Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia - warunki, skierowanie itp.


olo20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Czy mógłby ktoś przybliżyć kwestię psychoterapii indywidualnej? Czy jest ona refundowana przez NFZ, w jakim zakresie, jakie są warunki wystawienia skierowania na psychoterapię i kto je może wystawić? Czy wystarczy poprosić o nie lekarza, u którego się leczy, na NFZ? Byłbym także wdzięczny za informację, jaka jest podstawa prawna w tej materii. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest refundowana taka psychoterapia, sama w takowej uczestniczę. Ja zostałam skierwana przez psychiatrę ale możesz bezpośrednio się zgłosić bez żadnego skierowania.

Podstawa prawna - nie wiem :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie refundowana zazwyczaj tam gdzie jest znaczek NFZu. Ja chodzę do prywatnej poradni, ale mają podpisaną umowę z NFZ. Trzeba po prostu zadzwonić albo podejść i spytać się jak jest z tą refundacją. A gdzie? W poradniach zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależenień i współuzależnienia itd w każdym mieście powiatowym powinny być takie placówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zostałam skierwana przez psychiatrę ale możesz bezpośrednio się zgłosić bez żadnego skierowania.

To mozna isc na psychoterapie na NFZ bez skierowania??Zawsze myslalam ze to niemozliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty mowisz o poradni zdrowia psychicznego czyli wizyty u pychiatry albo od czasu do czasu u psychologa, a mnie chodzi o pychoterapie na ktora z tego co wiem trzeba miec skierowanie do psychiatry, przynajmniej ja musialam jak szlam. I nie wiem czy sie cos zmienilo moze pod tym wzgledem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty mowisz o poradni zdrowia psychicznego czyli wizyty u pychiatry albo od czasu do czasu u psychologa, a mnie chodzi o pychoterapie na ktora z tego co wiem trzeba miec skierowanie do psychiatry, przynajmniej ja musialam jak szlam. I nie wiem czy sie cos zmienilo moze pod tym wzgledem.

 

Według mojej wiedzy, a także doświadczenia - skierowanie na psychoterapię możesz uzyskać od lekarza rodzinnego. Zrób tak:

Zgłoś się do Twojego lekarza rodzinnego, powiedz o co chodzi, że masz takie, a takie problemy i poproś o skierowanie do specjalisty. Tylko UWAGA:

Musisz mieć wcześniej wszystko namierzone. To znaczy gdzie w Twoim mieście prowadzą takie terapie, w jakim ośrodku, itp, itd. Konkretnie, gdzie chcesz się udać na leczenie. Bo lekarz sam może nawet dobrze nie wiedzieć, gdzie Cię skierować. A jeśli nawet wie, to pójdziesz "tam gdzie wszyscy".

Taka psychoterapia powinna być całkowicie refundowana przez NFZ. Jeśli ktoś Ci powie inaczej - kłamie! Albo się nie zna, i zmyśla.

A więc procedura jest taka sama, jak w przypadku innych specjalistów ( chirurgów, neurologów, itd). Najpierw skierowanie z rejonu, potem konkretny ośrodek.

Poszukaj na forach u kogo się ludzie leczą w Twoim mieście. Dobrze jest mieć nazwisko fachowca. Wtedy gdy już jesteś w tym ośrodku, ze skierowaniem, będziesz kombinować, żeby się do tego fachmana dostać.

Tak to niestety jest, było i będzie. Zanim zaczniemy specjalistyczne leczenie, już sami musimy zrobić niemały wywiad.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem o skierowanie na psychoterapię mojego lekarza, ale dostałem skierowanie na oddział leczenia depresji i lęku, gdzie także jest ona przeprowadzana. Póki co nie jestem zdecydowany na hospitalizację i zastanawiam się, czy nie można tego inaczej załatwić... Pytając z ciekawości - orientujecie się, czy koszta psychoterapii ponosi placówka wydająca na nią skierowanie (oczywiście, z pieniędzy NFZ)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to oczywiste, że NFZ. Ale np. w przypadku skierowań na różnego rodzaju badania ich koszta ponoszą placówki wydające skierowanie (z pieniędzy przydzielonych przez NFZ, w ograniczonych kwotach), więc zastanawiam się, czy tak samo jest w przypadku psychoterapii.

 

[Dodane po edycji:]

 

???

 

[Dodane po edycji:]

 

Nikt się nie orientuje w tej kwestii? Może jakieś wskazówki jak i od kogo dostać skierowanie na psychoterapię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mieć skierowania do leczenia ambulatoryjnego w PZP. To jest jeden z wyjątków. Tak samo jak nie trzeba mieć skierowania do ginekologa czy dermatologa.

 

Placówka kierująca nie ponosi kosztów leczenia - aczkolwiek faktycznie w interesie finansowym lekarzy jest jak najmniej leczyć i badać pacjentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jak Cię będą leczyć w przychodni zależy indywidualnie od przychodni. Zawsze możesz (lub powinieneś móc) się zapisywać do psychologa co jakiś czas. Niektóre przychodnie oferują taką opcję, że zapisujesz się ciągle - np. na jakiś konkretny dzień tygodnia o jakiejś godzinie. To już najlepiej omów u psychologa na wizycie. Acha - i musisz twardy być - czasami trudno może być się zapisać - ale masz do tego prawo o ile jesteś ubezpieczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diagnostyka też jest długoterminowa. Nic nie mylę. Masz prawo się zapisać do psychologa i chodzić tam. Aby mieć zagwarantowane stałe wizyty o tej samej porze u psychoterapeuty to już musisz sprawdzić czy to możliwe w Twojej przychodni i jeżeli tak to na jakich warunkach. Najlepiej zapisz się do niego i ustal na wizycie. No chyba, że nie chcesz iść na terapię a szukasz jedynie wymówki by nie pójść - to wtedy można wymyślić szereg ograniczeń. Jeżeli nie czujesz się na siłach "wywalczyć" terapii dla siebie to może masz kogo poprosić o pomoc? W zależności od przychodni jest to łatwe ub trudne.

 

Nic konkretniejszego nie ma jak poradzić. Nie wiem w jakim mieście chcesz mieć terapię. Jak w Wawie to można coś więcej poradzić. Wiele osób z innych miast też poradzi gdzie się udać i do kogo.

 

[Dodane po edycji:]

 

A swoją drogą to gdzie wymagali od Ciebie skierowania i od kogo miało ono być? Może próbowałeś np. do szpitala? Placówka sama może też Ciebie do siebie skierować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olo, namiestnik ma rację. jesli pójdziesz do poradni zdrowia psychicznego i jest tam zatrudniony psycholog, i jeśli lekarz psychiatra z tej poradni potwierdzi, ze taka terapia jest dla ciebie korzystna, to bez skierowania zostanie ci przydzielona taka terapia (zapiszą ci to w twojej karcie pacjenta, a ta karta bedzie do wglądu dla psychologa). W rejestracji dowiesz się, który z psychologów ma miejsce i moze zostać twoim terapeutą. Ja to załatwiłam u siebie w poradni w ciągu jednego dnia. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej poradni przyjmuje psycholog, ale NIE PROWADZI psychoterapii, jedynie jednorazowe porady lub spotkania diagnostyczne (takie już miałem, ale to co innego niż terapia). Spróbuję podzwonić do ośrodków, które prowadzą terapię na NFZ i zapytać, czy wymagają skierowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz znaleźć poradnię z psychoterapeutą a nie psychologiem. Tzn. to może być psycholog czy psychiatra. Ale musi prowadzić terapię. Poprostu udaj się do takiej poradnie w której możesz liczyć na psychoterapię i tam się zapisz. Musisz działać, a nie czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×