Skocz do zawartości
Nerwica.com
Lilith

Jak rozpoznać symptomy samobójcze?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak uważacie? Możliwe jest rozpoznanie symptomów samobójczych? Czy samobójcy naprawdę pragną własnej śmierci czy jest to po prostu decyzja podjęta pod wpływem chwili i czegoś, co przelało czarę goryczy? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest raczej przemyślana decyzja u ludzi którzy nie widzą wyjścia ze swoich problemów. Ale może być też podjęta pod wpływem chwili

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.06.2021 o 14:28, jakmamzyc napisał:

To jest raczej przemyślana decyzja u ludzi którzy nie widzą wyjścia ze swoich problemów. Ale może być też podjęta pod wpływem chwili

No tak, tylko czy otoczenie jest w stanie to rozpoznać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.06.2021 o 13:51, Lilith napisał:

No tak, tylko czy otoczenie jest w stanie to rozpoznać?

Taki zwykły człowiek może nic nie podejrzewać, może to załagadzać, a nawet nie wierzyć w to, że takiemu komuś mogą przychodzić myśli samobojcze... Jednak z tego co wiem to psycholodzy są skłonni twierdzić, że osoby zwykle bardzo spokojne, z pozoru opanowane, jednak duszące w sobie różne uczucia są bardziej narażeni na nagłe samobójstwo... zaś osoby bardziej "otwarte" w tym temacie ponoć mają już większą tendencję do ogłaszania się ze swoimi zamiarami, mogą o tym mówić, pisać i jeżeli ktoś w końcu nie wysłucha do końca ich rozważań, nie potraktuje ich poważnie, może doprowadzić już do takiego odwleczonego samobójstwa.

Też słyszałem, że osoby, które starają się dusić w sobie emocje tak naprawdę odczuwają te emocje dłużej i słabiej, jednak prędzej czy później następuje tzw. wybuch skumulowanego gniewu, agresji, złości i spowodować nagły zamach na swoje życie. I wtedy wybuch u takiej osoby może być już krańcowy. Po prostu tłumiona latami agresja przechodzi w autoagresję.

Ja właśnie jestem tym typem bardziej "zamkniętym" i to się sprawdza, że mam czasami niespodziewaną ochotę na takie nagłe pozbawienie się życia bez specjalnej zapowiedzi, bo w takich ciężkich chwilach nie mogę się nawet zebrać, żeby napisać porządny list pożegnalny, a listów takich napisałem w ciągu życia w wolnej chwili ze 3-4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.06.2021 o 10:11, Lilith napisał:

Możliwe jest rozpoznanie symptomów samobójczych?

Według mnie tak, ale trzeba zawczasu już być na nie wyczulonym [np. wiedzieć, że dana osoba ma silne skłonności do autoagresji czy nawet próbowała wcześniej odebrać sobie życie bądź samemu być kimś takim i tym samym potrafić rozpoznać pewne rzeczy w innych]. Bez tego "mentalnego filtra" oznaki mogące świadczyć o zamiarze popełnienia samobójstwa w ok. 90% przypadków wzbudzą jedynie przelotne zdziwienie zamiast niepokoju, zostaną zbagatelizowane / wyparte ze świadomości albo wręcz uznane jedynie za próbę zwrócenia na siebie uwagi.

Czy samobójcy naprawdę pragną własnej śmierci

Podobno tylko niewielki odsetek.

czy jest to po prostu decyzja podjęta pod wpływem chwili i czegoś, co przelało czarę goryczy?

To może być decyzja podjęta pod wpływem chwili i "kropli, która przelała czarę", sam proces samobójczy rozpoczyna się jednak zwykle dużo wcześniej i potrafi trwać całymi latami. Przeczytałam kiedyś - chyba w wywiadzie z jakimś suicydologiem - zdanie, że samobójcą jest się na długo zanim człowiek postanowi podnieść w końcu na siebie rękę i uważam, że bardzo trafnie oddaje rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie było tak że raz podjełam tą decyzje nagle.

A innym razem zadzwoniłam do znajomej z innego województwa że właśnie zjadłam 100szt tabletek popijajac alkoholem a obok w pokoju był mój ojciec i troche sie zdziwił jak koleżanka wezwała policje i pogotowie.....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi