Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lęk przed...


Konrad85

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w nerwicy lękowej obiektem lęku może być cokolwiek? Miałem w swoim życiu trwający długo silny lęk przed schizofrenią, później lęk przed bezsennością a teraz lęk przed depresją. Zwykle taki lęk opanowuje mnie na długi czas, każde wyjście z domu czy czynność staje się wtedy dla mnie testem. Teraz opanował mnie lęk przed depresją. Spędziłem aż 40 dni w szpitalu psychiatrycznym aż lekarze doszli do wniosku, że nie mam depresji tylko silny lęk przed nią. Po wyjściu ze szpitala i uświadomieniu sobie tego nie wpadam już w silną rozpacz. Wczoraj i dzisiaj miałem długie okresy, że czułem się dobrze, ale zawsze przychodził lęk a wraz z nim silne poczucie beznadziei. Czy jest w ogóle nadzieja, że to minie? W końcu zdecydowałem się na dobre rozpocząć psychoterapię w wieku 38 lat, bo niszczy mi to życie co kilka lat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 

wiedzy niestety nie mam na temat rodzajów obiektów lękowych. Natomiast Twój wpis dużo dla mnie wnosi. Mając lęk przed czymś w zasadzie zaczynamy to mieć, czyli boję się, że będę miał depresje, po czasie ląduje w szpitalu z depresją 🙂

 

To taki samo spełniający się lęk 🙂

 

Pozdrawiam, Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Konrad85 napisał(a):

Czy w nerwicy lękowej obiektem lęku może być cokolwiek? 

Według moich doświadczeń właśnie tak jest. Przedmiot lęku nie ma znaczenia. U mnie po pokonaniu jedengo lęku na jego miejsce przychodził kolejny i kolejny... aż w końcu musiałem się zmierzyć z lękiem w czystej postaci który był bezprzedmiotowy.

 

Gdy to się udało choroba odpuściła. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość betelgeuse

ja mam lęki przed zmianą pracy, pojechaniem gdzieś na wakacje, umówieniem się z dziewczyną, zmianą terapeuty, wynajęciem mieszkania. no i jeszcze całą masę leków o zdrowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kris0x0000 napisał(a):

Według moich doświadczeń właśnie tak jest. Przedmiot lęku nie ma znaczenia. U mnie po pokonaniu jedengo lęku na jego miejsce przychodził kolejny i kolejny... aż w końcu musiałem się zmierzyć z lękiem w czystej postaci który był bezprzedmiotowy.

 

Gdy to się udało choroba odpuściła. 

 

Ja nie wiem z czym się mierzę. Zawsze wiedziałem czego się obawiam, a teraz czuje w sobie ogromną pustkę. W szpitalu w końcu stwierdzili, że to nie depresja, ale co mnie tak bardzo męczy każdego dnia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2023 o 18:25, Regular. M napisał(a):

Też moje lęki są najczęściej nieuzasadnione, nigdy nie potrafię stwierdzić czego się lękam, strasznie to męczące. 

Rzeczywiście walka z lękiem bezprzedmiotowym jest trudniejsza ponieważ jak się z nim skonfrontować? Gdy boisz się odpowiedzialności to bierzesz odpowiedzialność, gdy boisz się ludzi wychodzisz do ludzi... A gdy nie wiesz czego się boisz to bardzo komplikuje sprawę.

 

Mi na taki lęk pomogła technika uwalniania Hawkinsa. Napisał o tym całą książkę ale tak naprawdę metoda jest prosta i zawiera się w kilku punktach. Można bez problemu odszukać jej opis w internecie. Nie wiem czy mogę wrzucić tutaj link dlatego nie wrzucam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2023 o 18:25, Regular. M napisał(a):

Też moje lęki są najczęściej nieuzasadnione, nigdy nie potrafię stwierdzić czego się lękam, strasznie to męczące. 

Dokładnie ja też tak mam niby się boje a nie wiem czego bo co chwila przypisuje sobie inne powody lęku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×