Skocz do zawartości
Nerwica.com

roznica miedzy nerwica lękową a natrectw??


ja1991_19

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. To dwie rozne nerwice.

W nerwicy lękowej masz ataki paniki, lęku, lęk wolnopłynący, wmawiamy sobie czasem różne choroby a to tylko nerwica nas 'boli'. Mamy zcasem agorafobię, boimi sie wyjsc do ludzi, na miasto. Boimy sie miejsc z ktorych nie mozemy uciec. Ciągle towarzyszy nam nieokreslony lęk, bezpodstawny. Czasem mamy ataki paniki, z objawami somatycznymi- wymioty, rozwolnienie, bóle, derealizacja, depersonalizacja..

 

W nerwicy natręctw np często myjesz ręce, masz tiki nerwowe, te sprawy:

Uporczywe nawracające myśli oraz przymus wykonania jakiś czynności to podstawowe objawy nerwicy natręctw. Objawy te pojawiają się w natężeniu patologicznym. Najczęstszą jest obsesyjna obawa i konieczność mycia rąk.

Osoby ogarnięte tym rodzajem natręctw myją ręce kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy dziennie. Często są tak zajęte tą czynnością, że nie są już w stanie nic innego robić. W krańcowych przypadkach myją ręce tak, że skóra na nich jest zniszczona a resztę ciała pozostawiają w brudzie.

 

Czasem człowiek musi wykonać jakiś gest lub czynność. Zdaje sobie sprawę z bezsensowności takiego postępowania, często się go wstydzi, ale nie może się opanować, ponieważ narastający lęk zmusza go do wykonania rytuałów.

Czasem natręctwa polegają na konieczności wypowiedzenia jakiegoś słowa lub zwrotu, kiedy indziej u osób religijnych polegają na gwałtownej chęci wymówienia jakiegoś bluźnierstwa lub plugawych słów w kościele.

 

Uporczywe i nawracające mysli są i w nerwicy lękowej i w natręctw. Czym sie roznią? W nerwicy natręctw myslisz o tym aby umyc ręce, powiedziec np 'co nie' , albo sie przezegnac, a w nerwicy lękowej wkręci Ci sie mysl np o śmierci i łazisz i myślisz o śmierci aż sie od tego nie odkleisz... Ciz nerwicą natręctw chyba nie mają atakow paniki.

 

Jasniej juz? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, chyba kazdy z nas ma nie tylko samą nerwicę ale nerwicę lękową plus zaburzenia depresyjne. Wogole większość lekarzy leczy lękową takze lekami na depresje, ktore cofają serotoninę do mozgu, ja tez takie bralam. Napewno masz lękową a nie natręctw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) dzieki:)

BIore rexetin ( paroksetyna) i troche mi juz lepiej...to uczucie nie bycia soba mija... i jest na ulotce napisane ze odsawic lek jak wystapi " epizod maniakalny" co to jest epizod maniakalny( bo juz sie boje czy go nie mam hhehe)??

wczesiej bralem rexetin i bylo ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epizod maniakalny to jedno z zaburzeń afektywnych. Mysle ze bys zauwazyla ;) Poczytaj w necie troszke o tym jest. Rexetin jest silnym lekiem antydepresyjnym i antylękowym tez z tego co wiem. Wiesz, podczas brania chyba kazdego antydepresantu trzeba uwazac na objawy typu epizody maniakalne, wiesz mysli samobojcze i te sprawy.. Poprostu na początku leczenia takie mysli mogą występowac i najwidocznie trzeba przetwac leczenie jesli takie stany się pojawiają. Jesli poczujesz ze cos nie tak to skontaktuj sie z lekarzem. Ale nie masz mysli samobojczych i innych tego typu mysli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałabym się podpiąć do tematu. Psychiatra, do którego zaczęłam chodzić zakwestionował moja nerwice natręctw. Powiedział, że Jemu to bardziej wygląda na bardzo silna nerwice lękowa. Objaw mam taki, że panicznie boję się, że w pracy popełnie błąd i często sprawdzam cos wiele razy, aż obsesyjnie czasami. W domu czasami dopadaja mnie ataki paniki, że czegoś może nie dopatrzylam i nie umiem tej myśli się pozbyc. I z jednej strony to sprawdzanie jest czynnością powtarzalna po x razy, są natretna myśli, ale z drugiej powoduje to lęk i panika. A lek wynikający z niczego praktycznie mnie nie opuszcza. I już sama nie wiem co mam...  I na co się leczyć. Może podpowiecie? Teraz zaczęłam brać 20 mg Fluoksetyny... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×