Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zasilek od panstwa dla schizofremikow?


magdalencia993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ta choroba przeszkadza mi w pracy, przez nia koncze prace niemal od razu po zdobyciu jej, mam paranoje podczas pracy, nonstop wszystkich podejrzewam o cos, ale rzadko glosze swoje podejrzewania (jak glosze to sie zle to konczy bo zazwyczaj sa to tylko moje paranoje, a poza tym nawet nie mam tyle odwagi zeby je glosic).

 

i tak funkcjonuje w pracy glownie duszac to w sobie ale po prostu te paranoje sa zbyt silne i czasami w nie wierze mimo ze wiem ze nie sa prawdziwe przez co albo odwalam cos i sie na mnie krzywo patrza/zwalniaja mnie albo nic nie odwalam ale po prostu przestaje pracowac bo juz nie moge wiecej

 

kolega mi mowil ze zagranica maja cos takiego jak zasilek dla zdiagnozowanych schizofremikow i sie zastanawialam czy jest cos takiego w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej możesz ubiegać się o zasiłek z racji przewlekłej choroby psychicznej. Musisz najpierw wypełnić samemu wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dostępny do pobrania na stronie Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Później idziesz do lekarza pierwszego kontaktu z zaświadczeniem pobranym ze strony Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, który ci to zaświadczenie wypełni. Później z wypełnionymi dokumentami i swoją osobistą dokumentacją medyczną, którą miałeś od początku swojego życia do teraz idziesz do komisji Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, tam cię badają i decydują o przyznaniu zasiłku.

 

Jeśli jesteś z Warszawy, to na tej stronie masz to wyjaśnione:

https://wcpr.pl/nasze-uslugi/osoby-niepelnosprawne/orzekanie-o-niepelnosprawnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz się ubiegać o rentę z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej bądź częściowej) - inwalidzką lub socjalną (ta druga jeśli zachorowałaś przed 18 rokiem życia). Z zasady osoby ze schizofrenią otrzymują taką rentę - z tym, że zwykle jest ona na czas określony a jej wysokość... no cóż na wiele liczyć nie można. O zasiłku jako takim nie słyszałem - owszem jest zasiłek pielęgnacyjny o który może się starać osoba, która opiekuje się chorym, który nie jest samodzielny. Osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługują ulgi pracownicze, m.in. skrócony czas pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy. Można się też starać o jakieś dofinansowanie z PFRON

Jest jeszcze 500+ dla niepełnosprawnych, ale wtedy trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy

Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-swiadczenia-dla-osob-niepelnosprawnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MarekWawka01 napisał:

Jak najbardziej możesz ubiegać się o zasiłek z racji przewlekłej choroby psychicznej. Musisz najpierw wypełnić samemu wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dostępny do pobrania na stronie Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Później idziesz do lekarza pierwszego kontaktu z zaświadczeniem pobranym ze strony Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, który ci to zaświadczenie wypełni. Później z wypełnionymi dokumentami i swoją osobistą dokumentacją medyczną, którą miałeś od początku swojego życia do teraz idziesz do komisji Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, tam cię badają i decydują o przyznaniu zasiłku.

 

Jeśli jesteś z Warszawy, to na tej stronie masz to wyjaśnione:

https://wcpr.pl/nasze-uslugi/osoby-niepelnosprawne/orzekanie-o-niepelnosprawnosci

Da sie ominac lekarza pierwszego kontaktu? Nie jestem ubezpieczona to raz a dwa wolalabym uniknac, troche boje sie reakcji. na pewno bedzie to nagle bo ten lekarz nie wie ze choruje. Wolalabym np isc z tym do psychiatry albo psychologa zamiast lekarza pierwszego kontaktu, albo do jakiegokolwiek innego

 

Tzn moim lekarzem pierwszego kontaktu jest lekarz dzieciecy, ale juz nie jestem dzieckiem to raz, moze da sie go zmienic w takim razie, nie jestem pewna. A dwa, nie jestem ubezpieczona. Moze gdyby sie go dalo zmienic, a potem isc do niego z tym zaswiadczeniem. Nie mialabym zadnych oporow jesli daloby sie tego lekarza zmienic i mozna bylo isc bedac nieubezpieczonym

 

Cytat

swoją osobistą dokumentacją medyczną, którą miałeś od początku swojego życia

W sensie historia leczenia psychicznego? Nie wiem czy pare wizyt/miesiecy jest wystarczajaca historia leczenia dla nich? Bo aczkolwiek chora jestem od wielu lat to nie mialam pieniedzy na leki wiec nie leczylam sie psychicznie, ale pare miesiecy temu to sie zmienilo.

 

Dzieki za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, magdalencia993 napisał:

W sensie historia leczenia psychicznego? Nie wiem czy pare wizyt/miesiecy jest wystarczajaca historia leczenia dla nich? Bo aczkolwiek chora jestem od wielu lat to nie mialam pieniedzy na leki wiec nie leczylam sie psychicznie, ale pare miesiecy temu to sie zmienilo.

Nie, kopia historii choroby z kilku wizyt na pewno nie wystarczy. Najlepiej jakby to było dłuższe leczenie z hospitalizacjami. Na podstawie 5 wizyt nikt Ci orzeczenia nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoby chcące otrzymać orzeczenie zobowiązane są złożyć:
⦁ wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osoby do 16 roku życia), o stopniu niepełnosprawności (dla osoby powyżej 16 roku życia) lub o wskazaniach do ulg i uprawnień,
⦁ zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),  
⦁ poświadczone za zgodność z oryginałemkserokopie dokumentacji medycznej tj. historii choroby z poradni specjalistycznych, wyników badań specjalistycznych, kart informacyjnych leczenia szpitalnego. Uwierzytelnienia kopii dokumentacji może również dokonać pracownik Zespołu, po okazaniu oryginału do wglądu (w przypadku złożenia kserokopii dokumentacji medycznej należy także dołączyć jej oryginały, które zostaną zwrócone po poświadczeniu kserokopii za zgodność z oryginałem).

Ważne: Kopie dokumentacji medycznej, które nie są poświadczone za zgodność z oryginałem nie stanowią dowodu w postępowaniu o wydanie orzeczenia, w związku z czym nie będą przyjmowane.

Niezbędne druki tj. wniosek oraz zaświadczenie lekarskie można otrzymać w siedzibie Zespołu lub pobrać ze strony internetowej.
Wnioski o wydanie orzeczenia można składać bezpośrednio w siedzibie Zespołu jak również przesłać pocztą na adres Miejskiego Zespołu.
 

Ważne: Jeżeli dołączona do wniosku dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do wydania orzeczenia przewodniczący zespołu zawiadamia na piśmie osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego o konieczności uzupełnienia dokumentacji oraz wyznacza termin jej złożenia z pouczeniem, że nieuzupełnienie w tym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Od wydanego orzeczenia przysługuje prawo wniesienia odwołania. Odwołania składa się w ciągu 14 dni od odebrania orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie za pośrednictwem Miejskiego Zespołu.

 

Zaświadczenie może być od lekarza pierwszego kontaktu albo lekarza psychiatry. Z tym, że musi to być lekarz, który zna historię Twojej choroby. To nie może być lekarz "z dupy" za przeproszeniem. Na stronie masz do pobrania i wydrukowania druk zaświadczenia, który dajesz lekarzowi do wypełnienia. Ty zaś musisz wypełnić tylko wniosek o wydanie orzeczenia.

 

@acherontia styx dobrze ci mówi. Potrzebna jest historia choroby z dłuższego okresu leczenia, co najmniej kilkuletniego. Począwszy od karty wypisu z oddziału noworodkowego, przez wszystkie hospitalizacje czy też pobyty na oddziałach nerwic/uzależnień itp. no i skończywszy na informacjach o innych chorobach przewlekłych leczonych do dziś przez twojego internistę czy innych specjalistów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2022 o 20:41, Dryagan napisał:

 

Jest jeszcze 500+ dla niepełnosprawnych, ale wtedy trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Ja mam całkowitą niezdolność do pracy, ale 500+ mi się nie należy . Lekarz mi mówił że te 500+ dostają tylko osoby "przykute do łóżka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Orzeczenie bardzo się przyda , ja jeździłem po lekarzach rzeczywiście kilka lat, i nawet miałem 2 hospitalizacje, jedną na moją zgodę na nerkowe zawiłości i drugą w oddz Afektywnym. Puki co nie mam nic, pracować myślę, ale mam podobnie magdalencia w pracy do ciebie. Zasiłek chciałbym również kiedyś mieć ale po co... skoro po kolejnej terapii myślę pracy szukać. Zasiłek kojarzy mi się niedobrze,  choruje na fobie społeczna , zasiłek mi tak nie potrzebny, dopiero gdy miałbym się wyprowadzać z domu to wolałbym już go mieć, ponieważ w mieście trochę czuję się jak dziecko bezradne. W zasadzie PFRON ma jakieś tam warunki, ale trzeba pracować. Też się spróbuję co nieco dowiedzieć o tym PFRON.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×