Skocz do zawartości
Nerwica.com

Hej


Robinia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim :)

Trafiłam tu szukając informacji o adaptogenach. Mój stan psychiczno-psychiatryczny w skrócie: skłonność do depresji i fobii społecznej - prawdopodobnie na skutek lekkiego autyzmu / Aspergera. W moim CV jest też porąbane środowisko rodzinne (nie jakaś kompletna patologia, ale jak czytałam "Toksycznych rodziców" - to było niemal dokładnie o mojej rodzinie). W tej chwili nie biorę leków, jedynie suple. Od jutra dołączam ashwagandę - z nadzieją, że złagodzi stres, który zaczyna mnie rozwalać. Mój stres jest natury osobistej, ale wojna na Ukrainie też mi nie poprawia nastroju.

Rzutem na taśmę zarejestrowałam się też na forum Aspergera. Lepiej późno, niż później :)

Edytowane przez Robinia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2022 o 19:27, Robinia napisał:

Od jutra dołączam ashwagandę

 

Ja biorę Ashwagandhę 600mg dziennie od początku stycznia. Dołączyłem ją sobie w celu poprawy libido przy lekach, które biorę. Ogółem działa tak sobie, ale wykupiłem sobie więcej opakowań, więc wykorzystać trzeba. Wybrałem ją z adaptogenów, bo podobno troszkę pomaga obniżyć też ciśnienie. No ale wiem, że to tylko suplement 🙂. Też przy adaptogenach czytałem, że trzeba brać je jakby cyklami, np. ja sobie ustaliłem, że będę brał 5 miesięcy i potem 1 miesiąc przerwy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2022 o 19:27, Robinia napisał:

W tej chwili nie biorę leków, jedynie suple. Od jutra dołączam ashwagandę - z nadzieją, że złagodzi stres, który zaczyna mnie rozwalać. Mój stres jest natury osobistej, ale wojna na Ukrainie też mi nie poprawia nastroju.

Czym jest ashwaganda? Stres również mnie dotyka:-(

Mam zamiar kwasy omega-3

 

https://gemini.pl/equazen-360-kapsulek-40-kapsulek-gratis-9066360

 

Oraz witaminy 

 

https://gemini.pl/centrum-on-90-tabletek-0092417

 

Zastanawiam czy muszę skonsultowac ich z lekarzem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@johnn - wybór konkretnego suplementu to zawsze trochę kwestia gustu - ja osobiście wolę tran w butelce, niż kwasy omega w kapsułkach, ponieważ:

- tran zawiera ważne kwasy EPA, a nie tylko DHA, jak "Equazen",
- zawartość witamin A, D i E jest wyważona, przynajmniej w moim tranie,
- cenowo tran wychodzi o przynajmniej 1/4 taniej.

 

Wada tranu - koniecznie trzeba go trzymać w lodówce (lub na balkonie, dopóki jest chłodno na dworze). Ja kupuję "popularny" lecz mający dobrą opinię tran Mollers: https://www.doz.pl/apteka/p131211-Mollers_Tran_Norweski_naturalny_plyn_250_ml

 

Jeśli chodzi o witaminy "Centrum", to tak na szybko mam takie uwagi:

- B12 cyjanokobalamina jest BARDZO słabo przyswajalna - tylko metylokobalamina w miarę się przyswaja - podobno najlepsza jest metylokobalamina w wersji do ssania, wtedy przyswaja się najskuteczniej (tzn. najskuteczniejsze są zastrzyki, ale dostępne chyba tylko na receptę),
- magnez, wapń i fosfor razem to zły pomysł - wapń zaburza wchłanianie magnezu, a fosfor wchłanianie wapnia (a w ogóle po co suplementować fosfor, w żywności jest go aż za dużo),
- tlenek magnezu jest prawie nieprzyswajalny - tylko sole organiczne magnezu mają wartość (cytrynian, mleczan itp).

 

Jeśli już kupiłeś te witaminy, to oczywiście nie otrujesz się :) ale magnezu i B12 nie przyswoisz z nich w rozsądnej ilości. Uwaga: do przyswojenia A, D, E i K niezbędny jest tłuszcz - jeśli łykniesz pastylkę bez posiłku z choćby odrobiną tłuszczu - te witaminy nie przyswoją się w ogóle.

 

Ja na początek kupiłam "Mebevit" (zestaw wit. B) i dodatkowo B3 w formie niacyny, i na pewno dokupię w/w B12 metylo- do ssania. B12 jest chyba nawet ważniejsza niż B3 niacyna, sama trochę się już tu pogubiłam. Ten "Mebevit" też nie jest idealny, bo nie ma rejestracji jako lek - gdyby miał, to miałabym do niego większe zaufanie. Do tego łykam dowolną zwykłą wit. C, natomiast wit. A, D i E są w tranie w wystarczającej ilości.

 

Magnez - mam kapsułki cytrynian magnezu + B6 + cytrynian cynku z firmy PharmoVit - też nie ma tu niestety rejestracji jako lek, więc niektórzy powiedzą, że lepiej jest kupić inny magnez zarejestrowany jako lek. Magnezu nie należy popijać mlekiem i jeść z żywnością zawierającą wapń (sery, jogurty, jajka). Magnez można też aplikować przez skórę - tzw. gorzka sól magnezowa ze sklepu chemicznego (CDA = czysta do analizy, lub czystość spożywcza) - w roztworze moczy się nogi lub smaruje skórę - jest o tym sporo informacji w internecie. Wada - można przedawkować, a wtedy można się nabawić np. spowolnienia akcji serca.

 

Poza tym łykam kelp + spirulinę (zawierają m. in. jod) producent: MyVita, wersja "BIO". Od czasu do czasu L-tryptofan (na produkcję serotoniny). No i wspomniane wcześniej: L-teanina (Yango) i ashwagandha (Olimp) na stres i na natrętne myśli bliskie nerwicy natręctw OCD.

 

W razie problemów ze snem biorę dowolne ZIOŁOWE krople lub tabsy nasenne - tu mam szczęście i właściwie wszystko działa na mnie skutecznie. Czy już jestem lekomanką? Moim zdaniem nie - bo obecnie nie biorę żadnych leków chemicznych.

 

@johnn - nie chciałam Cię zniechęcać do twojego wyboru suplementów, bo każdy powinien się zdać na własne wyczucie, ale IMHO przynajmniej magnez (jako cytrynian lub mleczan + B6) i wit. B12 metylowaną kup sobie dodatkowo.

Edytowane przez Robinia
-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2022 o 16:16, MarekWawka01 napisał:

Ja biorę Ashwagandhę (...) Dołączyłem ją sobie w celu poprawy libido

@MarekWawka01 - gdzieś czytałam (na blogu H. Różańskiego?) że cytryniec poprawia libido, aczkolwiek nie wiem, czy działa przy lekach. Z kolei we wpisie na temat ashwa Różański chyba nie podaje działania na libido (ale głowy za to nie dam).

Ja nigdy nie brałam ketrelu, ale brałam SSRI i czułam się wtedy jak wykastrowana (o ile kobieta może się tak czuć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2022 o 21:16, johnn napisał:

Czym jest ashwaganda? Stres również mnie dotyka:-(

Mam zamiar kwasy omega-3

 

Ashwagandha to adaptogen, który może też obniżać poziom kortyzolu. Kwasy omega-3 też dobre dla mózgu 🙂 Choć ja biorę mało omegi-3, tak do 250mg EPA i DHA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robinia napisał:

@johnn - wybór konkretnego suplementu to zawsze trochę kwestia gustu - ja osobiście wolę tran w butelce, niż kwasy omega w kapsułkach, ponieważ:

- tran zawiera ważne kwasy EPA, a nie tylko DHA, jak "Equazen",
- zawartość witamin A, D i E jest wyważona, przynajmniej w moim tranie,
- cenowo tran wychodzi o przynajmniej 1/4 taniej.

Przekonałaś mnie:)

Znalazłem https://gemini.pl/moller-s-gold-tran-norweski-aromat-cytrynowy-250-ml-0067006 który charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy D. Czy różnica jest istotna?

5 godzin temu, Robinia napisał:

Jeśli już kupiłeś te witaminy, to oczywiście nie otrujesz się 🙂 ale magnezu i B12 nie przyswoisz z nich w rozsądnej ilości. Uwaga: do przyswojenia A, D, E i K niezbędny jest tłuszcz - jeśli łykniesz pastylkę bez posiłku z choćby odrobiną tłuszczu - te witaminy nie przyswoją się w ogóle.

Nie kupiłem.

Czy masz inne propozycję zestawu witamin?

 

Dziękuje za obszerną odpowiedź:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, johnn napisał:

Znalazłem https://gemini.pl/moller-s-gold-tran-norweski-aromat-cytrynowy-250-ml-0067006 który charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy D. Czy różnica jest istotna?

 

@johnn - ja zalecałabym ostrożność z tak wysoką dawką wit. D, ponieważ wysoka dawka DOUSTNA może spowodować przedawkowanie. Natomiast nie przedawkujesz wit. D, którą twój organizm sam wytwarza pod wpływem promieniowania słonecznego - dlatego sporo zależy od tego, czy możesz i lubisz przebywać na słońcu. W lecie wystarczy wystawić się 15-20 minut dziennie na słońce, niekoniecznie w samo południe, ale jednak w czasie, gdy słońce jest w miarę wysoko. Trzeba mieć gołe przynajmniej nogi i ręce, oraz NIE być posmarowanym kremem z filtrem UV.
Wiem, że niektórzy ludzie mają alergię na ostre światło słoneczne, lub zwyczajnie nie lubią siedzieć na ostrym słońcu nawet 15 min. Tylko takie osoby mogą potrzebować dużych dawek doustnych wit. D nawet w lecie.

 

Ale uwaga! Jest tu kolejna kwestia. Otóż zalecana przez producenta dzienna dawka tranu (5 ml) jest pewnie dobra dla dzieci, natomiast dla dorosłych jest to ilość na granicy placebo. Ja brałam średnio 10 ml dziennie, co daje 2 gramy EPA+DHA na dobę (wtedy butelka wystarcza na około miesiąc - ściśle na 25 dni :) ). Wzięłam tę dawkę z zaleceń H. Różańskiego, on zaleca 1-2 łyżki tranu 2 razy na dobę. Łyżka łyżce nierówna, w moim przypadku to były łyżki raczej małego rozmiaru (ale łyżki, nie łyżeczki). W takim układzie wzrosła też ilość dostarczonej do organizmu wit. D --> 10 ml mojego tranu daje 1200 jednostek wit. D, czyli 600 proc. zapotrzebowania. Tran o podwyższonej zawartości wit. D daje wtedy aż 2.000 proc. zapotrzebowania, a to naprawdę może grozić przedawkowaniem.

 

Gdybym planowała wakacje z długim leżeniem na plaży, to na ten okres odstawiłabym tran w ogóle - pewnie wtedy kupiłabym właśnie kapsułki z EPA i DHA, ale bez wit. D. Powtórzę więc: w sezonie wakacyjnym wszystko zależy od tego, czy i ile czasu zamierzasz przebywać na słońcu. Np. dla mnie zwykły tran nadal będzie OK, ale ja nie zamierzam wylegiwać się godzinami na plaży :)

Reasumując, polecałabym Ci jednak tran bez podwyższonej wit. D; widzę go w twojej aptece, jest dostępny w kilku smakach owocowych i w naturalnym. Ja wolę smak naturalny, bo wtedy czuję, że na pewno tran jest świeży - ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są w stanie przełknąć olej z ryby o smaku ryby :)

https://gemini.pl/moller-s-tran-norweski-powyzej-3-lat-aromat-owocowy-250-ml-9051002

 

A jeśli chcesz doczytać szczegóły o witaminie D, to na przykład tutaj: https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,witamina-d3---witamina--ktora-buduje-organizm,artykul,1726952.html

 

Jeśli chodzi o pozostałe witaminy i mikroelementy, to już sporo napisałam w poprzednim poście. Generalnie uważam, że nie ma sensu szukać zestawu "wszystko w jednej tabletce" - część powodów podałam właśnie w poprzednim poście. Do tego np. dziś znalazłam info, że wit. D (tran) nie powinno się przyjmować z magnezem, w sensie: w tym samym momencie... Albo kolejny przykład: witamina C - lepiej jest ją mieć oddzielnie, bo wtedy można zjeść dawkę uderzeniową w sytuacji, jeśli czujesz, że bierze Cię przeziębienie. Nie wiem, czy zostało to udowodnione naukowo, ale u mnie to działa. Na codzień NIE biorę końskich dawek wit. C, ale kiedy czuję, że przemarzłam lub że jakiś wirus się do mnie dobiera - wtedy łykam np. 200 mg 3 razy dziennie przez 2-3 dni.

Poniżej przykładowa witamina C z twojej apteki, mam taką (ale jeśli chcesz bardziej tip-top, to poszukaj takiej, która jest zarejestrowana jako lek OTC, a nie jako suplement).
https://gemini.pl/sema-lab-witamina-c-200-mg-50-tabletek-powlekanych-0077456

 

W każdym razie kiedy czytam wypowiedzi ludzi na forach, to jeszcze nie natrafiłam na preparat typu "wszystko w jednej tabletce", który wytrzymałby rzeczową krytykę. Pamiętaj też, że nie ma konieczności łykania całej tablicy Mendelejewa w formie suplementów. Np choćby selen - jest go łatwo uzupełnić poprzez zjedzenie 1-2 sztuk orzechów brazylijskich dziennie. Te orzechy słyną właśnie z zawartości selenu.

Ogólnie orzechy to kolejny szeroki temat - teoretycznie z różnych orzechów można dostarczyć mnóstwo składników odżywczych, ALE orzechy powinny być nieprażone, pakowane w atmosferze ochronnej (a najlepiej kupowane jako niełuskane), oraz należy je moczyć przez kilka godzin, bezpośrednio przed jedzeniem. Orzechy niemoczone (lub prażone) są źródłem głównie fitynianów (soli kwasu fitowego), które skutecznie blokują wchłanianie mikroelementów w przewodzie pokarmowym. Jasne, że nie każdy ma czas i chęci na moczenie orzechów, stąd popularność suplementów :)

 

Jeśli coś konkretnego jeszcze mi przyjdzie do głowy nt. witamin i minerałów, to dopiszę - ale ogólnie jestem w tej chwili na takim etapie wiedzy, jaki opisałam w poprzednim poście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MarekWawka01 napisał:

A czym się u ciebie objawia stres? 

 

Marek - w różnych momentach życia różnie. Sytuacje, z którymi miałam do czynienia ostatnio (sprawy rodzinne), doprowadziły mnie w końcu do stanu zwanego demobilizacją. Nie potrafiłam znaleźć motywacji do robienia niczego. Zaczęłam czerpać "podejrzanie" dużą przyjemność z picia alkoholu - nie były to wielkie ilości alkoholu, ale piłam go codziennie, więc zaczęłam wpadać w uzależnienie psychiczne. Na szczęście lepsze odżywianie (choć u mnie nie idealne) i suplementy naprawdę pomagają - np. zupełnie straciłam ochotę na alkohol. Nie zmuszam się do "niepicia" - po prostu nie mam ochoty nawet na piwo, które wcześniej uwielbiałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×