Skocz do zawartości
Nerwica.com

Obniżenie sprawności intelektualnej


Betixa

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że bardziej ci chodzi o funkcje poznawcze. Faktycznie w chorobach psychicznych dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych - kojarzenia, zapamiętywania, koncentracji uwagi itd. Leki owszem potrafią bardzo pomóc w tej sferze, mogą likwidować zaburzenia poznawcze nawet do zera, tylko trzeba wiedzieć z czym dokładnie ma się do czynienia. 

Do leków, które mogą poprawiać funkcje poznawcze zaliczamy:

1. Z leków typowo przeciwdepresyjnych to ja znam jedynie wortioksetynę, która jako częściowy agonista receptora 5-HT1A ma wyraźnie udowodnioną skuteczność w poprawianiu funkcji poznawczych u zwierząt, w tym ludzi. 

2. Niektóre neuroleptyki atypowe o wysokim powinowactwie do receptora 5-HT1A, tutaj mogę podać zyprazydon albo arypiprazol, które teoretycznie nie powinny upośledzać koncentracji, bo też nie mają przy tym działania przeciwhistaminowego. Bo np. kwetiapina, którą sam biorę (a właściwie jej metabolit - norkwetiapina), również ma wysokie powinowactwo do receptora 5-HT1A przez co poprawia funkcje poznawcze, ale równocześnie ma też działanie przeciwhistaminowe, które odpowiada za jej działanie uspokajające, ona może przez to upośledzać tą koncentrację, jednak mi tego nie robi. Bo też z racji że wymienione zyprazydon i arypiprazol nie mają działania przeciwhistaminowego to teoretycznie nie mają działania uspokajającego.

3. Leki hamujące uwalnianie glutaminianu - np. lamotrygina, memantyna mogą zapobiegać w tym mechanizmie uszkodzeniom komórek nerwowych choćby w hipokampie, w którym cały czas tworzą się nowe połączenia nerwowe, bo to hipokamp jest odpowiedzialny za uczenie się, nabywanie nowych umiejętności przez konsolidację informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. 

 

Jeszcze chcę powiedzieć, że każdy ma inne zdolności intelektualne, trzeba to wiedzieć, są różne rodzaje inteligencji - interpersonalna, wizualno-przestrzenna itd. Ale to już trzeba by sobie porobić testy. To już są wrodzone, genetycznie uwarunkowane predyspozycje, tego się nie zmieni, nie wyrobi, nie wyuczy. Dobrze jest wiedzieć jaką inteligencję mamy najbardziej rozwiniętą i do czego moglibyśmy ją wykorzystać.

 

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂 Życzę zdrowia! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, forget-me-not napisał:

 

Absolutnie nie sugerowałbym się tym badaniem. Mam wrażenie, że jego "wyniki" są bardzo nieostre i pozostawiające wiele wątpliwości. Z resztą to badanie trwało bardzo krótko i było jedynie próbą.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MarekWawka01 napisał:

 

Absolutnie nie sugerowałbym się tym badaniem. Mam wrażenie, że jego "wyniki" są bardzo nieostre i pozostawiające wiele wątpliwości. Z resztą to badanie trwało bardzo krótko i było jedynie próbą.   

1000 osób to nie taka mała próba, 4 tygodnie to faktycznie zbyt krótki czas, bo antydepresanty teoretycznie zaczynają działać po kilku miesiącach (np. setralina po 3). Ale znajdź lepsze badania na ten temat...

 

Z tego ,co ustaliłem antydepresantem, który ma w jakimś stopniu potwierdzone działanie w przywracaniu zdolności intelektualnych w depresji jest Vortioxetine i jest on jedynym lekiem zatwierdzonym przez amerykańskie FDA do tego celu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9263295/

 

edit:

A widzę, że o nim pisałeś dwa posty wyżej 🙂

 

Edytowane przez forget-me-not

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×