Skocz do zawartości
Nerwica.com

Przymusowe leczenie sądowe - jak mogą?


poszkodowany

Rekomendowane odpowiedzi

Leczyłem się na schizofrenię paranoidalną mniej więcej 4 lata, teraz zrezygnowałem z leczenia całkowicie. Byłem pod opieką ZLŚ (Zespół Leczenia Środowiskowego). Lekarz przekazał rodzicom papierek(wniosek), który złożyli do sądu o przymusowe leczenie. 

Jak wygląda ta sprawa? Czy jeśli nie przyjmuję żadnych leków i czuję się dobrze, ale nie pracuję to mogą zastosować wobec mnie takie leczenie czy muszę spełnić jakieś dodatkowe warunki?

Co mam mówić, jeśli skierują mnie na badanie, żeby do takiej sytuacji nie doszło tzn. przymusowego leczenia. Jak mam się bronić i co odpowiadać?

Dodam, że mam za sobą hospitalizacje w szpitalu, a ostatnia to był wypis na własne żądanie. A po lekach zazwyczaj jestem w gorszej kondycji umysłowej, teraz jest ok, ale jednak zmęczenie trochę zostało i być może jest to do zaobserwowania przez inne osoby.

Co zrobić żeby nie dopuścić do sytuacji w której będę leczony przymusowo i czy w takich okolicznościach miałbym w ogóle wybór co do formy leczenia, jeśli byłem na iniekcjach (zastrzyki)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystąp o adwokata albo radcę prawnego z urzędu, lub jeśli Cię stać, to poszukaj jakiegoś samodzielnie. Najprawdopodobniej w sprawie zostaną powołani biegli z zakresu psychiatrii i psychologii, którzy będą Cię badać i wydadzą opinię, na podstawie której sąd zdecyduje, czy przymusowe leczenie jest konieczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wezwanie

Sąd Rejonowy Wydział Rodziny i Nieletnich wzywa Pana, aby w dniu 17/09/2021r. o godz. XX:XX stawił(a) się w tym Sądzie w sali nr XX gdzie będzie przesłuchiwana(y) w charakterze strony w sprawie z wniosku XXX XXX i XXX XXX z udziałem XJAX XJAX  o umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym.

Stawiennictwo obowiązkowe, pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania.

 

-------------------- Wniosek --------------------

o skierowanie na leczenie psychiatryczne uczestnika XJAX XJAX bez jego zgody;

Uzasadnienie:

Nasz syn po powrocie ze szpitala odmówił dalszego leczenia. Obawiamy się o jego zdrowie;

Załączniki:

Wniosek 2 egz. dla sądu, Zaświadczenie od lekarza psychiatry (1), Ostatni wypis ze szpitala (2).

 

Załącznik do sygnatury:

Prosimy o wydanie orzeczenia o przyjęcie XJAX XJAX do szpitala psychiatrycznego chyba że istnieją inne możliwości leczenia bez zgody. Czyli przyjmowanie tego zastrzyku w domu lub na leczeniu środowiskowym. Obawiamy się agresji z jego strony jak nie będzie przyjmował leków.

 

(1) Zaświadczenie lekarskie celem wniosku o leczenie w trybie art. 29 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego

(opis wszystkiego w skrócie, nie do końca zgodne z prawdą) Na końcu podpis lekarza ZLŚ (Zespółu Leczenia Środowiskowego) z którego zrezygnowałem. A przed tym: W mojej ocenie istnieją przesłanki do procedowania wniosku o leczenie bez zgody w trybie art. 29 UoOZP. Obecnie zaświadczenie zostało napisane po osobistym zbadaniu Pacjenta w dniu XX.07.2021 r i poinformowaniu Go o tym, że będzie napisane zaświadczenie o leczenie w trybie art. 29 UOOZP.

 

(2) Karta informacyjna leczenia szpitalnego

Epikryza + Leczenie biologiczne + Zalecenia

 

--------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam wystąpić o adwokata albo radcę prawnego? I nie bardzo się orientuję kim jest radca prawny, chciałbym wiedzieć. Nawet sam do końca nie wiem co mi przyszło i co mam dalej z tym zrobić. Nie rozumiem jak mógł dołączyć do wniosku, że mnie przebadał - ja z tego lekarza zrezygnowałem (w sensie ze ZLŚ).

 

To w sprawie nadal zostaną powołani biegli? No pasowałoby żeby to oni wydali opinię, bo z obecnym lekarzem nie najlepiej się dogaduję. Jak sądzicie?

 

(To wystąpienie o adwokata albo radcę mogłoby pomóc, bo naprawdę jest wiele niedociągnięć. W zaświadczeniu lekarskim jest tak napisane jakby się mną matka głównie opiekowała, zajmowała i nawet nie umiał zrobić sobie sam posiłków, co nie jest prawdą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w Internecie: darmowa porada prawna powiat + Twoje miasto. Tam prawnik powie Ci jak napisać wniosek o adwokata lub radcę prawnego z urzędu. Adwokat i radca prawny to zasadzie jedno i to samo, mają takie same kompetencje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był zwykły psychiatra z Zespołu Leczenia Środowiskowego na co dzień miałem z nim kontakt. W sensie przez około 3 lata widywałem się z nim raz w miesiącu. Na tym polega ZLŚ, do tego dochodzi pielęgniarka i psycholog. No nie wiem czy to można nazwać przebadaniem. Po prostu była to zwykła wizyta, a on to dołączył do tego wniosku. Jest on też jednocześnie ordynatorem w szpitalu zamkniętym, ale nie mam o nim najlepszej opinii. Ta cała sytuacja to jakiś dramat.

 

To powołają jakiegoś biegłego? Mogę liczyć na pozytywne zakończenie sprawy? I mam w ogóle jakieś szanse, bo niezbyt przychylnie została opisana moja sytuacja, ale nie wiem czy i jak mam się z tego wszystkiego wytłumaczyć. Gorzej to wygląda niż w rzeczywistości.

 

Czas do 17 września 2021 mam jak widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, poszkodowany napisał:

To powołają jakiegoś biegłego? Mogę liczyć na pozytywne zakończenie sprawy? I mam w ogóle jakieś szanse, bo niezbyt przychylnie została opisana moja sytuacja, ale nie wiem czy i jak mam się z tego wszystkiego wytłumaczyć. Gorzej to wygląda niż w rzeczywistości.

 

Jak wyżej napisałem, najprawdopodobniej zostanie powołany biegły i to nie tylko psychiatra, ale również psycholog. 

 

Jeśli prawda jest po Twojej stronie, to oczywiście możesz liczyć na pozytywne dla siebie zakończenie sprawy, ale potrzebujesz pomocy fachowca w przedstawieniu swoich racji przed sądem, a więc adwokata lub radcy prawnego.

 

Jak wyżej, powiedzieć prawdę swojemu adwokatowi lub radcy prawnemu, który już będzie wiedział co robić. 

 

Tak na marginesie, możesz się odnieść do tego?

W dniu 23.08.2021 o 17:28, poszkodowany napisał:

Obawiamy się agresji z jego strony jak nie będzie przyjmował leków.

 

Bywałeś agresywny wobec rodziców? To dość poważne zarzuty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poszkodowany jeśli masz gdzieś w historii zapis, że byłeś agresywny i/lub zagrażałeś w jakikolwiek sposób sobie i innym i/lub nie byłeś w stanie samodzielnie zadbać o siebie i  jeszcze dodatkowo ktoś z Twojego otoczenia to może potwierdzić to raczej armia najlepszych prawników Ci nie pomoże. 

To nie jest sprawa o ubezwłasnowolnienie, tylko o przymusowe leczenie. Tu nikt się nie będzie bawił w powoływanie miliona biegłych. Jedna, max dwie sprawy i będzie po zawodach. 

Prościej położyć się do tego szpitala dobrowolnie, niż trafić sądownie i zostaniesz równocześnie pozbawiony prawa do decydowania o swoim leczeniu.

Ja miałam taką sytuację jakiś czas temu, że miałam być leczona z wbrew swojej woli, ale w końcu podpisałam zgodę na hospitalizację i 4 dni po tym jak ją podpisałam lekarze sami z siebie mnie wypuścili, bo stwierdzili, że nie ma potrzeby mnie trzymać. A sądownie to najpierw masz 10 dni obserwacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, move napisał:

Bywałeś agresywny wobec rodziców?

Nie, jestem spokojny w domu. To pewnie przez tego lekarza, dyktował im albo nie wiem. On jest pokręcony, wcześniej sam mnie straszył, że takie pismo złoży. Za co takim ludziom płacą, że im zależy nie mam pojęcia.

 

15 godzin temu, acherontia styx napisał:

@poszkodowany niż trafić sądownie i zostaniesz równocześnie pozbawiony prawa do decydowania o swoim leczeniu.

Jak to? Ale pozbawiony tylko na czas leczenia? Czyli co wtedy już nie mam wpływu na leki jakie mi mogą podać i w jakich dawkach?

 

 

Jak długo przeważnie ustalają czas takiego leczenia albo warunki jakie trzeba spełnić żeby zakończyć przymusowe leczenie?

A niedałoby się tego wycofać jak sprawa jest już w toku. Wcześniej niby się rodzice pytali na miejscu jak sprawa poszła w sądzie czy można wycofać. (Chcieli) Jak już zostałem zawiadomiony itd. to teoretycznie teraz mogą ten wniosek cofnąć? Czy trzeba czekać do 17.09 albo oni muszą być wezwani?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, poszkodowany napisał:

 

Jak to? Ale pozbawiony tylko na czas leczenia? Czyli co wtedy już nie mam wpływu na leki jakie mi mogą podać i w jakich dawkach?

O lekach, dawkach etc. decyduje wtedy lekarz i sąd. Ty nie masz wtedy nic do gadania. Jak będziesz odmawiał przyjmowania to podadzą przymusowo leki. 

 

Godzinę temu, poszkodowany napisał:

 

 

Jak długo przeważnie ustalają czas takiego leczenia albo warunki jakie trzeba spełnić żeby zakończyć przymusowe leczenie?

A niedałoby się tego wycofać jak sprawa jest już w toku. Wcześniej niby się rodzice pytali na miejscu jak sprawa poszła w sądzie czy można wycofać. (Chcieli) Jak już zostałem zawiadomiony itd. to teoretycznie teraz mogą ten wniosek cofnąć? Czy trzeba czekać do 17.09 albo oni muszą być wezwani?

Leczenie będzie trwało tak długo jak lekarze i sąd uznają za zasadne. Może tydzień, może miesiąc a może dłużej.

 

 

Sprawę wycofać i/lub umorzyć postępowanie zawsze można. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Nie miałam nic do gadania jesli chodzi o leki i dawki.

Trzymali mnie 3 miesiace a pewnie byłabym tam rok gdybym codziennie nie błagała lekarki o wypis.

Nie polecam. Ale fakt że byłam troche oderwana od rzeczywistości.

Chodziłam na kleczkach po oddziale.I takie tam....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2021 o 15:16, acherontia styx napisał:

O lekach, dawkach etc. decyduje wtedy lekarz i sąd. Ty nie masz wtedy nic do gadania. Jak będziesz odmawiał przyjmowania to podadzą przymusowo leki. Leczenie będzie trwało tak długo jak lekarze i sąd uznają za zasadne. Może tydzień, może miesiąc a może dłużej.

Potwierdzam - ja ostatnio 5 miesięcy na oddziale. Przymusowe leczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno lekarz im zagroził że jak nie złożą tego, to później będą za to odpowiadać np. kara grzywny czy coś takiego albo że do więzienia mogą iść, nie wiem. 

Czyli co wychodzi na to że jak ktoś ma diagnozę schizofrenii paranoidalnej to z automatu musi się leczyć lekami i nie ma wyboru? A najlepiej zastrzykami. To mam prawo decydować o swoim leczeniu czy nie?

Pacjenci mają wybór co do formy leczenia? Ja nie chcę i mam dość zastrzyków! Nie można po prostu chodzić do psychiatry żeby tabletki przepisywał?

 

"Choroba" = musisz się leczyć w takiej formie w jakiej chce państwo i nie możesz przerywać leczenia (zastrzyki)??? Chore...

 

To jak np. funkcjonują Ci którzy są w remisji? Oni też leki muszą brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, poszkodowany napisał:

Podobno lekarz im zagroził że jak nie złożą tego, to później będą za to odpowiadać np. kara grzywny czy coś takiego albo że do więzienia mogą iść, nie wiem. 

Bzdura. Nie jest tak łatwo - poczytaj ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Lekarz nie mógł grozić, nie ma żadnej grzywny, tym bardziej więzienia. Natomiast jak sąd wyda wyrok, że potrzebujesz leczenia szpitalnego, to w czasie pobytu w szpitalu na leczenie nie masz już wpływu, to lekarze o tym decydują 

 

Cytat

Art. 18. 1. Przymus bezpośredni wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, przy wykonywaniu czynności przewidzianych w niniejszej ustawie, można stosować tylko wtedy, gdy przepis niniejszej ustawy do tego upoważnia albo osoby te: 1) dopuszczają się zamachu przeciwko: a) życiu lub zdrowiu własnemu lub innej osoby lub b) bezpieczeństwu powszechnemu, lub 2) w sposób gwałtowny niszczą lub uszkadzają przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu, lub 3) poważnie zakłócają lub uniemożliwiają funkcjonowanie zakładu leczniczego udzielającego świadczenia zdrowotnego w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, innego zakładu leczniczego lub jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

Cytat

. Zastosowanie przymusu bezpośredniego wobec osoby, o której mowa w ust. 1: 1) pkt 1 i 2 – polega na przytrzymaniu, przymusowym podaniu leków, unieruchomieniu lub izolacji; 2) pkt 3 – polega na przytrzymaniu lub przymusowym podaniu leków; 3) pkt 1 i 2 – w sytuacji, o której mowa w ust. 5, polega na przytrzymaniu, przymusowym podaniu leków lub unieruchomieniu.

 

Edytowane przez Dryagan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szpitalu psychiatrycznym bez zgody może być leczona tylko osoba chora psychicznie i tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. O przyjęciu do szpitala tej osoby decyduje lekarz, wyznaczony do tej czynności po osobistym zbadaniu chorego i zasięgnięciu - w miarę możliwości -opinii drugiego lekarza psychiatry albo psychologa. O przyjęciu bez zgody w ciągu 48 godzin zawiadomiony powinien być kierownik podmiotu leczniczego. Ma on z kolei 72 godziny od momentu ww. przyjęcia na zawiadomienie sądu opiekuńczego, właściwego miejscowo dla danego szpitala. Sędzia wysłu/cenzura/e osobę przyjętą bez zgody w ciągu 48 godzin licząc od chwili otrzymania zawiadomienia. Następnie w ciągu 14 dni – znów licząc od dnia otrzymania zawiadomienia – powinna zostać przeprowadzona rozprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Art. 29. Przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki
1. Do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez zgody wymaganej w art. 22 przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego, osoba chora psychicznie:
1) której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
bądź
2) która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.
2. O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, o której mowa w ust. 1, bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby - na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę.
3. W stosunku do osoby objętej oparciem społecznym, o którym mowa w art. 8 oparcie społeczne , wniosek może zgłosić również organ do spraw pomocy społecznej.
Art. 30. Orzeczenie lekarza psychiatry o potrzebie leczenia w szpitalu psychiatrycznym
1. Do wniosku, o którym mowa w art. 29 przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki, ust. 2 i 3, dołącza się orzeczenie lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Orzeczenie lekarz psychiatra wydaje na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania.
2. W przypadku niezałączenia do wniosku orzeczenia lekarskiego lub gdy zostało ono wydane w okresie dłuższym niż 14 dni przed dniem złożenia wniosku, sąd zwraca wniosek. Przepisy art. 130 braki formalne pisma procesowego, Kodeksu postępowania cywilnego nie mają w tym przypadku zastosowania.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, jeżeli treść wniosku lub załączone do wniosku dokumenty uprawdopodabniają zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, a złożenie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, nie jest możliwe, sąd zarządza poddanie osoby, której dotyczy wniosek, odpowiedniemu badaniu.
4. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 29 przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody - przesłanki, ust. 1, odmawia poddania się badaniu, może być ono przeprowadzone bez jej zgody. Przepis art. 21 badanie psychiatrycznego bez zgody osoby, stosuje się odpowiednio.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, poszkodowany napisał:

Czyli co wychodzi na to że jak ktoś ma diagnozę schizofrenii paranoidalnej to z automatu musi się leczyć lekami i nie ma wyboru? A najlepiej zastrzykami. To mam prawo decydować o swoim leczeniu czy nie?

Ależ oczywiście że masz. Tylko, że pacjenci z rozpoznaniem schizofrenii często mają to do siebie, że przy poprawie uznają, że już tych leków nie potrzebują i zmniejszają sobie samowolnie dawki a najczęściej całkowicie odstawiają. Co oczywiście kończy się nawrotem objawów. Dlatego właśnie stosuje się u takich pacjentów często leki w formie zastrzyków, bo ta forma jest pewniejsza w przypadku takich pacjentów.

 

45 minut temu, poszkodowany napisał:

To jak np. funkcjonują Ci którzy są w remisji? Oni też leki muszą brać?

Leki bierzesz do końca życia, nie ważne czy jesteś w remisji czy nie. Przerwane leczenie powoduje nawrót objawów, nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poszkodowany - no więc jak widzisz:

Cytat

 Orzeczenie lekarz psychiatra wydaje na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania.

nie ma mowy, żeby lekarz psychiatra straszył "osoby uprawnione" karami - bo chyba za to sam mógłby być ukarany. Mógłby co najwyżej powiedzieć, że leczenie jest konieczne

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a jeśli chodzi o tą ustawę o ochronie zdrowia psychicznego to nie mógłbyś streścić najważniejszych praw? Bo nadal nie wiem czy przykładowo jeśli się zakwalifikuję się na leczenie sądowe czy np. po opuszczeniu szpitala będę zmuszony do brania zastrzyków, bo pewnie w zaleceniach tak czy inaczej będę miał żebym brał zastrzyki.

 

@Dryagan Ty byłeś 5 miesięcy, bo coś w domu narozrabiałeś i karetka Cię przewiozła do szpitala czy też sprawa z wniosku i musiałeś czekać?

 

 

 

Edytowane przez poszkodowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poszkodowany narozrabiałem i karetka mnie zabrała razem z policją.

Jak Cię wypiszą do domu ze szpitala nikt nie sprawdza czy bierzesz leki czy zastrzyki. W zaleceniach oczywiście jest że powinieneś brać.

 

 

Edytowane przez Dryagan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dryagan napisał:

@poszkodowany - no więc jak widzisz:

nie ma mowy, żeby lekarz psychiatra straszył "osoby uprawnione" karami - bo chyba za to sam mógłby być ukarany. Mógłby co najwyżej powiedzieć, że leczenie jest konieczne

 

Cały ten cytat o artykule 29 i 30 z niepewnego źródła zaciągłem, więc nawet nie wiem co tam jest źle napisane jeśli o to Ci chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×