Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Apatia po SSRI przy jakiej dawce?

 

Witam. Od 3 miesięcy biorę Escitalopramum 5mg/dobę. Czy taka dawka może wywołać apatię, anhedonię, zaburzenia seksualne?

Dodam, że ewidentnie lek działa na serotonine, jestem ciągle obojętna i zadowolona. Przestało mnie interesować to że moje życie to wielka czarna dupa. Utraciłam potrzebę robienia czegokolwiek ze swoim życiem nie przez to, że jest mi źle/smutno tylko przez to, że mi to życie zaczęło pasować. Wcześniejsza kreatywność, motywacja, potrzeba kontaktu z bliskimi, chęć do robienia różnych rzeczy zniknęły. Jest jak w głębokiej depresji tylko na odwrót! Teraz moje życie sypie się nie przez smutek tylko przez zadowolenie ze wszystkiego!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś brał razem z esci mianseryne? Od trzech dni jestem na 15 esci i 10 mg mianseryny i nie zapeszajac jest przełom. Zastanawia mnie tylko czy takie połączenie to nie za dużo jeśli chodzi o dzialanie na serotonine. Ktoś coś???

 

Ja jestem na takim połączeniu. Mianseryna "nie działa na serotoninę" w sensie, że nie blokuje wychwytu zwrotnego serotoniny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luxor, a jakie dawki bierzesz? Czyli nie ma ryzyka zespołu serotoninowego przy 15 esci?

 

10mg escitalopramu i 15 mianseryny. Nie ma ryzyka zespołu serotoninowego nawet w większych dawkach.

 

Ja biorę 30 mg Esci i 90 mg. Mianseryny , powiem że rewelacji nie ma , podobno to dobre połączenie , lecz ja nie czuję jakiegoś super nastroju , FS jest nadal , depresji brak.

 

A Chlorprothixen 95 mg - jak w podpisie, bierzesz? No bo jak tak to raczej nie będziesz tryskał nastrojem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apatia po SSRI przy jakiej dawce?

 

Witam. Od 3 miesięcy biorę Escitalopramum 5mg/dobę. Czy taka dawka może wywołać apatię, anhedonię, zaburzenia seksualne?

Dodam, że ewidentnie lek działa na serotonine, jestem ciągle obojętna i zadowolona. Przestało mnie interesować to że moje życie to wielka czarna dupa. Utraciłam potrzebę robienia czegokolwiek ze swoim życiem nie przez to, że jest mi źle/smutno tylko przez to, że mi to życie zaczęło pasować. Wcześniejsza kreatywność, motywacja, potrzeba kontaktu z bliskimi, chęć do robienia różnych rzeczy zniknęły. Jest jak w głębokiej depresji tylko na odwrót! Teraz moje życie sypie się nie przez smutek tylko przez zadowolenie ze wszystkiego!

 

W ulotce jest napisane:

 

"Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: nudności. Często: niepokój, niepokój psychoruchowy, nieprawidłowe sny, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, zaburzenia czucia w obrębie skóry, zaburzenia seksualne (zaburzenia wytrysku, zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu seksualnego, trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet), nasilone pocenie się, uczucie zmęczenia, gorączka, bóle mięśni i stawów, zwiększenie masy ciała, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia. Niezbyt często: mimowolne zgrzytanie zębami, pobudzenie, nerwowość, napady lęku, stany splątania, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, omdlenia, krwawienia z nosa, zaburzenia miesiączkowania, pokrzywka, wysypka, świąd, wypadanie włosów, obrzęki kończyn górnych lub dolnych, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, szumy uszne, szybkie bicie serca, zmniejszenie masy ciała. Rzadko: agresja, poczucie utraty własnej tożsamości, omamy, wolne bicie serca. Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania własne reakcji na lek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apatia po SSRI przy jakiej dawce?

 

Witam. Od 3 miesięcy biorę Escitalopramum 5mg/dobę. Czy taka dawka może wywołać apatię, anhedonię, zaburzenia seksualne?

Dodam, że ewidentnie lek działa na serotonine, jestem ciągle obojętna i zadowolona. Przestało mnie interesować to że moje życie to wielka czarna dupa. Utraciłam potrzebę robienia czegokolwiek ze swoim życiem nie przez to, że jest mi źle/smutno tylko przez to, że mi to życie zaczęło pasować. Wcześniejsza kreatywność, motywacja, potrzeba kontaktu z bliskimi, chęć do robienia różnych rzeczy zniknęły. Jest jak w głębokiej depresji tylko na odwrót! Teraz moje życie sypie się nie przez smutek tylko przez zadowolenie ze wszystkiego!

Na mnie escitalopram działał podobnie, a brałam go wcześniej naprawdę długo. Taki stan prawdopodobnie będzie się utrzymywał cały czas, więc albo trzeba się do tego przyzwyczaić, albo spróbować czegoś innego. Osobiście próbowałam go odstawić na rzecz bardziej aktywizujących antydepresantów, ale się nie dało, ponieważ zbyt mocno wzmagały lęki. Teraz biorę od tygodnia 10 mg. U mnie niestety dominuje nerwica, a esci z lękiem radził sobie całkiem nieźle, ale dopiero po dłuższym stosowaniu. Ja jednak wolę obojętność od ciągłego niepokoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nie zwalaj winy na pregabaline :P to esci dobrze na Ciebie działa ;)

 

 

Całkiem możliwe że masz rację .... chociaż dawka ESCI (5gm) to niewielka ilość i bardziej placebo niż dawka lecznicza ..... od kilku dni zacząłem też powolutku zmniejszać MIANSERYNĘ z 30mg/dobę na 25 mg /dobę.

 

Myślę też że ważną rolę w poprawie samopoczucia odegrały witaminy i minerały które w dość dużych dawkach biorę regularnie od ponad 3 miesięcy. Witaminy B, C, D, Magnez, Melisa, Melatonina, Kozłek Lekarski. Wszystkie preparaty ogólnie dostępne w aptekach. Do tego duża aktywność fizyczna, siłownia, spacery, prawie całkowicie odstawiłem auto i wszędzie zasuwam pieszo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę kilka leków (pregabalinę, trittico i abilify) i do niedawna brałam escitalopram. Lekarz zdecydował odstawić escitalopram. Po około trzech tygodniach od odstawienia pojawiły się niepokojące objawy: bardzo silny niepokój, depresja, rozdrażnienie i stany lękowe.Dziś mija czwarty tydzień, a te objawy się nasilają ciągle Czy to nawrót choroby, czy zespół odstawienny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nie zwalaj winy na pregabaline :P to esci dobrze na Ciebie działa ;)

 

 

Całkiem możliwe że masz rację .... chociaż dawka ESCI (5gm) to niewielka ilość i bardziej placebo niż dawka lecznicza ..... od kilku dni zacząłem też powolutku zmniejszać MIANSERYNĘ z 30mg/dobę na 25 mg /dobę.

 

Myślę też że ważną rolę w poprawie samopoczucia odegrały witaminy i minerały które w dość dużych dawkach biorę regularnie od ponad 3 miesięcy. Witaminy B, C, D, Magnez, Melisa, Melatonina, Kozłek Lekarski. Wszystkie preparaty ogólnie dostępne w aptekach. Do tego duża aktywność fizyczna, siłownia, spacery, prawie całkowicie odstawiłem auto i wszędzie zasuwam pieszo :)

 

Marek dopiero wszedłeś na nowe leki a już z zmniejszasz dawki? ? Nie wiem czy to dobry pomysł. ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tu nowy. mam nerwicę lękową , z objawami somatycznymi. Boje się leków i obecnie uczestnicze w psychoterapii i zażywam hydroksyzynę w dawce 50 mg na dobę i doraźnie xanax 0,25 (rzadko ze względu na lęk przed uzależnieniem). Trzech różnych lekarzy dało mi różne opcje farmakologiczne. jeden dał escitalopram 10 mg na dobę, drugi escitalopram 5 mg na dobę(stwierdził, że taka dawka być może starczy) a trzeci bardzo zachęca do pregabaliny narazie 150 mg na dobę, mówi ,że mniej skutków ubocznych niż SSRI i szybciej działa . Nie wiem kompletnie co robić, czy probowac escitalopram 5 mg(czy taka dawka może już działać?) i czy escitalopram w takiej dawce pomógłby i w odczuciu lęku i w somatyce?czy faktycznie skusić się na pregabalinę. kuszące jest to,że w różnych artykułach piszą o niej,że działa szybciej i wyraźniej na obie składowe lęku i somatyczną i psychiczną. ale jest sporo sprzecznych informacji co do uzależnienia od niej i kwestii odstawiania, co nie napawa z kolei optymizmem. psychoterapia jest realizowana cały czas, ale to proces długotrwały i stąd propozycje farmakologiczne, żeby spróbować poprawić sobie jakość życia. Z chorób współistniejących mam stłuszczenie wątroby o podłożu niealkoholowym. Ale co do leków na prawdę nie wiem co robić. Nie wiem któremu lekarzowi zaufać. Jakie macie doświadczenia? Możecie coś poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej pablo240, jeśli chodzi o pregabaline to nie pomogę, natomiast jeśli zdecydujesz się na escitalopram to najlepiej weź kilka dni 5 mg i przeskocz na 10 mg. 5 mg nie jest dawką terapeutyczna lecz wprowadzająca do kuracji. Moja dr kazała mi cały miesiąc brać 5 twierdząc, że może wystarczy, niestety to za mało. Dzisiaj po 2 miesiącach jestem na 15 mg i dopiero teraz widać poprawę. I jeszcze jedno pamiętaj że tego typu leki potrzebują kilku tygodni aż zaczną działać, więc trzeba jakoś przetrwać gorsze dni i nie przerywać kuracji za wcześnie. Powodzenia!

Jeśli zaś chodzi o wpływ tych dwóch leków na wątrobę to podobno escitalopram jest w miarę bezpieczny, ale może ktoś bardziej kompetentny na forum będzie miał wiarygodne informacje i się odezwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×