Skocz do zawartości
Nerwica.com
kia_ sportage

Autyzm atypowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale zespół Aspergera to też autyzm 😉 Współczesne podejście medyczne eliminuje tę jednostkę nozologiczną [podobnie zresztą jak "autyzm atypowy"] i przyjmuje ogólnie, że istnieje jedno spektrum [aczkolwiek ICD-11 ma zacząć powszechnie obowiązywać, jak się zdaje, dopiero od 1 stycznia przyszłego roku].

Odpowiadając na Twoje pytanie - tak, ja jestem autystką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestes nadzieja na to że mozna pokonac trudnosci. I zyc bez lęku.  Nic na ten temat nie wiem. Wiem tylko ze moja corka potrzebuje pomocy.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O matko. Nigdy w życiu bym tak o sobie nie powiedziała, trudno o stwierdzenia bardziej odbiegające od prawdy - jest wręcz na odwrót, mój przypadek to modelowy przykład tego, do czego mogą doprowadzić niewykryte w porę i "niezaopiekowane" zaburzenia. Twoja córka ma jednak pod tym względem szczęście, wnioskuję, że jest zaledwie kilkulatką, a to najlepszy czas na interwencję. Ja dopiero jako osoba dorosła, bez żadnego naprowadzenia ze strony rodziny czy instytucji, zaczęłam w ogóle rozważać możliwość - i to też bynajmniej nie od razu po przeczytaniu pierwszych artykułów - że być może właśnie spektrum stanowi przynajmniej częściową przyczynę mojej odmienności i związanych z nią problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, kia_ sportage napisał:

I zyc bez lęku. 

Takie rzeczy tylko 4 metry pod ziemią 🙃 jakby to powiedział jeden lekarz z oddziału psychoterapeutycznego. 

Lęku całkowicie nie wyeliminujemy. Emocja jak każda inna, która jest potrzebna nam. Chodzi o to, żeby lęk nie utrudniał i nie ograniczał codziennego funkcjonowania.

@kia_ sportage z jakiego miasta jesteś?  Moja koleżanka ma syna z autyzmem, chłopak ma 13 lat na dzień dzisiejszy funkcjonuje bardzo dobrze, ale to były lata jej pracy i specjalistów. Oni są też pod opieką fundacji. Jak chcesz to ją zapytam i się jakoś skontaktujecie ze sobą przez facebooka czy coś i się dowiesz od źródła może jak ugryźć to wszystko ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, kia_ sportage napisał:

Czy są tu osoby z tym zaburzeniem ? 

Mam zespół Aspergera. Otrzymałem diagnozę w wieku 35 lat:(

12 godzin temu, Shadowsun napisał:

Czy mogę uzyskać informację o metodach wsparcia jakie otrzymałaś?

3 godziny temu, kia_ sportage napisał:

Jestes nadzieja na to że mozna pokonac trudnosci. I zyc bez lęku.  Nic na ten temat nie wiem. Wiem tylko ze moja corka potrzebuje pomocy.  

Proponuje

1. zapisać się do grupy AUTYZM-wsparcie, edukacja i terapia na facebooku (warto przeszukać grupę nim zadasz pytanie) lub podobnych grup,
  2. skorzystać z polecanych i sprawdzonych specjalistów. Tag #wsparcie ma grupie powyżej,  
  3. wystąpić o pomoc finansową lub wsparcie. Można wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli dziecko wymaga znaczącej opieki to można starać się o świadczenie pielęgnacyjne
  4. poczytać książki lub artykuły na temat autyzmu,
  5. poprosić o pomoc bliskich,
  6. dostosować naukę do potrzeb dziecka. Dziecko może otrzymać pomoc dodatkowe nauczyciela/asystenta. Niektóre wspierają dzieci z większymi potrzebami - przedszkola integracyjne, 

Życzę powodzenia i miłego dnia:)

johnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, johnn napisał:
13 godzin temu, Shadowsun napisał:

Nie otrzymałam 🙂 Tak jak napisałam [tu i w tym temacie] - całe dzieciństwo, okres nastoletni i początek dorosłości upłynęły mi z brakiem diagnozy i jakiejkolwiek interwencji. Obecnie zaś, muszę przyznać, nie szukam żadnych form systemowego wsparcia [i tak są one zresztą bardzo ograniczone w porównaniu do tego, co państwo oraz organizacje pozarządowe oferują najmłodszym] oraz polegam wyłącznie na samodzielnie zdobytej wiedzy / gruntownej analizie własnej osoby i swoich doświadczeń. Instagramowa społeczność autystów - ta anglojęzyczna - jest według mnie szczególnie pomocna, należę również do paru grup na Facebooku [w tym tej dedykowanej specjalnie żeńskiej części autystycznej populacji] i jestem fanką publikacji w rodzaju "Aspergirls" Rudy Simone.

Co na dobrą sprawę przypomniało mi, że proponując metody wsparcia dla autystycznej dziewczynki warto uwzględnić specyfikę właśnie kobiecego autyzmu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, acherontia styx napisał:

Takie rzeczy tylko 4 metry pod ziemią 🙃 jakby to powiedział jeden lekarz z oddziału psychoterapeutycznego. 

Lęku całkowicie nie wyeliminujemy. Emocja jak każda inna, która jest potrzebna nam. Chodzi o to, żeby lęk nie utrudniał i nie ograniczał codziennego funkcjonowania.

@kia_ sportage z jakiego miasta jesteś?  Moja koleżanka ma syna z autyzmem, chłopak ma 13 lat na dzień dzisiejszy funkcjonuje bardzo dobrze, ale to były lata jej pracy i specjalistów. Oni są też pod opieką fundacji. Jak chcesz to ją zapytam i się jakoś skontaktujecie ze sobą przez facebooka czy coś i się dowiesz od źródła może jak ugryźć to wszystko ;) 

Legionowo kolo warszawy. Moja corka ma 12 lat. Ok dzięki za pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, johnn napisał:

Mam zespół Aspergera. Otrzymałem diagnozę w wieku 35 lat:(

Proponuje

1. zapisać się do grupy AUTYZM-wsparcie, edukacja i terapia na facebooku (warto przeszukać grupę nim zadasz pytanie) lub podobnych grup,
  2. skorzystać z polecanych i sprawdzonych specjalistów. Tag #wsparcie ma grupie powyżej,  
  3. wystąpić o pomoc finansową lub wsparcie. Można wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli dziecko wymaga znaczącej opieki to można starać się o świadczenie pielęgnacyjne
  4. poczytać książki lub artykuły na temat autyzmu,
  5. poprosić o pomoc bliskich,
  6. dostosować naukę do potrzeb dziecka. Dziecko może otrzymać pomoc dodatkowe nauczyciela/asystenta. Niektóre wspierają dzieci z większymi potrzebami - przedszkola integracyjne, 

Życzę powodzenia i miłego dnia:)

johnn

Ja poki co dostałam diagnoze lekarska. Dopiero zaczynam skladac papiery gdzie trzeba i szukac pomocy lekarza ktory jej pomoze.  Bo ona ponad rok nie chce wychodzic z domu. Jest osamotniona boi się ludzi duzo by pisac. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, kia_ sportage napisał:

Legionowo kolo warszawy. Moja corka ma 12 lat. Ok dzięki za pomoc 

Ona jest z Warszawy także będzie mogła polecić konkretne osoby. Odezwij się do mnie na PW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem diagnozę zespołu Aspergera, całościowego zaburzenia rozwoju, ale nie konkretnie autyzmu atypowego. Powiedziałbym, że moje objawy autyzmu są ewidentnie nietypowe, niepasujące do stereotypów o osobach z autyzmem czy znacznie odmienne od objawów klasycznego, kannerowskiego autyzmu. Mimo tego nie funkcjonuję dobrze i jestem dość wyraźnie niesamodzielny (np. w kwestii zarobkowania, dbania o gospodarstwo). Mam nawet rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, regularnie dostawałem diagnozy ZA, zaburzeń schizotypowych i OCD, mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na dwa schorzenia specjalne (całościowe zaburzenia rozwoju (12-C) i choroby psychiczne (02-P)). "Nie potrafię na siebie zarobić", zawsze mieszkałem z rodzicami, nigdy nie byłem w związku, a mam prawie 30 lat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@take przykro mi. Ale ja bez autyzmu mam podobnie. U mnie depresja nerwica towarzyszą mi raz bardziej raz mniej. 

Zalatwiam corce papiery i przenosze do innej szkoły.  W tej nauczyciele są tragiczni. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Autyzm atypowy i zespół Aspergera zaliczają się do całościowych zaburzeń rozwojowych. 

Żeby rozpoznać autyzm atypowy trzeba zauważyć późniejsze i/lub niepełne ujawnienie się objawów autystycznych w wieku 3 lat lub więcej. 

Zaś żeby rozpoznać zespół Aspergera to zasadniczym kryterium jest rozwój odpowiadający co najmniej normie intelektualnej lub powyżej normy w danym wieku.

Dla porównania w autyzmie atypowym objawy są też znacznie wyraźniejsze niż przy zespole Aspergera - np. obserwuje się większe braki kontaktu wzrokowego, większy pozorny niedosłuch czy bardziej upośledzoną mowę. Na dodatek przy zespole Aspergera czasem kontakt wzrokowy i słuch są bardziej wyostrzone niż normalnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MarekWawka01 zespół Aspergera i tak wylatuje od przyszłego roku w związku z wprowadzeniem nowej klasyfikacji. Tak samo z diagnozą autyzmu. Od 2022r. będą w zamian diagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu różnego rodzaju.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, acherontia styx napisał:

@MarekWawka01 zespół Aspergera i tak wylatuje od przyszłego roku w związku z wprowadzeniem nowej klasyfikacji. Tak samo z diagnozą autyzmu. Od 2022r. będą w zamian diagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu różnego rodzaju.

Wiem 🙂 Od stycznia 2022r. wchodzi ICD-11. Chcą zrobić takie uproszczenie, że wyodrębnione zostaną zaburzenia ze spektrum autyzmu i pozostałe zaburzenia rozwojowe niepowiązane ze spektrum autyzmu. Bo poprzednia klasyfikacja chorób ICD-10 wywoływała spory zamęt przy diagnozach.

https://icd.who.int/browse11/l-m/en#/http://id.who.int/icd/entity/437815624

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi