Skocz do zawartości
Nerwica.com

Terapia Gestalt


leukonoe

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem korzystalam i srednio mi odpowiada, moze dlatego ze jest to niezbyt poglebiona terapia, dlatego przy powazniejszych zaburzeniach raczej okaze sie mało skuteczna. Jesli zmagasz sie od wielu lat z ostrymi zaburzeniami lękowymi czy depresja to niestety ale watpie zeby pomogla tak calkiem, przynajmniej moim zdaniem, ale moze ktos sie jeszcze wypowie, moge sie mylic:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korzystałam. była to terapia krótkoterminowa, trwała jakieś 7 miesiecy. Jak się jej podjęłam nie miałam jeszcze nerwicy lekowej, byłam w takim depresyjnym stanie. Wyszłam z niego, skończyłam z sukcesem studia( których wydawało mi się przed terapią że za cholere nie dam rady), znalzłam dobra prace, realizowałam swoje marzenie i... po jakiś 3 miesiacach się rozpadłam z większym hukiem niż wcześniej. Ujawniła mi się nerwica.

 

Nie wiem czy w moim przypadku była to sprawa akurat terapii gestalt czy czegoś innego... może była za krótka (nie mogłam sobie pozwolić na dłuższą ),może ja nie bardzo sie w niej odkryłam, moze terapeutka mi nie odpowiadała ....

 

 

a tak nawiasem - w ostatnim numerze Sensu ( dodatek psychologiczny do zwierciadła) można poczytać z czym sie je tą gestalt ;)

 

i tutaj też :

 

http://www.gestalt.pl/czym_jest_gestalt.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na jednym takim próbnym spotkaniu z panią terapeutką Gestalt i zupełnie nie odpowiadała mi ta forma kontaktu - ja mam siedzieć na niewygodnym krzesełku i gadać, a pani wpatruje się mi głęboko w oczy i słucha, z rzadka czyniąc mało przenikliwe uwagi. Możliwe, że trafiłem po prostu na niepasującego mi terapeutę, ale do samych założeń tych "przesłuchań" też mam wątpliwości, cały przebieg rozmowy zależy od klienta-pacjenta, miałem poczucie, jakby terapeuta nie panował nad kierunkiem i sensem całego tego przedsięwzięcia. : ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że poszczególne terapie, jak psychoanalityczna, behawioralno-poznawcza, systemowa, Gestalt różnią się od siebie znacznie, jednak ważniejsza od metody w pomaganiu człowiekowi okazuje się sama osobowość terapeuty. Nawet wśród terapeutów Gestalt można spotkać osoby o różnych temperamentach, typach wrażliwości, mniej lub bardziej aktywnych na sesji. Ważne jest, żeby mieć pewność, że idzie się do osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Na pewno nie każdy, kto pisze, że stosuje metody Gestalt, jest w pełni wyszkolonym psychoterapeutą Gestalt.

Po polsku sporo o metodzie Gestalt można się dowiedzieć np. tu:

www.psychologia.edu.pl/index.php?dz=czytelnia&op=opis&id=92

Osoby anglojęzyczne znajdą informację o tej metodzie, w zestawieniu z innymi uznanymi współcześnie metodami na tej stronie:

www.europsyche.org

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najbliższy poniedziałek wybieram się do pesychoterapeutki, która stosuję tę metodę. Podoba mi się jej filozoficzny, rozwojowy i samoświadomościowy aspekt. Nie wiem, tylko czy mam na to siły. Kiedyś się trochę takimi rzeczami interesowałam i wierzyłam, że "to ja nadaję sens każdemu aktowi mojego życia" i potrafiłam wprowadzać tę wiarę w życie.

Jejku, żebym znów tylko nie stchórzyła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gestalt to podejście terapeutyczne stworzone przez Fritza i Laurę Perls w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Źródła intelektualne Gestaltu tkwią w psychologii postaci, która zresztą dała nazwę temu podejściu terapeutycznemu. Obecnie Gestalt jest jednym z głównych nurtów terapii humanistycznych.

Psychoterapia gestalt zakłada że myśli, uczucia, czyny powinny być traktowane całościowo. To scalająca terapia, zachęcająca klienta do osiągnięcia poczucia wewnętrznej harmonii poprzez zintegrowanie wszystkich składowych swojego życia wewnętrznego. Według tego podejścia każdy ma możliwość wykorzystania pełni swojego potencjału. Odbywa się to dzięki nawiązaniu specyficznej (“leczącej”) relacji między terapeutą a Klientem oraz rozpatrywaniu wszelkich zjawisk, pojawiających się w świadomości Klienta.

 

Najistotniejsze w terapii są:

· skupienie się na TU i TERAZ – doświadczanie siebie i otoczenia;

· rozróżnienie uwagi i świadomości;

· rozszerzanie świadomości – rozumianej jako zdawanie sobie sprawy z tego co się dzieje – na wszystkie sfery przeżyć, myśli, działań, ciała;

· uczenie się rozróżniania zachowań służących zaspokojeniu swoich potrzeb od tych, które temu nie służą;

· założenie, że językiem organizmu są emocje;

 

Celem nadrzędny terapii jest osiągnięcie dojrzałości, wzrost potencjału człowieka, zwiększanie jego możliwości poprzez integrację osobowości, wzmocnienie jego autentycznych pragnień i potrzeb.

 

Tak pisze o terapii na swojej stronie terapeutka, u której byłam dzisiaj.

Bardzo mi się spodobała (co przy mnie jest dużym sukcesem), prowadzi rozmowę w sposób ciepły i ciekawy, nie ma długich chwil milczenia i wpatrywania się we mnie rentgenowskimi oczami.... Jest młoda i odrazu zaproponowała mi mówienie sobie po imieniu.

I nie było rozmów o dzieciństwie i odczuwaniu złości do rodziców...

Zamiast pytania o to, skąd się biorą moje zaburzenia, próbowałyśmy odpowiedzieć na pytania - co one mi dają...

Coś kompletnie innego, odświeżającego.

Mam się zastanowić, czy chcę się zdecydować na terapię, przespać się z tym, zastanowić się jak się czuję po pierwszej wizycie...

Trochę nadziei się we mnie obudziło, teraz potrzeba mi jeszcze trochę wiary, że pomoże i motywacji, że jest sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ to fantastyczna odmiana! Nie trzeba już babrać się w złości do mamusi i tatusia... Nie trzeba tkwić w przeszłości...

 

Gestalt to dosłownie zabawa i uczenie się siebie.

Rozmawianie o emocjach i swoim wnętrzu staje się twórcze i inspirujące.

Uczę się opowiadać o tym, co się we mnie dzieje w pięknych metaforach - które sprawiają, że jaśniej, dosłowniej się widzi pewne mechanizmy. Tak wyobrażone, wręcz zdefiniowane - stają się mniej straszne, wręcz oswajalne.

 

Tak jak byłam bardzo na NIE w stosunku do terapii, tak teraz muszę powiedzieć, że stała się ona dla mnie bardzo inspirująca!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdążyłem się zorientować, to Gestalt i psychoterapia w Krakowie, w ogóle jest bardzo dostępna. Po wpisaniu w wyszukiwarkę: psychoterapia w Krakowie, wyskakuje kilku wyników, także z psychoterapią Gestalt. Myślę, że w tej grupie można trafić na dobrych psychoterapeutów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś jest zainteresowany psychoterapią w nurcie Gestalt, to znalazłem adres w Krakowie:

 

Gabinet Psychoterapii Gestalt

ul. Bernardyńska 9/2A

30-069 Kraków

http://psychoterapiawkrakowie.pl/kontakt.htm

 

Może akurat komuś się przyda. Na stronie numery kontaktowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okularnica, pomaga.Mam większą świadomość swoich emocji,zachowań.W moim przypadku to odblokowanie emocji wiąże się z przerabianiem przeszłości.Korzystam z przerwą ponad 9 lat.Postępy które zrobiłam są ogromne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×