Skocz do zawartości
Nerwica.com

KWETIAPINA(ApoTiapina, Bonogren, Etiagen, Kefrenex, Ketilept, Ketilept Retard, Ketipinor, Ketrel, Kvelux SR, Kventiax, Kventiax SR, Kwetaplex, Kwetaplex SR, Pinexet, Questax, Setinin, Symquel XR)


weronika

Czy kwetiapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

161 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy kwetiapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      115
    • Nie
      33
    • Zaszkodziła
      26


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć @DonPapuas Dawka leku była odpowiednia, używanie doraźne również rozsądne pod względem ewentualnych skutków ubocznych. Cieszę się słysząc, że była (już nie jest?) skuteczna, bo często przy problemach z zasypianiem jest to jedyna skuteczna opcja, kiedy wcześniejsze próby z antydepresantami i innymi lekami nasennymi zawiodły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fobic napisał:

Cześć @DonPapuas Dawka leku była odpowiednia, używanie doraźne również rozsądne pod względem ewentualnych skutków ubocznych. Cieszę się słysząc, że była (już nie jest?) skuteczna, bo często przy problemach z zasypianiem jest to jedyna skuteczna opcja, kiedy wcześniejsze próby z antydepresantami i innymi lekami nasennymi zawiodły.

Czesc jestem DonPapuas.Czasami do niej wracam ale bywa ze nie biore np 3 miesiace a pozniej w gorszym okresie kilka razy w miesiacu sie zje tą armatę wsrod usypiaczy 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań o Ketrel brany nasennie (czyli 25 lub 50 mg).

1) Podobno mocno wysusza błony śluzowe. Czyli co, jak się chrapie i ma czasem bezdechy kilkusekundowe to nie brać ? 

2) Czy ketrel trzeba brać codziennie, powiedzmy ok. 30 minut przed snem, czy można brać doraźnie, nieregularnie (mam na myśli nadal działanie nasenne). 

3) Czy ketrel obniża tętno - interakcje np. z beta-blokerami ? 

4) Czy ketrel utrzymuje długi sen, czy może działa tylko jako promotor zasypiania i krótko - jak np. Nasen/Stilnox ?

 

P.S. Na oddziale urologii w szpitalu w Warszawie ketrel jest podawany każdemu chętnemu pacjentowi na noc - jeśli ten ma problemy z zaśnięciem. Bez wywiadu, po prostu prosisz i pielęgniarka przynosi. 

 

 

 

Edytowane przez arecki51

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arecki51 napisał:

Kilka pytań o Ketrel brany nasennie (czyli 25 lub 50 mg).

1) Podobno mocno wysusza błony śluzowe. Czyli co, jak się chrapie i ma czasem bezdechy kilkusekundowe to nie brać ? 

2) Czy ketrel trzeba brać codziennie, powiedzmy ok. 30 minut przed snem, czy można brać doraźnie, nieregularnie (mam na myśli nadal działanie nasenne). 

3) Czy ketrel obniża tętno - interakcje np. z beta-blokerami ? 

4) Czy ketrel utrzymuje długi sen, czy może działa tylko jako promotor zasypiania i krótko - jak np. Nasen/Stilnox ?

 

P.S. Na oddziale urologii w szpitalu w Warszawie ketrel jest podawany każdemu chętnemu pacjentowi na noc - jeśli ten ma problemy z zaśnięciem. Bez wywiadu, po prostu prosisz i pielęgniarka przynosi. 

1. Możesz wziąć, ketrel nie ma działania miorelaksacyjnego, także nie ma wpływu na bezdech.

2. Można brać codziennie, można brać doraźnie.

3. Nie ma wpływu na działanie beta-blokerów. Zwolnienie tętna w porze nocnej jest fizjologiczne, a na noc się beta-blokerów nie bierze.

4. Ketrel może wyregulować sen, ale nie brany doraźnie i nie w takich dawkach. Tu raczej zadziała jako typowy usypiacz. Sen też w jakimś stopniu może podtrzymać z tym, że to nie jest lek nasenny. Działanie nasenne jest jego skutkiem ubocznym, także nie oczekiwałabym cudów.

 

Tak, w wielu szpitalach tak dają. Ma to swoje uzasadnienie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, acherontia styx napisał:

1. Możesz wziąć, ketrel nie ma działania miorelaksacyjnego, także nie ma wpływu na bezdech.

2. Można brać codziennie, można brać doraźnie.

3. Nie ma wpływu na działanie beta-blokerów. Zwolnienie tętna w porze nocnej jest fizjologiczne, a na noc się beta-blokerów nie bierze.

4. Ketrel może wyregulować sen, ale nie brany doraźnie i nie w takich dawkach. Tu raczej zadziała jako typowy usypiacz. Sen też w jakimś stopniu może podtrzymać z tym, że to nie jest lek nasenny. Działanie nasenne jest jego skutkiem ubocznym, także nie oczekiwałabym cudów.

 

Tak, w wielu szpitalach tak dają. Ma to swoje uzasadnienie.

 

 

do @acherontia styx serdeczne dzięki za odpowiedzi. Brałem przez 25 dni Lorafen 1mg dziennie i po odstawieniu 6 dni temu cierpię na bezsenność. Od miesiąca biorę też pregabalinę (Egzysta), ale dawka wieczorna 150 mg pozwala zasnąć, ale wybudzam się po max. 4 godzinach i dalej koniec spania. Hydroksyzyna też nie wydłuża snu. Stąd poszukiwania leku, który pozwoli przespać całą noc (niestety odpada trazodon i mianseryna). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arecki51 napisał:

Kilka pytań o Ketrel brany nasennie (czyli 25 lub 50 mg).

1) Podobno mocno wysusza błony śluzowe. Czyli co, jak się chrapie i ma czasem bezdechy kilkusekundowe to nie brać ? 

2) Czy ketrel trzeba brać codziennie, powiedzmy ok. 30 minut przed snem, czy można brać doraźnie, nieregularnie (mam na myśli nadal działanie nasenne). 

3) Czy ketrel obniża tętno - interakcje np. z beta-blokerami ? 

4) Czy ketrel utrzymuje długi sen, czy może działa tylko jako promotor zasypiania i krótko - jak np. Nasen/Stilnox ?

 

P.S. Na oddziale urologii w szpitalu w Warszawie ketrel jest podawany każdemu chętnemu pacjentowi na noc - jeśli ten ma problemy z zaśnięciem. Bez wywiadu, po prostu prosisz i pielęgniarka przynosi. 

 

 

 

Kwetiapina może zwiększać tętno i obniżać ciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arecki51 napisał:

4) Czy ketrel utrzymuje długi sen, czy może działa tylko jako promotor zasypiania i krótko - jak np. Nasen/Stilnox ?

W teorii Ketrel ma działanie promujące, pogłębiające, wyrównujące i wydłużające sen. Natomiast może na każdego różnie działać w tym zakresie. Wszystko to jest uwarunkowane jego mechanizmem działania w dawkach 25-50mg - antagonizm alfa-1 i H1. 

 

7 minut temu, zielona-welonka napisał:

Mam przepisany Ketrel na zasypianie 25 mg . Czy jest możliwe, że z branym Bioxetin ten Ketrel działa na mnie gorzej w ciągu dnia, że zly stan właśnie on powoduje.

Ketrel jest lekiem wpływającym na sprawność psychofizyczną, szczególnie w początkowym okresie brania. Może wywoływać senność, zmęczenie, osłabienie także następnego dnia. Jednak powinno to być przejściowe. Jeżeli te objawy nie słabną/nie mijają po upływie co najmniej kilku tygodni, to skonsultuj się z lekarzem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, arecki51 napisał:

do @acherontia styx serdeczne dzięki za odpowiedzi. Brałem przez 25 dni Lorafen 1mg dziennie i po odstawieniu 6 dni temu cierpię na bezsenność. Od miesiąca biorę też pregabalinę (Egzysta), ale dawka wieczorna 150 mg pozwala zasnąć, ale wybudzam się po max. 4 godzinach i dalej koniec spania. Hydroksyzyna też nie wydłuża snu. Stąd poszukiwania leku, który pozwoli przespać całą noc (niestety odpada trazodon i mianseryna). 

Jest jeszcze mirtazapina. Ewentualnie jakieś SSRI lub SNRI, na przykład escitalopram lub duloksetyna. Jeśli pregabalina pomaga, to można też przetestować wyższe dawki, bo dawka max to 600mg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliście na kwetiapinie takie zaparcia, że dosłownie gruz z dupy leciał? Co ciekawe nie są to zaparcia, że chodzi raz w tygodniu do toalety i stolce faktycznie mogą być wtedy kamieniste, bo ja mogę chodzić nawet codziennie i codziennie jest gruz + plamienia krwią.

 

Chciałbym wrócić do kwety, bo lek na spanie i nastrój jest świetny, ale te gruzowisko. Oprócz tego nie raz tym gruzem... zapchałem toaletę w kanalizacji i trzeba było przepychać sprężyną.... Nie ma co się śmiać. :D

 

Jakoś te zaparcia kwetiapinowe da się zniwelować?

Edytowane przez Kuiklinau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kuiklinau napisał:

Mieliście na kwetiapinie takie zaparcia, że dosłownie gruz z dupy leciał? Co ciekawe nie są to zaparcia, że chodzi raz w tygodniu do toalety i stolce faktycznie mogą być wtedy kamieniste, bo ja mogę chodzić nawet codziennie i codziennie jest gruz + plamienia krwią.

 

Chciałbym wrócić do kwety, bo lek na spanie i nastrój jest świetny, ale te gruzowisko. Oprócz tego nie raz tym gruzem... zapchałem toaletę w kanalizacji i trzeba było przepychać sprężyną.... Nie ma co się śmiać. :D

 

Jakoś te zaparcia kwetiapinowe da się zniwelować?

 

No kwetiapina jest zapierająca, mnie też zapiera. Skoro codziennie leci ci gruz z dupy, to zadbaj o nawodnienie, pij co najmniej 3 litry wody, codziennie jedz kiszonki, jogurty. Na zmiękczenie stolca polecam Forlax codziennie 1-2 saszetki na czczo. Skoro robisz coś tam codziennie, to znaczy, że nie masz problemów z perystaltyką, tylko konsystencją stolca, a na to Forlax najlepszy wg mnie. Też możesz mieć kamienie kałowe, to też możesz spróbować kiedyś lewatywy Enema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni biorę Ketrel w dawce 25 mg na bezsenność, bo już nie spałem od kilku nocy.

Oprócz tego od 6 tygodni pregabalina (Egzysta) w dawce 225 mg (75-0-150) na zaburzenia lękowe. 

Pomimo, że przesypiam całą noc dzięki kwetiapinie, to w dzień jest wolnopłynący lęk i brak energii, totalna zmuła, wrażenie spięcia. Czy to normalne i kwetiapina tak działa ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, arecki51 napisał:

Od 3 dni biorę Ketrel w dawce 25 mg na bezsenność, bo już nie spałem od kilku nocy.

Oprócz tego od 6 tygodni pregabalina (Egzysta) w dawce 225 mg (75-0-150) na zaburzenia lękowe. 

Pomimo, że przesypiam całą noc dzięki kwetiapinie, to w dzień jest wolnopłynący lęk i brak energii, totalna zmuła, wrażenie spięcia. Czy to normalne i kwetiapina tak działa ? 

 

Ketrel 25mg to za mała dawka by działać na lęki. Na lęki są dawki od chyba 100mg, może nawet więcej.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arecki51 to nie jest lek przeciwlękowy (piszę o osobach bez diagnozy schizopodobnej), tylko lekarze korzystają na boku z działania sedatywnego, ale jej głównym celem jest pomagać osobom z rodzajami/podtypami schizofrenii u których mózg działa na trochę innych zasadach, niż u osób zdrowych.

 

Na mnie kwetiapina nie działała przeciwlękowo w żadnej dawce (25-300 mg), wręcz przeciwnie. Mówiłem mojemu tępemu psychiatrze, że kwetiapina wywołuje u mnie lęk wolnopłynący, dziwne napięcie psychiczne przez cały dzień co przeradza się w fobię społeczną. "Lekarz nie wierzył i mówił, że ja po prostu nie czuję jej działania".

 

Dwa razy po wstaniu z łóżka do łazienki straciłem przytomność po wcale nie dużych dawkach. W ciągu minuty leżałem na podłodze z rozbitą głową i zdziwieniem co się właśnie stało, a reakcja lekarza - żadna i dalej pisał ten chory lek, który powinien być pod zaostrzoną kontrolą, a lekarze ciągnięci do odpowiedzialności za takie działania. Już nie będę wspominał, że po latach trucia się dostałem parkinsona, ale wspomnę o jednej rzeczy, mianowicie reakcji lekarza - żadna.

 

Tzn. przepisał na próbę perazynę, która nie działała w ogóle, a potem i tak wróciłem do kwetiapiny bo nie mogłem bez niej spać, ani myśleć bezpośrednio po zażyciu ale mniejsza już o to. Dostałem ją 4 lata temu na problemy ze spaniem. To jest nie do pomyślenia. Nie polecam tego syfu zdrowym psychicznie osobom.

Edytowane przez Fobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arecki51 potwierdzam to, co napisał @Fobic kwetiapina w żadnej dawce nie jest lekiem przeciwlękowym. W małych dawkach bywa wykorzystywana jako środek nasenny (zwykle od 25 do 75 mg), w większych jako lek przeciwpsychotyczny (powyżej 150 mg) najczęściej w leczeniu schizofrenii i ChAD. Ja przy chorobie afektywnej brałem 75 mg na sen, dość skutecznie, chociaż nie w ostrej fazie manii, bo wtedy nic nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fobic napisał:

Działa od razu.

Właśnie przeczytałem ulotkę jest napisane że działa po dwóch tygodniach a nawet i dłużej.

3 godziny temu, Fobic napisał:

200 mg stosuje się jeszcze przy bezsenności. Wydaje mi się, że działanie przeciwpsychotyczne jest w przedziale 300-800 mg.

Ok, ale po jakim czasie zaczyna działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×