Ci zwiększyć dawkę? Dziwne jak dla mnie…

 

Ja już 2 tyg na Esci. Niby było już całkiem ok, ale dostałam boli brzucha, a później pleców i znowu jestem podenerwowana. Mam uderzenia gorąca z nerwów i znowu sztywnienie mieśni. Mam jakieś uciski w lędźwiach znowu :(  A tak liczyłam już na normalność…

To chyba stres. Ja tez ostatnio caly spiety jestem w pracy. Ciagle jestem niespokojny czy sie wylecze cxy nie. A ty chodzisz do pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Venencja napisał:

A dlaczego kazał Ci zwiększyć dawkę? Dziwne jak dla mnie…

 

Ja już 2 tyg na Esci. Niby było już całkiem ok, ale dostałam boli brzucha, a później pleców i znowu jestem podenerwowana. Mam uderzenia gorąca z nerwów i znowu sztywnienie mieśni. Mam jakieś uciski w lędźwiach znowu :(  A tak liczyłam już na normalność…

Jak Ci się wchodziło na 10? Ja dzisiaj zamierzam wziąć 7.5 mg i się boję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×