Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dojrzewanie


bl4czek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać czy stres, pogorszone samopoczucie i depresja ma wpływ na dojrzewanie. Mam 14 lat a znam 12-latków, którzy bardziej dojrzeli niż ja. Nie miałem mutacji głosu, pryszczy i mam dosyć mało włosów na ciele. Jest na to jakiś lek? Czy można przyspieszyć dojrzewanie? Zaczyna mnie to już denerwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze zartujesz, to jak ktos dojrzewa to jest indywidualna sprawa kazdego z nas, ewentualnie jakiesleki moga wplynac na to ale napewno nie sama depresja.

 

ja tez pozno dojrzalam, smiali sie ze mnie ze jestem plaska jak deska i dopiero w liceum chyba w 2 klasie zaczelam nosic stanik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

az tak bardzo cie to denerwuje? na nature raczej nie wplyniesz. wiem ze pewnie to bedzie malo pocieszajace ale ludzie maja gorsze problemy niz to ze jeszcze ich glos sie nie zmienil.

 

jesli sie lepiej poczujesz to ja wygladam duzo mlodziej niz mam lat. mam 28 a czasem jak kupuje piwo to pytaja mnie o dowod. Jak mozesz sie domyslic wkurzalo mnie to kiedys bardzo bo majac te 15 lat chcialam wygladac raczej powazniej niz mlodziej. teraz za to ciesze sie ze wygladam jak nastolatka mimo ze nastolatka juz nie jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno stwierdzić, myślałam z początku, że chodzi o dojrzewanie emocjonalne ;) ale tu odpowiedzialne są hormony, można je zbadać i porównać wynik, i czy w tym wieku jak dla nastalotka są odpowiednie, bo w moim przypadku akurat hormony były jedną z przyczyn depresji i delikatnego zaburzenie osobowości ;] ale to też taka uroda, jeśli Ci to przeszkadza możesz poradzić się lekarza rodzinnego, ale myśle że to czas ok. dwóch lat, nie martw się na zapas, jesteś młody, a może nawet za młody, żeby takie wnioski wyciągać, ja za to za szybko dojrzałam co nie poszło w parze z tym psychicznym ;) najlepiej, gdyby wypowiedział się ktoś siedzący w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem dojrzewać jako 11 latek i wcale się z tego powodu nie cieszyłem. Wydawało mi się, że jestem pierwszy który zaczyna się z mieniać i mimo, że wielu mi zazdrościło to ja się tego bardzo wstydziłem. Także ja tobie akurat zazdroszcze i uwierz mi, w szkole miałem kolegów, którzy w wieku 15 lat nadal nie różnili się wiele od 12 latków poza tym ze byli nieco wyzsi.

Nie jest to kwestja zadnych zaburzeń psychicznych a poprostu twojej natury. A pozatym z tego co wiem, im później zaczynasz dojrzewanie tym wieksze szanse na niewyłysienie, a w moim wypadku zakola dodatkowo zabieraja mi pewnosc siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×