Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Trafiłeś kula w plot. Metamizol działa w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

 

A co do esci:

 

uboki z ulotki:

 

Często: niepokój, niepokój psychoruchowy, nieprawidłowe sny, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, zaburzenia czucia w obrębie skóry, zaburzenia seksualne (zaburzenia wytrysku, zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu seksualnego, trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet), nasilone pocenie się, uczucie zmęczenia, gorączka, bóle mięśni i stawów, zwiększenie masy ciała, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu dodałem do mojej kuracji mirtazapiną 5 mg escytalopramu - powód pogorszenie spania i lekkie pogorszenie nastroju w związku z natłokiem obowiązków.

Efekt:

- obcięcie libido o jakieś 50% (tak, SSRI kastrują mnie wybitnie, mimo dodatku inhibitorów rec. 5HT2A/2C - mirtazapiny)

- znaczne zmniejszenie zdenerwowania w ciągu dnia (po samej mirtazapinie byłem wyjątkowo nerwowy)

- znaczna poprawa snu, szczególnie zasypiania

- poprawa nastroju

 

Tak więc gdyby nie kastracja mógłbym powiedzieć, że czuję się prawie tak dobrze jak przed chorobą (czyli jakieś 3.5 roku temu). Tak więc mogę powioedzieć, że SSRI + NaSSA działa na mnie naprawdę dobrze.

 

Myślałem o fluwoksaminie zamiast escytalopramu, ale jej inhibicja CYP, czyli wpływ na metabolizm innych leków (w tym mirtazapiny) była powodem wyboru escytalopramu, który jest wybitnie selektywny i najbezpieczniejszy spośród SSRI.

Chociaż agonizm rec. sigma-1 uważam za ogromny plus fluwoksaminy.

 

PS moje pierwsze podejście do mirtazapiny było wtedy gdy "byłem" na 10 mg escytalopramu iwprowadzenie 30 mg mirtazapiny spowodował hipomanię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Medycyna nie mogłaby zostać uznana za naukę, gdyby zabieg leczniczy, w tym podanie środka chemicznego, działało na każdego w odmienny sposób, bo "każdy jest inny". Naukowcy muszą dowieść, ze lek działa w określony sposób.

no i dowiedli ze działa przeciwdepresyjnie i tak został zaklasyfikowany, a pozostałe jest jego skutkiem ubocznym występującym u określonego odsetka

 

-- 18 sty 2016, 18:07 --

 

Pokaż mi kogoś u kogo tak się nie dzieje w dłuższej perspektywie brania ssri w tym esci!?

te leki nie zostały stworzone do brania w nieskonczoność więc sie nie dziw ze dziać sie mogą rozne rzeczy, i to sie nie tyczy tylko SSRI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Medycyna nie mogłaby zostać uznana za naukę, gdyby zabieg leczniczy, w tym podanie środka chemicznego, działało na każdego w odmienny sposób, bo "każdy jest inny". Naukowcy muszą dowieść, ze lek działa w określony sposób.

no i dowiedli ze działa przeciwdepresyjnie i tak został zaklasyfikowany, a pozostałe jest jego skutkiem ubocznym występującym u określonego odsetka

Może paradoksalnie jest inaczej, jego działanie przeciwdepresyjne to skutek uboczny substancji a nie jego zamierzone działanie - czyt(apatia, brak ochoty na cokolwiek, prócz leżenia, lub patrzenia w ekran komputera, gdzie nawet tapeta ma setki lat, impotencja, anhedonia, można by tak wymieniać bez końca.), wybaczcie ale jestem uwalony jak meserszmit. :mrgreen:

 

-- 18 sty 2016, 19:09 --

 

Medycyna nie mogłaby zostać uznana za naukę, gdyby zabieg leczniczy, w tym podanie środka chemicznego, działało na każdego w odmienny sposób, bo "każdy jest inny". Naukowcy muszą dowieść, ze lek działa w określony sposób.

no i dowiedli ze działa przeciwdepresyjnie i tak został zaklasyfikowany, a pozostałe jest jego skutkiem ubocznym występującym u określonego odsetka

 

-- 18 sty 2016, 18:07 --

 

Pokaż mi kogoś u kogo tak się nie dzieje w dłuższej perspektywie brania ssri w tym esci!?

te leki nie zostały stworzone do brania w nieskonczoność więc sie nie dziw ze dziać sie mogą rozne rzeczy, i to sie nie tyczy tylko SSRI

No nie zostały, co nie zmienia faktu, że większość ludzi musi je brać do końca życia swojego lub świata. :time:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zostały, co nie zmienia faktu, że większość ludzi musi je brać do końca życia swojego lub świata. :time:

jezeli trafiają na lekarzy takich jak ja którzy zalecają je brać kolejne i kolejne lata to być moze tak jest

Z dwojga złego lepiej jakoś żyć niż umrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trazadon / trittico dziala, ale jest na recepte.
No to przecież napisałem, że na recepte. :mrgreen:

 

-- 18 sty 2016, 20:39 --

 

Sorry napisałem psychotropy, no, ale to oczywiste, że na receptę

 

-- 18 sty 2016, 20:40 --

 

Żeń-szeń nawet odnalazł się u mnie w apteczce.

Trittico zostało mi kilka tabletek. W jakich dawkach ?

25-75 mg - wzwyż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co do SSRI na podwyższenie libido ?

Z leków dostępnych na receptę najbardziej sensowne są inhibitory rec. 5-HT2A/5-HT2C, czyli mianseryna lub mirtazapina, w dawkach odpowiednio 30 i 15 mg na dobę, lub inhibitor rec. 5-HT2A - trazodon, lecz ten słabiej likwiduje PSSD powodowane przez SSRI.

Ewentualnie, najsłabszy z nich - bupropion - inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy.

 

Z dostępnych bez recepty Żeń-szeń, np. firmy Olimp - duża dawka wyciągu z 2 rodzajów żeń-szenia (aż 26,5 mg ginsenozydów) plus wszystkie witaminy.

 

-- 19 sty 2016, 11:18 --

 

Aha, pamiętaj ze spośród SSRI najbardziej kastruje paroksetyna, nie dość, że jest najsilniejszym inhibitorem SERT, to jeszcze hamuje syntezę tlenku azotu w ciałach jamistych prącia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×