Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Biorę prefaxine tydzień, więc na razie nie odczuwam żadnych pozytywnych efektów. Wciąż nic mi się nie chce, nic nie sprawia radości, nawet rzeczy, które do niedawna mi sprawiały przyjemność. :/

Z pozytywów natomiast: Chyba ominęły mnie skutki uboczne, chociaż mam wrażenie, że piję więcej niż zwykle, 2 razy przez chwilę bolała mnie głowa no i trochę ciężej mi się zasypia.

 

Mam kilka pytań:

1. Po jakim czasie zaczęła na Was działać Wenlafaksyna? Czy mogę oczekiwać rezultatów po 2 - 3 tygodniach, czy raczej nastawiać się na 2 - 3 miesiące?

2. Jak to jest dokładnie z alkoholem? Wiem, że nie jest wskazany, ale chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce.

3. Czy leki przeciwbólowe kolidują z Wenflą w jakiś wyjątkowo widowiskowy sposób, czy w razie gdyby ból głowy się powtórzył i był silniejszy mogę łyknąć jakiś ibuprom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu ograniczyłbym picie, a nie zwiększał. Nie wiem ile pijesz i jak często ale z takim combo może Ci się pokiełbasić pod kopułą. Obciążasz organizm alkoholem, do tego wenla też obciąża, będziesz się czuł gorzej w miarę sukcesywnego zwiększania picia.

Leki na bazie ibuprofenu nie powinny kolidować z wenlą. Chociaż co przypadek to upadek. Może dojść do nieprzewidzianych interakcji jeśli będziesz brał jednocześnie. Lepiej brać w odstępie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu ograniczyłbym picie, a nie zwiększał. Nie wiem ile pijesz i jak często ale z takim combo może Ci się pokiełbasić pod kopułą. Obciążasz organizm alkoholem, do tego wenla też obciąża, będziesz się czuł gorzej w miarę sukcesywnego zwiększania picia.

Leki na bazie ibuprofenu nie powinny kolidować z wenlą. Chociaż co przypadek to upadek. Może dojść do nieprzewidzianych interakcji jeśli będziesz brał jednocześnie. Lepiej brać w odstępie.

 

Miałam etap, kiedy przesadzałam z piciem - Ten już za mną. Nie piję w trakcie brania leków, pytam jedynie, jakie są doświadczenia użytkowników z tym tematem i czy wypicie piwa, bądź dwóch nie powali mnie na ziemię.

 

Kiedyś biorąc wenlę przeżyłem najgorszy kac w życiu, nie polecam. 3 dni umierania :pirate:

 

W takim razie faktycznie lepiej odpuścić. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Connie,

 

Witam :)

3. Czy leki przeciwbólowe kolidują z Wenflą w jakiś wyjątkowo widowiskowy sposób, czy w razie gdyby ból głowy się powtórzył i był silniejszy mogę łyknąć jakiś ibuprom?

 

Połączenie wenli z ibuprofenem (albo jakimkolwiek innym NLPZ) zwiększa ryzyko krwawień. Lepiej łączyć wenlę z paracetamolem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Biorę prefaxine tydzień, więc na razie nie odczuwam żadnych pozytywnych efektów. Wciąż nic mi się nie chce, nic nie sprawia radości, nawet rzeczy, które do niedawna mi sprawiały przyjemność. :/

Z pozytywów natomiast: Chyba ominęły mnie skutki uboczne, chociaż mam wrażenie, że piję więcej niż zwykle, 2 razy przez chwilę bolała mnie głowa no i trochę ciężej mi się zasypia.

 

Mam kilka pytań:

1. Po jakim czasie zaczęła na Was działać Wenlafaksyna? Czy mogę oczekiwać rezultatów po 2 - 3 tygodniach, czy raczej nastawiać się na 2 - 3 miesiące?

2. Jak to jest dokładnie z alkoholem? Wiem, że nie jest wskazany, ale chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce.

3. Czy leki przeciwbólowe kolidują z Wenflą w jakiś wyjątkowo widowiskowy sposób, czy w razie gdyby ból głowy się powtórzył i był silniejszy mogę łyknąć jakiś ibuprom?

 

Ad1. Możesz oczekiwać rezultatów po ok 3 tyg., ale często trzeba dłużej poczekać - wszystko zależy od stanu w jakim się znajdujesz. Jeżeli po 2 tygodniach nie będzie żadnych zmian (pozytywnych lub skutków ubocznych) to należy zwiększyć dawkę, itd.

U mnie późno zaczęła działać, bo dopiero po około 10 tyg. (przy czym po ok 5 - 6 tyg. w dawce >300mg ; pierwsze tygodnie w mniejszych dawkach nie przyniosły żadnych efektów). Dawki zwiększałem co tydzień, ale różnie ludzie znoszą szybsze zmiany.

 

Ad.2 Mimo, że nie ma przeciwwskazań, to definitywnie nie polecam (szczególnie w początkowej fazie leczenia). Alkohol jest silnym depresantem i na skutek właśnie skoków ze stanów "euforycznych" w trakcie picia do stanu rozbicia, smutku, itp. na kacu dochodzi do pogłębienia depresji. Oczywiście później piwko, czy 2 można wypić - ale nie upijać się, bo z leczenie będą nici. Poza tym wenlafaksyna potrafi podnieść ciśnienie, co wspólnie z alkoholem może stać się niebezpieczne. Wenlafaksyna (o ile sprawdzi się u danej osoby) w odpowiednio dobranej dawce działa tak dobrze, że nie potrzeba nawet alkoholu ;). A jeżeli boisz się, że za dużo pijesz to możesz spróbować jeszcze z sertraliną - miałem po niej całkowity wstręt do alkoholu.

 

Ad.3 Nie powinny zbytnio koligować, ale tak jak ktoś już napisał mogą powodować krwawienia. Wenlafaksyna ma taką wspaniałą właściwość, że działa na bóle neuropatyczne, więc jeżeli Twój ból związany jest z chorobą to nie będzie potrzeba innych leków (choć w fazie początkowej brania wenli mogą pojawiać się bóle głowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ad1. Możesz oczekiwać rezultatów po ok 3 tyg., ale często trzeba dłużej poczekać - wszystko zależy od stanu w jakim się znajdujesz. Jeżeli po 2 tygodniach nie będzie żadnych zmian (pozytywnych lub skutków ubocznych) to należy zwiększyć dawkę, itd.

U mnie późno zaczęła działać, bo dopiero po około 10 tyg. (przy czym po ok 5 - 6 tyg. w dawce >300mg ; pierwsze tygodnie w mniejszych dawkach nie przyniosły żadnych efektów). Dawki zwiększałem co tydzień, ale różnie ludzie znoszą szybsze zmiany.

 

Ad.2 Mimo, że nie ma przeciwwskazań, to definitywnie nie polecam (szczególnie w początkowej fazie leczenia). Alkohol jest silnym depresantem i na skutek właśnie skoków ze stanów "euforycznych" w trakcie picia do stanu rozbicia, smutku, itp. na kacu dochodzi do pogłębienia depresji. Oczywiście później piwko, czy 2 można wypić - ale nie upijać się, bo z leczenie będą nici. Poza tym wenlafaksyna potrafi podnieść ciśnienie, co wspólnie z alkoholem może stać się niebezpieczne. Wenlafaksyna (o ile sprawdzi się u danej osoby) w odpowiednio dobranej dawce działa tak dobrze, że nie potrzeba nawet alkoholu ;). A jeżeli boisz się, że za dużo pijesz to możesz spróbować jeszcze z sertraliną - miałem po niej całkowity wstręt do alkoholu.

 

Ad.3 Nie powinny zbytnio koligować, ale tak jak ktoś już napisał mogą powodować krwawienia. Wenlafaksyna ma taką wspaniałą właściwość, że działa na bóle neuropatyczne, więc jeżeli Twój ból związany jest z chorobą to nie będzie potrzeba innych leków (choć w fazie początkowej brania wenli mogą pojawiać się bóle głowy)

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. ;) Dawkę mam zwiększyć właśnie po dwóch tygodniach, co mnie cieszy, bo póki co faktycznie nie odczuwam za bardzo żadnych rezultatów - również negatywnych, chociaż mam wrażenie, że dzisiaj rano powoli coś się zaczęło budzić, acz może to być kwestia dobrego snu i słońca. ;)

Sertraline brałam wcześniej w postaci setaloftu - niewiele mi to niestety pomogło, dlatego lekarz przepisał wenlę. :)

A co do bólu - Na szczęście rzadko mnie coś boli, pytałam tak na wszelki wypadek. :)

 

 

Połączenie wenli z ibuprofenem (albo jakimkolwiek innym NLPZ) zwiększa ryzyko krwawień. Lepiej łączyć wenlę z paracetamolem.

 

Zatem tak zrobię w razie czego, thx. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania dotyczące wenli:

1) Czy w trakcie jej brania mieliscie zbyt wysoki cholesterol w morfologii? Ja mam a nigdy nie miałam tego problemu a w skutkach ubocznych jest częsty wysoki cholesterol:(

2) Czy mozliwe jest tycie po wenli?Wiem,że to mało realne, bo po tym się raczej chudnie.Ja przytyłam 15 kg, ale razem z wenlą brałam pregabaline,która ze względu na tycie odstawiłam 4 mies. temu i przy wenli za nic nie mogę schudnąć, a praktycznie się

głodzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem ibuprofen, ketonal itp... nic mi nie bylo ale trzeba uwazac, to dotyczy nie tylko wenli ale wiekszosci ssri...

 

Ja prawdopodbnoe w srode lub czwartek zrobie przeskok na wenle chyba ze lekarz zaleci cos innego... ale narzekalem juz mu na parogen i na ta sennosc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem różne ssri, sulpiryd, NaSSa od dziesięciu lat i wyniki wzorowe, od kilku miesięcy Wenla 225mg, cholesterol idealny, a na karku 34lata.

Trzeba się ruszać i zdrowo odżywiać w miarę możliwości.

 

Wiadomo, jeśli ktoś ma silną depresję, myje się raz na tydzień załatwia się pod siebie, to inna sprawa, ale to znikomy procent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wenle biorę od 6 tyg z powodu epizodu silnej depresji, przejście z paroksetyny 40 mg, która poprzez próbę odstawienia zimą i nie zażywania leków od listopada do końca lutego nie zaskoczyła powtórnie. Marzec, kwiecień był w miarę od połowy maja nawrót depresji. Popełniłam błąd próbując odstawić wtedy leki i teraz niestety w zasadzie cały ten rok nie mogę zaskoczyć na właściwe tory. Obecnie jestem na wenli 300 mg, pregabalina 450 mg i triticco 150 mg, lorafen doraźnie. Lecze się też na GAD lek uogolniony, ale tym razem bardziej mi poszło w stronę depresji, silny epizod lękowy był wiosna,co paroksetyna zlagodzila. Samo przejście na wenle poza niezłym odlotem bezproblemowe. Teraz po 6 tyg i przy dawce od tyg doszłam do 300 mg zaczynam czuć pierwsze objawy poprawy samopoczucia. Widzę że ten lek bardzo wolno się rozkręca Ale mam nadzieję że jeszcze chwila i będzie dobrze. Generalnie lecze się od 9 lat. Na paro byłam 8 lat z przerwą 20 miesięcy na ciążę i po. OCD było początkiem leczenia, ten problem jest opanowany. Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ssri moze wplywac na zmiane charakteru??? Po 5latach na parogenie, oatatnio stalem sie konfliktowy zbyt pewny siebie co do innych... i szybko sie wkurzam cos jak choleryk krotki lont i wbucham i jade jak z gownem.... nigdy tak nie mialem... czy przejscie na wenle moze to zmienic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ssri moze wplywac na zmiane charakteru??? Po 5latach na parogenie, oatatnio stalem sie konfliktowy zbyt pewny siebie co do innych... i szybko sie wkurzam cos jak choleryk krotki lont i wbucham i jade jak z gownem.... nigdy tak nie mialem... czy przejscie na wenle moze to zmienic???

 

Psychotropy nie zmieniają naszej osobowości, to nasze zaburzenia i doświadczenia życiowe mogą nas zmienić. Myślę że jakiś lek na wyciszenie by się przydał. Ja biorę wenle dopiero 6 tyg. Pogadaj z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyciszenie ?? jestem mega zmeczony i nic mi sie nie chce... i chyba prze to tez sie tak irytuje...

lek na wyciszenie to juz chyba z domu nie wyjde z lenistwa....

 

Źle Cię zrozumiałam, ja brałam paroksetyne 9 lat z przerwą 40 mg, teraz wenle 300 mg od 6 tyg i czuje pomalu chęć do życia :) bo miałam silny epizod depresji , zaczynam się dopiero podnosić.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja w sumie 5lat na parogenie... i mam dosc... mi doskwieraja glownie leki,leki dotyczace mego zdrowia i przebywania wsrod ludzi... tylko ze ostatni rok mam straszna zamule i nic mi sie nie chce... lenistwo, wstaje z lozka i już jestem zmeczony... ponadto leki wracaja... :-( jutro wizyta i juz sie strasznie jej boje.. boje sie zmiany leku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja w sumie 5lat na parogenie... i mam dosc... mi doskwieraja glownie leki,leki dotyczace mego zdrowia i przebywania wsrod ludzi... tylko ze ostatni rok mam straszna zamule i nic mi sie nie chce... lenistwo, wstaje z lozka i już jestem zmeczony... ponadto leki wracaja... :-( jutro wizyta i juz sie strasznie jej boje.. boje sie zmiany leku...

 

Wiem znam to bo dodatkowo cierpię na GAD czyli lęk uogolniony. Ale ja brałam paro 40 mg, dodatkowo biorę pregabaline 450 mg na dobę właśnie na GAD. Teraz był epizod depresji a zimą epizod lękowy przez własną głupotę bo zeszlam z leków, to długa historia. Tam wyżej w poście mniej więcej opisalam. I dlatego u mnie paro nie zaskoczyła ponownie. Nie bój się spytaj lekarza o wenle i pregabaline, tritico już masz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lorana,

 

Mam 2 pytania dotyczące wenli:

1) Czy w trakcie jej brania mieliscie zbyt wysoki cholesterol w morfologii? Ja mam a nigdy nie miałam tego problemu a w skutkach ubocznych jest częsty wysoki cholesterol:(

 

Wenla podnosiła poziom cholesterolu w badaniu klinicznym producenta.

U mnie też wpływa na podniesienie poziomu cholesterolu , i ten wpływ koreluje z dawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja paro dokladnie to samo 40mg, schodzilem 2razy i za kazdym kolejnym gorzej sie wkrecala....

 

Czemu aż rok się mordujesz, tutaj już dawno powinna być zmiana leku. Paroksetyna za trzecim razem już się u mnie nie wkrecila. Może powinieneś zmienić lekarza? Wenla zaczyna na mnie coraz lepiej działać :) wiem że będę leki brać do końca życia i lepsze to niż życie w piekle lęków i depresji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z lekarza jestem mega zadowolonyi nigdy go nie zmienie.... ;-) to moja wina... i to sa moje bawy przed zmiana itp itd. za każdym razem sobie tłumaczyłem, ze nie teraz.... dziś ide na wizyte i też bym ja chetnie odwlekł... bo w sobote mam urodziny.... i boje się, że nie spedze ich ze znajomymi bo zmiana leku mnie wykreci.... i nie bede mial na to ochoty....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×