Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Lucy86 napisał:

Hej 🙂 jest duzo lepiej! I ogólnie psychicznie się lepiej czuje. Mam dużo mniej lęków. Jedyny problem to bóle głowy i słaby sen. Mam skłonność do migren, ale mam wrażenie, ze po tym leku to ból głowy mam codziennie i słabo mi się śpi. A jak u Ciebie? 

 

No to u mnie podobnie, że czuję się lepiej i mogę normalnie funkcjonować, ale czasami jestem przygnębiona i zestresowana... Wydaje mi się, że to jest taki trudny moment, bo uboki puściły, ale tabletki wciąż jeszcze nie działają w pełni więc ma się wrażenie takiej beznadziei, że nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni. A na noc mam tabletki nasenne, które muszę powoli odstawiać, wiec nie wiem jak będzie ze spaniem 🙂 

Mój ulubiony efekt uboczny to ciepłe stopy i ręce - zawsze były lodowate, więc teraz się jaram tym ciepłem :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Biorę Escitil od 6 dni w dawce 5 mg i tak mnie boli żołądek, mdli mnie i nie mogę patrzeć na jedzenie, że przeraża mnie myśl o zwiększeniu dawki do 10 mg, jak miałam zrobić po tygodniu. Pierwszy raz mam styczność z tego typu lekiem, przez 10 lat próbowałam sobie poradzić z nerwicą sama bez wspomagaczy i niestety jestem w d. Czy ktoś miał/ma podobne objawy, czy może powinnam odstawić lek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kordula napisał:

Witam 🙂 Biorę Escitil od 6 dni w dawce 5 mg i tak mnie boli żołądek, mdli mnie i nie mogę patrzeć na jedzenie, że przeraża mnie myśl o zwiększeniu dawki do 10 mg, jak miałam zrobić po tygodniu. Pierwszy raz mam styczność z tego typu lekiem, przez 10 lat próbowałam sobie poradzić z nerwicą sama bez wspomagaczy i niestety jestem w d. Czy ktoś miał/ma podobne objawy, czy może powinnam odstawić lek?

 

Nie dodałam, że inne objawy, które zaczęłam łączyć z lekiem, choć wydaje mi się to szalone, bo przecież przyjmuje go tak krótko, to: poty nocne, taka zwiekszona wewnętrzna „trzesiawka” całego ciała i włączający się bez powodu puls jak u maratonczyka amatora. Naprawdę boje się zwiększyć dawkę, przede wszystkim nie wiem czy mój żołądek to zniesie. Czy ktoś miał podobnie? A może ten cały lek to nie był najszczęśliwszy pomysł, skoro pojawiły się takie objawy? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kordula napisał:

Witam 🙂 Biorę Escitil od 6 dni w dawce 5 mg i tak mnie boli żołądek, mdli mnie i nie mogę patrzeć na jedzenie, że przeraża mnie myśl o zwiększeniu dawki do 10 mg, jak miałam zrobić po tygodniu. Pierwszy raz mam styczność z tego typu lekiem, przez 10 lat próbowałam sobie poradzić z nerwicą sama bez wspomagaczy i niestety jestem w d. Czy ktoś miał/ma podobne objawy, czy może powinnam odstawić lek?

Ja akurat nie miałam takich objawów, ale na ulotce jest wypisany jadłowstręt i mdłości. Część objawów jest do zaakceptowania i trzeba je "przetrwać" ale jak są zbyt silne, to lek należy odstawić... masz kontakt do swojego lekarza? Ja bym zadzwoniła i zapytała. Lekarz nie uprzedził Cię, że właśnie w pierwszym tygodniu jest najciężej?
Pocenie się to częsty objaw, dużo osób tu o tym pisało. Mnie nie bolał żołądek, ale głowa bolała mnie tak mocno, że czasami płakałam z bólu. Teraz, po niemal trzech tygodniach, tego nie czuję. Lęki jeszcze mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem odrazu „10” i jadłowstręt, ogólny brak apetytu miałem przez 1 tydzień. Jem teraz drugi blister i nadal mam rozwolnienie z rana.

Efekt przeciwlękowy pojawił się w 8 dniu ale nie jest jeszcze jakiś mocny, choć wszystko robię normalnie jak przed choroba z tym ze nie mam jeszcze tej „pewności siebie” ze wsio jest okay, to przyjdzie pewnie z czasem jak już się lek rozkręci 😎

 

nie odstawiaj leku, takie uboki to pikiuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać ze dostałem na start Afobam 3 paczki x 0,25

mialem brać 

mozarin 1-0-0

afobam 1-1-1

 

a afobam biorę rano i po południu, wieczorem wcale bo nie potrzebuje chociaż od jutra spróbuje bez wspomagacza zacząć dzień bo wydaje mi się ze da się rade bez 😎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2019 o 23:20, kordula napisał:

Witam 🙂 Biorę Escitil od 6 dni w dawce 5 mg i tak mnie boli żołądek, mdli mnie i nie mogę patrzeć na jedzenie, że przeraża mnie myśl o zwiększeniu dawki do 10 mg, jak miałam zrobić po tygodniu. Pierwszy raz mam styczność z tego typu lekiem, przez 10 lat próbowałam sobie poradzić z nerwicą sama bez wspomagaczy i niestety jestem w d. Czy ktoś miał/ma podobne objawy, czy może powinnam odstawić lek?

Mnie bolał żołądek ale to dopiero po paru tygodniach zaczęły się problemy. Bolało mnie tak, że nie mogłam chodzić. Ale u Ciebie może to tylko przejściowe, może to jakieś działanie neurologiczne, a nie drażnienie żołądka. Kontaktowałaś się z lekarzem? Ja przeszłam na Elicea-Q-tab (też escitalopram) - te tabletki nie są wchłanianie w żołądku tylko pod językiem. Przeszłam dietę wrzodową i teraz jest już ok. Także jeśli okazałoby się, że masz ten sam problem, to myślę że takie rozwiązanie jest lepsze niż zmiana leku.

 

 

A z innej beczki: Wczoraj zapomniałam wziąć tabletki, przypomniałam sobie po południu, ale bylam  pracy do wieczora więc stwierdziłam, że ominę tę dawkę i wezmę kolejną dzisiaj. No i płakałam już dwa razy, wczoraj po powrocie i dzisiaj rano, z jakiś totalnie błahych powodów. Już drugi raz taka sytuacja, ale wcześniej miałam kilkudniową przerwę, bo zmieniałam lek. Ciekawe jak dam radę to odstawić, kiedy przyjdzie pora, skoro takie rzeczy się dzieją już po jednym dniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że sama siebie nakręciłaś ze nie wzięłaś tabletki to pewnie zaraz będzie niedobrze itp, przecież jeśli bierzesz tabletki regularnie to substancja mimo ze np. Dzisiaj zapomniałaś, krąży cały czas w organizmie, to nie jest tak ze raz nie weźmiesz i już poziom substancji spada do zera 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem, niby tak nie powinno być, ale nie wydaje mi się, żebym się sama nakręcila, bo byłam w pracy gdzie było spore zamieszanie i wcale nie myślałam o tabletkach. A moje gorsze samopoczucie to po prostu reakcje na słowa ludzi: raz ktoś mi zwrócił uwagę, wrociłam do domu, przypomniałam to sobie i jakoś strasznie mnie to zabolało. Drugi raz dzis rano, dzwoniłam żeby coś załatwić i ktoś po drugiej stronie słuchawki wydał mi się niemiły. Wiem, że to głupoty i normalnie tak bym na to nie zareagowała. Poza tym, to powolne odstawianie jest chyba właśnie po to, żeby takiego nagłego skoku nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo regularnego brania leku każdemu zdążają się lepsze i gorsze dni, tak wiec głowa do góry ☺️

Kiedys jak brałem paro to tez trafiały się gorsze dni ale brałem regularnie i później wszystko wracało do normy 😎

 

Leki wszystkiego za nas nie załatwia niestety, trzeba zmienić podejście, myślenie do niektórych rzeczy, nieraz jest tez tak ze ktoś ma toksyczna prace czy coś i niestety albo trzeba zmienić ta prace albo jakoś ją unormować.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2019 o 21:49, rawiak napisał:

Badania potwierdzają wyższość escitalopramu nad citalopramem

link https://www.lundbeck.com/upload/pl/files/pdf/Publications/LEX/LEXPszchiatriaPolska2004.pdf

 

 

Hmmm, a te badania nie były robione na zlecenie producenta? 😛  A poza tym brakuje skali poprawy nad placebo, aby się odnieść. Przeglądając szybko, jedynie znajdowałem informacje w stylu "badanie wykazało, że escitalopram jest istotnie skuteczniejszy niż placebo / citalopram / inne SSRI". A przydałyby się jakieś wykresy i inne, aby było widoczne jak bardzo jest skuteczniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz ja kiedyś czytałem również porównanie paroksetyny i tez możliwe ze było zlecone od producenta.😎 Jak ci się chce to poszperaj w necie, nawet w tym wątku ludzie wstawiali zdjęcia i opisy z różnych źródeł, linki, zdjęcia z książek o Ssri. Ja za ciebie tego nie będę robił Bo to było pewnie ze 300 stron wstecz 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Aurora88 napisał:

Biorę Esci cztery tygodnie i wciąż czuję lęki rano, boję się, płaczę, chowam przed światem, mam ataki paniki. Ile to jeszcze potrwa? :( Kiedy zacznie działać chociaż troszkę? 

Jak po czterech tygodniach nie czujesz żadnego efektu, to chyba trzeba będzie spróbować czegoś innego. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość i szukać leku który pomoże, bo każdy na te leki reaguje inaczej. Tak więc trzymam kciuki, aby się szybko udało coś dobrego znaleźć. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2019 o 17:37, Heledore napisał:

image.png.d6b12a88d56dca437238f21c2d51c61e.png

O to mi chodziło 🙂 Dopiero właśnie na takich wykresach doskonale widać jak niewiele dzieli leki od efektu placebo :(

Cytat

Escitalopram jest bardziej skuteczny, ponieważ zawiera tylko enancjomer S citalopramu, który jest jedynym biologicznie czynnym. W przypadku citalopramu mamy do czynienia z mieszaniną racemiczną- mieszaniną 1:1 R-citalopramu (niektywny biologicznie) i S-citalopramu (aktywny).

Skoro jedynym biologicznie czynnym enancjomerem jest S, a citalopram zawiera go w takiej samej dawce jak escitalpram + nieczynny biologicznie enancjomer R, to wyniki nie powinny być takie same dla escitalpramu i citalopramu?

Przypominam, że dawkowanie escitalopramu jest dwukrotnie mniejsze, więc escitalopram i citalopram powinny być biologicznie równoważne, bo przecież ten drugi enancjomer jest nieaktywny biologicznie.

Ten enancjomer R jest nieczynny biologicznie więc nie powinien chyba "zaburzać pracy" enancjomera S.

To tylko takie moje gdybanie.

Edytowane przez ziomus0812

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Aurora88 napisał:

10mg, dopiero zaczęłam.

 

Poczekaj jeszcze z miesiąc, może zacznie działać. Bo jak zmienisz lek to znowu zaczniesz wszystko od początku. Niby po 3 miesiącach dopiero zaczyna się pełne działanie i u mnie w sumie mniej więcej też tak było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×