Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dysocjacja


Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje sposób na to by przestać oddzielać się od ciała? 

Moje ciało i emocje to oddzielna rzecz. Do tego stopnia iż będąc w sklepie zaczynam myśleć że jestem tam ciałem a duch został w domu. Albo czuje że ciało podąża za duchem na przyklad do toalety hehe. Tak jakby duch pchał ciało do wykonania czynności. Chodzi o to iż chce być jednym. Chcę czuć ciałem i duchem jednocześnie. Domniemam iż mój problem jest efektem wielkiego wyparcia albo traumy że nagle boję się odbierać bodźców z otoczenia z jakiegoś powodu bojąc się ciała. 

Czy recepta na taki stan to zacząć starać się odczuwać emocje Czy to za mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2023 o 11:18, KarinaMarina napisał:

Czy istnieje sposób na to by przestać oddzielać się od ciała? 

Moje ciało i emocje to oddzielna rzecz. Do tego stopnia iż będąc w sklepie zaczynam myśleć że jestem tam ciałem a duch został w domu. Albo czuje że ciało podąża za duchem na przyklad do toalety hehe. Tak jakby duch pchał ciało do wykonania czynności. Chodzi o to iż chce być jednym. Chcę czuć ciałem i duchem jednocześnie. Domniemam iż mój problem jest efektem wielkiego wyparcia albo traumy że nagle boję się odbierać bodźców z otoczenia z jakiegoś powodu bojąc się ciała. 

Czy recepta na taki stan to zacząć starać się odczuwać emocje Czy to za mało?

Jak chcesz odczuwac emocje to dobierz leki... SSRI odbieraja emocje, takze te pozytywne, powoduja zamulenie serotoninowe i ciezko o jakas spontanicznosc w zachowaniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dysocjacja pojawia się w momentach kiedy wszystkiego jest „za dużo”, potrafi trwać nawet do 2-3 tygodni, w końcu odpuszcza…jedynym sensownym wyjściem jakie do tej pory udało mi się znaleźć to po prostu przeczekanie tego stanu aż sam minie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2023 o 11:18, KarinaMarina napisał:

Czy istnieje sposób na to by przestać oddzielać się od ciała? 

Moje ciało i emocje to oddzielna rzecz. Do tego stopnia iż będąc w sklepie zaczynam myśleć że jestem tam ciałem a duch został w domu. Albo czuje że ciało podąża za duchem na przyklad do toalety hehe. Tak jakby duch pchał ciało do wykonania czynności. Chodzi o to iż chce być jednym. Chcę czuć ciałem i duchem jednocześnie. Domniemam iż mój problem jest efektem wielkiego wyparcia albo traumy że nagle boję się odbierać bodźców z otoczenia z jakiegoś powodu bojąc się ciała. 

Czy recepta na taki stan to zacząć starać się odczuwać emocje Czy to za mało?

 

Zaburzenia dysocjacyjne polegają na niespodziewanym i niezależnym od chorego odczuwaniu dwóch nietypowych stanów psychicznych:

Depersonalizacja polega na poczuciu niespójności "wewnętrznego ja" z "zewnętrznym ja". Powoduje to uczucie bycia nie w swoim ciele lub bycia nie-sobą w swoim własnym ciele. W stanie depersonalizacji przeżycia i zachowania dana osoba traktuje jako nie swoje, obce, odmienione. 

Derealizacja polega z kolei na poczuciu niespójności wewnętrznego odbioru świata z zewnętrznym odbiorem świata. Powoduje to uczucie postrzegania otaczającego świata jako innego, obcego, sztucznego. Odbiór świata może przypominać np. oglądanie teatrzyku. 

Oba stany mogą występować odrębnie bądź być ze sobą połączone. Zwykle mijają samoistnie w przeciągu jednego do kilku kwadransów. Mogą jednak utrzymywać się nawet do kilku dni. Z racji, że taki stan może z czasem powodować duży lęk, można go złagodzić doraźnie hydroksyzyną bądź nawet małymi dawkami benzodiazepin. 

 

W zaburzeniach dysocjacyjnych osoba cały czas ma zachowany PEŁEN krytycyzm odnośnie swoich objawów. Nie występują w nich rzeczywiste objawy paranoidalne jak urojenia czy omamy. Jeśli jednak zaczynają się pojawiać takie objawy i krytycyzm chorego słabnie, to może to oznaczać np. wejście w trans. Wówczas niezbędne jest podanie leku doraźnie i krótkotrwale hamującego nadmierne pobudzenie komórek nerwowych - benzodiazepin (często w wyższych dawkach niż w przypadku zaburzeń dysocjacyjnych). 

 

Należy się zgłosić do lekarza, kiedy takie stany przybierają na sile bądź częstotliwości w stopniu utrudniającym danej osobie normalne funkcjonowanie w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia właściwego leczenia. Bardzo ważne jest również wykrycie przyczyny danych stanów psychicznych, ponieważ to w nich zwykle tkwi klucz do ich najskuteczniejszego leczenia, czyli leczenia przyczynowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2023 o 11:18, KarinaMarina napisał:

Czy istnieje sposób na to by przestać oddzielać się od ciała? 

Moje ciało i emocje to oddzielna rzecz. Do tego stopnia iż będąc w sklepie zaczynam myśleć że jestem tam ciałem a duch został w domu. Albo czuje że ciało podąża za duchem na przyklad do toalety hehe. Tak jakby duch pchał ciało do wykonania czynności. Chodzi o to iż chce być jednym. Chcę czuć ciałem i duchem jednocześnie. Domniemam iż mój problem jest efektem wielkiego wyparcia albo traumy że nagle boję się odbierać bodźców z otoczenia z jakiegoś powodu bojąc się ciała. 

Czy recepta na taki stan to zacząć starać się odczuwać emocje Czy to za mało?

 

Kiedy to czytam to widze siebie ponad 10 lat temu, i tez sadze ze to bylo wyparcie traumy. Mi pomoglo wmawianie sobie ze wszystko jest ok, skupianie uwagi na rozmowcy, na tym co sie dzieje teraz. Trudno to opisac dawno to bylo. Ale dasz rade to ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dalja napisał:

No ale to od urodzenia są problemy, a nie ze przychodzi w pewnym wieku nagle

Może być wywołane, mojej szwagierce autyzm u dziecka wywołała szczepionka 6 in 1. Jak ktoś ma skłonności to obciążenie psychiczne może wywołać d'd, tak stało się u mnie. D'd najczęściej dotyka ludzi między 20, a 25 rokiem życia kiedy z dziecka staje się np tak jak ja ojcem i mężem w wieku 22lat , gdzie musiałem zostawić dotychczasowe bujne życia na poczet ojcostwa, mózg zamanifestował odcięciem i włączył tryb jałowy jakim jest d'd, teraz mam 36 , troje dzieci i nadal d'd, a więc jeszcze pamięta dawne czasy kiedy to widziałem smoki i siebie z góry. Widocznie wtedy było mu lepiej:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DEPERSoczywiście, skłonności do zaburzeń idą w genach, tak samo jak choroby psychiczne też. Ale autyzm nabyty to jeszcze nie słyszałam, naprawdę myslisz że szczepionka? 6 in 1 nie brzmi fajnie, ale może po prostu później dal o sobie znać ten autyzm, w końcu to było jeszcze dziecko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Illi napisał:

Wtrącę się. Czy na tą tezę masz jakiekolwiek poparcie naukowe? 

Mam tylko jej opinie którą powiedział jej lekarz. Nie będę pisał nazwy leku, ale czytałem o tym też w internecie, swoją drogą sam tą szczepionką dziecko szczepiłem i jest ok

 

4 minuty temu, Dalja napisał:

@DEPERSoczywiście, skłonności do zaburzeń idą w genach, tak samo jak choroby psychiczne też. Ale autyzm nabyty to jeszcze nie słyszałam, naprawdę myslisz że szczepionka? 6 in 1 nie brzmi fajnie, ale może po prostu później dal o sobie znać ten autyzm, w końcu to było jeszcze dziecko 

Może, bazuje na tym co ona mi mówiła, a stało się to zaraz po szczepionce, straciła kontakt z dzieckiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Illi napisał:

@DEPERS jeżeli lekarz by to potwierdzał to przysługiwałoby odszkodowanie, ponieważ nie ma autyzmu wypisanych w NOPach szczepionki. 
Nie wiem po której dawce się to zadziało, więc ciężko wyrokować.

Nie drążyłem tego tematu. Jeśli uważasz, że mój wpis może wprowadzić niepokój rodziców to go usuń, przecież się nie obraże tym bardziej, że to forum gdzie jest ogrom lękowców i łatwo wprowadzić niepokój:) swoją drogą chce założyć wątek kontrowersje po świętach i to chyba będzie wątek dla ludzi o mocnych nerwach 😱

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ok. 1 r w końcu udało mi się dorwać do przyczyny począwszy od toksycznego wstydu który wszystko otworzył cały ten syf przez traumę relacyjna flashbacki i ptsd aż do wspaniałej dysocjacji i dosłownie przeżycia zdysocjowanych emocji. Pozdrawiam wszystkich cierpiących i łączę się w bolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×