Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, madziamadzia napisał:

A czy sa tutaj osoby,które nie miały skutków ubocznych? 

 

ja za specjalnie nie miałem, a brałem maksymalnie nawet 20mg przez jakiś czas. może trochę w libido mniejszym ale też jakoś bez przesady. Nie sugeruj się za bardzo skutkami ubocznymi bo mogą nie wystąpić albo wystąpić tylko 2-3 z wymienionych. To nie jest tak że nagle będziesz mieć wszystkie wymienione w ulotce. I przetrwaj pierwsze 2-3 tygodnie. To jest okres kiedy jeszcze może nie wystąpić poprawa a największe szansę że jak uboki się pojawią to właśnie w tym okresie . Jeśli lek zadziała na Ciebie tak jak na mnie, to powinien pomóc. To dobry lek na nerwicę. Lekko uspokaja, pomaga na spokojny sen ale nie otumania, ewentulanie trochę rozleniwia.  Powodzenia.

Edytowane przez uran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎03‎-‎19 o 08:48, madziamadzia napisał:

pramatis-jestem nowym użytkownikiem,dopiero co wczoraj sie dowiedziałam,że mam nerwice,pierwsza wizyta u psychiatry,przepisano mi lek pramatis,po przeczytaniu ulotki i skutków ubocznych,boję się go brać.Mam pytanie,czy aż tak żle po nim może byc?Czy otumania? Jestem sama z trojką dzieci,wiec muszę być kontaktowa.Proszę o odpowiedzi i błagam nie odsyłajcie mnie do jakis innych wątków,bo przebrnięcie przez te wszystkie temty duzo mnie kosztuje i nie znajduję konkretnej odpowiedzi odnośnie leku pramatis.Z góry dziękuję.

Spokojnie, wiem że ulotka może przestraszyć, ale jest napisana na wyrost. Nie stracisz kontaktu z rzeczywistością i będziesz mogła zajmować się dziećmi. My wszyscy przecież też pracujemy i funkcjonujemy w normalnym życiu jakoś. Przez pierwsze cztery tygodnie możesz mieć nasilone objawy, jakieś napady lękowe, czasem panikę, ale jest to normalne. Trzeba to przetrwać. Jeśli mogę coś zasugerować to proponuję zacząć od 1/4 tabletki, tak jak ktoś tutaj doradzał. Potem połowę, i całą. Okresy między zwiększaniem dawki też można trochę wydłużyć. I zaopatrz się w jakieś uspokajacze typu relanium, czy afobam. Przez te pierwsze tygodnie mogą się czasem przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Teksas napisał:

Spokojnie, wiem że ulotka może przestraszyć, ale jest napisana na wyrost. Nie stracisz kontaktu z rzeczywistością i będziesz mogła zajmować się dziećmi. My wszyscy przecież też pracujemy i funkcjonujemy w normalnym życiu jakoś. Przez pierwsze cztery tygodnie możesz mieć nasilone objawy, jakieś napady lękowe, czasem panikę, ale jest to normalne. Trzeba to przetrwać. Jeśli mogę coś zasugerować to proponuję zacząć od 1/4 tabletki, tak jak ktoś tutaj doradzał. Potem połowę, i całą. Okresy między zwiększaniem dawki też można trochę wydłużyć. I zaopatrz się w jakieś uspokajacze typu relanium, czy afobam. Przez te pierwsze tygodnie mogą się czasem przydać.

Dziękuje za odpowiedź.Na lęki dostałam alprox.Czy może wiecie cos na ten temat?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy poznać ,że dawka esci jest albo za mała albo za duża. Przyjmuję 10 mg od 3 miesięcy , ale jakoś nie czuję się dobrze. Po kilku godzinach, po wzięciu leku, czuję napięcie, niepokój, jakieś zamotanie  i nie wiem czy to za duża dawka czy za mała. Może jeszcze trzeba poczekać aż lek się na tej dawce rozkręci? A może zwiększyć , ale o ile? Czy to dobry lek?  Kiedy  uzyskaliście dobre samopoczucie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kerstina napisał:

Kiedy poznać ,że dawka esci jest albo za mała albo za duża. Przyjmuję 10 mg od 3 miesięcy , ale jakoś nie czuję się dobrze. Po kilku godzinach, po wzięciu leku, czuję napięcie, niepokój, jakieś zamotanie  i nie wiem czy to za duża dawka czy za mała. Może jeszcze trzeba poczekać aż lek się na tej dawce rozkręci? A może zwiększyć , ale o ile? Czy to dobry lek?  Kiedy  uzyskaliście dobre samopoczucie?

jak po 3mies. wydaje się że wystarczająco nie pomaga to ja bym rozważył zwiększenie. Ja zwiększyłem po 2mies. do 15mg, potem po kolejnych do 20mg ale wróciłem do 15mg bo okazało się dla mnie najlepsze. Lekarz oczywiście decyduje ale jak pójdziesz i powiesz to co napisałeś to raczej na pewno zaleci Ci 15mg. Te leki to eksperymentowanie i dopasowywanie co komu pomoże. Najpierw się "eksperymentuje" z dawką a dopiero potem ewentualnie zmienia lek/

10 mg to na pewno nie jest za duża, bo to najmniejsza skuteczna. Mniejsza moim zdaniem działa jak placebo. No chyba że po 3mies. brania tych 10mg czujesz się gorzej niż przed braniem leku  to może wogóle zmienić lek. Lekarz zdecyduje.

Edytowane przez uran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś napisać jaka jest realna różnica w praktyce między escitalopramem a citalopramem? 

Bo na papierze citalo to dwa enancjomery z czego rzekomo tylko jeden jest aktywny, a esci zawiera tylko ten aktywny.

Czy w praktyce faktycznie korzyść jest na rzecz tego drugiego? Czy to jedynie marketingowy bullshit producenta?

Edytowane przez BELFEGOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy poznać ,że dawka esci jest albo za mała albo za duża. Przyjmuję 10 mg od 3 miesięcy , ale jakoś nie czuję się dobrze. Po kilku godzinach, po wzięciu leku, czuję napięcie, niepokój, jakieś zamotanie  i nie wiem czy to za duża dawka czy za mała. Może jeszcze trzeba poczekać aż lek się na tej dawce rozkręci? A może zwiększyć , ale o ile? Czy to dobry lek?  Kiedy  uzyskaliście dobre samopoczucie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uran, dzięki za odpowiedź . 

Jeżeli możesz odpowiedzieć, to chciałabym Ciebie zapytać ile potrzebowałeś czasu na poprawę samopoczucia po zwiększeniu dawki esci z 10 mg na 15 mg. 

 

Mnie też interesuje temat zmiany citalopramu na escitalopram. Czy jeżeli ktoś wcześnie już brał citalopram i przestał działać to zmiana na esci jest uzasadniona?.

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2019 o 04:28, nika7779 napisał:

 

Ja biorę 30 mg esci i nie mam i nie miałem żadnych skutków ubocznych także spokojnie nie ma się co nakręcac... 

Mój lekarz akurat bardziej ceni citalopram jak esci... Mówi że skuteczniejszy. Ale ja wolałem esci... 

(...)

Edytowane przez Heledore
złamanie regulaminu działu leki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kerstina napisał:

Uran, dzięki za odpowiedź . 

Jeżeli możesz odpowiedzieć, to chciałabym Ciebie zapytać ile potrzebowałeś czasu na poprawę samopoczucia po zwiększeniu dawki esci z 10 mg na 15 mg. 

 

Mnie też interesuje temat zmiany citalopramu na escitalopram. Czy jeżeli ktoś wcześnie już brał citalopram i przestał działać to zmiana na esci jest uzasadniona?.

 

 

Pozdrawiam.

jakieś 7-10dni , z tym że nie do końca na jakąś super poprawę bo oczekiwałem bardziej antydepresyjnego działania a escitalopram na mnie działa tylko antylękowo, sedatywnie. No ale po 7-10dniach odczułem że ustabilizowało się wzmocnione działanie. Co do citalopramu to nie wiem bo nie miałem doczynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Jestem świeżakiem w temacie, 7-8 lat temu krótko brałam Citabax, ale zbrakło motywacji i przerwałam.

Teraz dziewiąty dzień na Nexpram'ie i chyba dostanę pierdolca. Od paru dni ciągłe mrowienie-swędzenie w kończynach, przymus ruchu (głównie w nogach)... Wczoraj zasnąć przez to nie mogłam, miotałam się w łóżku jak opętana. Oprócz tego ciężkość i palenie w żołądku po każdym posiłku. I na razie tyle zmian po leku 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś roku biorę esci, wpierw 10 mg, gdzieś od pół roku 20 mg. I wszystko wskazuje na to, że działanie leku się wyczerpało, źródełko zostało wyssane do cna. Mam więc dwie opcje: 1) zmienić lek, 2) zwiększyć dawkę. Czy więc zwiększenie do 30 mg może waszym zdaniem coś jeszcze zwojować, czy lepiej nie marnować czasu? Ma tu ktoś doświadczenia z przyjmowaniem esci w dawkach większych niż te wskazane w ulotce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, każdy z nas tutaj ma milon pytań odnośnie swoich zrytych bani i też niestety każdy będzie zdany raczej na siebie, bo to Ty jesteś najlepszym obserwatorem swojego organizmu. Niemniej jednak wydaje mi się że najgorsze masz za sobą więc możesz teraz użyć jakiegoś innego ssri. Po za tym w tej chorobie nie ma rozwiązań idealnych, więc rób co chcesz. Jedynie nic nie robienie byłoby błędem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, oko.grzegorz napisał:

Cóż musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, każdy z nas tutaj ma milon pytań odnośnie swoich zrytych bani i też niestety każdy będzie zdany raczej na siebie, bo to Ty jesteś najlepszym obserwatorem swojego organizmu. Niemniej jednak wydaje mi się że najgorsze masz za sobą więc możesz teraz użyć jakiegoś innego ssri. Po za tym w tej chorobie nie ma rozwiązań idealnych, więc rób co chcesz. Jedynie nic nie robienie byłoby błędem 🙂

ŚWIĘTA RACJA !

--- gratuluje tak trafnej odpowiedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,  

Zacznę od tego że od jakiś 2lat cierpię na częste hiperwentylacje, globus histericus, no i oczywiście standardowe dretwienie rąk oraz zimne poty na nich jak i na stopach. Postanowiłam wziąść sprawy w swoje ręce i po braku informacji o złym stanie fizycznym okazało się że problem tkwi w psychice. Od wczoraj biorę Escitalopram Actavis 10mg, skutki uboczne są dość konkretne, organizm zachowuje się jak podczas grypy jelitowej. Trochę boję się że niestety się odwodnienie, widzę znaczącą poprawę już po jednej tabletce tylko niepokoi mnie ten szum w uszach, biegunki oraz uczucie odrealnienia . :(

Z jednej strony cieszę się że udałam się do psychiatry natomiast z drugiej chyba zbyt szybko chciałabym poprawy. 

Edytowane przez Heledore
poprawiono post

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2019 o 17:21, luzzterko napisał:

Cześć,  

Zacznę od tego że od jakiś 2lat cierpię na częste hiperwentylacje, globus histericus, no i oczywiście standardowe dretwienie rąk oraz zimne poty na nich jak i na stopach. Postanowiłam wziąść sprawy w swoje ręce i po braku informacji o złym stanie fizycznym okazało się że problem tkwi w psychice. Od wczoraj biorę Escitalopram Actavis 10mg, skutki uboczne są dość konkretne, organizm zachowuje się jak podczas grypy jelitowej. Trochę boję się że niestety się odwodnienie, widzę znaczącą poprawę już po jednej tabletce tylko niepokoi mnie ten szum w uszach, biegunki oraz uczucie odrealnienia . :(

Z jednej strony cieszę się że udałam się do psychiatry natomiast z drugiej chyba zbyt szybko chciałabym poprawy. 

Miałam tam samo, przeszło po kilku dniach 😉 Organizm najprawdopodobniej przyzwyczai się do leku i po tygodniu - dwóch większość uboków zniknie. Mi pozostał jedynie szum w uszach, senność i czasem ból głowy ale to niewielka cena za efekt jaki daje lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, blacklace napisał:

Miałam tam samo, przeszło po kilku dniach 😉 Organizm najprawdopodobniej przyzwyczai się do leku i po tygodniu - dwóch większość uboków zniknie. Mi pozostał jedynie szum w uszach, senność i czasem ból głowy ale to niewielka cena za efekt jaki daje lek.

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Powiedz proszę w jaki sposób pomógł Ci lek i ile go brałaś bądź bierzesz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani. 27 dni na depralinie. Pierwszy kontakt z lekami w zyciu. No i od dobrych 15 dni jest normalnie. Dawka 5mg dzien rano. Pragne Wam powiedziec ze 1.dzien byl spoko zaczelam od 10mg i tak przez 4 dni . Od 2 dnia nie bylo komfortowo nudnosci szum krecenie w glowie apatia sennosc za dnia bezsennosc noca zmiejszylam dawke na 5mg i tak bede miec. Efekty uboczne pojawialy sie i znikaly  duze zrenixe mialam z 2 tyg bol brzucha apstia wysypka swedziawka glowa szumy z 10 dni . Potem zsczelo byc mega. byky zjazdy w ciągu tych dni . Chwilowe . A czy czlowiek bez tabletek nie ma w ciagu dnua zaburzen nastrojow?? 

To.prawda ze potrzebny czas adaptacji i uwaga .. akceptacji tabletki. Boimy sie ze nue bedziemy soba ze cos tam. Wiec gdy bierzesz tabletke zaczynasz zaakceptuj ja i uwierz ze po niej Ci bedzie lepuej. I pokochaj siebie z nerwica. 

Lekarz uznal ze skoro 5 mg mi slyzy to nie trzeba@wgiecej.  Dlaczego zaczelam brac? Po wypadku w X 2018 pret przecial mi noge tlumilam bol strach i nagle w lutym wybuchnsl w postaci atakow lekowych npolaczonych z panika. Mialam wrażenie ze unieram jako ze mialam 3 ciezkie bakterie to wlaczyl mi sie mega przerysowany lęk obawy o ohlgolnie przewrazliwienie. Raz na tydzien potem w nocy. Obawa o siebie. Zrobilam all badania i bylo ok. Wlaczyla sie derealizscja i zjazd w dol. W kwietniu zrozunuslam ze cierpie na zespol stresu pourazowrgo. Do psychiatry i ... lek. Nue chciakam ale mu zaufalam i ciesze sie. Lek panika minęły.  Lekarz dal mi dodatkowo xanax na noc wzielam podczas 27 dni 5x gdy na poczatku bylo ciezko. Teraz depralin 5mg i jest normslnie supet.zycze Wam tego z serca. Nie biore nuc innego. Jednak jesli moge to dorzuce tajemniczke co mnie uspokaja mam.przy sobie pudeleczko a w nim 5mg depralin polowke xanaxu polowke tabletki na tarczyce msm.ngiedoczynnosc i 2.5 mg concoru. I to mnie uspokaja. Bo jesli cos sie dziehe dotykam.pudelka i czuje ulfe😁

Nie zastanawiajmy sie za duzo gdy przychodza ataki paniki lękow gdy kazdy objaw z naszego ciala czytamy jako zawal smierc rak itp.. po prostu oddech wtdech i mysl kocham Cie moja nerwico rozumuem pomoz mi prosze tez mnie pokochaj. I szukaj why...? 

Okazalo sie ze pobyt w domu dziecka molestowanie bicie smierc 2 bliskich osob  i strata dziecka i inne zdarzenia  ma wpływ na moje zycie  i ze moj wypadek wywołał caly ciąg przykrych skrywanych rzeczy . Cale zycie bylam.pozytywna enetgiczna dziewczyna szalona i pewna siebie.  Nagle all runelo

Kochani  po 27 dniach brania depralinu wydaje mi sie,  ze odnajduje sie na nowo pogodzona z przeszloscia pelna szacunku dla siebie  i miloscia do swiata i do mojej nerwicy... i prosze uwierzcie ze akceptacja siebie i uspokajanie swoich lękow zamiast ucieczka jest wyjsciem. 

Psychoterapia jest wazna bo farmokologia nue załatwi tematu. 

Ciesze sie jesli komus pomoglam. Forum.mi tez przez pierwsze dni pomoglo,  za co dziękuję.  Pozdrawiam mocno wiele dibrych chwil zyczac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×