Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zgrzytanie zębami Bruksizm


alepysiak5

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak jak w temacie... ma ktoś? wiem ze trudno to stwierdzić bo robi sie to podczas snu ale wiem ze siostra ktora czasami spi w tym samym pokoju co ja mowi mi ze bardzo czesto mi sie to zdarza, podobno robie to bardzo glosno. przyczyna to nerwica... ostatnio przygladalem sie swoim zeba i rzeczywiscie widac te charakterystyczne pęknięcia, bede musial cos z tym zrobic. jak to sie leczy? i czy w ogole mozna to wyleczyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Zgrzytanie zębów to dość poważna sprawa lepiej zapobiegać niż potem mieć inne przykre sprawy. Człowiek potrafi tak zetrzeć zęby aż do samej miazgi co potem wiąże się z leczeniem kanałowym , do tego odbudowy zębów , szlifowania pod mosty, bo cierpi na tym nasz zgryz. Jeśli zgrzytanie jest w nocy to polecam szyne relaksacyjną, jeśli łapiesz sie na tym w dzień to rób ćwiczenie z językiem a mianowicie jak zauważysz że zaciskasz to język daj do podniebienia przy siekaczach górnych będziesz czuł taki wybrzuszenie między jedynkami to tam dawaj język w celu kontrolowania, Radze nie lekceważyć tego problemu ponieważ dużo ludzi ma ten problem a potem są związane z tym duże koszty i nie przyjemności. Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałam zakładać nowy temat a tu proszę jest stary :D

 

ten problem dotyczy mnie, strasznie zaciskam szczękę w nocy (rano budzę się i aż mnie boli szczeka), i zgrzytam. wiem, z opowiadam współspaczy.

 

W ogóle nie wiedziałam, że to zaburzenie tak szczerze mówiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić czy nie macie owsików bo główny objaw ich obecności to zgrzytanie zębami. Poważnie.

 

Dokładnie, przyczyną bywa często nerwica, ale nie rzadko są nią owsiki oraz inne pasożyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pasożytów, mam bruksizm. podobno straszliwie zgrzytam. leczyć się tego nie da, można zakładać na noc specjalną szynę, żeby się zęby nie ścierały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pasożytów, mam bruksizm. podobno straszliwie zgrzytam. leczyć się tego nie da, można zakładać na noc specjalną szynę, żeby się zęby nie ścierały.

 

He heh, mi też w tradycyjnych posiewach wychodziło, że nie mam. A się okazało, że jednak mam, i wychodziły z kałem po zastosowaniu odpowiednich środków (fuj :roll: ).

 

Jeśli przyczyną jest nerwica można stosować łagodne środki uspokajające, wyciszające na noc, np. melisę, magnez, walerianę. A szyna - faktycznie - jest bardzo pomocna, zapobiega dalszemu ścieraniu zębów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi powiedziała moja pani dentystka że widocznie zaciskam zęby bo je mam jakoś już pościerane - choć ja nie zauważyłam nigdy że je zaciskam, chyba robię to tak mimowolnie że już nawet nie zauważam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jakieś te pasożyty czy bakterie czy inne żyjątka jestem w stanie sama w domu stwierdzić, że mam bądź nie mam, czy muszę z poop.gif lecieć do badania. Jeśli kiedyś mialam robione badania sanepidowskie to one mogły potwierdzic bądź wykluczyć jakąś chorobę.

 

Wątpię, abym miala owsiki, chociaż glowy sobie uciąć nie dam.

 

[Dodane po edycji:]

 

edit: szyna mi bardzo pomaga, chociaż mam ja zaledwie tydzień hihi, ale na początku dziwnie mi w niej było, aż w nocy się budziłam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Jako świeżynka witam wszystkich serdecznie. problem nie dotyczy mojej osoby a mojego chłopaka, szukam odpowiedzi na dręczące mnie pytania dlatego zarejestrowałam się na tym forum. mój ukochany od długiego czasu zgrzyta zębami w nocy, mama powiedziała mi że to świadczy o czymś niedobrym, więc trochę poczytałam i okazało się że to tzw bruksizm. fakt ten strasznie mnie zdołował. wczoraj usłyszałam przypadkiem od koleżanki że poruszanie nogami w trakcie siedzenia może być spowodowane różnymi chorobami, zapamiętała tylko cukrzycę z artykułu jaki przeczytała. mój chłopak od jakiegoś czasu często porusza nerwowo nogami, zwróciłam na to uwagę bo wcześniej tak nie robił. boje się o niego i o nas bo planujemy wspólną przyszłość. nie wiem co robić i czy jego odruchy są poważne lub nieistotne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo

 

Przyczyną zgrzytania zębami zazwyczaj jest stresujący tryb życia lub przeżywane emocje. Jednak wpływ na to mają też inne czynniki: źle wyprofilowane wypełnienia ubytków, nieprawidłowo dostosowane kształtem mosty, korony czy protezy lub wada zgryzu. Dolegliwości tej często towarzyszy odczuwanie bólu i napięcia w szczękach, zwłaszcza przy poruszaniu żuchwą podczas jedzenia i mówienia. Nieleczenie tego schorzenia może przyczynić się do uszkodzenia koron zębów, reakcji bólowej w okolicy szyjek zębów, uszkodzenia i przeciążenia uzupełnień protetycznych, a także zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. W niektórych przypadkach walkę z tą dolegliwością można podjąć samemu. Na ogół jednak nie obejdzie się bez wizyty u dentysty. Stomatolog skupi się przede wszystkim na ustaleniu przyczyny nadmiernego zaciskania zębów. Jeśli są nią wady zgryzu, to w zależności od konkretnego przypadku, proponuje się korektę wady za pomocą aparatu ortodontycznego. Sposobem na walkę z nadmiernym zaciskaniem zębów jest także wykonanie przez stomatologa „szyny odciążającej” na dolną lub górną szczękę. Tworzy się ją na podstawie wycisku zębów i dzięki temu jest ona ściśle dopasowana do ich kształtu.

 

Poznańskie Centrum Stomatologii Candeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze komus pomoze :P

 

Mam zaburzenia lekowe o srednim natezeniu (do przezycia, dosc owocne zycie zawodowe, towarzyskie mniej ,etc) i cierpialem na bruksizm ostatnie kilka lat. Po psychoterapii paru(nastu) spotkaniach przeszlo mi jak reka odjal, oraz zmienila sie tematyka moich snow.

 

Wczesniej czesto mialem koszmary, snilo mi sie ze przed kims uciekam, badz tez kogos bije i nie moge go skrzywdzic a jemu sie nic nie dzieje. Teraz to wyglada inaczej. Rano wstaje i nie czuje "napiecia w szczece' oraz nie budze sie wnocy.

 

Sam jestem zaskoczony i ciezko mi uwierzyc , ale tak to wyglada. Co do pozostalych objawow nerwicowych , to nieco zelzaly , lecz nie powiedzialbym ze zostaly wyeliminowane. Natomiast co do bruksizmu , to spiac w pokoju z roznymi osobami (np podczas wyjazdow, lub jak przyjaciolka u mnie spi) ani razu nie zdarzylo sie od tego czasu zebym zgrzytnal (wczesniej co noc niemal)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZGRZYTANIE - GŁÓWNIE W NOCY..

Ludzie zaciskają i zgrzytają zębami zupełnie nieświadomie w trakcie dnia i nocy. Jednak aktywność nocna stanowi większy problem, gdyż odbywa się bez kontroli świadomości.

 

Do głównych przyczyn zalicza się przede wszystkim STRES!

Jednym ze skutków psychogennych stresu jest podwyższone napięcie mięśni – głównie tych które odpowiedzialne są za prawidłową postawę naszego ciała.

Często tłumimy swoje emocje, złość i lęki. Wnikają one przez to głęboko w naszą podświadomość a ponieważ są nie rozładowane znajdują ujście podczas snu lub w sytuacjach gdy nie mamy kontroli nad swoimi reakcjami.

 

Sposoby leczenia bruksizmu

Leczenie tej choroby nie jest łatwe szczególnie w bardziej zaawansowanym stanie. Często osoby dotknięte tą dolegliwością sięgają po leki, zastrzyki z botoksu, przezroczyste nakładki lub specjalne szyny odciążające. Sposoby te owszem likwidują w wielu przypadkach objawy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny, więc problem może pojawić się znowu po jakimś czasie.

 

NOWE SPOSOBY:

Obecnie w leczeniu bruksizmu oprócz nauki panowania nad stresem zaleca się również terapie rozluźniające np. trening biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne). Są to odprężające ćwiczenia mięśniowe powodujące rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę. Ich główną zasadą jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni.

 

Dzięki temu każdy może świadomie się nauczyć kontrolować napięcie mięśni by pozbyć się zarówno szczękościsku jak i zgrzytania.

 

więcej o bruksizmie i sposobach leczenia można poczytać tutaj:

medikway.pl/bruksizm/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimowolne zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ma miejsce najczęściej podczas snu. Jego skutkiem jest regularne ścieranie się zębów. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy, które odpowiadają za pracę żuchwy. Stąd może pojawić się ból stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet zmiany w zgryzie. Prowadzi do nawracających bólów głowy, najczęściej w okolicach skroni, czoła i tyłu głowy. Ból odczuwać można także m.in. w okolicach karku, pleców i obręczy barkowej. Może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa.

 

Skąd się bierze bruksizm? Nie ma jednoznacznej przyczyny. Może być dziedziczony, być skutkiem wad zgryzu czy nieprawidłowego dostosowania kształtu mostów, koron i protez, a także źle wyprofilowanych uzupełnień ubytków w zębach. Jednak bardzo często, jak zauważyliście, ma podłoże nerwowe.

 

Jak sobie z nim poradzić? Oprócz leków uspokajających, pomocy psychologa czy psychoterapeuty można zastosować także:

- toksynę botulinową – botoks – wstrzykiwana w mięśnie żwacze, by je rozluźnić i osłabić

- nakładkę na zęby, tzw. szynę utrzymującą staw skroniowo – żuchwowy w prawidłowej pozycji i uniemożliwiającą zaciskanie zębów

- aparat ortodontyczny, który pomoże w przypadku nieprawidłowego zgryzu

 

Nie należy bagatelizować tego problemu i jak najwcześniej znaleźć przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z innej beczki, ale moze sie komus przyda. Zaczelam zgrzytac zebami w nocy. Po jakims czasie zaczela mi "przeskakiwac" szczeka jak ruszalam dolna szczeka na boki. Potem zlamal mi sie zab! Tak zgrzytalam zebami, ze z szostki wypadla mi plomba a siodemka sie ukruszyla. Na szczescie przednie zeby mi sie nie zniszczyly,moze dlatego, ze gorny zgryz mam lekko wystajacy poza dolny, wiec az tak sie nie stykaly. Nadbudowa zebow u dentysty lekka reka kosztowala 1000 zl :comone: bylam pewna, ze zgrzytam zebami ze stresu. Mam nerwice lekowa od dziecka, wtedy mialam bardzo stresujacy okres, ale sie okazalo, ze to nie bruksizm. Dzieci przyniosly owsiki z przedszkola. One zostaly przeleczone tak jak nalezy, 3 dawkami leku, ale my dorosli nie, bo nam nic nie bylo. Nic nas nie swedzialo, zadnych boli brzucha. No ale dzieci zarazily sie ponownie i tym razem lekarz kazal nam tez wziac leki. Juz po pierwszej tabletce na pasozyty przestalam zgrzytac zebami, od razu tej samej nocy i zgrzytanie juz nie wrocilo. Takze warto sprawdzic, leczenie na pasozyty nie jest uciazliwe, jedna tabletka co 2 tygodnie i wielkie pranie i sprzatanie w domu i tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Zmagam się od lat z problemem bruksizmu. Byłem u psychologa u psychiatry i miałem terapię (ponoć bruksizm u mnie jest spowodowany stresem) jednak terapie nie pomogły. Nie zmniejszylo się to wcale. Bardzo komplikuje mi to życie oraz obecnie jestem na etapie odbudowy dolnych zębow bo się pościerały. Nosiłem szyny ale to nie zmniejsza problemu. Zastanawiam się nad botoksem Czy komus pomógł? Doradzicie gdzie wybrać się na zabieg w Gdańsku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×