Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Nieistotne00 napisał:

Co jest tak wydumanego w tezie, że istnieją ludzie, którzy potrzebują kontaktu np. tylko z jedną osobą na świecie, ani nie lubią innych ludzi ani ich nie potrzebują a wizja spotkania z kimkolwiek wywołuje w nich ogromny lęk?

Bo to się odnosiło do zdania, które wcześniej pisałeś, że nikogo nie potrzebują - a to jest wydumane i czysto teoretyczne. Jeśli potrzebują jednej osoby, to sytuacja się kompletnie zmienia. Fobia społeczna powstaje dopiero, gdy rozmawiają ze sobą co najmniej 3 osoby. Im więcej będzie osób, tym większa fobia. 2 osoby nie wystarczą do powstania fobii społecznej.

W moim przypadku jest jednocześnie nerwica i fobia społeczna, więc trudno odróżnić jedno od drugiego, nerwicę czuję prawie bez przerwy w ciągu dnia, nasila się w kontaktach z drugą osobą, a gdy dochodzi trzecia włącza się fobia społeczna, która się nasila tym bardziej, im więcej jest osób. Tyle że w moim przypadku źródło zarówno nerwicy, jak fobii społ. jest takie samo.

Moim zdaniem to co twierdzisz jest niemożliwe. Wyjaśnienie jest całkiem logiczne: skoro jest ta druga osoba, której pragniesz i się jej nie boisz, to dlaczego niby dowolna trzecia osoba miałaby wywoływać lęk? Jeśli ktoś ma arachnofobię, to boi się wszystkich pająków, a nie jednego kocha, a reszty się boi. To jest niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Człowiek_z_księżyca napisał:

Moim zdaniem to co twierdzisz jest niemożliwe. Wyjaśnienie jest całkiem logiczne: skoro jest ta druga osoba, której pragniesz i się jej nie boisz, to dlaczego niby dowolna trzecia osoba miałaby wywoływać lęk? Jeśli ktoś ma arachnofobię, to boi się wszystkich pająków, a nie jednego kocha, a reszty się boi. To jest niemożliwe.

Jedna osoba jest "w pełni oswojona" a każda inna jest obca, a co za tym idzie może być w jakiś sposób niebezpieczna.

Można mieć partnera, znajomych, dobre relacje z rodziną, czuć ich akceptacje i cierpieć na fobie społeczna jednocześnie - bać się (czasem panicznie) każdego kontaktu z nieznajomym, każdego obcego oceniającego wzroku. Tak mi się przynajmniej wydaje. 

Jeśli chodzi o Twoje uczucia, czujesz lęk przed każdym czlowiekiem? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
15 minut temu, Nieistotne00 napisał:

Jedna osoba jest "w pełni oswojona" a każda inna jest obca, a co za tym idzie może być w jakiś sposób niebezpieczna.

Szczerze mówiąc, podchodzi mi to bardziej pod paranoję niż fobię społeczną, ale tylko zgaduję. To nie mój przypadek.

15 minut temu, Nieistotne00 napisał:

Jeśli chodzi o Twoje uczucia, czujesz lęk przed każdym czlowiekiem? 

Nie boję się osób stojących obok, natomiast gdy spojrzy na mnie dłużej dowolny facet (w tym ktoś z rodziny) czy chłopiec (powyżej 10 roku życia), to odczuwam albo lęk, albo agresję. Czasami mam ochotę zabijać, szczególnie osoby które przechodzą obok. Wyobrażam sobie, jak je torturuję albo zabijam z pistoletu.

Gdy pierwsza spojrzy na mnie młoda kobieta (albo dziewczynka powyżej 10-11 roku życia), odczuwam automatycznie pewien lęk, bo włącza się instynkt seksualny.

To nie jest tak, że wszystko to co opisałem wyżej jest tym samym lękiem. Są różne poziomy lęku, czasami odczuwam tylko lekki dyskomfort w brzuchu, czasami silny ucisk. Wszystko zależy od wielu czynników, lęk/nerwica mi towarzyszy całe życie.

Edytowane przez Człowiek_z_księżyca

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie też ten lęk przejawia się inaczej w zależności od płci. Jeżeli kiedykolwiek czułam agresję do obcych ludzi to chyba tylko do kobiet. Kolejnym rozróżnieniem jest dla mnie wiek. Im czyiś wiek jest bliższy mojemu tym jest gorzej. Chyba jest to powiązane z jakąś podświadoma konkurencją/porównywaniem się. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi