Skocz do zawartości
Nerwica.com

paragrafy


Toktumi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taką małą prośbę, może ktoś się zainteresuje. (jakoś nie pasował mi żaden temat, mam nadzieję, że ten pasuje jako tako). Otóż mój kolega znalazł się w wojsku i psycholog wojskowy (po teście liczącym 305 pytań) określił go jako nadwrażliwego i przepisał mu z pewnej książki do książeczki zdrowia takie oto paragrafy: F 48.8, F 43.2, F 98.5

Byłbym naprawdę bardzo wdzięczny jeśli ktoś dałby mi jakiekolwiek informacje, co one mogą oznaczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psycholog posłużył się Klasyfikacją ICD-10 (International Classification of Diseases) - Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych:

Literka F oznacza zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, a dokładnie:

F 48-Inne zaburzenia nerwicowe

F 43.2-Zaburzenia adaptacyjne

F 98-Inne zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.

ps. F48.8,F98.5 to zapewne bardziej szczegółowe określenie tych zaburzeń,ale niestety nie jestem teraz w stanie dokopac sie do tego co one oznaczaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak dokopałam się:D:D F 98.5 to zaburzenie, powstałe tak jak juz wspomniałam w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym, charakteryzujące się, bełkotliwą mową, czyli tzw. jąkanie, zaburzające płynność mowy.

Natomiast F 48.8 to tak zwane inne specyficzne neurotyczne zaburzenia charakteryzujące się mową synkopowaną czyli bardzo szybką, przez co czasem ma się wrażenie że człowiek ucina wyrazy, jak rowniez psychastenią czyli jedną z najczestszych nerwic ktora charakteryzuje się trudnosciami z podjęciem decyzji, brakiem pewności siebie, poczuciem niższości, skłonnością do nadmiernej pedanterii, obniżeniem nastroju, derealizacjami i depersonalizacjami, częstymi lękami i natręctwami, brakiem poczucia zadowolenia z siebie, małą aktywnością, unikaniem kontaktów z otoczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×