Skocz do zawartości
Nerwica.com

Spam - nie na temat


Dziwak

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.05.2022 o 10:33, MarekWawka01 napisał:

 

Zależy z czym się ma do czynienia. Jeśli do pacjenta nic nie dociera, to żadna psychoterapia tu nic nie da, a nawet zaszkodzi. Przejście przez złą psychoterapię to trauma. Na psychoterapię trzeba być gotowym, w miarę ustabilizowanym. Leki oczywiście tłumią objawy, ale z mojego doświadczenia i tak potrafią dużo lepiej ustabilizować i poprawić myślenie niż terapia. Mnie lek podniósł z ciężkiego epizodu depresyjnego w trakcie którego byłem regularnie na terapii dziennej. To jest tak naprawdę dość indywidualna. Terapia też jest dość kosztowna i zawsze zostaje farmakoterapia.

Ostatnie zdanie jest oczywiste, natomiast ostatnie zdanie najbardziej istotne. Błędem jest wrzucanie wszystkich chorób i zaburzeń do jednego worka. To tak jakby porównać astmatyka do chorującego przejściowo na grypę. Depresję prawdopodobnie da się efektywnie leczyć psychoterapią, chociaż i tutaj zapewne zależy od głębokości tej depresji. Jeśli jest bardzo głęboka, to raczej bez leków będzie ciężko. Natomiast na nerwice lękowe i lęk uogólniony żadna psychoterapia nie zadziała, za wyjątkiem chwilowego efektu placebo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2022 o 14:25, serotoninowiec napisał:

Ja nie chcę brać leków do końca życia ale muszę bo tylko mi one pomagają żadna terapia. Lekarz mówi że muszę do końca życia brać.

Niestety tzw. zdrowym nie wytłumaczysz. To tak jakby ślepemu chcieć wyjaśnić jak wygląda kolor zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, acherontia styx napisał:

A co ma cukrzyca do zaburzeń lękowych? 

Aaaa.. lękowych! Myślałem, że chodzi o depresję. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, to wiem coś na ten temat. No to wspólne mają to, że jedno i drugie to choroba. W ogóle nie powinno się mówić zaburzenia lękowe, tylko choroba lękowa, chyba że dotyczy specjalnego przypadku, gdy osoba czasami przeżywa nadmierny lęk, a czasami nie. Jeśli ktoś zawsze ma lęk w określonych sytuacjach albo nawet przez cały dzień, to nie ma o zaburzeniu, tylko normalnej chorobie. Zaburzenia to można mieć świadomości, pamięci, snu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×