Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kwas foliowy- zapobieganie i leczenie depresji


Anna R.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym się z wami podzielić ciekawą informacją, przeczytaną przeze mnie w jednej z niemieckich gazet.

Tytuł artykułu brzmi: „Depresja- wpływ niedoboru kwasu foliowego na kondycję psychiczną”

Niemieccy naukowcy przebadali działanie kwasu foliowego i witamin z grupy B jako środków wspomagających leczenie depresji i znaleźli dowody na to, że niedobór kwasu foliowego prowadzi do wzrostu poziomu homocysteiny, a to z kolei do większej zachorowalności na choroby psychiczne i neurologiczne, takie jak depresja, demencja czy choroba Parkinsona. Ponadto ludzie z niskim poziomem kwasu foliowego źle reagują na leki antydepresyjne i leczenie nie przynosi zadowalających wyników lub w ogóle ich brak.

Jednym słowem im niższy poziom kwasu foliowego i witamin z grupy B w organizmie (a przede wszystkim B 6 i B 12) tym wyższa jest skłonność do depresji. Uzupełnienie diety w kompleks witamin B i dobrze przyswajalny kwas foliowy poprawia nastrój, powoduje lepsze działanie leków, a co za tym idzie skraca czas przebiegu choroby. U osób zdrowych może zapobiec wystąpieniu dolegliwości psychicznych i neurologicznych.

 

Jako osoba lubiąca nowości zaopatrzyłam się w preparat z kwasem foliowym, zawierający witaminy B kompleks i metafolinę (bioaktywna i dobrze przyswajalna postać kwasu foliowego) oraz tabletki z drożdży piwnych. Mija już drugi miesiąc brania przeze mnie tych preparatów i ich działanie przerosło moje oczekiwania. Na plus oczywiście. Powoli zeszłam ze wszystkich leków i biorę jedynie podtrzymującą dawkę Lerivonu . Jeśli w najbliższym czasie nie wystąpią żadne niespodzianki mam zamiar pożegnać się z farmakologią na zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie jest witamina C :lol:

 

Dla zainteresowanych powtarzam za http://www.folik.pl

 

"Kwas foliowy, witamina z grupy B, jest niezbędny przy tworzeniu komórek płodu, jednak jego niedobory występują powszechnie w codziennej diecie. Zbyt niska ilość kwasu foliowego w organizmie kobiety w bardzo wczesnej ciąży może przyczynić się do zaburzeń podczas tworzenia tzw. cewy nerwowej i powstania u dziecka ciężkich wad wrodzonych, takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

 

Jest to wyjątkowa witamina, która pomaga zapobiegać m.in.:

• anemii (niedokrwistości)

• miażdżycy

• zawałowi serca i innym chorobom układu krążenia

• niektórym nowotworom (m.in.: rakowi okrężnicy, gardła, jamy ustnej, piersi)

 

Kwas foliowy bierze także udział w powstawaniu „hormonów szczęścia” (substancji neurostymulujących) serotoniny i adrenaliny. Pierwsza – uspakaja, relaksuje, pomaga spokojnie zasnąć, wprawia w dobry nastrój, druga – napędza do działania, aktywizuje organizm. Pomaga więc zachować równowagę psychiczną i zapobiegać depresji"

 

Skutkami niedoboru tej witaminy są:

-powstawanie ciężkich zaburzeń u płodu

- niedokrwistość megaloblastyczna.

- wzrost poziomu homocysteiny we krwi sprzyjający rozwojowi miażdżycy.

- spowolnienie syntezy DNA i replikacji (podziału) komórek

- zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego

- upośledzenie funkcji układu nerwowego (nadpobudliwość i trudności w zasypianiu).

- zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie

- uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją

- stany niepokoju i lęku, depresja, nadmierna drażliwość, bezsenność, roztargnienie, problemy z pamięcią.

-zaburzenia w trawieniu

 

Niedawno przeprowadzono badania na osobach biorących leki przeciwdepresyjne i ci, którzy mieli niedobory kwasu foliowego nie reagowali na terapię. Po uzupełnieniu ich diety w 1 mg folacyny dziennie zaczęli szybciej wracać do zdrowia. Ich samopoczucie psychiczne poprawiło się znacząco.

 

Jeśli ktoś chce sobie jeszcze poczytać na ten temat podaję linki:

 

http://cyber-sport.us/printview.php?t=69981&start=0&sid=8f91aec2ffdf6a4c831c1e5ca23fe6a9

 

http://www.folik.pl/serwis.php?s=1568

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys odkrylam, ze jak pobiore troszke witamine B kompleks i magnez to jest mi troszke lepiej. Powinnam pomyslec o dluzszym wspomaganiu sie witaminami, ale u mnie jak przychodzi ciezki dzien to nawet do wziecia tablekii sie ne imoge zmusic i wszytko upada...

a po kwasie foliowym strasznie mi sie wzmaga apetyt co przy moim bulimicznym glodzie jest bardoz niewskazane zeby brac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwas foliowy i witaminy z grupy B biorę, w różnych dawkach, od jakiś 9 lat. A do tego jeszcze często dochodzi żelazo, bo mam problem z nawracającą anemią. I mimo regularnego przyjmowania zachorowałam na depresję. Myślałam nawet, że moja anemia i ataki depresji się czasowo pokrywają, ale nie zawsze. Bywa, że mam ostry epizod, a morfologię w porządku albo anemię, a psychicznie czuję się całkiem nieźle. Ale i tak sądzę, że kwas foliowy i witaminy B warto przyjmować - nie zaszkodzą (o ile się ich nie przedawkuje), a mogą rzeczywiście pomóc, choćby poprawić działanie antydepresantów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ginka, mozna brac tony kwasu foliowego w tabletkach, lub dostarczac go organizmowi wraz z pozywieniem- zupelnie bez efektow. A to dlatego, ze spory procent populacji ma problemy z przyswajaniem tej witaminy. Rozwiazaniem jest stosowanie kwasu foliowego w formie biodostepnej (bio-przyswajalnej) czyli tak zwanej metafoliny (np preparaty Feminatal Metafolin®800 lub Taxofit Metafolin®800)

 

Ja osobiscie biore Taxofit, bo jest tanszy i ma forme depot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz defekt enzymatyczny, a duzy procent osob ma (przwaznie kobiety- wg badan naukowych nawet co druga), to nie przyswajasz kwasu foliowego w zwyklej postaci, a co za tym idzie efekt terapeutyczny nie wystepuje. Czyli tak jak napisalas- mozesz brac i nic.

 

 

"Kwas foliowy przyjmowany w formie tabletek trafia do naszego organizmu, gdzie dopiero odpowiednie enzymy pomagają przetworzyć go do aktywnej, lepiej przyswajalnej formy folianów. Około 50% kobiet może mieć problem z właściwym metabolizowaniem kwasu foliowego do aktywnej formy folianu (fachowo nazywa się to defektem enzymatycznym). Problem z przyswajaniem kwasu foliowego, pomimo powszechnego występowania, jest trudny do zdiagnozowania, badania są kosztowne i skomplikowane. Trudno więc się przekonać czy prawidłowo przyswajamy kwas foliowy. Dlatego też specjaliści zalecają profilaktyczne przyjmowanie metafoliny (METAFOLIN®). Stosując dawkę 800 mcg można osiągnąć odpowiedni poziom folianów w ciągu 4 tygodni codziennego przyjmowania."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak długo... :roll:

 

Chyba coś w tym jest, że organizm ma częstwo kłopoty z przyswajaniem witamin i minerałów. Jak wyszedł mi niski potas w wynikach to dostałam Kalipoz - jony potasu, które prz zetknięciu z jamą ustną już wyzwalają wolne jony potasu, i rzeczywiście odczułam zmianę już po 2 tygodniach. Szkoda, że MBE tak nie działa.. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karolina, kwas foliowy skutecznie poprawia nastroj i polepsza dzialanie lekow przeciwdepresyjnych, jesli tylko bierze sie go regularnie (naturalnie w postaci bioprzyswajalnej i wraz z witaminami B6 i B12).

Pelne dzialanie przy dawce 800 mcg pojawia sie po miesiacu, ale ja juz po tygodniu poczulam sie duzo lepiej. Biore tabletki z metafolina o przedluzonym uwalnianiu. Polecam, bo wyprobowalam na sobie i naprawda dziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×