Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość schizoidalna


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mi się wydaje, że te cechy schizoidowe u mnie zdiagnozowano, bo po prostu jak wypełniałam testy byłam w trudnej sytuacji osobistej. Teraz się normalnie spotykam ze znajomymi i w ogóle.

 

no kurwa ja nie mialem kolegi przez cale zycie. jesli masz osobowosc i nie milczysz w towarzystwie to juz nie ma schizoidalnej.

nawet na fotce w ludziach z forum (o ile ciebie pamietam) to masz inna mine niz kazda schizoidka ktora spotkalm do tej pory, a nawet ni maskujesz jej usmiechem

 

Musisz zmienic temat na forum :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym umiała cokolwiek maskować uśmiechem, tobym dostała pracę w dużej firmie.

 

Ale generalnie masz pan rację, idę sobie stąd. Tylko nie wiem dokąd, bo na tym forum nie ma działu dla ludzi z moimi zaburzeniami :lol: Najwięcej gadam z tymi od nerwicy lękowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od nastroju reaguję bardzo różnie. Od zwykłego ignorowania danej osoby, poprzez sarkastyczne docinki, aż po wybuch gniewu.

I pewnie nie byłoby Ci przykro gdyby ktoś, kogo znasz i lubisz na Twoje serdeczne "cześć" odpowiedział "spier.....", bo akurat miał kiepski nastrój. Nie jest łatwo zmienić swoje zachowanie, ale warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurzają mnie te kryteria diagnostyczne os. schizoidalnej. Wynika z nich , że schizoid to robot albo warzywo. Dopiero jak się człowiek zagłębi w fachową literature, to dowiaduje się że to też żywy człowiek, ma swoje lęki i mechanizmy. że jest całe spektrum schizoidalności i że każdy ma indywidualne cechy charakterystyczne tylko dla niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu wrzucę tylko tytuły, żeby nie piracić.

 

Nancy McWilliams "Diagnoza psychoanalityczna" (jest na chomiku)

Jacques Hadamard "The Mathematician's Mind"

Philip Manfield "Split self. Split object"

Harry Guntrip "SCHIZOID PHENOMENA, OBJECT RELATIONS AND THE SELF"

R. D. Laing "The Divided Self"

Theodore Millon "Disorders of Personality"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też źle działa na moje emocję, gdy muszę coś zrobić.

Podobno takie coś jest oznaką biernej agresji.

Ja tak mam zwłaszcza, kiedy jestem zmęczony lub zajęty choćby własnymi przemyśleniami, a ktoś gada do mnie jakieś pierdoły i prowokuje do bezsensownego (w mojej ocenie) dialogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od nastroju reaguję bardzo różnie. Od zwykłego ignorowania danej osoby, poprzez sarkastyczne docinki, aż po wybuch gniewu.

I pewnie nie byłoby Ci przykro gdyby ktoś, kogo znasz i lubisz na Twoje serdeczne "cześć" odpowiedział "spier.....", bo akurat miał kiepski nastrój. Nie jest łatwo zmienić swoje zachowanie, ale warto.

 

Co ty nie powiesz... Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem, a później pouczaj innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 10 lat doskwiera mi spłycona uczuciowosć i niemożnosc dostrzegania i czucia głębi rzeczywistosci. Wsród ludzi chodzę sobie jak taki przybysz z innej planety, ubrany w szczelny kombinezon. Często zdarza mi się nie wierzyć w realnosć ludzi, których spotykam czy mijam idąc ulicami. Mam bardzo wąskie grono zainteresowań, a i nawet one idą często w odstawkę, a to wszystko z poczucia braku sensu.

Żadne SSRI nie pomaga (jedynie, że odchodzi z nim libido i nie onanizuje się kompulsywnie). Neuroleptyki też się zbłaźniły, może lekka aktywacja jest po nich jedynie.

Jednak jest cos co mi pomaga. Akineton, biorę go by pobudzić swoje emocje i to działa!! Lek ,który majstruje przy dopaminie , neuroprzekaźniku szczęscia jest dla mnie jak ulał (niestety jest ryzyko uzależnienia). Wadą jest to, że jego rozluźniająco uszczęsliwiający efekt jest krótki. Głównie biorę go na rozruch i w sytucjach stresowych.

Są jeszcze używki, które dają pozytywne wibracje. Palenie trawy i picie alkoholu bardzo fajnie na mnie działają, tak jakby sciągały ze mnie ciężar mojego własnego umyslu, po nich mogę odpocząć od samego siebie. Podjąłem się eksperymentów nad zmianą percepcji rzeczywistosci trawa ją fajnie zmienia, ale niestety na krótko.

Staram się nie przeginać, bo mysle że wszystko co uszczesliwia w jakims sensie uzależnia, zwłaszcza gdy bardzo długo było się bezradnym wobec samego siebie.

Jest ryzyko, że marihuany wybuchnie mi psychoza, bo pewne jej elementy pojawiają się po paleniu, ale nie boję się. Całą młodosc miałem spierdoloną choć starałem się jak mogłem, by być kims wartosciowym. Na przestrzeni lat zjebana jest wo napięcie nerwowe, depresję i izolacje :nono:

Wolę już powoli odchodziz będąc srodki które na chwilę praaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, spróbuję teraz zdiagnozować u siebie osobowość schizoidalną. Już wcześniej ją u siebie podejrzewałem ale teraz zrobię wszystko oficjalnie, zobaczymy co wyjdzie.

 

Osobowość schizoidalną cechuje:

- unikanie bliższych kontaktów emocjonalnych i społecznych, połączone z wyraźną tendencją do samotnictwa i izolacji; // TAK.

- brak syntonii (empatii); //NIE WIEM. NIE WIEM CZY MAM EMPATIĘ CZY NIE, WYDAJE MI SIĘ, ŻE MAM.

- ograniczenie zdolności do wyrażania uczuć i odczuwania przyjemności; ZDECYDOWANIE TAK.

- chłodna rezerwa i dystans w stosunku do otoczenia oraz pewna niewrażliwość na obowiązujące normy i konwencje społeczne (stąd zachowania oceniane jako ekscentryczne, tajemnicze lub dziwaczne); TAK.

- skłonność do fantazjowania, introspekcji i ucieczki we własny świat przeżyć wewnętrznych; RACZEJ NIE.

- reakcje lękowe lub ksobne w relacjach międzyosobowych; ZDECYDOWANIE TAK.

 

Jedziemy dalej.

 

Kryteria diagnostyczne ICD-10

- brak lub znikome działania służące przyjemności // NIE WIEM, TRUDNO MI POWIEDZIEĆ.

- chłód emocjonalny // ZDECYDOWANIE TAK.

- ograniczona zdolność wyrażania emocji wobec innych //ZDECYDOWANIE TAK.

- niezainteresowanie pochwałami i krytyką // NIE.

- brak zainteresowania doświadczeniami seksualnymi RACZEJ NIE.

- preferencja samotnictwa TAK.

- pochłonięcie introspekcją NIE WIEM, RACZEJ NIE.

- brak bliskich związków TAK.

- niewrażliwość wobec norm społecznych TAK.

 

Już zaraz kończymy.

 

Kryteria diagnostyczne DSM-IV

- brak ochoty na zawieranie bliskich związków oraz czerpanie z nich przyjemności, wliczając w to bycie członkiem rodziny // NIE.

- niemal ciągłe wybieranie zajęć samotniczych // TAK.

- małe – o ile jakiekolwiek – zainteresowanie doświadczeniami erotycznymi z innymi ludźmi // MAŁE ALE NIE ŻADNE.

- czerpanie przyjemności z niewielu – o ile jakichkolwiek – rodzajów zajęć // NIE WIEM, RACZEJ NIE.

- brak bliskich przyjaciół lub powierników innych niż bezpośredni krewni TAK, BLISCY KREWNI TEŻ ODPADAJĄ.

- wrażenie bycia obojętnym na pochwały czy krytyki wygłaszane przez innych // NIE.

- okazywanie chłodu emocjonalnego, dystansu lub spłaszczonej uczuciowości //ZDECYDOWANIE TAK.

 

Teraz pytanie do osób, które siedzą trochę w temacie. Czy po moich odpowiedziach można mi wstępnie zdiagnozować zaburzenie osobowości o typie schizoidalnym? No bo ja nie jestem do końca przekonany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hatifnatow5, Zdaję sobie z tego sprawę, niestety wizytę u psychologa mam dopiero za około 2 miesiące. Chciałem tylko tak wstępnie się dowiedzieć. A wiecie może czy psychiatra robi testy na zaburzenia osobowości czy to już tylko działka psychola?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×