Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

395 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      240
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
od lipca w związku z nerwicą, depresją  i zaburzeniami lękowymi  brałem Lamegon po 1,5 tabletki. Na jakiś czas lęki ustąpiły, niestety od jakiegoś miesiąca znowu powróciły. Dostałem Sertranorm 100 mg na dzień, brałem go przez tydzień, ale pewnego dnia poprostu zasłabłem, dostałem wysokiego pulsu ponad 120, i tak kilka dni, wysokie pulsy i słabe samopoczucie. Po odstawieniu leku, pulsy sie ustabilizowały. Poszedłem więc do lekarza po zmianę leku. Dostałem Escitalopram na  rano, a Lamegom biorę wieczorem . Od jakichś 9 dni brałem pół tabletki, lek dość mnie otumania, jakby lekko kręciło mi się po nim w głowie, a wieczorem po godz 20 to normalnie bierze mnie taka śpiączka, że czuje się jakbym miał zaraz zlecieć z krzesła. Mimo to słabo śpię, np. śpię 2-3 h, budze się i nie mogę już bardzo długo zasnąć, często budzę się z lękiem, czasem jst to ściskanie w klatce , czasem trzęsie mnie w środku, do tego natrętne depresyjne myśli. Od 2 dni zacząłem brać 10mg czyli całą tabletkę rano, pierwszego dnia, o dziwo czułem się idealnie, jakby nie miał nerwicy i wogóle nie kręciło mi się w głowie, a dziś znowu dostałem silnego ataku lękowego, zawroty głowy, było mi zimno w ręce i nogi, ogólnie słabo, trzęsło mnie w środku, ściskało w klatce. Taki stan trzymał mnie do wieczora, w dzień się trochę uspokoiłem, ale chwilowo zdarzały mi się napady lęku. Nasiliło mi się to na wieczór, ale w tym momencie już przeszło. Przypuszczam więc, że te objawy nie są od leku, ale są spowodowane moimi napadami lęku i depresją. Masakra, ostatnio autentycznie boję się wychodzić z domu, bo czuję się słabo i obawiam się, że znów zasłabnę.  Czy mieliście podobne objawy po tym leku? Kiedy mniej więcej mogę liczyć na jakąś poprawę czy widoczne działanie? Wizytę mam dopiero 21 grudnia;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2019 o 19:51, Ricardop napisał:

Hej, 

i jak twoje zejście na mniejsza dawkę ?

Lepiej sie czujesz?

Ja niestety tez kiepsko reaguje na 15 mg, czułem sie po nim ospały i ogłupiony przez duża cześć dnia.

W związku z tym lekarz obniżył mi dawkę o polowe i dołożył Wenle w dawcę 75 mg, poprawiło sie pod względem sprawności umysłowej lecz Wenla dość mocno wpływała na moje serducho i ciśnienie wiec musiałem odstawić. 

Teraz jestem na 12,5 mg Esci i jest pomysł żeby dołożyć do tego 15 mg Mirtazapiny bo niestety ogłupienie na Esci dalej sie utrzymuje.

Macie jakieś doświadczenia z takim połączeniem? Jest to mnie w stanie doprowadzić do ładu?

pozdrawiam wszystkich 

Bierzcie Esci na noc. Wtedy się śpi i nie czuje się człowiek ani ospały, ani ciężki... Wiadomo, bo się śpi. W ciągu dnia funkcjonuję normalnie. Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, nowa na forum. Psychiatra przepisał mi Escitalopram 5mg przez 6dni potem 10mg. Obecnie biorę to 4dzoen i czuje mniej więcej w jaki sposób to pomaga. Oczywiście skutki uboczne sa, zmęczenie i senność i spowolnione reakcje ale wszystko w środku jakoś sie uspokoiło. Jescze jedna rzecz. Od roku moja twarz wyglądała na strasznie umeczoną, czoło i brwi opadające taki totalny fatique. Do tego doszły napięciowe bóle głowy przy skroniach. Bałam sie już spotykać ze znajomymi bo każde wyjście to jakiś nieuzasadniony lek, motylki w brzuchu, walące serce i jesCze bardziej opadające czoło. Od tych kilku dni jak biorę esci moja twarz sie rozjaśniła i brwi i czoło poszły w górę! Czyli esci relaksuje mięśnie , to co sie działo z moja twarzą musiało byc napięciowe i efektem stresu, depresji i lęków. Nawet znajomi  mówią, ze bardzo ładnie wyglądam. Patrzę w lustro i wierzyć nie mogę. A już miałam ładować sie w botoks bo mi to żyć nie dawalo. Wiec pomimo słabych zreszta skutków ubocznych przy dawce 5mg czuje sie dobrze i bardzo spokojnie, opanowana bez leków i z promieniejąca twarzą. Oby było tylko lepiej:)

pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam receptę na ten lek, jednak boję się tego zobojętnienia emocjonalnego. Z jednej strony potrzebuję żeby moje ocd się zmniejszyło ale z drugiej strony mam teraz problemy innego typu, na które takie zobojętnienie będzie niedobre i może zaszkodzić zamiast pomóc. Zastanawia mnie czy to zobojętnienie zależy od dawki i czy jest podobne jak przy innych SSRI?

Kofel a Ty w jakiej dawce brałeś escitalopram? 

Edytowane przez okularnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@okularnica, ja zaczynałam od 5mg (teraz jestem na 20mg) i u mnie zobojętnienie emocjonalne pojawilo się już po tej najmniejszej dawce. Owszem, nie od razu, minęło ze 2-3 tygodnie. Owszem, ma to swoje minusy, bo ani nie mogę się cieszyć w pełni prawdziwie, ani popłakać tak intensywnie, ale chyba nie chciałabym wracać do tego co było zanim zaczęłam go brać 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sharon za odpowiedź.

Pytanie do tych, którzy przestali brać ten lek czy po odstawieniu zobojętnienie też odeszło? Mi po anafranilu nie chciało puścić to dziadostwo kilka lat. 

Czy brał ktoś ten lek z agomelatyną lub z innym lekiem zwiększającym dopaminę lub noradrenalinę i czy to zobojętnienie też występowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Biorę mozarin 3 tydz. Dawka 10 mg od 10 dni. Na noc trittico 2/3 od 3 dni bo niestety 3 tyg budzenia 2-3 rano z lękiem.
Od wczoraj mam takie uderzenia gorąca pieczenie w głowie i mrowienie ( twarz, głowa, ręce) 

mieliscie takie objawy? Troszku to dziwne, upierdliwe i nakręca niepokojem.

dajcie znac - dzięki 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meszka może zobacz jeszcze jutro czy będziesz tak miała i wtedy skontaktuj się z lekarzem?

 

Myślicie, że który z leków SSRI najmniej zobojętnia?

 

Jak szybko wchodziliście na esci i jak długo czuliście się gorzej psychicznie? Ja po jednej tabletce zrezygnowałam póki co, bo czułam się bardzo dziwnie psychicznie, może powinnam zaczynać od 2,5 mg?

Edytowane przez okularnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, okularnica napisał:

Meszka może zobacz jeszcze jutro czy będziesz tak miała i wtedy skontaktuj się z lekarzem?

 

Myślicie, że który z leków SSRI najmniej zobojętnia?

 

Jak szybko wchodziliście na esci i jak długo czuliście się gorzej psychicznie? Ja po jednej tabletce zrezygnowałam póki co, bo czułam się bardzo dziwnie psychicznie, może powinnam zaczynać od 2,5 mg?

rezygnować po pierwszym dniu tez nie dobrze :(  Pierwsze 2 tyg były koszmarem ale teraz juz lepiej poza tymi potami mrowieniem w głowie o którym pisałam.

 

Edytowane przez meszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, okularnica napisał:

 

Jak szybko wchodziliście na esci i jak długo czuliście się gorzej psychicznie? Ja po jednej tabletce zrezygnowałam póki co, bo czułam się bardzo dziwnie psychicznie, może powinnam zaczynać od 2,5 mg?

 

U mnie od 5 mg do 20 mg trwało kilka miesięcy, 3 albo 4 w sumie. To normalne, że pierwsze kilka dni będziesz się czuła dziwnie, nawet gorzej. Ale trzeba to przetrzymać, chyba że jest już tak, że nie możesz funkcjonować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, okularnica napisał:

To jest kilka dni a nie np. tygodni? Na co się leczysz Sharon?

 

To zależy, przy wprowadzeniu leku miałam tak z tydzień gorszego samopoczucia, przy kolejnych zwiekszeniach organizm był już przyzwyczajony i reagował lepiej, krócej mu zajmowało przyzwyczajenie się do nowej dawki. Ale to zależy też od organizmu, inni mogą się źle czuć o wiele dłużej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2019 o 19:39, meszka napisał:

Hej. Biorę mozarin 3 tydz. Dawka 10 mg od 10 dni. Na noc trittico 2/3 od 3 dni bo niestety 3 tyg budzenia 2-3 rano z lękiem.
Od wczoraj mam takie uderzenia gorąca pieczenie w głowie i mrowienie ( twarz, głowa, ręce) 

mieliscie takie objawy? Troszku to dziwne, upierdliwe i nakręca niepokojem.

dajcie znac - dzięki 

 

 

Tak, miałam mocne napady lęku i bolało mnie dużo rzeczy przez jakieś 5 tygodni, dłużej niż u innych, chyba ze 2 albo 3 miesiące mi się wydawało, że nic nie działa.

 

A powiedz mi, jak spanie na trittico? Będę próbować teraz, po rezygnacji z Onirexu (bo uzależnia, ale go uwielbiam) i Noctisu (dupa taka, nic mi nie daje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim ;)

Jestem tu nowa i trochę poczytałam o waszych przypadłościach. Szczerze mówiąc sama nie wiem co mam myśleć o sobie. 

 

Więc od początku.  Jestem 30latką której problemy zaczęły się 8 lat temu po porodzie. Nie mogłam karmić piersią (Ale miałam tego duża potrzebę,  więc byłam zła na siebie że nie mogę dać dziecku to co najlepsze).

Później pojawiły się stopniowe zawroty głowy, nogi jak z waty, walące serce. Pierwsza poważna sytuacja była w 2014 roku kiedy mąż wyszedł na noc do pracy A ja zostałam z 3letnim młodym. Położyłam się spać A tu nagle samolot jakbym była po dobrej imprezie. Nie mogłam nawet oczu zamknąć bo cały czas to wracało. Na dniach neurolog , tomografia i rezonans głowy-nic nie wyszło.  Pracowałam wtedy fizycznie z osobami niepełnosprawnymi więc ortopeda stwierdził że to pewnie od kręgosłupa. Kolejne badania rezonans kręgosłupa szyjnego - nic nie wykazało oraz ledzwiowego (zwezenie przestrzeni miedzykregowych). Ortopeda stwierdził,  że to nie wpływa w żaden sposób na to co się dzieje. Rodzinny multum badań z krwi i nadal nic. Epizody się pojawiały więc poszłam do kardiologa. Okazało się na holterze i Dopplerze,  że mam tachykardie i małą niedomykalność zastawki trójdzielnej. Dostałam leki i moje objawy przeszły na jakieś pół roku po czym znów wróciły, kilka wizyt na Sorze i nadal nic nie stwierdzili.

Zrezygnowana po prostu stwierdziłam że tak już mam od tego serca i muszę się przyzwyczaić,  zmieniłam pracę na biurową ale problem pozostał. W lipcu 2019 z dnia na dzień rozpoczęły się wycieczki do toalety(biegunka). Myślałam,  że to zatrucie ale po 3 tygodniach było coraz gorzej, krew utajona, gastroskopia i kolonoskopia. Jelita czysciutkie A z gastroskopi reaktywne zapalenie żołądka bez wrzodow i żadnych bakterii. Ograniczyłam co musiałam i jakoś to było. Na początku grudnia pojawiła się swedzaca plama na brzuchu, rodzinny stwierdził poantybiotykową grzybice skóry,  kolejne badania, kolejne wizyty A maści do dnia dzisiejszego nic nie pomogły wręcz pojawiło się mnóstwo innych swedzacych plamek.  Znajoma poradziła wizytę u psychiatry. 2 stycznie Po 2 godzinnym spotkaniu stwierdził Nerwicę wegetatywną(somatyczną). Przepisał Escitil i poradził zapisanie sie do psychoterapeuty. 

 

Szczere mówiąc od wizyty u niego boli mnie brzuch, czuje się poddenerwowana bo zastanawiam się czy tą diagnoza jest faktycznie trafna. Czekam do środy i wizyty u mojego kardiologa zeby określił swoj stosunek do diagnozy i właśnie od wtedy planuje wziąść ten lek. Bo na tą chwilę okropnie się boję. 

 

Co sądzicie? Albo i radzicie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2020 o 20:37, F60 napisał:

@tomek0700, esci nie ma. Wydaje mi się, że oprócz paroksetyny inne SSRI też nie mają. (Jakieś tam teoretyczne stałe dysocjacji są wyznaczone, ale wskazują na znikomą siłę wiązania z receptorem).

 

dzięki.

A czy po esci ma ktoś może zatkany nos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×