Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia - problemy Betixy


Betixa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak znaleźć psychoterapeutę na NFZ najbliżej mojego miejsca zamieszkania? W moim mieście nie ma psychoterapeuty, który zajmowałby się terapią osób chorych na moje choroby, czyli depresję, nerwicę lękową, fobię społeczną i zaburzenia psychotyczne. Chciałabym znaleźć jakiegoś w innym mieście, ale pojęcia nie mam jak szukać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod stwierdzeniem psychoterapia działa. To ogrom pracy, który wkładasz. To nie spotkania z których po jakimś czasie wychodzisz jako inna osoba. Zmiana jaka następuje jest wynikiem Twoich wysiłków. 

Chodziłam na terapie blisko 3 lata. Moje postrzeganie świata zmieniło się o 180°, także "psychoterapia działa". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama psychoterapia - bez Twojego wkładu pracy- nie zadziała. Psychoterapia to tylko "narzędzie" w drodze do zdrowienia.

Bardziej powiedzialabym - psychoterapia może pomóc (zmienic schematy myślowe, poznać siebie, itd), ale przy Twoim udziale. Zreszta, jest cały wątek na ten temat tutaj na forum.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoterapia to uznana metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Jak każda metoda leczenia może nieść za sobą zarówno korzyści, jak i szkody dla zdrowia pacjenta. Istotne jest to, z jakiego powodu psychoterapia zostaje zalecona, ponieważ w pewnych przypadkach psychoterapia może być niewskazana, a w pewnych może się wydawać wręcz jedyną drogą do wyzdrowienia. Pacjent ma prawo być o tym wszystkim rzetelnie poinformowany przez lekarza bądź psychoterapeutę. 

 

Są różne nurty psychoterapeutyczne, które zostały opracowane z myślą o wieloaspektowości psychoterapii w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych - nie każdy nurt jest dla każdego. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby psychoterapeuta informował pacjenta o nurtach w jakich prowadzi psychoterapię, by mogła ona jak najlepiej pomóc pacjentowi w odnajdywaniu drogi do upragnionego poczucia zdrowia psychicznego. 

 

Psychoterapia ma za zadanie przede wszystkim nakierowywać pacjenta na bazę problemu z jakim się wzmaga, na jego przyczynę, bowiem psychoterapia jest leczeniem przyczynowym. Po nakierowaniu na przyczynę rozpoczyna się odnajdywanie możliwości naprawy problemu poprzez narzędzia, których możliwości były dla pacjenta nieosiągalne przez problem, jaki w nim cały czas siedział - choćby narzędzie rozmowy z własnymi emocjami czy dyskutowania z niechcianymi myślami, które są jednymi z najpotężniejszych narzędzi do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Tu trzeba zaznaczyć, że każdy ma do tego inny potencjał i będzie miał inne możliwości do rozwiązywania własnych problemów. 

 

To ma za zadanie pozwolić pacjentowi otworzyć drogę do nowego życia - do życia, w którym to pacjent będzie jasno decydował sam o sobie, opierając się przy tym na własnym, racjonalnym i przy tym bardzo stabilnym poczuciu wartości, dzięki któremu będzie mógł żyć w upragnionej równowadze ze sobą, innymi i światem.

 

Właśnie zrujnowane poczucie własnej wartości na całej życiowej linii w ogromnej mierze przyczynia się do złego samopoczucia psychicznego. I to jemu, według mnie, powinniśmy się najbardziej przyglądać w procesie psychoterapii, bo jest ono tak naprawdę tym najbardziej zasadniczym gruntem do budowania stabilnego poczucia "ja". 

 

Jeszcze na koniec warto nadmienić, że psychoterapia sama w sobie nie jest jedynym sposobem do budowania stabilnego poczucia "ja". Pewne kroki na tej drodze do upragnionego nowego życia musi i tak postawić sam pacjent, bo to on decyduje o własnym życiu i o zmianach jakich chciałby w nim dokonać, dlatego musi sam wprowadzać kolejne małe zmiany w życiu, by w końcu tymi małymi kroczkami wyznaczyć sobie tą odpowiednią drogę, bo nikt inny mu tej drogi nie wskaże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy powinnam iść na psychoterapię mimo że nie mam siły na pracę nad sobą przez depresję? Chciałam iść do psychoterapeuty dopiero gdy będę na lekach które będą na mnie działały, ale zanim zaczną one działać minie być może kilka miesięcy, czy warto tyle czekać z rozpoczęciem psychoterapii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony radzę być ustabilizowanym, w pełnej gotowości i przede wszystkim mającym zdolność jasnego myślenia przed rozpoczęciem psychoterapii. Też jeśli masz jakieś mocne objawy depresji, które czujesz, że mogłyby ci utrudniać psychoterapię, to koniecznie zwróć się do lekarza z prośbą o ustabilizowanie stanu psychicznego do możliwie najwyższego poziomu, który pozwoli Ci wykorzystać wszystkie Twoje zasoby do przepracowywania problemów.

 

Mocno skrzywione myślenie na pewno nie pomoże ci w psychoterapii. W takim wyraźnie nieustabilizowanym możesz mieć poważne trudności z adekwatnym odczytywaniem pewnych myśli, emocji, informacji zwrotnych. Psychoterapia potrafi w takich przypadkach wręcz jeszcze bardziej zaszkodzić! 

 

Musisz być sama z siebie gotowa na terapię. Kryzys psychiczny musi minąć, natomiast na przepracowanie emocji później przyjdzie czas. 

 

Mam nadzieję, że rozjaśniłem sprawę 🙂 Wszystkiego dobrego i powodzenia życzę! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Betixa napisał:

Lek antydepresyjny pomoże na ustabilizowanie, na gotowość na psychoterapię, na zdolność jasnego myślenia, na skrzywione myślenie, na kryzys psychiczny i na mocne objawy depresji?

 

Dobrze dobrany lek albo leki potrafią bardzo pomóc, nieraz nawet bardziej niż psychoterapia. Wspominasz o depresji, a depresja jest chorobą psychiczną przy której podstawą leczenia jest farmakoterapia. Niestety nie wiem, czy jest to diagnoza jaką otrzymałaś od lekarza czy tylko jakieś Twoje "nazwanie" swojego stanu psychicznego. Z depresji da się całkowicie wyjść, leki też pomagają zapobiegać dalszym jej nawrotom. Przy psychoterapii leki mają za zadanie utrzymać pacjenta w ryzach, tonować dezorganizujący lęk, zapobiegać nadmiernym atakom paniki czy wyjątkowo natrętnym myślom samobójczym, jakie mogą pojawiać się w trakcie tzw. "stresu terapeutycznego". No i w końcu mogą poprawiać funkcje poznawcze, rozjaśniać myślenie, jeśli było by to konieczne. Najważniejsze jest zapobiegać temu całemu "powiększaniu się" depresji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Betixa napisał:

@MarekWawka01 Lek antydepresyjny pomoże na ustabilizowanie, na gotowość na psychoterapię, na zdolność jasnego myślenia, na skrzywione myślenie, na kryzys psychiczny i na mocne objawy depresji?

Nie. Leki nie zmienią nieprawidłowych schematów myślenia, nie podniosą samooceny etc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce rozpocząć psychoterapię. Unikałem tego zawsze, bo zawsze bałem się zmierzenia ze swoimi problemami, ale uświadamiam sobie, że bez tego jednak nie dam sobie szansy na szczęście. 
Przeglądam internet, znanylekarz i kurczę...jak wybrać dla siebie odpowiednią osobę? Terapeutów jest multum, każdy poleca kogoś innego. Macie jakieś rady?
Dodam, że interesuje mnie raczej stacjonarne leczenie. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Samniewiem, to jest loteria. Musisz próbować. Może trafisz od razu na odpowiedniego (rzadkość), a może dopiero za 5 razem. Warto zapytać też np. psychiatrę czy może kogoś polecić.

No i podstawowe pytanie, szukasz terapii na NFZ czy prywatnie? Może miasto też napisz, a nuż ktoś poleci jakiegoś ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przy znajdowaniu odpowiedniego lekarza bądź terapeuty kieruję się pierwszym wrażeniem, pierwszymi dobrymi odniesieniami do stanu, który opisuję już na pierwszej wizycie. Jeśli tego nie ma, to daruję sobie zwykle już po pierwszym razie. Po prostu cenię sobie wspólny język z jakimś specjalistą. Lubię specjalistów, którzy wypowiadają się rzeczowo, nie wypytują o "głupoty", robią swoje, wnoszą coś istotnego, są skoncentrowani na "tu i teraz". Nie lubię zaś specjalistów niekomunikatywnych, siedzących jak słupy, kiedy coś do nich mówię, czekający na jakieś moje niechybne odniesienia, skupiający się zbyt mocno na starych sprawach. Każdy ma inne preferencje. Jedni lubią spokojniejszych i analizujących ludzi, drudzy wolą bardziej żywych i konkretnych. To odnośnie charakteru...

 

Zaś jeśli chodzi o czyjąś specyfikę pracy z pacjentem, to koniecznie dowiedz się w jakim nurcie pracuje, w jakich zaburzeniach ma największe doświadczenie. Nie każdy specjalista (czy to lekarz, czy to terapeuta, czy to farmaceuta) zna się na wszystkim ze swojej dziedziny. Każdy ma granice. 

 

Psychiatra powinien polecić ci odpowiedni nurt pracy terapeutycznej. Zwykle najlepiej preferowanym jest nurt poznawczo-behawioralny.

 

 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzić paru i wybrać kogoś, komu najłatwiej jest zaufać. Dobra relacja z terapeutą jest bardzo istota w skuteczności terapii.
Miałem sporo podejść i szybko rezygnowałem, bo nie potrafiłem złapać dobrego kontaktu z terapeutą, aż w końcu trafiłem na osobę, która mi w pełni odpowiada i coś tam ruszyło do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Samniewiem napisał:

Ok, tak zrobie. Myślicie, że warto dawać więcej szans, niż 1 spotkanie, jeśli cokolwiek mi nie pyknie na pierwszej wizycie? Może to za szybko na ocenę?

Ja swojej terapeutki przez pierwsze 2 miesiące nie cierpiałam, później zaczęłam uważać, że lepiej nie mogłam trafić. Co nie znaczy, że mnie nie potrafi wkurzyć :D bo potrafi. Także tak, ocena po jednym spotkaniu jest g*wno warta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×