Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Skumaj to, że piszesz na forum. To też jest jakaś aktywność.

Tak poza tym uważam, że Twoim głównym problemem jest uzależnienie od benzo. Ile Ty masz lat? Kutasa co Ci to przepisał za jaja bym powiesiła.

 

Benzo czasem rujnuje życie a czasem ratuje... nie uogólniałbym, ja biorę doraźnie od czasu do czasu od wielu lat i się nie uzależniłem i na prawdę niejednokrotnie ratowały mi życie. Najgorszy jest lekarz co sypie tym jak cukierkami i mówi po prostu bierz codziennie. Mimo, że jest w ulotce napisane o uzależnieniu, to ludzie tacy powinni być odpowiednio instruowani przez lekarzy, że jest to silnie uzależniający lek, brać należy jak najrzadziej, no i uważam, że nie każdemu warto go przepisywać.

 

Pytanie było o paroksetynę, mnie nie zamulała, nawet dawała na swój sposób kopa :)

 

I żeby nie było offtopa, dziś 4 dzień na esci a wczoraj na wieczór zarzuciłem 25mg trazodonu na lepszy sen i dzisiaj już znacznie mniejszy lęk od esci i lepsze samopoczucie, trazodon trochę tłumi te początkowe uboki od niektórych SSRI (podobnie było u mnie na paro) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz jak byś porównał ten lek to paroksetyny,walnij jakimś badaniem i własnym spostrzeżeniem jak możesz

Jeśli chodzi o działanie przeciwdepresyjne, to porównanie obydwu leków wygląda następująco:

PMC3733527_PCC.12r01420f02.png

 

http://www.goodays.co.il/sitecontent/ExternalFiles/213.pdf

 

oraz analiza Cochrane:

 

http://www.cochrane.org/CD006532/DEPRESSN_escitalopram-versus-other-antidepressive-agents-depression

Some statistically significant differences favouring escitalopram over other antidepressive agents for the acute phase treatment of major depression were found, in terms of efficacy (citalopram and fluoxetine) and acceptability (duloxetine). There is insufficient evidence to detect a difference between escitalopram and other antidepressants in early response to treatment (after two weeks of treatment). Cost-effectiveness information is also needed in the field of antidepressant trials. Furthermore, as with most standard systematic reviews, the findings rely on evidence from direct comparisons. The potential for overestimation of treatment effect due to sponsorship bias should also be borne in mind.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz jak byś porównał ten lek to paroksetyny,walnij jakimś badaniem i własnym spostrzeżeniem jak możesz

Jeśli chodzi o działanie przeciwdepresyjne, to porównanie obydwu leków wygląda następująco:

PMC3733527_PCC.12r01420f02.png

 

http://www.goodays.co.il/sitecontent/ExternalFiles/213.pdf

 

oraz analiza Cochrane:

 

http://www.cochrane.org/CD006532/DEPRESSN_escitalopram-versus-other-antidepressive-agents-depression

Some statistically significant differences favouring escitalopram over other antidepressive agents for the acute phase treatment of major depression were found, in terms of efficacy (citalopram and fluoxetine) and acceptability (duloxetine). There is insufficient evidence to detect a difference between escitalopram and other antidepressants in early response to treatment (after two weeks of treatment). Cost-effectiveness information is also needed in the field of antidepressant trials. Furthermore, as with most standard systematic reviews, the findings rely on evidence from direct comparisons. The potential for overestimation of treatment effect due to sponsorship bias should also be borne in mind.

 

Chodziło mi o działanie przeciwlękowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o działanie przeciwlękowe

Odnośnie zaburzeń lękowych (GAD, SAD) escytalopram w badaniach wypada statystycznie lepiej niż paroksetyna, w równoważnych dawkach:

 

http://bjp.rcpsych.org/content/bjprcpsych/189/3/264.full.pdf

Escitalopram10 mg was significantly more efficacious than paroxetine 20 mg (in GAD treatment).

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16075658

After 24 weeks of treatment, mean changes in HAMA scores were -15.3 and -13.3 for escitalopram and paroxetine, respectively (p = 0.13)

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20067433

Patients with severe depression together with comorbid anxiety symptoms responded significantly better to treatment with escitalopram 20 mg compared with paroxetine 40 mg. Contrary to paroxetine, escitalopram maintained its efficacy with increasing baseline anxiety levels.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17459976

Escitalopram 10 mg daily is more effective than paroxetine and placebo for generalised anxiety disorder.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17407626

Given that escitalopram 20 mg/day was associated with an earlier onset, higher response and remission rates, improved functioning, and better tolerability than the reference drug, escitalopram deserves to be considered as one of the first-line agents in the pharmacotherapy of OCD for longer-term treatment periods.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16014329

Escitalopram 20 mg was significantly more effective than paroxetine 20 mg on 5 of the 6 symptom dimensions.

 

Wysiłek fizyczny skuteczniejszy od alprazolamu w GAD/PD? A to dobre... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysiłek fizyczny skuteczniejszy od alprazolamu w GAD/PD? A to dobre... :lol:

 

Skoro lekarze nie przepisują Alprazolamu bo szkodzi, to dlaczego dziwi Cię, że wysiłek fizyczny jest skuteczniejszy? Hmm?

 

A mogę to nawet potwierdzić że wysiłek fizyczny jest lepszy niż ssri/bezno tyle że w moim przypadku działa to na zasadzie wysiłek-poprawa,przerwa w wysiłku stan powoli wraca do stanu wyjściowego i tak w kółko,przynajmniej w moim przypadku,wiec wychodzi na to że musiał bym np biegać calutki dzień spać potem znowu biegać spać i tak w kółko. Nie wiadomo o jakich stanach lękowych tutaj zresztą mowa bo moje są wieloletnie przewlekłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysiłek fizyczny skuteczniejszy od alprazolamu w GAD/PD? A to dobre... :lol:

 

Skoro lekarze nie przepisują Alprazolamu bo szkodzi, to dlaczego dziwi Cię, że wysiłek fizyczny jest skuteczniejszy? Hmm?

 

A mogę to nawet potwierdzić że wysiłek fizyczny jest lepszy niż ssri/bezno tyle że w moim przypadku działa to na zasadzie wysiłek-poprawa,przerwa w wysiłku stan powoli wraca do stanu wyjściowego i tak w kółko,przynajmniej w moim przypadku,wiec wychodzi na to że musiał bym np biegać calutki dzień spać potem znowu biegać spać i tak w kółko. Nie wiadomo o jakich stanach lękowych tutaj zresztą mowa bo moje są wieloletnie przewlekłe.

 

Wreszcie wyszło na moje :great::pirate:

 

-- 13 sty 2017, 17:51 --

 

A mogę to nawet potwierdzić że wysiłek fizyczny jest lepszy niż ssri/bezno ...

 

A co powiesz o masturbacji? :105:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYSILEK fizyczny pprawia samopoczucie, ale jak w tak straszliwym stanie psychicznym zmusic sie do jego podjęcia? O Od około 5 lat nie byłem na spacerze, nie byłem w lesie, zapomniałem jak wygląda las. Bardzo bym chciał, ale w takim roztrzęsieniu nie mogę. Podnoszę stopniowo escitalopram do 15. Martwię się trochę, bo dużo łykam NLPZ (stale mnie bolą mięśnie, kark, górna część pleców, chyba od unieruchomienia i bezczynności), ale NLPZ PLUS SSRI = ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Podjalem tez decyzje o zaprzestaniu weekendowego picia, ktore wywolywalo u mnie mega kaca na 3 dni i zwiekszalo DRASTYCZNIE spozycie benzodiazepin oraz innych lekow, a także przynosilo wiele szkod, takich jak kac somatyczny, kac moralny, zwiekszone ryzyko urazow, zwiekszone ryzyko padniecia ofiara przestepstwa, rabunku, zgubienia pieniedzy, dokumentów, utraty kontroli nad wydatkami, pogorszenie depresji, zaburzeń lękowych, zwiększone ryzyko zapadnięcia na grypę, przeziębienie, inne choroby.

 

Mój plan na chwilę obecną to zwiększenie dawki escitalopramu do 15 mg i stopniowe schodzenie z benzodiazepin. Na poniedzialek mam wizyte u psychiatry i nie będzie to chyba mila rozmowa. Jeżeli ktoś chce odstawić benzodiazepiny, to zasluguje na więcej uwagi, porad i dobranie jakiegoś zestawu leków, a nie tylko wypisanie recept na esci i "radź pan sobie sam".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYSILEK fizyczny pprawia samopoczucie, ale jak w tak straszliwym stanie psychicznym zmusic sie do jego podjęcia? O Od około 5 lat nie byłem na spacerze, nie byłem w lesie, zapomniałem jak wygląda las. Bardzo bym chciał, ale w takim roztrzęsieniu nie mogę. Podnoszę stopniowo escitalopram do 15. Martwię się trochę, bo dużo łykam NLPZ (stale mnie bolą mięśnie, kark, górna część pleców, chyba od unieruchomienia i bezczynności), ale NLPZ PLUS SSRI = ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Podjalem tez decyzje o zaprzestaniu weekendowego picia, ktore wywolywalo u mnie mega kaca na 3 dni i zwiekszalo DRASTYCZNIE spozycie benzodiazepin oraz innych lekow, a także przynosilo wiele szkod, takich jak kac somatyczny, kac moralny, zwiekszone ryzyko urazow, zwiekszone ryzyko padniecia ofiara przestepstwa, rabunku, zgubienia pieniedzy, dokumentów, utraty kontroli nad wydatkami, pogorszenie depresji, zaburzeń lękowych, zwiększone ryzyko zapadnięcia na grypę, przeziębienie, inne choroby.

 

Mój plan na chwilę obecną to zwiększenie dawki escitalopramu do 15 mg i stopniowe schodzenie z benzodiazepin. Na poniedzialek mam wizyte u psychiatry i nie będzie to chyba mila rozmowa. Jeżeli ktoś chce odstawić benzodiazepiny, to zasluguje na więcej uwagi, porad i dobranie jakiegoś zestawu leków, a nie tylko wypisanie recept na esci i "radź pan sobie sam".

 

Benzo dobre na krótko ale brane przewlekle to już można nazwać chorobą,miej nadzieję że po odstawce nie zostaną ci jakieś stany coś ala po zaprzestaniu wieloletniego picia. Cierpisz na lęki z objawami somatycznymi czy coś jeszcze cię trapi ?,jakie leki już przerabiałeś jeśli mogę wiedzieć ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zab. lękowo-depresyjne mieszane czyli nerwica lękowa, zespół lęku napadowego z obj. somatycznymi, lęk uogólniony plus depresja. Do tego fobia społeczna, lekkie ZOK. Przerabiałem wszystko od jakichś 17 lat. Wszystkie SSRI, SNRI, niektóre TLPD (Anafranil, Doksepin), Wellbutrin, reboksetyna, atypowe miksy (moklobemid + mianseryna), mirtazapina, buspiron, sulpiryd, chloroprotiksen. Najdłużej byłem na Fevarin + Trittico, ale w związku z uzależnieniem od benzo musiałem zrezygnować z Fevarinu, bo zwiększa on siłę działania alprazolamu o jakieś sto procent. Poza tym jego potencjał przeciwlękowy jest tak mały, że nigdy nie odstawiłbym alprazolamu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwię się trochę, bo dużo łykam NLPZ (stale mnie bolą mięśnie, kark, górna część pleców, chyba od unieruchomienia i bezczynności)

 

Niepotrzebnie się martwisz. Te bóle mogą potwierdzać zapalny charakter Twojej choroby. Moja depresja tak się własnie po raz perwszy objawiła somatycznie - rozlany ból ramion. NLPZ mogą więc nie tylko zmniejszać odczucie bólu, ale także leczyć depresję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 5 lat temu miałem depresję, leżenie w łóżku, płacz niewiadomo z jakiego powodu i 0 ochoty na nic ... Poszedłem do psychiatry, dostałem takie leki Elicea, Anafranil i Sulpiryd, leki wyciągnęły mnie z depresji i czułem się fajnie, ale ostatnio czułem, że zaczyna się coś ze mną dziać, wydarzenia, które mnie spotkały w tamtym roku na to wpłynęły ... Wybrałem się znowu do swojego lekarza i dostałem ten sam zestaw leków: Elicea 1 rano, Sulpiryd 2 x 2 tabletki (rano i w południe), Anafranil pół tabletki na noc, biorę je od wtorku, pojawiły się takie objawy: zimno-gorąco, słabsze widzenie i zamazany obraz, straszna senność, ledwo siedzę w dzień jeśli nie mam możliwości się położyć, jak mam to kładę się i zasypiam nawet jak kilka chwil wcześniej wziąłem Sulpiryd (który powinien stawiać na nogi), nie wiem czy to wszystko mam wiązać z tymi lekami czy może jakoś źle je przyjmuję? Póki co nie widzę jakiś pozytywnych efektów działania, narazie pojawiły się tylko skutki uboczne ;/ kiedyś mnie wyciągnęły te leki, więc je biorę i mam zaufanie, że pomogą i teraz, ale nie pamiętam jak to właśnie było z ich przyswajalnością

Proszę i odpowiedź i pomoc, z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×