Skocz do zawartości
Nerwica.com

Hormony a seks.


Pawel.770

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie nietypowe pytanie.

Dlaczego przed badaniem hormonow tarczycy, kortyzolu, testosteronu oraz prolaktyny nie wolno uprawiac seksu? 

Wiem ze seks powoduje wzrost prolaktyny ale czy wplywa tez na inne hormony? Czyli wychodzi na to ze wynik bedzie sfalszowany jak ktos zaszaleje w tej kwestii? Chodzi tu o samo pobudzenie seksualne czy tylko o wysilek fizyczny ktory jest podczas stosunku? Co do wysilku to on tez moze zafalszowac wyniki jesli ktos ma oznaczyc TSH albo prolaktyne a dzien przed pojdzie na siłke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysiłek fizyczny powoduje wyrzut kortyzolu i hormonu wzrostu. Po stosunku seksualnym testosteron gwałtownie spada. Wysiłek fizyczny może powodować też spadek TSH. Nawet przed zawodami zabronione jest zawodnikom "spuszczanie się", bo testosteron spadnie i nie będą mieli energii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 12:05, MarekWawka01 napisał:

Wysiłek fizyczny powoduje wyrzut kortyzolu i hormonu wzrostu. Po stosunku seksualnym testosteron gwałtownie spada. Wysiłek fizyczny może powodować też spadek TSH. Nawet przed zawodami zabronione jest zawodnikom "spuszczanie się", bo testosteron spadnie i nie będą mieli energii. 

A czy FT4 tez po wysilku maleje? Tak na logike to powinno poniewaz im mniejsze FT4 tym mniej energi w organizmie ale nie jestem pewien...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawel.770 napisał:

A czy FT4 tez po wysilku maleje? Tak na logike to powinno poniewaz im mniejsze FT4 tym mniej energi w organizmie ale nie jestem pewien...

 

No FT4 też może spadać. Robi się z tego taka "przejściowa fizjologiczna niedoczynność tarczycy". Więc spokojnie. Ale jak ktoś regularnie bardzo intensywnie trenuje, to dla sportowców zalecana jest w takim wypadku Ashwagandha, która pomaga troszkę zwiększyć FT4. Tylko właśnie trzeba uważać, by nie przedawkować Ashwagandhy, bo może się rozwinąć nadczynność tarczycy podobno. Trzeba sobie samemu dostosować jej dawkę powoli, z reguły bierze się 300mg raz dziennie wieczorem albo dwa razy dziennie w sumie 600mg rano i wieczorem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lelarz kazal mi przyjmowac witamine D i selen, po 4 dniach od wlaczenia selenu nagle piczulem sie lepiej ale nie wiem czy to od selenu czy to chwilowe. Mam podejrzenie niedoczynnosci tarczycy. Rozumiem ze jak wlacze wshawange to bedzie jesczze lepiej? Czy samymi suplementami da sie wyleczy cniedoczynnosc tarczycy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×