Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

395 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      240
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, drkwaw napisał:

Biorę po śniadaniu 5mg a około godz.16 2,5mg. , ponad 2,5 roku. Najgorsze jest pierwsze 2 tygodnie. Jak chcesz mieć spokojne święta to nie zmieniaj dawki. U mnie nawet zwiększenie z 5 na 7,5mg powodowało gorsze samopoczucie. 

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tego się obawiałam, że samopoczucie może mi się pogorszyć. Niby mam doraźnie Alpragen, ale wiadomo, wolałabym jednak go nie brać. 

Zainteresowało mnie Twoje dawkowanie, muszę porozmawiać o tym z lekarzem. 7,5mg brzmi lepiej niż 10mg szczególnie, że na dawki terapeutyczne potrafię reagować jak inni na całkiem spore dawkowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz napewno powie ze takie dawkowanie i dzielenie jest bez sensu tylko że jak brałem tylko rano to po południu byłem trochę przymulony a jak biorę 2,5mg to normalnie się czuję. Ludzie różnie reagują na leki i to nie znaczy że to co dla mnie jest dobre będzie też dla Ciebie. 

Edytowane przez drkwaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, melon432 napisał:

Po jakim czasie stosowania skutki uboczne, obniżenie nastoju, płaczliwosc, niepokój ustąpią? 

 

To nie skutki uboczne tylko objawy choroby.

Escitalopram nie pogarsza początkowo nastroju, z czymś takim nie spotkałem się ani w teorii ani w praktyce.
A zacznie działać jak się receptory 5ht1a wyregulują - czas jest zależny od dawki i od stanu wyjściowego. 
Analogicznie im szybsze wejście na najwyższą dawkę tym szybszy efekt.
Jeden woli "szybko" i po bólu a drugi woli delikatnie ale na raty.
Kwestia podejścia i filozofii lekarza prowadzącego oraz nastawienia pacjenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanko bo dostałem cital a to niby taka gorsza wersja esci, czy może się mylę? Jestem na Fluoksetynie 9 miesięcy i słabo to na mnie działa. Jaka jest różnica między Citalopranem a Esci? Sorki że tutaj zadaje to pytanie ale topic Citalopramu jest prawie martwy jakby nikt tego nie brał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, zoom napisał:

Hej mam pytanko bo dostałem cital a to niby taka gorsza wersja esci, czy może się mylę? Jestem na Fluoksetynie 9 miesięcy i słabo to na mnie działa. Jaka jest różnica między Citalopranem a Esci? Sorki że tutaj zadaje to pytanie ale topic Citalopramu jest prawie martwy jakby nikt tego nie brał

 

To jest niemalże to samo, w praktyce ekwiwalent 10mg ESCI = ~40mg CITA, ale startuje się od 20mg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nigdy nie aktywizował, tylko poprawiał nastrój i znosił lęk.
On nie ma właściwości pobudzających.
Ale ktoś kiedyś pisał o paradoksalnym pobudzaniu typowych antydepresantów, więc wszystko w sumie możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 22:08, zabijaka napisał:

Mnie escitalopram na początku strasznie wystrzeliwał, miałem ataki paniki, paranoję. Później przeszło.

Teraz mi jakby na serce siadło po dwóch tygodniach brania... Odrobina wysiłku i wali mi serducho jakby miało klatkę rozerwać. Osłabiony jestem po kilku minutach chodzenia... Duszno mi się robi i jakby na wymioty się zbieralo. Ciekaw jestem czy tak miałeś?

Edytowane przez Legion99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2021 o 18:29, Legion99 napisał:

Teraz mi jakby na serce siadło po dwóch tygodniach brania... Odrobina wysiłku i wali mi serducho jakby miało klatkę rozerwać. Osłabiony jestem po kilku minutach chodzenia... Duszno mi się robi i jakby na wymioty się zbieralo. Ciekaw jestem czy tak miałeś?

Tak, arytmie i duszności miałem. Problemy z łapaniem tchu. Wydaje mi się, że escitalopram siada na serce. Choć najgorzej to miałem po wenfli... Oczy jak złotówki, ciśnienie wysokie, blady i zimny. Jakbym wciągnął kreskę.

Edytowane przez zabijaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz pewny siebie powiedział mi, że spokojnie, tydzień pogorszenia i będzie ok. Dzisiaj 6 dzień brania escitalopramu i jest tragedia. Oprócz objawów somatycznych wjechało mi na psychikę, czuję się jak w depresji, nawet nie mogę się zwlec z łóżka. Przed braniem esci nie miałam takiego problemu, bo miałam głównie objawy somatyczne. Pisałam do swojego lekarza, powiedział, że takie objawy to nie od leku i mam sobie wziąć 1-2 Alproxy, ale przecież nie będę się faszerować codziennie dwoma alproxami. Nie wiem czy brać to dalej czy się wycofać, bo teraz biorę 5mg, a już są jazdy. Z większą dawką psychicznie nie pociągnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, duzydzik napisał:

Właśnie zaczynam swoją przygodę z esci po 3 miesiącach na beznadziejnej duloksetynie, jednak SNRI na nerwice lękową to gówniany pomysł. Ile mniej więcej się ładuje u Was esci ? 4 tyg na jednej dawce już czuć poprawę czy trzeba dłużej? 

Juz dawno powinienes poczuc poprawe...po 3 juz powinno być cacy albo 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2021 o 15:49, Marchewka napisał:

Lekarz pewny siebie powiedział mi, że spokojnie, tydzień pogorszenia i będzie ok. Dzisiaj 6 dzień brania escitalopramu i jest tragedia. Oprócz objawów somatycznych wjechało mi na psychikę, czuję się jak w depresji, nawet nie mogę się zwlec z łóżka. Przed braniem esci nie miałam takiego problemu, bo miałam głównie objawy somatyczne. Pisałam do swojego lekarza, powiedział, że takie objawy to nie od leku i mam sobie wziąć 1-2 Alproxy, ale przecież nie będę się faszerować codziennie dwoma alproxami. Nie wiem czy brać to dalej czy się wycofać, bo teraz biorę 5mg, a już są jazdy. Z większą dawką psychicznie nie pociągnę.

Zrób przerwę. Za tydzień sprobuj wejsc jeszcze raz. Powinno byc znacznie latwiej. Ja tak miałem z sertrą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2021 o 16:45, undefined_realities napisał:

Mnie nigdy nie aktywizował, tylko poprawiał nastrój i znosił lęk.
On nie ma właściwości pobudzających.
Ale ktoś kiedyś pisał o paradoksalnym pobudzaniu typowych antydepresantów, więc wszystko w sumie możliwe.

 

Aktywizuje w taki sposob ze wyrownuje braki w mozgu i czlowiek staje sie aktywniejszy bo depresja mija. Po za tym leki oddzialywuja na umysl i cialo. Umysl uspokojony odstresowany a cialo pobudzone bardziej do dzialania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, oko.grzegorz napisał:

Juz dawno powinienes poczuc poprawe...po 3 juz powinno być cacy albo 2

Sory zle to napisalem. 3 miesiące bylem na duloksetynie, która działała słabo az w końcu w ogóle przestała i ja rzuciłem w cholere. Esci dopiero zaczynam od 5 mg i chciałbym się dowiedzieć, ile się wkręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, duzydzik napisał:

Sory zle to napisalem. 3 miesiące bylem na duloksetynie, która działała słabo az w końcu w ogóle przestała i ja rzuciłem w cholere. Esci dopiero zaczynam od 5 mg i chciałbym się dowiedzieć, ile się wkręca.

Po 2 tygodniach 3 tygodniach esci tak jak pisalem. 🙂 Na mnie sertra zaczela dzialac juz po niecalym tyhodniu ale za drugim podejsciem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kamilcia85 napisał:

Słuchajcie, biorę escitalopram już od dłuższego czasu, będzie chyba około dwa lata, czuję się dobrze itp. Czy jednorazowe/dwukrotne wypicie szklanki herbaty z dziurawca może mi jakoś zaszkodzić?

 

A w jakim celu ją piłaś albo zamierzasz. Jesli zamierzasz ją wypić to odradzam, ryzyko zespolu serotoninowego bodajże. Po za tym może zakłócić działanie ssri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 2 tyg brania i muszę przyznać, że nie brałem jeszcze bardziej szkodliwego dla mnie leku: pogorszył bezsenność, libido dużo niższe niż na paroksetynie, zero energii, o nastroju nie wspominając. Jeśli to jest najbardziej lajtowy SSRI to ja wolę nic nie brać. Dla mnie z SSRI na depresję, energię i lęki: najmniej szkodliwa paroksetyna, później sertralina a citalopram i esci to absolutnie najgorszy shit. Paro tylko mi to cholesterolu jedzie i stąd próba z jego zmianą na inny lek. Dziękuję za wypowiedź.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 14:48, oko.grzegorz napisał:

Zrób przerwę. Za tydzień sprobuj wejsc jeszcze raz. Powinno byc znacznie latwiej. Ja tak miałem z sertrą. 

Spróbuję. Teraz zmniejszyłam dawkę do 2,5mg, zamiast bezsenności męczy mnie senność, niepokój, bóle głowy. Spróbuję zrobić przerwę, ale jak to nie pomoże to daję sobie spokój z esci i przy okazji z moim lekarzem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamilo80 napisał:

Tak naprawde kazdy ssri albo szkodzi wprost albo powolutku. Kto nie toleruje na poczatku to pol biedy. Gorzej gdy ssri zobojetnia splaszcza kasuje libido. Blok dopaminy. Niby usuwa objawy i bierze sie miesiacami a na koncu powoli wycofujemy sie z zycia bo nic nie cieszy jak powinno. Odstawienie i przychodzi pogorszenie objawy odstawienne. Nigdy niczego serotoninowego wiecej. W koncu jeden lekarz wyjasnił mi jak to dziala. 

Sertralina nieco podbija dopamine zapobiegajac calkowitej dominacji serotoniny.  No jak ktos bardzo dlugo leki bierze moze i podobne sytuacje jak piszesz z tym libido sie dzieja. Ale wielu ludziom te leki ratuja zycie. Jesli faktycznie dzialaja tak zle to najlepiej jwst w pezypadku choroby od razu isc do lekarza i wtedy wystarczy ppbrac je z 3 miechy i obejdzie sie podejrzeaam bez nawroru. Ale ludzie chodzą latami w depresji dlatego pozniej potrzebuja duzo czasu na wyleczenie rowniez .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×