Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

395 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      240
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

@Patryk29 To twardziel jesteś, ja nie dałem rady nie jeść. Zjadłem lodówkę swoją i sąsiadów, oraz przetwory z piwnicy 😁 Tak poważnie, nigdy nie wziąłbym leku, który pomoże coś na psychę, a zrujnuje fizycznie. Teraz biorę paro i też się boję tycia. Jestem aktywny, uprawiam sport, bo to też poprawia mój stan. Ale faktycznie może nie każdy tyje. Zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rdzaa napisał:

 Ale mówisz tak, bo wszystkie skutki uboczne z reguły mijają czy sam tak miałeś przy tym leku i przeszło ?

Ja się zastanawiam nad odstawieniem, chociaż pod innymi względami jest super. W rodzinie jest choroba genetyczna, która uszkadza tkankę łączną i kości, oraz inne choroby kości, samej też mi się zdarzyło już złamać stopę przy normalnym chodzeniu - to było 3 lata temu, teraz zaczęło mnie boleć jak w pierwszym miesiącu po złamaniu. W ulotce pisze, że jest większa skłonność do złamań, chociaż nie wiadomo czemu. Tak więc chyba nie warto ryzykować w tej sytuacji..?

 

Bolały mnie kości i stawy na każdym SSRI jak się wkręcały, później przeszło. Czekaj cierpliwie, jak masz wątpliwości pogadaj z lekarzem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 11:21, PaniJa napisał:

Witam ☺. Szukam osób ktore mają skutek uboczny w postaci wypadania wlosow lub krwotocznych miesiaczek. Takie efekty ub wystepuja u mnie zarowno po wenlafeksynie jak i po escitilu. Czy ktos mial takie uboki? 

Nie jestem eksperyem. Ale mi nie wypadają wlosy po tym. Z wiekiem chyba po prostu zaczynaja wypadać. U mnie po 20 -23 latach zycia jakos zaczely pojedyncze wypadać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2021 o 20:12, Adrian98 napisał:

Witam. Escitalopram biorę od 2 miesięcy(pierwszy miesiąc 10mg, później 20mg) i efekty są dość słabe. Myślcie że jest szansa że się rozkręci?

 

Poczekaj jeszcze 1 miesiąc co najmniej. Jak po tych w sumie 3 miesiącach będzie klops, to zmień lek. 

 

W dniu 22.08.2021 o 20:12, Adrian98 napisał:

Witam. Escitalopram biorę od 2 miesięcy(pierwszy miesiąc 10mg, później 20mg) i efekty są dość słabe. Myślcie że jest szansa że się rozkręci?

 

Przepraszam, zamiast "zmień lek" powinienem napisać skonsultuj się z lekarzem 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem bupropion strasznie nasilał mi lęki, tyłem i chodziłem nerwowy nabuzowany cały czas. Sertralina tycie, neutralne samopoczucie takie na plus. Szukam czegoś serotoninowo-dopaminowego jak najmniej noradrenaliny coś takiego istanieje? Bralem tez fluo i wenle słabo działaly. Myśle nad esci czy to mix serot-dop. Czy polecacie coś innego?

Edytowane przez Venom2032

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2021 o 20:12, Adrian98 napisał:

Witam. Escitalopram biorę od 2 miesięcy(pierwszy miesiąc 10mg, później 20mg) i efekty są dość słabe. Myślcie że jest szansa że się rozkręci?

Czesc adrian. Twoim problemem raczej nie jest serotonina. Pewnie masz z dopaminą problem jak ja. Probowalem mnostwo razy lekow ssri i nic. Napisze ci na priv wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś przechodził z paroksetyny na escitalopram?
Mam duży epizod lęku i jak jeszcze pół rok temu paroksetyna mnie wyciszyła tak teraz zwiększenie dawki do 40 mg nic nie daje.
Wcześniej byłem kilka lat na escitalopramie, który się wypalił, a w grudniu ubiegłego roku przeszedłem na paroksetyne, która dała mi nowe życie aż do teraz...

Myślę czy dobrym rozwiązaniem jest spróbować ponownie escitalopram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 14:41, Umpero napisał:

Ktoś przechodził z paroksetyny na escitalopram?
Mam duży epizod lęku i jak jeszcze pół rok temu paroksetyna mnie wyciszyła tak teraz zwiększenie dawki do 40 mg nic nie daje.
Wcześniej byłem kilka lat na escitalopramie, który się wypalił, a w grudniu ubiegłego roku przeszedłem na paroksetyne, która dała mi nowe życie aż do teraz...

Myślę czy dobrym rozwiązaniem jest spróbować ponownie escitalopram?

Ajaj. A moze sprobuj zmniejszyc dawke paro lub escitalopramu do minimum powiedzmy 10 mg pobrać tak z pare tygodni a pozbiej przywalić max dawke.?

Generalnie wydaje mi sie ze te leki czy to escitalopram czy tez paroksetyna powinno sie zaczynać od najmniejszych mozliwych dawek. Ja myslalem ze 10 mg nie bedzie dzialalo a po miesiacu brania calkiem niezle dziala...panietwj ze lek potrafi sie rozkrecic. Tymbardziej w duzej dawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2021 o 00:38, Venom2032 napisał:

Brałem bupropion strasznie nasilał mi lęki, tyłem i chodziłem nerwowy nabuzowany cały czas. Sertralina tycie, neutralne samopoczucie takie na plus. Szukam czegoś serotoninowo-dopaminowego jak najmniej noradrenaliny coś takiego istanieje? Bralem tez fluo i wenle słabo działaly. Myśle nad esci czy to mix serot-dop. Czy polecacie coś innego?

 

No na twoim miejscu spróbowałbym SSRI + arypiprazolu. Nie brałem czegoś takiego, ale wiem, że dużo osób sobie takie coś chwali. Szczególnie sertralinę z arypiprazolem. Też podobno sertralina działa na dopaminę tylko w wysokich dawkach 150-200mg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 14:41, Umpero napisał:

Ktoś przechodził z paroksetyny na escitalopram?
Mam duży epizod lęku i jak jeszcze pół rok temu paroksetyna mnie wyciszyła tak teraz zwiększenie dawki do 40 mg nic nie daje.
Wcześniej byłem kilka lat na escitalopramie, który się wypalił, a w grudniu ubiegłego roku przeszedłem na paroksetyne, która dała mi nowe życie aż do teraz...

Myślę czy dobrym rozwiązaniem jest spróbować ponownie escitalopram?

Mi przy zaburzeniach lękowych w szpitalu odstawili escitalopram od razu😅 jeszcze się dziwili co za lekarz mi go włączył, skoro on się nie nadaje do tego.  Moja lekarka też w ogóle nie bierze tego leku pod uwagę. Także ja na podstawie swoich doświadczeń powiedziałabym że nie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 14:41, Umpero napisał:

Ktoś przechodził z paroksetyny na escitalopram?
Mam duży epizod lęku i jak jeszcze pół rok temu paroksetyna mnie wyciszyła tak teraz zwiększenie dawki do 40 mg nic nie daje.
Wcześniej byłem kilka lat na escitalopramie, który się wypalił, a w grudniu ubiegłego roku przeszedłem na paroksetyne, która dała mi nowe życie aż do teraz...

Myślę czy dobrym rozwiązaniem jest spróbować ponownie escitalopram?

Po za tym mozezz jeszc,e zwiekszyc dawke paro do 50 mg jesli bardzo ci zalezy na szybkim poprawie nastroju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, acherontia styx napisał:

Mi przy zaburzeniach lękowych w szpitalu odstawili escitalopram od razu😅 jeszcze się dziwili co za lekarz mi go włączył, skoro on się nie nadaje do tego.  Moja lekarka też w ogóle nie bierze tego leku pod uwagę. Także ja na podstawie swoich doświadczeń powiedziałabym że nie. 

 

Fluwoksamina i paroksetyna podobno najbarxziej uspokajajace. Aczkolwiek ja jako osoba ktora lękow raczej nie ma ( z wyjatkiem tego spowodowanego brakiem serotoniny) no to od razu odczulem uspokojenie wieksze na escitalopramie tzn ja biore citalopram ale to praktycznie to samo. Serotonina sama w sobie jest uspokajajaca. 

Mnie np dziwi czemu paroksetyna jest tak mocno uspkkajace skoro teoche smyra pp noradrrnalinie ale widocznie jest to klinicznie nie istotne w porownaniu z najsilniejszym blokiem serotoniny. Serotonina = uspokojenie. Takze w sumie kazdy ssri powinien byc uspokajajacy. Moze z wyjatkiem fluoksetyny. Sertralina uspokoi ale troche wystrzeli z butow. Bedzie to bardziej uspkkojenie ale aktywne nawet mocno aktywne. Heh. Ale wsrod pacjentow i lekarz paroksetyna kroluje jesli chodzi o cos uspkkajacegk wsrod ssri...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 14:41, Umpero napisał:

Ktoś przechodził z paroksetyny na escitalopram?
Mam duży epizod lęku i jak jeszcze pół rok temu paroksetyna mnie wyciszyła tak teraz zwiększenie dawki do 40 mg nic nie daje.
Wcześniej byłem kilka lat na escitalopramie, który się wypalił, a w grudniu ubiegłego roku przeszedłem na paroksetyne, która dała mi nowe życie aż do teraz...

Myślę czy dobrym rozwiązaniem jest spróbować ponownie escitalopram?

 

22 godziny temu, acherontia styx napisał:

Mi przy zaburzeniach lękowych w szpitalu odstawili escitalopram od razu😅 jeszcze się dziwili co za lekarz mi go włączył, skoro on się nie nadaje do tego.  Moja lekarka też w ogóle nie bierze tego leku pod uwagę. Także ja na podstawie swoich doświadczeń powiedziałabym że nie. 

 

Właśnie mi też któryś lekarz mówił, że escitalopram jest takim aktywizującym SSRI, podobnie jak sertralina, a leki aktywizujące mogą czasem wzmagać lęki. Escitalopram i sertralina są też jednymi z lepszych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, np. takie u osób z zespołem Aspergera. Jeszcze fluoksetyna jest pobudzająca z SSRI.

 

Z takich wyciszających SSRI na lęki i niepokoje to zdecydowanie paroksetyna jest "królową" wśród SSRI. Citalopram i fluwoksamina będą już pewnie nieco słabsze. Ale przy mocnych lękach trzeba brać bardzo wysokie dawki SSRI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarekWawka01 napisał:

 

 

Właśnie mi też któryś lekarz mówił, że escitalopram jest takim aktywizującym SSRI, podobnie jak sertralina, a leki aktywizujące mogą czasem wzmagać lęki. Escitalopram i sertralina są też jednymi z lepszych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, np. takie u osób z zespołem Aspergera. Jeszcze fluoksetyna jest pobudzająca z SSRI.

 

Z takich wyciszających SSRI na lęki i niepokoje to zdecydowanie paroksetyna jest "królową" wśród SSRI. Citalopram i fluwoksamina będą już pewnie nieco słabsze. Ale przy mocnych lękach trzeba brać bardzo wysokie dawki SSRI. 

To jest tez troche zalezne mi sie wydaje od tego od ilu zaczniesz. Jak wystartujesz powiedzmy od 30 mg paroksetyny od razu to w pezyszlosci mozesz jedybie ją podniesc do 40 lub 50 i tyle. Nie zmienisz juz leku bo kazdy inny jwst slabszy. Natomiast jesli wystartujesz od powiedzmy 20 mg citalopramu albo 30 mg nawet co osobiscie rozwazam (obecnie biore 10 mg troche pomaga ale chyba potrzebuje wiecej)  to w razie jakby kiedys przestal dzialac mozesz przeskoczyc na escitalopeam ktory jest silniejszy oraz na paroksetyne ktora jest najsilniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy dalej mam depresje /zaburzenia lekowe bo dla mnie to bardzo podobne choroby. Mianowicie po dopaminowych lekach czulem sie jakis spowolniony i rozlazly ciagle az ktoregos dnia obudzilem sie i doslownie nie mialem na nic ochoty, zacząłem powolnie gadać jakimś mega smutnym glosem, dodatkowo puls mi spadł do 60 iderzen na minute podczas gdy wczesniej mialem 75-79. 

Wzialem jedna tablwtke citalopramu i poprawilo sie. Nieco opoznilo wytrysk z ktorym tez mam problemy bo mi sie zrobil przedwczesny wytrysk. Uspokoil nieco i podniosl erekcje ktora jednak i tak jest dosc slaba chyba z braku serotoniny. Biore tez beta bloker na serce i zastanawiam sie czy to depresja serotoninowa dalej i powinienem zwiekszyc cital czy moze beta bloker za bardzo mi zwalnia akcje serca? Hmmm sam nie wiem ale po dzisiejszych przemysleniach chyba to depresja ciagle i musze przywalić wieksza dawke ssri...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oko.grzegorz co do diagnozy to przez internet ciężko stwierdzić co masz, jak zależy Ci na etykietce to zapytaj lekarza ;) 

Nie napisałeś z jakiego powodu bierzesz beta-bloker, bo z tego co piszesz o swoim tętnie to ja tu nie widzę na tej podstawie wskazań do brania tego typu leków, z powodów psychiatrycznych się już tego typu leków nie daje, także masz odpowiedź, którym lekiem ewentualnie można pomanewrować.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, oko.grzegorz napisał:

Po za tym mozezz jeszc,e zwiekszyc dawke paro do 50 mg jesli bardzo ci zalezy na szybkim poprawie nastroju. 

Bym zwiększył, ale cierpię na szumy uszne od roku czasu. Przy 40 mg paroksetyny zwiększa mi się pisk w uszach. Przy 30 mg jest ok, ale jak wchodzę na 40 to jak by mi ktoś podgłośnił piski w uszach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×