Skocz do zawartości
Nerwica.com

FLUOKSETYNA(Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Aurovitas/ Vitabalans, Fluxemed, Seronil)


shadow_no

Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

242 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      155
    • Nie
      69
    • Zaszkodziła
      38


Rekomendowane odpowiedzi

Fluoksetyna znaczaco zwieksza poziom allopregnenalonu, neurosteroidu odpowiedzialnego za wiele waznych funkcji psychicznych (i to w malych dawkach rzedu 1-2,5mg), mozliwe ze efekt SSRI nawet nie jest potzrebny do dzialania. Jak kogos po tym muli to ,mozliwe ze dawka za wysoka ale kazdy chce poprawe szybko i od wczoraj wiec zwiekszanie dawek jest norma gdzie blokowanie SERT i tak jest nieliniowe i roznica miedzy 20 a 40mg w sile dzialania pozytywnego to kilka %

Fluoksetyna nie jest w tej kwestii wyjątkiem:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC23979/pdf/pq013512.pdf

Fluoxetine, paroxetine, and sertraline increase allopregnanolone production through increased efficiency of conversion of DHP to allopregnanolone.

Fluoxetine also may have some effect through the inhibition of a competing pathway (progesterone to 20adihydroprogesterone).

These experiments show that the actions of fluoxetine, paroxetine, sertraline, and perhaps other SSRIs are 3a-HSD-isoform specific, as paroxetine has a greater effect on the human type III enzyme than the human type II (or rat 3a-HSD) whereas only fluoxetine inhibits the 20a-HSD activity of the type II enzyme. Both fluoxetine and paroxetine also affected the conversion of DHT to androstanediol whereas fluoxetine further affected conversion of androstanediol to androsterone. Both androstanediol and androsterone, like allopregnanolone, may be neuroactive. Because the two 3a-HSD isoforms are differentially expressed in specific regions of the human brain, SSRIs may alter neurosteroid production differentially in particular brain regions and thus provide a mechanism for modulation of specific behaviors.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9807641

Fluoxetine and paroxetine, two selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs), when administered to rats increase brain ALLO content without altering the brain content of other steroids, including ALLO's precursor 5 alpha dihydroprogesterone. Moreover the improvement in depression symptomatology following administration of fluoxetine or fluvoxamine to unipolar depressed patients for 8-10 weeks is related to the increase of ALLO content in cerebrospinal fluid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fluoksetyna znaczaco zwieksza poziom allopregnenalonu, neurosteroidu odpowiedzialnego za wiele waznych funkcji psychicznych (i to w malych dawkach rzedu 1-2,5mg), mozliwe ze efekt SSRI nawet nie jest potzrebny do dzialania. Jak kogos po tym muli to ,mozliwe ze dawka za wysoka ale kazdy chce poprawe szybko i od wczoraj wiec zwiekszanie dawek jest norma gdzie blokowanie SERT i tak jest nieliniowe i roznica miedzy 20 a 40mg w sile dzialania pozytywnego to kilka %

Fluoksetyna nie jest w tej kwestii wyjątkiem:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC23979/pdf/pq013512.pdf

Fluoxetine, paroxetine, and sertraline increase allopregnanolone production through increased efficiency of conversion of DHP to allopregnanolone.

Fluoxetine also may have some effect through the inhibition of a competing pathway (progesterone to 20adihydroprogesterone).

These experiments show that the actions of fluoxetine, paroxetine, sertraline, and perhaps other SSRIs are 3a-HSD-isoform specific, as paroxetine has a greater effect on the human type III enzyme than the human type II (or rat 3a-HSD) whereas only fluoxetine inhibits the 20a-HSD activity of the type II enzyme. Both fluoxetine and paroxetine also affected the conversion of DHT to androstanediol whereas fluoxetine further affected conversion of androstanediol to androsterone. Both androstanediol and androsterone, like allopregnanolone, may be neuroactive. Because the two 3a-HSD isoforms are differentially expressed in specific regions of the human brain, SSRIs may alter neurosteroid production differentially in particular brain regions and thus provide a mechanism for modulation of specific behaviors.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9807641

Fluoxetine and paroxetine, two selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs), when administered to rats increase brain ALLO content without altering the brain content of other steroids, including ALLO's precursor 5 alpha dihydroprogesterone. Moreover the improvement in depression symptomatology following administration of fluoxetine or fluvoxamine to unipolar depressed patients for 8-10 weeks is related to the increase of ALLO content in cerebrospinal fluid.

 

Widzialem to, rzecz w tym ze fluo potrafi to robic w bardzo niskich dawkach rzedu 1mg, ciekawa opcja dla kogos kto nie chce efektu SSRI ale chce podzialac na neurosterydy.

 

Widzialem sporo osobistych relacji ludzi, ktorzy mieli albo PAWS po benzo albo po finasterydzie, ktorym niskie dawki fluo pomagaly, oczywiscie trudno to naukowo zweryfikowac.

 

-- 24 lip 2017, 17:03 --

 

Witam . Czy jest sens po pięciu tygodniach brania fluoksetyny w dawce 20 mg podnieść do 40 mg , czy po takim okresie brania leku lęki powinny być mniejsze , czy po tym leku można mieć kompletny brak apetytu wręcz jadłowstręt ?

 

Ja po fluoksetynie stracilem kiedys z 12 kilo w 4 miesiace(samej masy miesniowej praktycznie) wiec mozna.Odrabianie tego trwalo ponad rok.

jedyny sposob to planowac i rozpisywac posilki, bo kierowanei sie apetytem jest tutaj zgubne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do fluoksetyny można brać mirtazapinę zamiast trazodonu ? Po Trittico rano jestem strasznie zmęczony , śpię dobrze a czuję się tak jakbym fedrował całą noc na przodku w kopalni .

Można, ale najprawdopodobniej po mirtazapinie będziesz jeszcze bardziej zmęczony niż po trazodonie, a przynajmniej przez ok. 2 tyg. stosowania leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam łykałem seronil dwa miesiące bardzo mnie mulił i otępiał odstawiłem dwa tygodnie temu lepiej się poczułem byłem u lekarza nic mi nie przepisała dała mi skierowanie na oddział dzienny

 

-- 29 lip 2017, 22:51 --

 

Czy depresanum pomaga poprawić nastrój i zwiększyć dopaminie w mózgu ile trzeba łykać tabletek dzienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierze w te suplementy diety z apteki bez recepty no może za wyjątkiem 5htp , tak to dla mnie działają jak placebo ,

 

-- 01 sie 2017, 14:09 --

 

Lekarz mi to przepisał 20 mg fluoksetyny do 225 mg klomipraminy bo go uprosiłem ale źle się czuje na tym zestawie mam dolegliwości żałądkowe i jestem nadmiernie zmęczony ,pocę się ,boli mnie głowa, a w nocy miałem jakieś ataki paniki i myślałem ,że serce mi wyskoczy z klatki piersiowej ,a jest dopiero drugi dzień no i sprawdziłem na stronce czy są jakieś interakcje i znalazłem,że jest możliwy znaczny (2-4 razy) wzrost stężenia klomipraminy we krwi z wystąpieniem objawów toksycznych i ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Łączył ktoś te leki ? może muszę zmniejszyć dawkę klomipraminy ale wtedy do jakiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Czy po fluoksetynie może wystąpić akatyzja ( niemożność siedzenia , stania , leżenia ) ? Nie mogę w żadnej pozycji zamknąć oczu bo zaczyna mnie mulić na wymioty i kręci mi się w głowie , mam drżenia mięśni i rąk , trzy nocki już nie śpię , muszę cały czas chodzić od okna do okna w domu , totalny koszmar . Czy to może wina Trittico które też biorę ? W ulotce jest napisane żeby nie łączyć fluoksetyny z trazodonem bo może wystąpić zespół serotoninowy , byłem u psychiatry na NFZ to kazała mi brać jeszcze Ketrel 25 mg rano i wieczorem , Relanium 2 mg trzy razy dziennie ale to nie pomaga , jakoś nie mam zaufania do tej lekarki . Odstawić leki na własną rękę przy takich objawach , czy wystarczy odstawić tylko fluoksetynę . Proszę o jakieś wskazówki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zmniejsz dawkę o połowę , jaką bierzesz ? po fluoksetynie może wystąpić akatyzja nawet chyba w ulotce o tym piszą , myślę że to nie wina trazodonu . mi skutki uboczne minęły chociaż trochę miałem stracha zostało jedynie nadmierne pocenie się co przy obecnych temperaturach jest kłopotliwe jak się wyjdzie na dwór na słońce to zaraz cała bluzka mokra , normalnie chyba zaczne nosić jakąś na zmiane :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zmniejsz dawkę o połowę , jaką bierzesz ? po fluoksetynie może wystąpić akatyzja nawet chyba w ulotce o tym piszą , myślę że to nie wina trazodonu . mi skutki uboczne minęły chociaż trochę miałem stracha zostało jedynie nadmierne pocenie się co przy obecnych temperaturach jest kłopotliwe jak się wyjdzie na dwór na słońce to zaraz cała bluzka mokra , normalnie chyba zaczne nosić jakąś na zmiane :lol:

 

 

ja nosze koszulki z takiego materialu śliskiego czy szorskiego , nie wiem jak to nazwać ale takie że jak się spocisz to nie widać , tylko takie teraz kupuje nie nosze już tych zwykłych . ja po paroksetynie pcoilem sie 5 lat .

 

dzis tez sie poce . nie wiem czy lekarz chce cie zabić by nie mieć z tobą problemu :) łącząc tak silny lek jaki jest klomipiramina i to w dawce 225 + jeszcze fluoksetyne . zespol serotoninowy możesz dostać i jest to wielce prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie będzie mi po miesiącu stosowania pomagał na natręctwa to go wywalam

 

-- 05 sie 2017, 23:34 --

 

nie zmniejszyłem dawki klomipraminy i nadal dzisiaj zażyłem 225 mg co chyba było błędem bo dostałem jakiegoś epizodu manii i nawet 900 mg karbazepiny w jednorazowej dawce nie opanowało euforii i pobudzenia psychoruchowego , ale jest znośnie , musze zmniejszyć dawkę klomipraminy jak biorę ją z fluoksetyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Wczoraj lekarz przepisał mi Valdoxan 25 mg na noc i kazał brać równocześnie z fluoksetyną rano 20 mg , czy taki mix ma sens ? Mirtor i Trittico mam przerobione z marnym skutkiem , diagnoza lekarska - depresja nawracająca z towarzyszącym lękiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetyna chyba lepiej tłumi lęk od fluoksetyny, więc czemu zmieniasz? Sam się nie znam ale czytałem ten temat od początku i piszą, że fluoksetyna na lęki za bardzo nie działa, może w jakimś stopniu tylko ale za to lepiej nastrój poprawia i pobudza od paroksetyny. Natomiast na tłumienie lęków, czyli wszystkie nerwice o wiele lepsza jest paroksetyna. Ja jestem w podobnej sytuacji jak Ty, zmieniam paro na fluo z tym, że miałem przerwe niemalże miesięczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo u mnie problemem jest brak energi, zły humor bardziej niż lęki. A ile brałeś te paro? Może dla Ciebie będzie też dobra ta fluoksetyna, serio moich rad nie bierz do siebie,więc sam sprawdzaj na sobie tylko najgorsze, że trochę musimy czekać na działanie tych leków ;/ Tylko nie wiem skąd ten pomysł na fluo a nie na inne ssri akurat? citalopram, albo fluwoksamine brales juz? ponoc lepsze na lęki od fluo ale fluo tez pewno warto wyprobowac. Pozdrawiam

 

-- 10 sie 2017, 19:40 --

 

Bo u mnie problemem jest brak energi, zły humor bardziej niż lęki. A ile brałeś te paro? Może dla Ciebie będzie też dobra ta fluoksetyna, serio moich rad nie bierz do siebie,więc sam sprawdzaj na sobie tylko najgorsze, że trochę musimy czekać na działanie tych leków ;/ Tylko nie wiem skąd ten pomysł na fluo a nie na inne ssri akurat? citalopram, albo fluwoksamine brales juz? ponoc lepsze na lęki od fluo ale fluo tez pewno warto wyprobowac. Pozdrawiam

 

Sory chyba w błąd Cię wprowadziłem, poczytałem trochę i fluo też jest dobre na lęk jednak dłużej się czeka niż inne ssri a wcześniej może się trochę pogorszyć, ale tak to juz jest z tymi lekami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie fluo, bo nie mogłam zejść z paroksetyny. Po tym jak byłam na niej kilka lat odstawiłam, a ponowna instalacja skutkowała pogorszeniem, paro działało paradoksalnie. Do tego że źle działało nie mogłam z niej zejść i wybór padł na most z fluo.

 

Miałam / mam silny syndrom odstawienny. Jako że fluo ma najdłuższy okres półtrwania wybór padł na nią, jako przejście mostem 3 tyg na obu zwiekszając fluo i zmniejszając paro.

:shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mój ostatni SSRI już, no bo paroksetyna w ogóle na mnie nie działała, w ten lek też wątpie ale poczekam te 8-9 tygodni dla pewności. Paroksetynę brałem nie całe 2 miesiące i nic więc nie wiem czy by zadziałała po dłuższym czasie raczej wątpię. Będę szukał innych leków, ale najpierw te fluo spróbuje. Parę lat na paroksetynie byłaś to się nie dziwię, że miałaś taki zespół odstawienny. Ja po 2 miesiącach brania paro przy odstawianiu miałem takie zawroty głowy, że masakra :P

 

-- 12 sie 2017, 12:46 --

 

W przyszłym tygodniu zapytam o 40 mg, po dwóch tygodniach brania 20 mg będzie to chyba dobrym pomysłem. Muszę też dodać coś pobudzającego i poprawiającego nastrój doraźnie, bo inaczej się niechęcę znając życie

 

-- 13 sie 2017, 16:51 --

 

Różnice między paro a fluo zauważyłem takie, że po paro nie miałem żadnych skutków ubocznych a jedynym minusem było to, że nie działa. A fluo zamula i pogarsza nastrój no i też nie działa.

 

-- 13 sie 2017, 17:10 --

 

Jedyny plus fluo jest taki, że można schudnąć... Ja schudłem 4 kg przez 2 tyg. chodź w moim przypadku to nie dobrze bo i tak jestem chudy ;d pzdr :P

 

-- 14 sie 2017, 10:44 --

 

Niepotrzebnie na fluoksetynę zrzuciłem winę za wczorajszy stan psychiczny, a to był wynik po prostu nieprzespanej nocy. Dzisiaj jest normalnie, czyli lek ten nie działa ale też nie szkodzi, czyli tak samo jakbym go nie brał. W przypadku paro to było właśnie powodem zakończenia kuracji, czyli brak efektów ale bez pogorszenia stanu no ale fluo dopiero biorę 2 tygodnie a paro już brałem 2 miesiące więc zobaczy się jeszcze ;d

 

-- 14 sie 2017, 10:44 --

 

Niepotrzebnie na fluoksetynę zrzuciłem winę za wczorajszy stan psychiczny, a to był wynik po prostu nieprzespanej nocy. Dzisiaj jest normalnie, czyli lek ten nie działa ale też nie szkodzi, czyli tak samo jakbym go nie brał. W przypadku paro to było właśnie powodem zakończenia kuracji, czyli brak efektów ale bez pogorszenia stanu no ale fluo dopiero biorę 2 tygodnie a paro już brałem 2 miesiące więc zobaczy się jeszcze ;d

 

-- 14 sie 2017, 11:37 --

 

A teraz pytanie czy parokstn jest silniejsze od fluokstn czy to nie o to chodzi w tym wychwycie zwrotnym bo się nie znam? odpisze ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od 15 dni biorę seronil 10 mg, pierwsze 2 dni- wydawało mi się, że jest lepiej-byłam spokojniejsza w środku, ale potem doszło mega zmęczenie, senność, strasznie się pocę, a dzisiaj doszły jakieś lęki (przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem). Zastanawiam się czy dać czas jeszcze aby to minęło czy zmienić lek.... strasznie mnie to irytuje i męczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zaczynałam brać fluo miałam dosłownie to samo- walenie serca, problemy z oddychaniem, szczególnie wieczorem gdy już leżałam w łóżku I zalewały mnie miliony myśli.

Ja biorę Seronil (zawiera fluo) już pół roku. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, ale podejrzewam także depresyjne oraz zaburzenia kompulsywno-obsesyjne związane głównie z myślami.

Co do działania fluo to uważam że radzi sobie całkiem całkiem. Jestem też w trakcie dwóch terapii, jedna grupowa, druga indywidualna, więc za pewne to też robi swoje.

Na pewno czuje różnicę, ale czasem oczekuje czegoś więcej od tego leku. Pamiętam że jakoś po 2-3 miesiącach brania miałam taki nagły przypływ energii i wtedy można powiedzieć że "czułam się szczęśliwa", byłam pewniejsze siebie itd. Teraz już niestety to przeszło i częściej wdzieraja się jakieś chwilę depresyjne. Myślę nad zmianą dawki, tzn niedawno już ja zmieniłam z 15mg do 20mg, ale można powiedzieć że zrobiłam to bez kontaktu z lekarzem. Na większą zmianę wolę nie targac się sama.

Wiem że jest to bardzo mała dawka ale jestem jeszcze młoda i moja pani doktor stawia głównie na psychoterapię. Jednak mimo wszystko czuje że może 30mg zmieniłoby sprawę, ale nie chce też tak bardzo się poddawać lekom, bo przecież kiedyś każdy z nas będzie musiał je odstawić, prawda?

Jak wy się na to zapatrujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy ma ktoś do sprzedania fluoksetynę w jakimkolwiek leku (Seronil, Bioxetin, Fluxemed itd.)? Straciłam prawo do świadczeń, nie mogę iść do lekarza na fundusz, nie stać mnie na wizytę prywatną, a kończą mi się leki. Proszę rozpaczliwie o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×