Skocz do zawartości
Nerwica.com

Rozumienie kryteriów niepełnosprawnosci


user175170

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam stwierdzoną shizofrenie paranoidalną,dostalem orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.
Mam bardzo duże wątpliwości odnośnie sprawiedliwości( np z  tego powodu  ze nie widzę j siebie spełniania warunków na stopien umiarkowany a i z warunkami na stopien lekki mam niska pewność że je spełniam ale to o tym są te pytania, choc chyba można uznać ze z mojej strony było uczciwie składane ten wniosek ale może o tym napisze jeszcze) tegoż orzeczenia i co za tym idzie pobierania stypendiów i zasiłków  z tego tytułu. 

Znalazłem informacje o lekkim stopniu niepełnosprawności; sprawdziłem że te informację z tej strony są zawarte w uchwałach i innych podstawach prawnych.

Niestety na pewnych forach internetowych znalazłem informację że leków np na shizofrenie nie uznaję się na środki pomocniczę , a taka informację dawałaby mi wysoką pewność że spełniam obiektywnie kryteria na lekki stopień niepełnosprawności.

Mam nadto pytanie jak się rozumieć ten  zapis "znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku" - co to jest dane stanowisko; czy wystarczy że znajdzie się jedno takie gdzie moja wydajność będzie niższa niż wydajnośc osoby o podobnych kwalifikacjach z pełną sprawnościa fizyczną i psychiczną?

Czy jak to rozumieć?

Szczerze mówiąc uważam że mam problemy z uwaga czy z koncentracja, często się zamyślam mam wiele lęków i obaw na różne tematy  co utrudnia funkcjonowanie ale niestety nie widzę zapisu o tym w prawie polskim co do orzekania o niepełnosprawnośći.

Byłem jeden razy hostpitalizowany ale mój stan w momencie składania wniosku był dużo lepszy niż w szpitalu. 
 
Jak czytałem opisy niektórych ludzi z portalów typu pomagam, czy z orzeczeń sądów dostępnych publicznie  to mieli ogromne problemy w funkcjonowaniu a mieli np tylko stopien umiarkowany i miewali długi itp., a ja jakoś funkcjonuje pracowałem przez wakacje w sklepie czy w  kompletacji zamówień-układanie różnych rzeczy na stojaki , co prawda podczas pracy wiele razy się zamyślałem  oraz miałem obawy ze nie pracuje wystarczająco szybko i wystarczająco aby moja praca była dobra, ale pracę wspominam lepiej niż siedzenie w domu ... 

https://pzon-tychy.pl/definicje-i-symbole/lekki-stopien-niepelnosprawnosci/


Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do
wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
W związku z powyższym do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się następujące grupy osób:

osoby o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenia zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną,
osoby mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Nie ma wymogu, aby przesłanki powyższe występowały łącznie.

Istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy – naruszona sprawność organizmu powodująca ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną.

Ograniczenia w pełnieniu ról społecznych – trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu.

Możliwość kompensacji ograniczeń – wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@user175170, nie do końca rozumiem o co Ci chodzi w tym pytaniu. Stopień umiarkowany jest dla Ciebie lepszy, bo właśnie masz możliwość zasiłku etc, dodatkowy urlop i krótszy czas pracy, przy lekkim tego nie ma.

Uważasz, że przyznali Ci za wysoki stopień? Czy o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak o to chodzi że został mi przynajmniej co jest bardzo prawdopodobne czytając te wymagania) przyznany za wysoki stopień a i  martwie się poważnie czy spełniam obiektywnie kryteria chociaż na ten lekki - stąd to pytanie które jest kluczowe, 

 

Chyba że by można uznać leki za środki pomocnicze kompensujące ograniczenia  ale wg prawa niestety one takimi nie są 

 

 

 

"Mam nadto pytanie jak się rozumieć ten  zapis "znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku" - co to jest dane stanowisko; czy wystarczy że znajdzie się jedno takie gdzie moja wydajność będzie niższa niż wydajnośc osoby o podobnych kwalifikacjach z pełną sprawnościa fizyczną i psychiczną?

 

Czy jak to rozumieć?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, user175170 napisał:

Tak o to chodzi że został mi przynajmniej co jest bardzo prawdopodobne czytając te wymagania) przyznany za wysoki stopień a i  martwie się poważnie czy spełniam obiektywnie kryteria chociaż na ten lekki - stąd to pytanie które jest kluczowe,

Nie Ty decydujesz o stopniu, tylko komisja - widocznie po zapoznaniu się z dokumentacją uznała, że należy się umiarkowany, a oni biorą pod uwagę wszystko, włącznie z tym co napisał lekarz i jak określił rokowania, a przy schizofrenii są one w większości niekorzystne. Spokojnie, PZOON za darmo nie rozdaje orzeczeń, bo to nie w ich interesie.

 

52 minuty temu, user175170 napisał:

"znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku" - co to jest dane stanowisko; czy wystarczy że znajdzie się jedno takie gdzie moja wydajność będzie niższa niż wydajnośc osoby o podobnych kwalifikacjach z pełną sprawnościa fizyczną i psychiczną?

Tak. Nie jest to określone jakie konkretnie stanowisko, może być zgodne z wyuczonym zawodem, może być inne.

 

Zresztą sam napisałeś, że masz problemy, które ewidentnie mogą utrudniać pracę i zmniejszać wydajność:

Godzinę temu, user175170 napisał:

mam problemy z uwaga czy z koncentracja, często się zamyślam mam wiele lęków i obaw na różne tematy  co utrudnia funkcjonowanie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy kiedy składałem wniosek trochę miałem nadzieję że nie dostanę umiarkowanego że dostanę niższy albo wcale, robiłem badania o ten stopien i składałem wniosek pod lekkim naciskiem rodziców, a obecnie o ile nie byloby/jest to czymś złym  to chętnie przygarnął bym te stypendium, ale no mam wątpliwości czy obiektywnie należy mi się stopien lekki a co dopiero umiarkowany... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 16:22, user175170 napisał:

Wtedy kiedy składałem wniosek trochę miałem nadzieję że nie dostanę umiarkowanego że dostanę niższy albo wcale, robiłem badania o ten stopien i składałem wniosek pod lekkim naciskiem rodziców, a obecnie o ile nie byloby/jest to czymś złym  to chętnie przygarnął bym te stypendium, ale no mam wątpliwości czy obiektywnie należy mi się stopien lekki a co dopiero umiarkowany... 

1. Ważne jest twoje zdanie,

2. Od orzeczenia mogłeś się odwołać,

3. Wyższe orzeczenie jest korzystniejsze.

 

Życzę Ci miłego dnia:⁠-⁠)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A tutaj np są jeszcze bardziej rygorystyczne warunki dostania stopnia nawet lekkiego (bo co znaczy pracować tylko częściowo - czy moje problemy znaczą że mogę tylko czesciowo- chyba że można tu zakwalifikować że np nieradziłbym sobie w pracach wymagających dużej koncentracji itp ) ,ale chyba ta strona nie stanowi prawa(chyba że stanowi)

 

 

 

image.thumb.png.1fc768dc1affb821ec66f3177d8b1a88.png

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@user175170 dostałeś stopień wg komisji odpowiedni. 
Czytając Twoje wypowiedzi mam wrażenie, że złożyłeś wniosek mając nadzieję, że dostaniesz odmowę. Byłoby to potwierdzeniem, że nie jesteś chory w żadnym stopniu. Dostając umiarkowany poczułeś się "bardziej" chory niż Ty to odczuwasz. Stąd takie pytania. Jednak to jest moja interpretacja, nie musi być prawdziwa. 
Zastanowiłabym się dlaczego tak postrzegasz mocno niesprawiedliwie przyznany stopień. Zastanów się sam dla siebie skąd to wynika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 16:22, user175170 napisał:

Wtedy kiedy składałem wniosek trochę miałem nadzieję że nie dostanę umiarkowanego że dostanę niższy albo wcale, robiłem badania o ten stopien i składałem wniosek pod lekkim naciskiem rodziców, a obecnie o ile nie byloby/jest to czymś złym  to chętnie przygarnął bym te stypendium, ale no mam wątpliwości czy obiektywnie należy mi się stopien lekki a co dopiero umiarkowany... 

Masz stwierdzoną schizofrenię paranoidalną. To jest bardzo poważne zaburzenie, które jest w stanie utrudniać życie nawet w stopniu absolutnym.

Jaki dokładnie motyw stoi za kwestionowaniem przez Ciebie decyzji komisji? Potrzeba zachowania porządku społecznego, sprawiedliwości?

Nie wgłębiałem się w kryteria. Powiem tylko tyle - nie jesteś ewenementem. Komisje przyznają stopnie niepełnosprawności osobom z zaburzeniami psychicznymi. Ja mam (umiarkowany) i wielu użytkowników tego szanownego forum również.

W dniu 17.03.2023 o 16:22, user175170 napisał:

a obecnie o ile nie byloby/jest to czymś złym  to chętnie przygarnął bym te stypendium, ale no mam wątpliwości czy obiektywnie należy mi się stopien lekki a co dopiero umiarkowany... 

Obiektywnie? Wiesz, tu nie ma formułki matematycznej, wzoru, w który wrzucisz idealnie skwantyfikowane parametry swojego funkcjonowania i wyliczy Ci, że jesteś osobą niepełnosprawną. Prawodawstwo określa, kto decyduje o przyznaniu stopnia, no i nie jest tą osobą sam wnioskodawca :P. Jest jeszcze jedna rzecz - wszelkiej maści urzędy, instytucje mają swoje wewnętrzne wytyczne, dyrektywy do użytku służbowego stanowiące interpretację przepisów. Coś, do czego Ty nie masz dostępu. Możesz poczytać rządową stronę, możesz sięgnąć nawet do źródłowych aktów prawnych, ale materiały, które służą osobom orzekającym, czyli na poziomie terenowym, są poza Twoim zasięgiem. Nie mając w łapie całości materiału, na podstawie którego podejmowane są decyzje, nie możesz poruszać się w sferze obiektywności.

Edytowane przez Psychoanalepsja_SS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×