Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dlaczego we wszystkim muszę być najlepsza?


lwiapaszcza

Rekomendowane odpowiedzi

Zasadniczo zacznijmy od tego, że nigdy nie cierpiałam na przerost ambicji, po prostu w szkole, w sporcie, w imprezowaniu zwykle byłam najlepsza bądź należałam do tych lepszych - bez zadnego wysiłku z mojej strony, takie rzeczy przychodziły mi bez trudu. I nagle po ukończeniu studiów (przede mną obrona) tysiące lęków mnie dopadło. Bądźmy szczerzy może nie nagle - symptomy można było odnaleźć wcześniej, ale ja zauważyłam je dopiero, gdy pojawiły się objawy somatyczne. Chodzę do psychologa, widzę efekty, ale terapia to proces bardzo powolny. W tym momencie szukam pracy, chodzę na rozmowy, załatwiam mnóstwo spraw. Problem polega na tym, że jeśli mam coś do załatwienia to dotarcie na miejsce załatwienia sprawy staje się koszmarem - mam napady duszności i chęć ucieczki ze środka komunikacji, boję się, że się nie sprawdzę w: pracy, domu, podczas zakupów, w biliotece, wśród znajomych, nie potrafię sobie pozwolić na najmniejszy błąd. Czy znacie to uczucie? Co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znamy to po prostu lek przed tym ze poniesiesz porazke, co z tym robic. Nadal chodzic na psychoterapie i sobie powtarzac ze bedzie lepiej, probowac przelamywac lęk i wychodzic i robic co do nas nalezy, nie poddawac sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrajny perfekcjonizm? Znam to ze swojego przykladu... Ja czasami szukam kogoś drugiego do pomocy w wykonaniu danej czynności. Robimy to we dwóch czy trzech chłopa, a wtedy widzę, że oni - nawet najlepsi w swoim fachu - się mylą, wtedy czuje, ze nie jest ze mna zle i wszystko miesci sie w granicach bledu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie chodzi tutaj o skrajny perfekcjonizm, ale o zwykłą obawę człowieka.

Osoby chore na nerwicę, odczuwają lęk przed poniesieniem porażki bardziej niż zdrowy człowiek.

Mam to samo, mimo iż nigdy nie byłam we wszystkim najlepsza. Człowiek stara się być kimś, a nerwica sprawia, iż obawiamy się robić rzeczy normalne dla innych.

Nie martw się - będzie ok... Ja mówię to sobie każdego dnia... Zazwyczaj pomaga.

Staraj się pomagać innym, wtedy pomożesz i sama sobie :)

 

Powodzenia i uśmiechu dużo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dostawać śmiech i pogardę niż pocieszenia... Lepiej nam pomagają...

 

Jest nas tak dużo.... Ponad 6 mln zanotowanych przypadków, gdzie są jeszcze ludzie, którzy nie poszli do lekarza, gdyż się zazwyczaj wstydzą, boją itd.

 

Prościej nam wiedząc, że nie jesteśmy sami.... Że są i inni z takimi problemami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×