Skocz do zawartości
Nerwica.com

Filmy psychologiczne


pajak

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej nie motywujący a dołujący i to mocno - jak ktoś się wczuje... A trzeba przyznać, że film - choć bez hollywoodzkiego rozmachu - jest dość realistyczny.

 

Chodzi o "Das Experiment" - podobno oparty na faktach, takie eksperymenty kiedyś przeprowadzono i rzeczywiście kończyły się kiepsko (choć może niekoniecznie aż tak kiepsko jak w filmie...)

 

Jeśli ktoś lubi dramaty sądowe, to ciekawą wariacją na ten temat jest "Adwokat diabła" z Alem Pacino i tym kolesiem, który grał Neo w Matriksie... Co tam jest z psychologii? Wewnętrzna walka bohatera, który musi wybrać między wyścigiem szczurów a rodzinnym szczęściem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o "Das Experiment" - podobno oparty na faktach, takie eksperymenty kiedyś przeprowadzono i rzeczywiście kończyły się kiepsko (choć może niekoniecznie aż tak kiepsko jak w filmie...)

 

Philip Zimbardo zrobił taki eksperyment, stosunkowo niedawno był z nim wywiad w "Polityce" o tym zdarzeniu. O ile pamiętam, to w wywiadzie mówił, że na prośbę kobiety, która potem została jego żoną, przerwał eksperyment. Wszystko wymknęło się im spod kontroli, czyli można stwierdzić, że w określonej sytuacji ludzie się tak po prostu zachowują i tortury, ludobójstwo nie jest tylko domeną nazistowskich/sowieckich oprawców, czy im podobnych.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm to ten film?? musze obejrzec uwiebiam wywiady z Zimbardo

ten z wysokich obcasow cztytalam jednym tchem" cos na temat zła' to bylo i o tym eksperymentach

 

adwokat diabla to jeden z najglpyszch filmow jaki widizlam skolei;) nie moja bajka te fanatystyczne elementy i takie jakies diabelskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "Adwokata diabła": Film dysponuje określonymi środkami wyrazu, należy do nich też fantastyka, ale można ją różnie odczytywać... nie wszystko trzeba brać dosłownie. Być może tak naprawdę diabeł siedzi w głowie głównego bohatera. Zakończenie wydaje się naiwne, choć słowa diabła, który (na pozór) przegrał brzmią przewrotnie i proroczo: "Pycha to mój ulubiony grzech"...

 

Uważam też, że nawet zatwardziały materialista i realista nie powinien odrzucać diabelskiej symboliki jako 'bajeczki', bo chodziło tu chyba bardziej o archetyp diabła i piekła - kod kulturowy, który jest integralną częścią każdego człowieka wychowanego w naszej cywilizacji.

 

Reasumując film zrobił na mnie umiarkowanie pozytywne wrażenie, zwłaszcza w zalewie ogólnej szmiry, dlatego o nim wspomniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"33 sceny z życia" moja koleżanka ostatnio była na tym i była dość poruszona, z tego co opowiadała film faktycznie dość wstrząsający i dobry, ma dostać sporo nagród....

 

Co chcesz od Pottera, analizowanie portretu psychologicznego niezwykle skomplikowanego bohatera glównego to nie lada zadanie! :P :P :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, analiza psychologiczna Pottera to ciężka sprawa, trzeba by najpierw zmusić się do obejrzenia go, a to może rzeczywiście być ponad siły...

 

Przy okazji wspomnę o jeszcze 2 wspaniałych filmach wojennych z obszernym wątkiem psychologicznym:

"Czas apokalipsy" - to jest ścisła czołówka moich ulubionych filmów, fascynująca podróż w górę rzeki i w głąb ludzkiego szaleństwa (osobiście preferuję pierwszą edycję, wersja reżyserska raczej dla koneserów)

"Łowca jeleni" - film zaczyna się od polskiego wesela w USA, w którym uczestniczy grupa przyjaciół, potem ma być wojenna przygoda, która u niektórych powoduje wręcz rozpad psychiki - niezwykle mocne sceny o większej sile niż krwawe jatki w innych filmach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witanko ;)

 

Poszukuję filmów psychologicznych z głębszym przekazem o sensie życia bądź też jakieś motywujące, tylko nie wymieniajcie mi tu jakiegoś max payne'a albo harrego pottera

 

Nie wiem, czy ten film zaspokoi potrzebę głębszego sensu, ale wielu z nas na pewno dotyczy "Prozac Nation" ("Pokolenie P").

http://pokolenie.p.filmweb.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dołujące filmy od Fostera: "Czekając na wyrok" (problemy w relacjach pomiędzy ojcem a synem, potrzeba miłości większa od uprzedzeń rasowych, poczucie straty) oraz "Zostań" (o meandrach ludzkiego umysłu - najogólniej ujmując, raz jeszcze poczucie straty oraz niesamowita gra aktorska Goslinga i wspaniała muzyka Asche & Spencera).

 

"Moje jagodowe noce" Wong Kar Waia - o potężnej sile wspomnień, z przejmującymi historiami zwykłych ludzi. Jeśli komuś przypadnie go gustu, to są jeszcze: "Upadłe anioły", "Spragnieni miłości" i "2046".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×