Skocz do zawartości
Nerwica.com

Blokowanie czy ignorowanie


Merl

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w nerwicy natręctw myślowych, gdzie mam do czynienia z róznymi niepotrzebnymi rozmyślaniami sposób polegający na zaprzestaniu wykonywania kompulsji powinien polegać na blokowaniu mysli czyli na uniemowżliwianiu ich pojawiania się czy też na ignorowaniu ich czyli na pozwalanie na ich występowanie ale na ich ignorowaniu?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Merl napisał:

Czy w nerwicy natręctw myślowych, gdzie mam do czynienia z róznymi niepotrzebnymi rozmyślaniami sposób polegający na zaprzestaniu wykonywania kompulsji powinien polegać na blokowaniu mysli czyli na uniemowżliwianiu ich pojawiania się czy też na ignorowaniu ich czyli na pozwalanie na ich występowanie ale na ich ignorowaniu?

 

 

 

 

Według książek które czytałem (mam OCD) sposób to akceptowanie niechcianych myśli pomimo ich pojawiania się. Blokowanie myśli raczej nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ProstyUser napisał:

Według książek które czytałem (mam OCD) sposób to akceptowanie niechcianych myśli pomimo ich pojawiania się. Blokowanie myśli raczej nie działa.

Akceptowanie czyli pogodzenie sie że są a następnie ignorowanie tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 00:02, ProstyUser napisał:

Chyba właśnie tak.

Tylko że ignorując jakąś myśl musimy jednocześnie blokować to aby nie zagłebiać się dalej w tą myśl. Rozumiesz? Bo to jest tak że myśli prowokują kolejne myśli. Co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Merl napisał:

Tylko że ignorując jakąś myśl musimy jednocześnie blokować to aby nie zagłebiać się dalej w tą myśl. Rozumiesz? Bo to jest tak że myśli prowokują kolejne myśli. Co o tym sądzisz?

Ja to rozumiem tak że akceptujesz to że myśl się pojawia więc się tym nie martwisz, więc łatwo ci ją zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ProstyUser napisał:

Ja to rozumiem tak że akceptujesz to że myśl się pojawia więc się tym nie martwisz, więc łatwo ci ją zapomnieć.

Czyli należy zaakceptować i zignorwać również myśli, które pojawiąją się w następstwie innych mysli?

 

A jakie książki przeczytałeś o nerwicy natręctw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Merl napisał:

Czyli należy zaakceptować i zignorwać również myśli, które pojawiąją się w następstwie innych mysli?

 

A jakie książki przeczytałeś o nerwicy natręctw?

Głównie tą: https://wuj.pl/ksiazka/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne

Po prostu pozwalasz myślom przyjść i szybko odejść jeżeli cię one nie poruszą.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ProstyUser napisał:

Głównie tą: https://wuj.pl/ksiazka/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne

Po prostu pozwalasz myślom przyjść i szybko odejść jeżeli cię one nie poruszą.

Właśnie to jest najgorsze że jedne myśli natrętne pociągają drugie myśli natrętne i takie ruminacje natrętne rozkminy. Radzisz sobie z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Merl napisał:

Właśnie to jest najgorsze że jedne myśli natrętne pociągają drugie myśli natrętne i takie ruminacje natrętne rozkminy. Radzisz sobie z tym?

Powoli coraz bardziej. Uczę się wyciszać umysł kiedy czuję że nie chcę dalej myśleć. Trochę też leki mi pomogły, a nawet sporo.

Potrafię przyłapać siebie że w pewnym sensie celowo pogłębiam natrętne myśli, wtedy trzeba się zatrzymać i spróbować trochę uspokoić. Wtedy jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to trochę wytłumaczyć. Kiedy czuję że myśl natrętna trwa za długo, próbuje wymusić na mózgu zmianę tematu. To trudne ale im częściej się tak ćwiczy tym łatwiej przychodzi. Właśnie relaksacja oddechowa to jeden ze sposóbów na zmianę tematu.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ProstyUser napisał:

Wiem jak to trochę wytłumaczyć. Kiedy czuję że myśl natrętna trwa za długo, próbuje wymusić na mózgu zmianę tematu. 

Co za różnica, skoro kolejny temat to też natrętne myśli. I często te następne są jeszcze gorsze. 

Edytowane przez pacjent13
.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2022 o 20:22, Merl napisał:

Czy w nerwicy natręctw myślowych, gdzie mam do czynienia z róznymi niepotrzebnymi rozmyślaniami sposób polegający na zaprzestaniu wykonywania kompulsji powinien polegać na blokowaniu mysli czyli na uniemowżliwianiu ich pojawiania się czy też na ignorowaniu ich czyli na pozwalanie na ich występowanie ale na ich ignorowaniu?

 

 

 

 

Blokowanie nie działa i raczej szkodzi. Ignorowanie i nie wykonywanie kompulsji działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×