Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

395 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      240
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem już naprawdę co robić. 10 miesięcy odrealnienia, roztrzęsienia, całej somatyki. Piekło od 10 miesięcy. Jestem na świadczeniach rehabilitacyjnych. 2 miesiące z anafranilem i wenlafaksyna i dalej to samo. Od 10 miesięcy jestem też w terapii. Lekarz nie chce mi podnieść dawki duloksetyny chociaż jest odrobinę lepiej, w końcu nie leżę w łóżku i nie błagam o śmierć. Mówi, że możemy spróbować esci. Chce w końcu się poczuć tak jak gdy zachorowałem pierwszy raz i wenlafaksyna dała mi normalność. Problemy wróciły jak bumerang po odstawieniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, GłupiaSowa napisał:

  Nie wiem już naprawdę co robić. 10 miesięcy odrealnienia, roztrzęsienia, całej somatyki. Piekło od 10 miesięcy. Jestem na świadczeniach rehabilitacyjnych. 2 miesiące z anafranilem i wenlafaksyna i dalej to samo. Od 10 miesięcy jestem też w terapii. Lekarz nie chce mi podnieść dawki duloksetyny chociaż jest odrobinę lepiej, w końcu nie leżę w łóżku i nie błagam o śmierć. Mówi, że możemy spróbować esci. Chce w końcu się poczuć tak jak gdy zachorowałem pierwszy raz i wenlafaksyna dała mi normalność. Problemy wróciły jak bumerang po odstawieniu. 

Hej, mnie niestety Esci nie pomógł choć bardzo na to liczyłam. Brałam prawie dwa miesiące najpierw 10mg potem 15mg. Gdy zniknęły skutki uboczne stwierdziłam ze nie czuje zbytniej poprawy, lęki dalej miały się dobrze a doszła jeszcze depresja. Na lęki pomogło trochę dodanie Pregabaliny na noc - moje poranki były lepsze. Jednak stwierdziłam ze rezygnuje z Esci i nie chce się dużej męczyć. Wróciłam do Paroksetyny która kiedyś brałam ( i bardzo mi wtedy pomogła) i dziś jest 17 dzień na 20mg i już czuje ze jest lepiej. Choć potrzeba jeszcze więcej czasu na rozkręcenie.

Chwilowo jeszcze dalej biorę Pregabaline na noc ale jak się Paroksetyna rozkręci to mam nadzieje odstawię Pregabaline. Gdy mam wyjątkowo zły dzień albo chwile to wspomagam się jeszcze niska dawka Afobamu.

Jesli chodzi o Ciebie to przykro mi ze Wenla nie zadziałała tym razem, jak długo jesteś na Esci? 

Moze jednak warto spróbować jeszcze czegos innego? Czy Twój lekarz nie proponował dodania Pregabaliny właśnie? Ona jest dobra na lęk uogólniony. I działa dość szybko.

Warto spróbować znaleźć coś co naprawdę pomoże. Ja jak brałam w przeszłości Paroksetynę dwa razy - za każdym razem pomogła mi odzyskać moje życie z powrotem. Zapomniałam co to nerwica. I tego od leku oczekuje. Byłam wściekła ze zmarnowałam dwa miesiące biorąc Esci ale teraz sobie myśle ze czasem trzeba próbować i niestety to zajmuje czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, GłupiaSowa napisał:

Nie wiem już naprawdę co robić. 10 miesięcy odrealnienia, roztrzęsienia, całej somatyki. Piekło od 10 miesięcy. Jestem na świadczeniach rehabilitacyjnych. 2 miesiące z anafranilem i wenlafaksyna i dalej to samo. Od 10 miesięcy jestem też w terapii. Lekarz nie chce mi podnieść dawki duloksetyny chociaż jest odrobinę lepiej, w końcu nie leżę w łóżku i nie błagam o śmierć. Mówi, że możemy spróbować esci. Chce w końcu się poczuć tak jak gdy zachorowałem pierwszy raz i wenlafaksyna dała mi normalność. Problemy wróciły jak bumerang po odstawieniu. 

Przepraszam jakoś mi umknął fakt ze Ty dopiero się zastanawiasz nad wzięciem Esci.

To jest bardzo indywidualna sprawa i myśle ze jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział. Mi nie pomógł ale jest wiele osób którym pomaga. Moja psychiatra - która jest naprawdę dobrym i doświadczonym lekarzem zasugerowała mi Esci tym razem bo właśnie twierdzi ze większości jej pacjentów pomaga..

No ale w końcu wróciłam do Paroksetyny za jej poparciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@villemo próbowałem paroksetyny. Niesamowicie nasilila mi lęk, skręcało mnie na łóżku, nie potrafiłem stać na własnych nogach. Po 2 tygodniach zwiększyłem dawkę na 40mg i wylądowałem na sorze. Może za szybko miałem zwiększona dawkę. Zastanawiam się czy ja po prostu zbyt szybko nie zmieniam tych leków. Stosuje pregabaline 450mg i efekt jest niewielki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, GłupiaSowa napisał:

 @villemo próbowałem paroksetyny. Niesamowicie nasilila mi lęk, skręcało mnie na łóżku, nie potrafiłem stać na własnych nogach. Po 2 tygodniach zwiększyłem dawkę na 40mg i wylądowałem na sorze. Może za szybko miałem zwiększona dawkę. Zastanawiam się czy ja po prostu zbyt szybko nie zmieniam tych leków. Stosuje pregabaline 450mg i efekt jest niewielki. 

Myśle ze zdecydowanie za szybko zwiększyłes dawkę Paroksetyny. Dwa tygodnie to tez zdecydowanie za krótki czas żeby powiedzieć czy pomoże. Ja tez przez pierwsze 2 tygodnie może dłużej miałam straszne skutki uboczne i czułam się gorzej niż przed braniem. Nasilone lęki, derealizacja, totalne otumanienie i zmęczenie itp. Chciałam przerwać ale wtedy moja psychiatra mi powiedziała żebym spróbowała wytrzymać i będzie lepiej. Wiec wspomagała się Afobamem i wytrwałam i po 3-4 tygodniach widziałam poprawę a potem było tylko lepiej. Nawet dawki nie musiałam podnosić.

co do zbyt szybkiej zmiany myśle ze jak lek nie działa chociaz trochę i zauważalnie lepiej po 6-8 tygodniach to nie ma sensu się męczyć. Ale 2 tyg to zdecydowanie za krótko żeby stwierdzić czy lek działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@villemo sklamalbym, gdyby powiedział, że nie jest lepiej. Natomiast nie jest na tyle dobrze abym wrócił do pracy i czuł się dobrze, jak przed chorobą czy podczas stosowania wenlafaksyny. Od 3 miesięcy jestem na oddziale dziennym terapeutycznym. Usłyszałem, że leki na mnie nie działają bo mój problem jest typowo psychologiczny. Nie chcąc mi zwiększać dawki duloksetyny, bo twierdzą, że to nie ma sensu. Zaproponowali przejście na escitalopram. Teraz mam 2 tygodnie przerwy i mam wrócić na oddział. Zastanawiam się czy nie iść do swojego lekarza na konsultacje co robić dalej, czy po prostu czekać 2 tygodnie. Boję się, że po odstawieniu duloksetyny będzie jeszcze gorzej. Nie ukrywam, że chciałbym spróbować paroksetyny, która tyłu osoba pomogła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, GłupiaSowa napisał:

@villemo sklamalbym, gdyby powiedział, że nie jest lepiej. Natomiast nie jest na tyle dobrze abym wrócił do pracy i czuł się dobrze, jak przed chorobą czy podczas stosowania wenlafaksyny. Od 3 miesięcy jestem na oddziale dziennym terapeutycznym. Usłyszałem, że leki na mnie nie działają bo mój problem jest typowo psychologiczny. Nie chcąc mi zwiększać dawki duloksetyny, bo twierdzą, że to nie ma sensu. Zaproponowali przejście na escitalopram. Teraz mam 2 tygodnie przerwy i mam wrócić na oddział. Zastanawiam się czy nie iść do swojego lekarza na konsultacje co robić dalej, czy po prostu czekać 2 tygodnie. Boję się, że po odstawieniu duloksetyny będzie jeszcze gorzej. Nie ukrywam, że chciałbym spróbować paroksetyny, która tyłu osoba pomogła. 

Rozumiem ponieważ ja tez jestem jeszcze na zwolnieniu bo nie czuje się na tyle dobrze żeby wrócić w tym momencie.

Mysle ze powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem i zacząć stosować coś innego - Esci bądź Paro. Jeśli po tylu miesiącach jest dalej nie za bardzo to po co czekać i się męczyć. Jak już bierzemy leki to powinny to być takie które umożliwiaja nam normalne funkcjonowanie i sprawia tez ze mozemy bardziej skupić się na psychoterapii. 

Co znaczy ze wg lekarzy Twój problem jest typowo psychologiczny? Mógłbyś to rozwinąć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@villemo stwierdzono u mnie zaburzenie osobowości narcystyczne. 

Brałem esci gdy zachorowałem w 2015 roku po raz pierwszy i zmienił mi lekarz wtedy właśnie na wenlafaksyne. 2,5 miesiąca i 2 tygodnie po zwiększeniu dawki na 187,5mg - nie wiedziałem co to nerwica. 

Być może esci teraz zadziała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, GłupiaSowa napisał:

@villemo stwierdzono u mnie zaburzenie osobowości narcystyczne. 

Brałem esci gdy zachorowałem w 2015 roku po raz pierwszy i zmienił mi lekarz wtedy właśnie na wenlafaksyne. 2,5 miesiąca i 2 tygodnie po zwiększeniu dawki na 187,5mg - nie wiedziałem co to nerwica. 

Być może esci teraz zadziała. 

Spróbuj - zawsze możesz w razie czego zmienić na coś jeszcze innego jeśli Esci nie da zadowalających efektów np na Paroksetynę - ważne żeby przeczekać chociaz tez 4 tygodnie i zobaczyć jak się czujesz jak już przejdą skutki uboczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GłupiaSowa napisał:@villemo jutro będę rozmawiał z lekarzem. Zastanawiam sie jakie sa roznice pomiedzy escitalopramem a paroksetyna ?

Podstawową różnicą jest to ze na jednych ludzi działa bardziej Esci a na innych Paro niestety.. dlatego ciężko jest tak o doradzić.

Trzeba się przekonać na własnym przykładzie.

Na mnie ewidentnie Esci nie działało jak powinno. 

Z różnic mi zasłyszanych to to ze Paroksetyna jest mocniejszym lekiem - wyczytałam to już w paru miejscach i również w przeszłości jedna Pani psychiatra tak mi powiedziała ze Paro jest silniejsze niż Esci. Takze to ze jest lekiem już starszym, bardziej sprawdzonym. Jednak wiem ze wiele osób się z tym nie zgodzi - nawet moja obecna Pani psychiatra powiedziała ze Paro nie jest silniejsze niż Esci 😛 także bądź tu mądry..

Dlatego tak jak napisałam na początku - to wszystko to indywidualna sprawa. Z tego co czytałam to po prostu każdy lek oddziałuje na inne receptory lub silniej/ słabiej na dany receptor w mózgu.

Porozmawiaj jutro ze swoim lekarzem i podejmij decyzje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 miesiące brania esci, kilka dni temu zaliczyłam mocne pogorszenie, płacz, silny lęk, ms, cięcie się.

Potem kilka dni depresyjnego otępienia.

Dzisiaj wreszcie wyszłam z łóżka. Jestem zmęczona. Wydaje mi się, że z tym lekiem się pożegnam. Nie pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka, myślicie, że jak 10mg na mnie nie bardzo działa przeciwlękowo, to jest sens próbować brać 20 i zobaczyć co i jak, czy poszukać po prostu innego leku? Lekarz kazał wskoczyć na 20 ale kule czy to nie powinno na 10 już dawać efektu...... brał ktoś 20? 

Edytowane przez Siergiej Arbuzow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi doktorek zwiększył na 15 mg i faktycznie było już super. Byłem na tej dawce 2 miesiące, po ostatniej wizycie, spytał jak się czuje, mówię ze gitara, on na to „to zmniejszamy na 10mg” trochę się obawiałem ze za szybko ale jak do tej pory jest Oki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos dolegliwości bólowych mięśni, stawów, ktoś pisał że brał Nimesulid. To też NLPZ. Więc przeciwwskany. Biorę teraz Duloksetyne i dolegliwości bólowe prawie nieodczuwalne. Z Esci zeszlam m. in. z powodu strasznego bólu podudzi i stawów. O tym, że z czasem zdolowana byłam coraz bardziej nie wspominam. Jeśli chodzi o alkohol. U mnie tolerancja była kiepska. Szybko się upijałam. Do tego dziury w mózgu. Generalnie nie polecam. Piwko - ok. Ale nie więcej. Zresztą, każdy może przetestować sam. Od razu się nie umiera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×