Skocz do zawartości
Nerwica.com

AGOMELATYNA (Agolek, Agomelatine Adamed/ G.L.Pharma/+pharma, Agomelatyna Egis, Lamegom, Sedival, Symago)


lucjan01

Czy agomelatyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

46 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy agomelatyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      17
    • Nie
      22
    • Zaszkodziła
      12


Rekomendowane odpowiedzi

Agomelatyna wypada dobrze w pewnych badaniach w porównaniu do SSRI. Np tu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20193645 . Chyba, że uznamy, że wszystkie badania gdzie wypadła dobrze były przepłacone przez producenta.

 

Pozatym kto powiedział, że agomelatyna nie działa na serotoninę? Jak to nie działa, skoro blokuje jej receptory odpowiedzialne w części za lęki i depresję - 5-ht2c. Początkowe zwiększenie lęków na SSRI, problemy z apetytem itp to właśnie agonizm 5-ht2c.

 

Ja sam chętnie spróbowałbym leku, gdyby nie kosztował tyle ile kosztuje - ta cena to kpina.

 

Serotonina jest odpowiedzialna za depresję i lęk, a głównym winowajcą poza 5-ht2c jest receptor 5-ht1a, którego agomelatyna nie tyka. Dlatego leki które działają na wychwyt serotoniny, działając na ten receptor okazują się skuteczne w leczeniu lęku i depresji.

 

Nie zapominajmy jednak, że SSRI mają masę efektów ubocznych, jak choćby problemy z libido, na które agomelatyna nie wpływa. A to może być dla kogoś ważna sprawa.

 

"In general, it is accepted that 5-HT(2C) receptor agonists increase anxiety behaviours and induce hypophagia." <- czyli jeśli agoniści 5-ht2c powodują lęk to logiczne jest, że antagoniści mogą wykazywać działanie przeciwlękowe. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19614978

 

Marek77 skoro dopamina i noradrenalina mają funkcje napędowe to jak wyjaśnić efekt "haju" na dopaminowych narkotykach? Albo jak wyjaśnić depresję/lęk i obniżony nastrój u osób które są na odwyku z narkotyków? Albo jak wyjaśnić, że 50% osób z parkinsonem ma depresję?

 

Serotonina sama w sobie nie jest magiczną substancją, chodzi o jej receptory i to jak wpływa na inne neuroprzekaźniki - także dopaminę. Agonizm 5-ht2c blokuje uwalnianie dopaminy i noradrenaliny - a także ma działanie lękotwórcze, jakieś powiązanie? Myślę, że tak.

 

LonLuvois agomelatyna nie jest bzdurą, bo jednak wielu osobom pomogła, a to na pewno nie efekt placebo.

 

Bajer jest taki, że są już silni antagoniści 5-ht2c, np mianseryna, z tym, że to także antagonista 5-ht2a, H1, alfa 2 i wiele osób nie lubi przymulającego działania tych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój nastrój np dobrze wpływa lamotrygina (która wykazuje także działanie antydepresyjne u innych) i jak to się ma do serotoniny? Ten lek hamuje natomiast glutaminę i to może być odpowiedzialne za jego antydepresyjne działanie. Depresja i nastrój to sprawa bardzo złożona i nie można tego widzieć w pryzmacie - więcej sertoniny = lepszy nastrój. SSRI od pierwszych dawek podnoszą znacznie poziom serotoniny we krwi ale lepszy nastrój przychodzi (jeśli) dopiero po czasie. To sprawa wrażliwości receptorów, podatności do zmian itp itd. Sami lekarze są delcy od stwierdzenia, że SSRI to leki idealne. Cały czas szuka się nowości, głównie jeśli chodzi o glutaminę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że uznamy, że wszystkie badania gdzie wypadła dobrze były przepłacone przez producenta.

 

No nie ukrywam, że mam właśnie takie podejrzenia :P

 

jest receptor 5-ht1a, którego agomelatyna nie tyka.

 

Ale stymulacja 5ht1a chyba jest dobra właśnie, nie?

 

SSRI mają masę efektów ubocznych, jak choćby problemy z libido

 

Dzięki temu są dobre na przedwczesny wytrysk :D

 

No dopamina też się liczy, wiadomka. Dlatego przydałby się jakiś fajny IMAO, ale chyba takich nie ma;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest skuteczny mao - Phenelzine, ale u nas niedostępny i troche niebezpieczny. 5-ht1a jest chyba najważniejszy, problem w tym, że początkowo SSRI przez ten receptor mogą zmniejszać serotoninę i dlatego na początku leczenia depresja może się pogłębić. Zenonek glutamina tak, na gaba już jest masę leków - beznodiazepiny, leki przeciwpadaczkowe - jeśli coś silnie działa na gaba to może być uzależniające, w tym problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez zaliczam sie do grona osob , które probowaly agomelatyny i musze przyznac , że takiej depresjii i lękow jak na niej to nie mialem na niczym innym. Do tego tak jak u Anny totalna bezsennosc a na dodatek całkowita redukcja libido. Faktem jest ,że ssri pomagaja znaaacznie ale to znacznie większej częsci osob , dlatego zaczynajac przygode z lekami nie nalezy pchac sie w taka nowosc jak ago;) bo mozna sie przejechac. Trzeba probowac czegos co ma znacznie więcej recenzjii a do tego pozytywnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, czytając wasze opisy, to jak znam życie u mnie efekty pewnie będą zupełnie odwrotne ;) Ale póki co zestaw leków mam dobrze dobrany i nie będę kombinować. Nie będę ryzykował odstawki Anafranilu dla tego wynalazku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko, Ty nie jesteś przypadkiem Mikoyem z Social anxiety support? :P

 

Jest skuteczny mao - Phenelzine, ale u nas niedostępny i troche niebezpieczny.

 

Wiem, wiem ;)

 

jeśli coś silnie działa na gaba to może być uzależniające, w tym problem.

 

No i tu jest pies pogrzebany. Nie wiem jak na depresję, ale na szeroko pojętą nerwicę to najlepsze chyba GABAergiki. Jakiś czas temu pojawiły się badania, że za uzależniające właściwości benzosów i tym podobnych jest odpowiedzialna stymulacja receptora GABA A alfa1. No i że niby to co nie działa na ten receptor(lub działa bardzo słabo) nie będzie uzależniające. Najwięcej krzyku było chyba o pagoclone i imidazenil, ale nie wiem czy wprowadzają to czy nie, czy eksperymentują nadal, nie wiem. Tak czy inaczej, nawet gdyby to niebawem wprowadzili, to wolałbym poczekać kilka lat aż inni za mnie to przetestują, bo jakoś dziwnie się składa, że takie nowe wynalazki GABAergiczne często uszkadzają wątrobę(pieprz metystynowy, alpidem, etyfoksyna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano jam ci on :) Social anxiety support ma fajne tematy czasami i dużo się można dowiedzieć. Pozatym fobia społeczna to po części mój problem. Próbowałem kiedyś benzodiazepin ale żeby czuć jakieś niesamowite działanie to nie. Mam za do złe doświadczenia w rodzinie z uzależnieniem do benzo, więc wolę się trzymać od tego z daleka. Próbowałem gabapentyny ale nie ma na mnie działania. Zastanawiam się jakby zadziałały na mnie silne leki przeciwpadaczkowe/stabilizujące nastrój, typu karbamazepina albo kwas walproinowy...litu wolałbym nie tykać, ze względu na możliwe efekty uboczne. Karbamazepina też może mieć kosmiczny wpływ na krew..chyba wszystkie stabilizatory (no może poza lamotryginą), mają silne skutki uboczne. Próbowałem znowu przez dwa dni wziąść fluoksetynę samą (nie mam już mirtazapiny) i nie wiem co jest, ale strasznie nasila lęki, oraz co dziwne pogarsza znacznie nastrój. Wiem, że to efekty początkowe, ale nie potrafię funkcjonować na samej fluo. Czekam więc na wizytę lekarską i poproszę o mianserynę. Na połączeniu fluo+mianseryna jeszcze jako tako wytrzymuję. Muszę mieć strasznie wrażliwe receptory 5-ht2a/c, bo nawet małe dawki SSRI nasilają lęki i działają depresyjnie, zmniejszają apetyt (i tak mam słaby) i powodują takie nieprzyjemne pobudzenie - taka mini mini akatyzja. Bardzo dobrze reaguję na antagonistów 5-ht2 i mam nadzieję, że ich dłuższe przyjmowanie spowoduje dobre zmiany w receptorach.

 

Marek wiadomo, chodzi tylko, że to cholernie nieuczciwe, bo zawyża się cenę leku, który w rzeczywistości jest mniej wart. Jakby cena agomelatyny była w granicy 50 zł to może więcej osób by się na nią skusiło...nie wierzę, że wyprodukowanie leku tyle kosztuje. Wiadomo, cena dystrybucji, reklama...no i sponsorowanie badań ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko brak wpływu ago na sferę seksualną możesz miedzy bajki włożyć. Gdzie nie poczytać pojawiają się stale te same efekty uboczne: zaburzenia libido, ejakulacji i anorgazmia.

 

Wypróbowałam osobiście i nici były z seksu, co mnie mocno rozczarowało, bo tak szeroko reklamują, ze Valdoxan nie dość ze nie zakłóca życia intymnego, to jeszcze może poprawiać doznania.

Tak samo jak miał działać nasennie, ale nie działa i koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84,

 

WIem o tym, ze sa benzo dzialajace na GABA i dlatego sa tak skutecznie "wylajtowujece" depresantow.

 

Wlasnie antydepresanty Prof. Pilca maja dzialac m.in. na GABA i kwasy glutaminowe, zatem beda pewnie bardzo skuteczne.

 

To moga byc pierwsze naprawde skuteczne mozgotrzepy-antydepresanty....

 

[Dodane po edycji:]

 

Anna R.,

 

Nie dziala na CIebie , co nie znaczy , ze na innych tez nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko brak wpływu ago na sferę seksualną możesz miedzy bajki włożyć. Gdzie nie poczytać pojawiają się stale te same efekty uboczne: zaburzenia libido, ejakulacji i anorgazmia.

 

Wypróbowałam osobiście i nici były z seksu, co mnie mocno rozczarowało, bo tak szeroko reklamują, ze Valdoxan nie dość ze nie zakłóca życia intymnego, to jeszcze może poprawiać doznania.

Tak samo jak miał działać nasennie, ale nie działa i koniec.

 

Nie wiem gdzie Ty czytalas te rewelacje o wplywie na sfere sekuslana agomelatyny ale najpewniej cos pomylilas bo nigdzi enie pisza ze zle wplywa. Ja sam moge powiedziec ze na mnie nie wpywa negatywnie w przeciwienstwie do 90% innych lekow. Poza tym valdoxan nie jest lekiem nasennym, tylko co najwyzej regulujacym sen.

I najwazniejesze: bralas valdoxan jedynie dwa tygodnie wiec nie masz jakby podstaw zeby sie wypowiadac na temat jego dzialania: za krotko! on jeszcze nie zaczal dzialac! Ja sam po dwoch dygodniach(niektoorzy uzytkownicy mowia nawet o 2-3 ciezkich miesiacach) myslalem ze z tego nic nie bedzie ale przeczekalem i problemy z budzeniem sie w nocy i zmeczeniem minely, a efekty sa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenonek, to czemu tak cicho a otym antydepresancie cud?

 

Dlaczego cicho ?

 

Prof Pilc dostal np nagrode im Sniadeckiego za te badania : http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Prof-Andrzej-Pilc-z-nagroda-im-Jedrzeja-Sniadeckiego,3060,10.html

 

W temacie Innowacje, testy jest kilka linkow.

 

Prace ida pelna para i wszystko zmierza ku temu, ze za kilka lat beda one dostepne.

 

 

Marek77

 

Bez przesady. SSRI sa tak dlugo juz stosowane, a zwlaszcza tak kolosalna ilosc ludzie je bierze, ze jak najbardziej mozna sie o nich wypowiadac w pelni miarodajnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anno Twoja reakcja na ten lek była wyjątkowo skrajna i zapewniam Cię, że wpływ tego leku na sferę seksualną dla większości ludzi jest dużo bardziej znośny niż jakiegokolwiek SSRI. Tak jak pisze jmac, stosowanie tego leku jak i innych jest długofalowe - początek to 25 mg, po 2 tyg przy braku reakcji można podnieść do 50 mg, ale potrzeba czasu. Wpływ tego leku na receptory 5-ht2c to nie tyle ich blokada to długotrwałe przemodelowanie, które wymaga czasu. Śmiem twierdzić, że Twoja skrajna reakcja Anno mogła być zapowiedzią naprawdę dobrego działania leku przy jego dłuższym stosowaniu. No ale widać reakcja była tak silna, że nie dałaś rady wytrzymać. Ludzie dostają benzodiazepiny by przetrzymać początkowy stan przy SSRI i wiele osób na to narzeka (choćby ja) - w porówaniu do tych reakcji początkowe efekty uboczne agomelatyny to pikuś.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenonek prace nad glutaminą i jej związkiem z depresją są prowadzone na całym świecie. Jest w fazie testów pare leków działających na ten układ, ale daj Boże, że akurat Polakowi uda się wynaleźć jakiś skuteczny lek antydepresyjny (miejmy tylko nadzieję, że nie sprzeda go jakiejś zagranicznej firmie z powodu braku środków na promocję itd.). Oby była korzyść i dla pacjentów i dla Polski. Pozatym jak chcesz czegoś na glutaminę to masz już pare leków - lamotrygina jest podobno inhibitorem uwalniania glutaminy i jest skuteczna w przypadku depresji, dekstrometorfan blokuje receptory glutaminy, Riluzol (lek stosowany przy stwardnieniu zanikowym) działa na glutaminę - "A number of recent case studies have also indicated that riluzole may have clinical use in mood and anxiety disorders. It has been shown to have antidepressant properties in the treatment of refractory depression[7] and as an anxiolytic in obsessive-compulsive disorder[8] and in GAD."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem gdzie Ty czytalas te rewelacje o wplywie na sfere sekuslana agomelatyny ale najpewniej cos pomylilas bo nigdzi enie pisza ze zle wplywa. Ja sam moge powiedziec ze na mnie nie wpywa negatywnie w przeciwienstwie do 90% innych lekow. Poza tym valdoxan nie jest lekiem nasennym, tylko co najwyzej regulujacym sen.

I najwazniejesze: bralas valdoxan jedynie dwa tygodnie wiec nie masz jakby podstaw zeby sie wypowiadac na temat jego dzialania: za krotko! on jeszcze nie zaczal dzialac! Ja sam po dwoch dygodniach(niektoorzy uzytkownicy mowia nawet o 2-3 ciezkich miesiacach) myslalem ze z tego nic nie będzie ale przeczekalem i problemy z budzeniem sie w nocy i zmeczeniem minely, a efekty sa.

 

 

Czytałam niemieckie opracowania badań , wypowiedzi pacjentów na forach oraz sanego i na pewno niczego nie pomyliłam, bo bardzo wiele osób donosi o zaburzeniach seksualnych podczas brania Valdoxanu. Zdesperowany1 tez pisze o złym wpływie agomelatyny na libido, wiec nie jestem w tym mniemaniu osamotniona.

 

 

Miko, od ago oczekiwałam jedynie poprawy jakości snu, a zafundowała mi powrót stanów lękowych oraz depresyjnych i zmuszona jestem znowu brać leki. To nie pikuś ale naprawdę nieprzyjemny bonus :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×