Skocz do zawartości
Nerwica.com

Publiczna psychoterapia indywidualna?


Szlomo

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzę na ind. terapię psychodynamiczną raz w tyg. i płacę rynkową kwotę 80 zł za wizytę(50 min). Z faktu , że mam jakieś małe pojęcie o ekonomii i gospodarce, nie mogę pogodzić się z tak wysoką kwotą. Jest ona nieproporcjonalna w stosunku do sredneiej realnej pensji netto. Spowodowane jest to tym, że cenowa elastyczność popytu, jak i podaż na tą usługę jest bardzo niska. Innymi słowy znaczy to, że stosunkowa procentowa zmiana popytu do ceny jest praktycznie bliska zeru(tzn. wraz ze wzrostem cen, nie zmniejsza się ogólny popyt na tą usługę) , co jest implikacją faktu, że taka terapia jest niezbędna dla osób , które jej potrzebują, i nie ma konkurencyjnego substytutu(no może poza lekami, ale wiadomo, że na dłuższą metę one człowieka nie wyleczą...). Podaż terapii jest niska dlatego, że jest mało terapeutów, co wynika z trudności stania się takim terapeutą. W rezultacie terapia indiwidualna staję się dobrem rzadkim, a terapeutą nie opłaca się prowadzić między sobą tzw. "wojny cenowej", bo każdy z nich by na tym stracił. To trochę tak jak z krajami OPEC i ropą naftową - czysty OLIGOPOL!!!

Niestety kosztem ludzi najsłabszych...

Przechodząc do sedna sprawy, chciałem się dowiedzieć czy ktoś z Was słyszał o systemowej psychoterapii indiwidualnej opłacanej z naszych podatków, czyli z NFZ ? Bo ja do tej pory słyszałem, że takowej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja słyszałam ze jest, ale liczba psychoterapeutów, któzy mają podpisaną umowę z NFZ na prowadzenie terapi, jest tak mała że kolejki są kilkumiesięczne:( też chciałam się na takowa zapisac, ale troche się zastanawiam czy mogłabym to jakos obejść;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś zaszalał z tym dialektem ekonomicznym :smile: . Studiuje ekonomie więc definicje rozpoznaje i wiem miej więcej o co ci chodzi. Ale sądze, że ta "wojna cenowa" jest. Najlepsi wyznaczają cene, a że konkurencja rzeczywiście mała to reszta sie tylko cieszy i sie podpina(mają może pare złoty taniej). Są terapeuci warci swojej ceny i oni niech sie cenią adekwatnie do doświadczenia i umiejętności. Gorzej jak ktoś młody bez doświadczenia(które jest nie do przecenienia w tym zawodzie) od razu startuje z wysokiego C. Rynek jest chyba nie nasycony :smile: , tak sie to chyba określa 8) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś zaszalał z tym dialektem ekonomicznym :smile: . Studiuje ekonomie więc definicje rozpoznaje i wiem miej więcej o co ci chodzi. Ale sądze, że ta "wojna cenowa" jest. Najlepsi wyznaczają cene, a że konkurencja rzeczywiście mała to reszta sie tylko cieszy i sie podpina(mają może pare złoty taniej). Są terapeuci warci swojej ceny i oni niech sie cenią adekwatnie do doświadczenia i umiejętności. Gorzej jak ktoś młody bez doświadczenia(które jest nie do przecenienia w tym zawodzie) od razu startuje z wysokiego C. Rynek jest chyba nie nasycony :smile: , tak sie to chyba określa 8) .

Ja politologie i cos tam tylko ekonomii liznolem, ale jakos tak mi sie skojarzylo. Ogolnie rzecz biorac powoli przestaje mnie stac na tego rodzaju terapie, ktorych skutecznosc jest , mowiac delikatnie, watpliwa.

Pozdrawiam ekonoma :smile: ( nie byles moze kiedys na terapii grupowej w krk i nie masz na imie Paweł ? :mrgreen: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlomo w Krakowie znam dwie placówki gdzie są specjaliści prowadzący terapie systemową

AMBULATORIUM TERAPII RODZIN

KLINIKA PSYCHIATRII DZIECI I MłODZIEżY CM UJ

UL.Kopernika 21 a

tel.012 424 87 55

 

ZAKłAD TERAPII RODZIN KATEDRY PSYCHIATRII CM UJ

UL.Kopernika 21 b

Tel.012 424 87 50

 

Nie orientuje się jednak czy to są terapie w ramach NFZ , ale bardzo możliwe , że tak.Podzwoń tam i się spytaj może akurat tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na terapię do KRK na śląską 6 do ośrodka PRO-PSYCHE. Jest to terapia indywidualna prowadzona przez panią psycholog-psychoterapeutę, całkowicie refundowana przez NFZ. Z terapii jestem zadowolony. Jest tam także prowadzona terapia grupowa nad którą obecnie myślę ( terapeutka poszła na urlop).

Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam spis podobnych ośrodków w krakowie które są polecane i mają umowę NFZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlomo - pochodze z małopolskiego a konkretnie Auschwitz.Oczywiście moj terapeuta przyjmuje równiez prywatnie ale jesli moge to korzystam bezplatnie,a jest to tak dobry człowiek ze nie sadze ze są jakies roznice w jego podejsciu do pacjentow.

Chodze do Niepublicznej Przychodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na terapię do KRK na śląską 6 do ośrodka PRO-PSYCHE. Jest to terapia indywidualna prowadzona przez panią psycholog-psychoterapeutę, całkowicie refundowana przez NFZ. Z terapii jestem zadowolony. Jest tam także prowadzona terapia grupowa nad którą obecnie myślę ( terapeutka poszła na urlop).

Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam spis podobnych ośrodków w krakowie które są polecane i mają umowę NFZ.

 

Możesz podać ten spis, najlepiej z nr. tel., będę wdzięczny.

A wiesz może, czy w tym pro-psyche można umawiać się na po południowe wizyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na terapię do KRK na śląską 6 do ośrodka PRO-PSYCHE. Jest to terapia indywidualna prowadzona przez panią psycholog-psychoterapeutę, całkowicie refundowana przez NFZ. Z terapii jestem zadowolony. Jest tam także prowadzona terapia grupowa nad którą obecnie myślę ( terapeutka poszła na urlop).

Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam spis podobnych ośrodków w krakowie które są polecane i mają umowę NFZ.

 

Możesz podać ten spis, najlepiej z nr. tel., będę wdzięczny.

A wiesz może, czy w tym pro-psyche można umawiać się na po południowe wizyty?

 

O ile wiem to tak ale głowy nie daję.

1.Ośrodek zdrowia psychicznego Pro-psyche ul śląska 5 Tel:6335170

2. Przychodnia lekarska Eromed ul:bonarka 18 Tel:2662195 w.107. Tel2: 2668483 w.107

3. Poradnia Psychiatryczno-psychologiczna Psyche-MED Ul: rusznikarska 17 Tel: 632-20-90

4. Mard-med os. Jakielońskie 1 Tel: 642-75-70

5.Poradnia zdrowia psychicznego

ul. Urocze 2 tel:6442474

 

Tyle spisałem, ja osobiście polecam jeszcze poradnie leczenia nerwic i zaburzeń osobowości na lenartowicza:

Zakład Psychoterapii

31-138 Kraków, ul. Lenartowicza 14

Sekretariat Kierownika Zakładu:

tel./fax (0-12) 633-12-03, 633-72-16

Kierownik Zakładu: Prof. dr hab. med. Jerzy Aleksandrowicz

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ,,uderzyła,,na Lenartowicza :mrgreen:

Chetnie pod opieke Aleksandrowicza,wiem jednak ze on nie prowadzi terapii

Byłem tam na terapii grupowej 8 tygodni. Było ciężko cholernie szczególnie że była to moja pierwsza terapia. Aleksandrowicz często przychodził na grupę ale tylko siedział i notował.Za to był co piątek na spotkaniu społeczności gdzie spotykały się wszystkie grupy z ośrodka przy omawianiu tygodnia, i tam często coś mówił.

Generalnie mi ta terapia nie przyniosła żadnej poprawy, chyba ze względu na to że moje objawy i stopień zaawansowania nerwicy i fobii społecznej był bardzo duży przez co nie mogłem owocnie pracować nad sobą. Na Lenartowicza nie popierają leczenia farmakologicznego w czasie terapii, to w moim wypadku było błędem.

Samo to że przez ten ośrodek przewija się bardzo dużo ludzi budziło we mnie lęk, a te piątkowe spotkania były już koszmarem.

Niemniej teraz chyba chętnie bym poszedł jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie, z tego co widzę, psychoterapia staje się coraz bardziej dostępna. Psychoterapia w Krakowie, gdzie mieszkam, jest tak dostępna, że można wybierać pomiędzy różnymi formami pomocy, jak na przykład Gestalt. Już na pierwszej stronie, po wpisaniu psychoterapia w krakowie mamy tego typu wyniki. Myślę, że rozwój tej dziedziny jest jak najbardziej wskazany. Może w końcu wybranie się do psychoterapeuty nie będzie postrzegane za dziwne, a pacjent za wariata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzę na ind. terapię psychodynamiczną raz w tyg. i płacę rynkową kwotę 80 zł za wizytę(50 min). Z faktu , że mam jakieś małe pojęcie o ekonomii i gospodarce, nie mogę pogodzić się z tak wysoką kwotą. Jest ona nieproporcjonalna w stosunku do sredneiej realnej pensji netto. Spowodowane jest to tym, że cenowa elastyczność popytu, jak i podaż na tą usługę jest bardzo niska. Innymi słowy znaczy to, że stosunkowa procentowa zmiana popytu do ceny jest praktycznie bliska zeru(tzn. wraz ze wzrostem cen, nie zmniejsza się ogólny popyt na tą usługę) , co jest implikacją faktu, że taka terapia jest niezbędna dla osób , które jej potrzebują, i nie ma konkurencyjnego substytutu(no może poza lekami, ale wiadomo, że na dłuższą metę one człowieka nie wyleczą...). Podaż terapii jest niska dlatego, że jest mało terapeutów, co wynika z trudności stania się takim terapeutą. W rezultacie terapia indiwidualna staję się dobrem rzadkim, a terapeutą nie opłaca się prowadzić między sobą tzw. "wojny cenowej", bo każdy z nich by na tym stracił. To trochę tak jak z krajami OPEC i ropą naftową - czysty OLIGOPOL!!!

Niestety kosztem ludzi najsłabszych...

Przechodząc do sedna sprawy, chciałem się dowiedzieć czy ktoś z Was słyszał o systemowej psychoterapii indiwidualnej opłacanej z naszych podatków, czyli z NFZ ? Bo ja do tej pory słyszałem, że takowej nie ma.

 

Ty chyba spales na mikroekonomii. Psychoterapii blizej do "dobra podstawowego" - inne dobro podstawowe to np. chleb. Jak jestes chory, to musisz sie leczyc (jak jestes glodny, musisz jesc) i wywalisz kazda kase, zeby wyzdrowiec. Zamiennikow nie ma lub jest niewiele albo sa znacznie mniej atrakcyjne. Stad EDP jest takie niskie. Zgadzam sie z mala podaza - to tez pompuje ceny. Natomiast pojecie Oligopol i porownanie do OPEC (kartel - zmowa cenowa) sa mocno nietrafione :P

 

Przechodzac do sedna sprawy - taka panstwowa terapia jest. Problem jest z kolejkami, a nie ma sensu chodzic na psychoterapie z czestotliwoscia raz na 2-3 miesiace. To po prostu nie zadziala :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na takową, na NFZ, psychoterapia behawioralno-poznawcza, terapeuta z certyfikatem, z prawdziwego zdarzenia. Na terapię czekałam 3 tygodnie, od roku chodziłam co tydzień 1h, teraz już rzadziej, w miarę potrzeb - ale jeśli mam jakieś problemy, pytania to się bezproblemowo co tydzień dostaję do terapeutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę na takową, na NFZ, psychoterapia behawioralno-poznawcza, terapeuta z certyfikatem, z prawdziwego zdarzenia. Na terapię czekałam 3 tygodnie, od roku chodziłam co tydzień 1h, teraz już rzadziej, w miarę potrzeb - ale jeśli mam jakieś problemy, pytania to się bezproblemowo co tydzień dostaję do terapeutki.

 

Nasz NFZ taki szczodry ?

 

szok :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×