Skocz do zawartości
Nerwica.com

FLUOKSETYNA(Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Aurovitas/ Vitabalans, Fluxemed, Seronil)


shadow_no

Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

242 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      155
    • Nie
      69
    • Zaszkodziła
      38


Rekomendowane odpowiedzi

Miejmy nadzieje, chociaz cos czuje ze ten lek mi pomoze :) Biorac poprzednie leki mialam mase efektow ubocznych a z seronilem tylko sennosc w ciagu dnia i troche problemy ze spaniem i wstawaniem. Zobaczymy co bedzie sie dzialo jak podwyzsze dawke do 20mg...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maduro :) Biorę seronil pół roku, jeśli mam cały czas niepokójprzed zrobieniem różnych rzeczy typu: pojechać sama autobusem, pójść do nowej pracy, czy to oznacza ze ten lek jest dla mnie zasłaby czy tak ma być?Muszę wspomniec ze odkąd go zazywam nie mam typowych ataków, ale lek przed lękiem pozostał.Proszę odpisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARTYKUŁ - NAUKA

Nowy lepszy prozac

Medycyna

W ciągu najbliższych lat doczekamy się leków, które złagodzą depresję skuteczniej i szybciej niż słynny prozac.SPONSOR WYDRUKUKażdego roku sprzedaż sławnej tabletki szczęścia oraz pokrewnych jej leków przeciw depresji, np. zoloftu czy paxilu, przynosi koncernom farmaceutycznym miliardy dolarów. Tylko w Stanach Zjednoczonych lekarze co tydzień wypisują blisko milion nowych recept na tego typu specyfiki. Kuracja lekami antydepresyjnymi należącymi do tej samej grupy co prozac wciąż jednak jest daleka od doskonałości. Trwa wiele tygodni, wywołuje skutki uboczne - od niestrawności, po zaburzenia czynności seksualnych. Co więcej, pomaga najwyżej dwóm na trzech pacjentów. Uczeni pracują nad nowymi lekami, które będą szybciej i skuteczniej leczyć depresję. Wyniki badań na zwierzętach są obiecujące.

Jak działają obecne lekarstwa przeciw depresji? Podnoszą w mózgu poziom serotoniny - substancji umożliwiającej porozumiewanie się komórek nerwowych. Ale, jak stwierdzili niedawno naukowcy, leki te działają też na same komórki, pobudzając ich wzrost. Uczeni doszli do wniosku, że przyczyną depresji może być zanik komórek nerwowych, a nie niski poziom serotoniny. Środki, które podnoszą poziom tej substancji, mogą zatem działać skutecznie, bo pomagają naprawić uszkodzone komórki nerwowe. Naukowcy przypuszczają, że będą mogli lepiej i szybciej pomóc pacjentom, tworząc lek odbudowujący komórki nerwowe.

Najpierw zadali sobie pytanie: co dzieje się w naszym organizmie od momentu przyjęcia leku antydepresyjnego do pojawienia się pierwszych oznak poprawy nastroju, czyli przez kilka tygodni? Wyniki badań na zwierzętach sugerują, że wzrost poziomu serotoniny wywołuje szereg reakcji w hipokampie - tej części mózgu, która odpowiada za pamięć i emocje. Mózg zaczyna wydzielać BDNF - substancję umożliwiającą wzrost komórek nerwowych. Proces ten jest długotrwały, eksperymenty na myszach wykazały jednak, że prowadzi do poprawy samopoczucia badanych zwierząt.

Porównując zdjęcia tomograficzne, specjaliści odkryli, że hipokamp u ludzi cierpiących na depresję jest często nienaturalnie mały. Wyniki sekcji zwłok pacjentów wykazały ponadto, że osoby z depresją, które przyjmowały leki, miały wyższy poziom BDNF niż chorzy niepoddani kuracji. Wniosek jest oczywisty: u osób z depresją dochodzi do odwracalnych uszkodzeń komórek, zaś celem terapii powinno być zahamowanie tych zmian i naprawa komórek już uszkodzonych. Neurobiolog z Uniwersytetu Yale, Roland Duman, zauważył, że lek opracowany specjalnie z myślą o podtrzymaniu prawidłowej pracy komórek hipokampu może działać szybciej i skuteczniej niż stosowane obecnie środki takie jak prozac. Zadaniem nowego leku byłoby spowolnienie usuwania BDNF z mózgu.

Ale jeśli depresja jest rzeczywiście skutkiem uszkodzenia komórek, to może lepszym wyjściem byłoby zablokowanie wydzielania substancji, które wywołują tę chorobę? W gronie podejrzanych specjaliści wymieniają kortyzol (hormon kory nadnerczy) i uwalniający go czynnik ACTH, produkowany w przysadce mózgowej. Badania dowodzą, że substancje te, wydzielane w nadmiarze, powodują spustoszenia w hipokampie. Takie firmy farmaceutyczne, jak Pfizer, Bristol-Myers Squibb czy GlaxoSmithKline, testują właśnie specyfiki, których działanie polega

m.in. na tym by nie dopuścić do powstawania uszkodzeń w mózgu wywołanych przez ACTH. Wstępne wyniki testów są obiecujące. - Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że stosowanie takich leków ma fantastyczne działanie antydepresyjne. - Podejrzewam, że nowe specyfiki sprawdziłyby się równie dobrze, jak stosowane obecnie leki antydepresyjne, a może nawet lepiej - twierdzi dr Charles Nemeroff z Emory University School of Medicine. Wydaje się zatem, że prozac to lek opracowany przez naukowców jedynie "na rozgrzewkę".

 

 

Geoffrey Cowley

Tekst główny artykułu z wydania 05/02 ze strony 78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maduro :) Biorę seronil pół roku, jeśli mam cały czas niepokójprzed zrobieniem różnych rzeczy typu: pojechać sama autobusem, pójść do nowej pracy, czy to oznacza ze ten lek jest dla mnie zasłaby czy tak ma być?Muszę wspomniec ze odkąd go zazywam nie mam typowych ataków, ale lek przed lękiem pozostał.Proszę odpisz ;)

 

 

Witaj toya 75

 

Zacznę od tego że ja oceniam seronil według siebie i swoich dolegliwości, wiec nie wiem do końca jak powinien radzić sobie ten lek z lękiem przed pójściem do nowej pracy czy jazda autobusem bo takich dolegliowści nie miałem. Ale ważna jest też dawka bo nie napisałaś ile bierzesz na dobę?

Uważam że pół roku to dośc wystraczająco długi okres aby wrócic do pełnego i dobrego funkcjonowania. Napisz o dawce

pozdr

 

[ Dodano: Sro Mar 15, 2006 5:15 pm ]

Ide do lekarza w czwartek i skonsultuje.

Wczesniej bralam Lexapro a pozniej Seroxat.

 

Hmm ja akurat ich nie brałem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Maduro, moja dawka to 20 mg rano

 

Witaj!

 

Jeśłi miałaś silne lęki ktore kompletnie uniemożliwiały ci funkcjonowanie to moim zdaniem może byc ta dawka za mała, bo seronil nie jest "mocnym" lekiem. Jesli te lęki nie były takie silne to seronil powinien sobie z nimi poradzić. Być może potrzebna Ci jest też psychoterapia.

 

Ponadto leki to swoja droga ale też sama musisz pracowac nad tym a by pokonac ten lęk

pozdrawiam Maduro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Maduro za pomoc, w sumie nie czuję sie najgorzej ale chciałabym móc funkcjonowac całkiem bez leku.Co do pracy nad sobą to naprawdę nie próznuje skoro mówisz ze seronil jest słabym lekiem a moje ataki byly mocne .Ale zaczyna mnie to męczyc :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Maduro za pomoc, w sumie nie czuję sie najgorzej ale chciałabym móc funkcjonowac całkiem bez leku.Co do pracy nad sobą to naprawdę nie próznuje skoro mówisz ze seronil jest słabym lekiem a moje ataki byly mocne .Ale zaczyna mnie to męczyc :cry:

 

Mam wrażenie że czujesz sie raz lepiej raz gorzej i w sumie wychodzi z tego nienajgorzej. Jednak tak nie powinno być, powinnas czuć się dobrze a nawet bardzo dobrze, Pół roku to spory okres czasu hmm.

nie mogę nic sugerować ale może seronil jest za słaby albo ta dawka jest za mała ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawiło sie dla mnie światełko w tunelu... ale na te nowe leki i tak będzie trzeba pewnie jeszcze sporo poczekać... a o cenie wolę nie myśleć :o

 

[ Dodano: Sob Mar 18, 2006 10:00 pm ]

a tak w ogóle mada to skąd wytrzasnęłaś ten artykół?mnie strasznie interesuje ta działka nauki (marzę by zajmować się takim czymś w przyszłości, kocham chemię)... będę wdzięczny za jakieś informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczulas sie lepiej dopiero po 2miesiacach???? wow!

Efekty uboczne? Znosne?

Poczułam się lepiej po 2 miesiącach ponieważ zaczynałam od bardzo małej dawki 5 mg żeby przyzwyczaić organizm. Teraz doszłam do dawki 20 mg i jest lepiej.

Wyjątkowo znośne efekty uboczne. Na początku odczuwałam suchość w jamie ustnej, czasem budziłam się w nocy i chciało mi się pić.

Po zwiększeniu dawki miałam bóle żołądka ale tylko przez kilka pierwszych dni.

Później wszystko przeszło.

 

co jaki czas mialas zwiekszana dawke? Ja od 2 i pol tygodnia biore 10mg ale czuje ze leki sie nasilaja, dzisiaj ide do lekarza i sadze ze podniesie mi dawke do 20mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jaki czas mialas zwiekszana dawke?

Zaczęłam od 5 mg aby się przyzwyczaić ponieważ po poprzednim leku miałam straszne skutki uboczne, brałam 5 mg przez miesiąc. Po miesiącu 10 mg przez 2 tygodnie. Następnie 15 mg przez kolejne 2 tygodnie i w ten sposób doszłam do dawki 20 mg. Troche długo to trwało ale przynajmniej miałam znikome skutki uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialam bardzo nieprzyjemne doswiadczenia z poprzednimi lekami... te 15 mg to dobry pomysl. Dizekuje Ci za szybka odpowiedz :)

 

[ Dodano: Pią Mar 24, 2006 10:08 am ]

No wiec wczoraj po raz pierwszy wzielam 20mg i juz wieczorem czulam sie nieswojo, dzis rano tez nieciekawie, jest mi slabo i czuje jakbym miala zemdlec. Jak dlugo trwa przyswojenie wiekszej dawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! jestem nowa na forum. Mam nerwice juZ od paru lat ale zawsze jakos dawalam rade a teraz biore fluoksetyne (dopiero zaczelam) i chcialam zapytac czy ktos mial biorac ten lek np. zawroty. Prosze o pomoc bo tylko do Was moge sie z tym zwrocic ja juz dluzej nie daje rady z tymi lękami ,strachem przed śmiercia, chorobami nawet chodzenie samemu do super markietu to udręka bo jak złapie mnie lęk to nogi mam jak z waty czuje w glowe ciśnienie i wogóle chce z tamtąd wyjść .Czy ja jestem normalna?! :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam cię! jesteś w pełni normalna ! każdy z nas tutaj ma takie problemy poczytaj wypowiedzi innych, jeżeli chodzi o lek o który pytasz to nie mogę ci nic odpowiedzieć bo nie biorę leków i nie zamierzam ich brać musisz zapytać innych.Pozdrawiam serdecznie i pamiętaj nie jesteś sama! :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×